Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα αγοράκι που στις 6 Απριλίου κλείνει τον τον πέμπτο μήνα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου φαίνεται αεικίνητο, κουνάει ασταμάτητα τα χέρια του κυρίως. Όταν τον κρατάω αγκαλιά γυρνάει το κεφάλι του από τη μια και από την άλλη. Επίσης έχει αρχίσει να πιάνει κάποια αντικείμενα, αλλά χρησιμοποιεί περισσότερο το ένα χέρι.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δω κάποιο παιδονευρολόγο; Από τη μια νιώθω λίγη αγωνία και από την άλλη δεν θέλω να ταλαιπωρήσω το μωράκι μόνο επειδή η συμπεριφορά του μου φαίνεται παράξενη.

Είναι φυσιολογικό που στην ηλικία του δεν έχει αρχίσει να πιάνει κανονικά παιχνίδια κ.λπ.;

Διαφημίσεις

Καλα η δικια μου ειναι 2,5 μηνων και ηδη αρπαζει οτι δει.Κουναει χερια ποδια ολη την ωρα ασταματητα,το κεφαλι το στηριζει απο 10 ημερων, και γενικα ησυχια δεν εχει.Απο 5 ημερων την εβαζα για υπνο καθετα και την εβρισκα οριζοντια......:-P.Μη τολμησεις και την καθισεις.Ολη μερα ορθια θελει να ειναι.Δε νομιζω να ειναι κατι απο αυτα που λες ανησυχητικο.Τα σημερινα μωρα ειναι πανεξυπνα απο την ημερα που γεννιουνται.

Γερο να ειναι το πουλακι σου.....να το χαιρεσε.!!!!

19Zup2.png

149138qob4e3htng.gif

Κι εμεις μια απο τα ιδια.Στηριξε το κεφαλι του απο πολυ νωριςδεν εχει ησυχια ολη μερα,κουναει χερια ποδια,κεφαλι λες και ειναι σε μια μονιμη υπερενταση και θελει ολη την ωρα να τον κρατας ορθιο ,να στηριζει ταποδια του και να προπσαθει να κανει βηματακια.

Ο παιδιατρος μου λεει...η αναπτυξη του ειναι τουρμπο και απο αποψη υψος,βαρους και η κινητικη του αναπτυξη αλλα αυτολεει δε σημαινει κατι.Νομιζω ειναι θεμα παιδιου.Εμεις ειμασε μεσα στη νευρικοτητα κι εγωκαι ο αντρας μου...πως να βγει ηρεμο το παιδι μας???

Η αλήθεια είναι ότι και η παιδίατρος αυτό μου είπε, ότι θα πρέπει να μην αγχωνόμαστε και να είμαστε ήρεμοι απέναντι στο μωρό.

Για το θέμα του χεριού, ότι χρησιμοποιεί περισσότερο το ένα χέρι ξέρετε κάτι; Είναι και αυτό συνηθισμένο στα μωρά;

Δεν ξερω κατι αλλα στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα.Λογικο δεν ειναι ? Εδω εμεις μεγαλοι ανθρωποι και χρησιμοποιουμε περισσοτερο το ενα χερι.Απο την στιγμη που λειτουργουν και τα δυο χερακια κανονικα, νομιζω πως ολα πανε καλα.Προσπαθησε να χαλαρωσεις και να χαρεις το μωρακι σου και προπαντος μην ακους τι σου λενε απο δω κι απο κει γιατι ετσι τρελενεσαι στο τελος και νομιζεις οτι διαρκως κατι συμβαινει.

19Zup2.png

149138qob4e3htng.gif

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

Και εμενα ο δικος μου ειναι 3,5 μηνων και κουναει χερια και ποδια συνεχεια. Νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο. Όσο για τα χερακια, προτιμαει να τα κραταει τα παιχνιδακια του περισσοτερη ωρα με το αριστερο. Ισως γίνει αριστεροχειρας.Αυριο έχουμε rv και στον γιατρο και θα τον ρωτησω.

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Η αλήθεια είναι ότι και η παιδίατρος αυτό μου είπε, ότι θα πρέπει να μην αγχωνόμαστε και να είμαστε ήρεμοι απέναντι στο μωρό.

Για το θέμα του χεριού, ότι χρησιμοποιεί περισσότερο το ένα χέρι ξέρετε κάτι; Είναι και αυτό συνηθισμένο στα μωρά;

Να μην σε ανησυχεί το γεγονός ότι χρησιμοποιεί το ένα χέρι πιο πολύ. Εμένα ο δικός μου για ένα διάστημα μεγάλο έπιανε τα παιχνίδια του μόνο με το αριστερό. Θυμάμαι ότι του έδινα επίτηδες τα παιχνίδια στο δεξί αλλά αυτός άπλωνε το αριστερό. Μια μέρα το συζήτησα με την μητέρα μου το θέμα με το χέρι, που τον προσέχει τα πρωινά (επειδή δουλεύω) και μου είπε "το παρατήρησα και γω και ήθελα να στο πω, πιάνει τα παιχνίδια μόνο με το δεξί", οπότε έλα και κατάλαβε.....

Το νόημα είναι να μην αγχώνεσαι!

Παρεπιπτόντος και ο μικρούλης μου είναι ένα ταλιμπανάκι, ζωή να'χει το γιαβρί μου αλλά είναι πολλλύύυ ζωηρός.

Μην αγχωνεσαι και να σου ζησει το μωρακι!!!Και εμενα ηταν και ειναι υπερκινητικος δεν εχει στασιο........τωρα ειναι 9μηνων.Να καταλαβεις δεν πολυκοιμαται θελει ολη την ωρα να ειναι σε κινηση απο τοτε που γεννηθηκε,ειμαστε 2ατομα που δεν δουλευουμε(εγω και η μαμα μου)που απο τοτε που γεννηθηκε μεχρι τωρα μας εχει βγαλει νοκ αουτ......η μια βοηθαει την αλλη και παλι δεν του φτανουμε........περιμενω να αλλαξει η κατασταση καποια στιγμη να παρουμε ανασα.Αλλα εχει και πολλα θετικα η υπερκινητικοτητα,καθοταν στον κωλαρακο του απο 5μηνων μονος του χωρις στηριγμα και περπατησε στον 8ο(η παιδιατρος δεν το πιστευε που τον ειδε).Τωρα δεν μπορουμε να τον μαζεψουμε.

• 2 weeks later...

Τελικά, όλα ήταν όντως στο κεφάλι μου. Επειδή ανησυχούσα πολύ, η γιατρός του μου είπε να κάνω μια επίσκεψη σε παιδονευρολόγο. Όλα ήταν καλά. Μάλιστα, μου είπε ότι από παιδιατρικής άποψης τα ζωηρά παιδιά θεωρούνται πιο "υγιή" από τα νωθρά.

Απλώς θέλει συνέχεια κάτι να ασχολείται, τραγουδάκια, παιχνιδάκια κ.λπ. και χρειάζονται γερές αντοχές.

Είναι, όμως, γλύκας. Του αξίζει...

• 4 months later...

κοριτσια καλημερα!! και εμενα η μια απο τις διδυμουλες μου ειναι υπερκινιτικη!! το θεμα ειναι οτι ειναι 3 μηνων και δεν κοιματε το βραδυ πανω απο μιση ωρα. ξυπναει και αρχιζει να χτυπιεται σα χταποδι!! τουλαχιστον εσας κοιμουνται??

Διαφημίσεις

• 1 month later...
  • 8 years later...

Καλησπέρα μανουλες και καλο μήνα!

το αγοράκι μου 7 μηνών κουνάει συνέχεια πόδια και χέρια μαζί πολύ έντονα.ειτε είναι σε ηρεμία είτε εκνευρίζεται είτε είναι χαρούμενος και ανησυχώ πολύ. Το επικοινώνησα στη παιδίατρο και μου είπε να της στείλω βιντεάκι και θα μου πει εάν πρέπει να ανησυχώ ή όχι. Κατά αλλά στην ανάπτυξη του είναι παρά πολύ. Αντιλαμβάνεται, γυρνάει στο όνομα του και γενικά είναι μια χαρα στη συμπεριφορά.εχει τύχει σε κάποια αντίστοιχη κατάσταση . Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ πολύ! Σας ευχαριστώ πολύ!

On 1/5/2020 at 6:59 ΜΜ, KONSTANTINIAD είπε:

το αγοράκι μου 7 μηνών κουνάει συνέχεια πόδια και χέρια μαζί πολύ έντονα.ειτε είναι σε ηρεμία είτε εκνευρίζεται είτε είναι χαρούμενος και ανησυχώ πολύ. Το επικοινώνησα στη παιδίατρο και μου είπε να της στείλω βιντεάκι και θα μου πει εάν πρέπει να ανησυχώ ή όχι. Κατά αλλά στην ανάπτυξη του είναι παρά πολύ. Αντιλαμβάνεται, γυρνάει στο όνομα του και γενικά είναι μια χαρα στη συμπεριφορά.εχει τύχει σε κάποια αντίστοιχη κατάσταση . Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ πολύ! Σας ευχαριστώ πολύ!

Δηλαδη πως θα επρεπε να καθεται; Ακινητο; Απολαυσε το μωρακι σου που ειναι γεματο ζωη και ασε τις ανουσιες ανησυχιες στην ακρη :)

On 5/1/2020 at 6:59 PM, KONSTANTINIAD said:

Καλημερα!καλο μηνα!!η πλειοψηφια των παιδιων νομιζω ετσι κάνουν!!θυμαμαι απορουσα...καλα δεν κουραζονται τα χερια και τα ποδια του!!και τώρα που ειναι 2,5 παλι απορω που βρισκει τοση ενεργεια χαχα!! αδικα αγχωνεσαι...να σου ζήσει!!

Edited by sweety**

20 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλημερα!καλο μηνα!!η πλειοψηφια των παιδιων νομιζω ετσι κάνουν!!θυμαμαι απορουσα...καλα δεν κουραζονται τα χερια και τα ποδια του!!και τώρα που ειναι 2,5 παλι απορω που βρισκει τοση ενεργεια χαχα!! αδικα αγχωνεσαι...να σου ζήσει!!

Μακάρι!σε ευχαριστώ πολύ☺️

Διαφημίσεις