Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιος Υπάλληλος (ΝΠΔΔ) με ΙΚΑ


Recommended Posts

Γνωρίζετε αν η μόνιμη δημόσιος υπάλληλος ΝΠΔΔ με ασφάλεια ΙΚΑ πρέπει να πάρει τις παροχές από το ΙΚΑ και να τις επιστρέψει στην υπηρεσία εφόσον πληρώνεται κανονικά το διάστημα απουσίας της; Και αν ναι, ποιες παροχες; Όλες; Εγώ θεωρώ ότι το μητρότητας και το λοχείας μόνο, όχι το επίδομα τοκετού. Σωστα; Υπάρχει νόμος που να το λέει αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ηιατι να τα επιστρεψει?

εγω ειμαι αοριστου με ικα πηρα οσο πηρα απο το ικα και τα υπολοιπα απο την εργασια μου....δεν σου δινει το δικαιωμα να διεκδικησεις χρηματα απο τον οαεδ γιατι δεν εχει διαφορα!

 

οσο γιατι την αδεια ανατροφη ισχυει οτι στους δημοσιους 9μηνο η 4χρ μειωμενο

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παιρνεις γυρω στα 1000 ευρω (εγω εκανα καισαρικη-δεν ξερω αν στο φυσιολογικο τοκετο δινουν λιγοτερα).γεννησα σχεδον πριν 2 χρονια.δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε.:wink:

Link to comment
Share on other sites

ηιατι να τα επιστρεψει?

εγω ειμαι αοριστου με ικα πηρα οσο πηρα απο το ικα και τα υπολοιπα απο την εργασια μου....δεν σου δινει το δικαιωμα να διεκδικησεις χρηματα απο τον οαεδ γιατι δεν εχει διαφορα!

 

οσο γιατι την αδεια ανατροφη ισχυει οτι στους δημοσιους 9μηνο η 4χρ μειωμενο

 

Σωστό. Λειτουργούν συμπληρωματικά οπότε δεν επιστρέφεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ηιατι να τα επιστρεψει?

εγω ειμαι αοριστου με ικα πηρα οσο πηρα απο το ικα και τα υπολοιπα απο την εργασια μου....δεν σου δινει το δικαιωμα να διεκδικησεις χρηματα απο τον οαεδ γιατι δεν εχει διαφορα!

 

οσο γιατι την αδεια ανατροφη ισχυει οτι στους δημοσιους 9μηνο η 4χρ μειωμενο

 

Καλησπέρα σας!

Είμαι υπάλληλος ιδαχ με ασφάλεια ΙΚΑ σε νπδδ δήμου. Συμφωνώ με τα παραπάνω ότι δηλ. παίρνουμε κάποια επιδόματα από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από την υπηρεσία μας, καθώς και ότι δικαιούμαστε 9μηνο.

Στη δική μου υπηρεσία δικαιούμαστε και έξοδα κίνησης, τα οποία ο νόμος λέει ότι δεν περικόπτονται κατά την άδεια κύησης και λοχείας. Εμένα όμως μου είπανε ότι θα με δηλώσουν με αναρρωτική και μου τα έκοψαν. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα σε δήμο ή νπδδ δήμου που να παίρνει τα έξοδα κίνησης ενώ έχει άδεια κύησης ή λοχείας και να ξέρει τι ακριβώς γίνεται; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηιατι να τα επιστρεψει?

εγω ειμαι αοριστου με ικα πηρα οσο πηρα απο το ικα και τα υπολοιπα απο την εργασια μου....δεν σου δινει το δικαιωμα να διεκδικησεις χρηματα απο τον οαεδ γιατι δεν εχει διαφορα!

 

οσο γιατι την αδεια ανατροφη ισχυει οτι στους δημοσιους 9μηνο η 4χρ μειωμενο

 

Μια απο τα ιδια κ εγω. Ειμαι ΙΔΑΧ με ΙΚΑ, πληρωνομουν κανονικα απο την υπηρεσια μου οσο καιρο ημουν με αδεια ( κ ειμαι ακομα με 9μηνο), απο το Ικα πηρα επιδομα τοκετου κ λοχειας (900κατι ευρω) κ απο ΟΑΕΔ δεν δικαιουμαι τιποτα επειδη ο εργοδοτης με πληρωνε κανονικα ολο αυτο το διαστημα. Δεν πολυκαταλαβα την ερωτηση σου.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σας!

Είμαι υπάλληλος ιδαχ με ασφάλεια ΙΚΑ σε νπδδ δήμου. Συμφωνώ με τα παραπάνω ότι δηλ. παίρνουμε κάποια επιδόματα από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από την υπηρεσία μας, καθώς και ότι δικαιούμαστε 9μηνο.

Στη δική μου υπηρεσία δικαιούμαστε και έξοδα κίνησης, τα οποία ο νόμος λέει ότι δεν περικόπτονται κατά την άδεια κύησης και λοχείας. Εμένα όμως μου είπανε ότι θα με δηλώσουν με αναρρωτική και μου τα έκοψαν. Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα σε δήμο ή νπδδ δήμου που να παίρνει τα έξοδα κίνησης ενώ έχει άδεια κύησης ή λοχείας και να ξέρει τι ακριβώς γίνεται; ευχαριστώ πολύ

 

θα σε δηλωσουν με αναρρωτικη;;;;;;; που τα ειδαν γραμμενα αυτα μην τα παρω τωρα στο κρανιο;;; την εγκυκλιο του 2008 την εχει διαβασει κανεις τους;;;;;;;οτι απο 1/7/2008 στην αδεια τοκετου στην αδεια λοχειας κ στην 9μηνη αδεια ανατροφης παιδιου τα εξοδα κινησης καταβαλλονται κανονικα; λοιπον ακου τι θα κανεις.κανε ΓΡΑΠΤΗ αιτηση που θα τους αναφερεις οτι γεννησες την ταδε ημερομηνια και οτι δικαιουσαι συμφωνα με το νομο κ την εγκυκλιο ταδε να λαμβανεις τα εξοδα κινησης καθ ολη τη διαρκεια της αδειας τοκετου λοχειας κ 9μηνης.παρακαλω οπως μεριμνησετε αμεσα για την καταβολη τους.μην τους το πεις προφορικα μονο γραπτα.αν σου πουν προφορικα μα μου σου του τοτε θα τους κανεις δευτερη αιτηση που θα τους αναφερεις παλι το θεμα κ οτι ζητας να υποβαλλουν ερωτημα στο ΥΠΕΣ.ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν.περιμενω απαντηση

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τι είναι τα έξοδα κίνησης; είμαι και εγω ιδαχ σε νπδδ αλλά δεν μου ανέφεραν τιποτα για έξοδα κίνησης. πληρωνόμουν κανονικα από την υπηρεσία (οχι μειωμένα) και πήρα και λεφτά του ικα τα οποία και επέστρεψα στην υπηρεσία λιγα λιγα μεσω της μείωσης μισθού κατι σαν δάνεια δηλαδή. επιπροσθέτως κάποια στιγμη μέσω της υπηρεσίας μου το ικα μου έστειλε ενα χαρτι για μειωση των εισφορών μου στο ικα λόγω γέννας στο 50% και μου επέστρεψε το υπερογκο ποσό των 145?. νομίζω οτι είναι νόμος της πετραλιά. αν δεν το ξέρετε, πείτε μου να ψαξω να βρω το χαρτί για περισσότερες πληροφορίες. βεβαια δεν ξέρω αν το έχουν αποσύρει γιατί κάθε μέρα ολα και καινουρια φασούλια μας βγάζουυν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι εγω ΝΠΔΔ ειμαι στον ΟΑΕΔ με ΙΚΑ ... με υποχρεωσανε απο την υπηρεσια μου να παρω τα χρηματα κυοφοριας λοχειας τα οποια δε τωρα μου τα κρατανε απο τον μισθο μου.ΟΣΟ ημουν στο 9μηνο { γιατι το εκοψα , διοτι με 400 ευρω το μηνα δεν βγαιναμε οικονομικα} , ολα τα εξτρα μας πχ εξοδα κινησεως - ελεγχους & υπερωριες δεν τα επαιρνα γιατι η αδεια αντροφης την θεωρουν ασθενεια.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κι εγω ΝΠΔΔ ειμαι στον ΟΑΕΔ με ΙΚΑ ... με υποχρεωσανε απο την υπηρεσια μου να παρω τα χρηματα κυοφοριας λοχειας τα οποια δε τωρα μου τα κρατανε απο τον μισθο μου.ΟΣΟ ημουν στο 9μηνο { γιατι το εκοψα , διοτι με 400 ευρω το μηνα δεν βγαιναμε οικονομικα} , ολα τα εξτρα μας πχ εξοδα κινησεως - ελεγχους & υπερωριες δεν τα επαιρνα γιατι η αδεια αντροφης την θεωρουν ασθενεια.

 

λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε διαφωτισω σε σχεση με αυτο που με ρωτας.λογικα θα εχετε διευκρινιστικες εγκυκλιους σχετικα με τετοια θεματα οπως εχουμε κι εμεις στους οτα.το κακο ειναι οτι αυτες οι εγκυκλιοι παραμενουν μονο στην οικονομικη υπηρεσια κ στο τμημα προσωπικου κ δεν κοινοποιουνται.πολλα θεματα που ισχυουν στον δ/υ κωδικα ισχυουν κ για εμας στους οτα.ομως τι περικοπες γινονται στα εξοδα κινησης κ υπερωριες στον οαεδ δεν γνωριζω.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε να ρωτησεις αλλους συναδελφους κ αν θα εχουν τη διαθεση να σου πουν ειτε να ψαξεις απο μονη σου να βρεις ακρη οπου θελει χρονο αν δεν ξερεις.σε εμας υπαρχουν σιτε που μπορεις να βρεις αυτες τις εγκυκλιους σχετικα με οτα.σε εσας δεν υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...