Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα ή Καφέ ή Ροζ εκκρίσεις στην μέση του κύκλου!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Ο κύκλος μου είναι πάντα 27-28 ημερών με εξαίρεση την προηγούμενη φορά που πήγε 30 (είχα τρομερό στρες λόγω των φαρμάκων).

Σημειωτέον, από χθες το στήθος μου πονάει αφόρητα, δεν μπορώ να κοιμηθώ μπρούμυτα και πονάω όταν με αγκαλιάζουν! Ποτέ πριν δεν είχα τέτοιους πόνους ειδικά 10η μέρα... Τι είναι πάλι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το αίμα όπως και χθες ήρθε για μια μόνο μέρα. Ίσα που λέρωσε το σερβιετάκι. Είναι σκούρο κόκκινο προς το καφέ και μοιάζει να είναι μέρος των κανονικών υγρών (αραιό δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τα λίγα που ξέρω είναι λίγο δύσκολο όλο αυτό να οφείλεται στην ωορρηξία σου, γιατί είναι ακόμα νωρίς να γίνει με κύκλο 27-28 ημερών.Υπάρχουν διάφοροι παράγωντες που μπορεί να συμβαίνει αυτό και κανείς δεν θα μπορέσει να σου πεί με σιγουριά, πόλλες φορές ούτε και ο γιατρός σου.Πάντως όλοι δικαιούμαστε στον χρόνο επάνω να έχουμε 1-2 ψιλό-διαταραχές στην περίοδο.Αν δεις ότι αυτό συμβαίνει και στον επόμενο κύκλο σου, ξαναπάνε στην γιατρό σου.Το ότι πονάει το στήθος και οι ορέξεις σου είναι αυξημένης, προφανώς ευθύνεται στην προετοιμασία της ωορρηξίας σου.Αν σε ανησυχει το πότε κάνεις ωορρηξία, μπορείς απλά να μετράς την θερμοκρασία σου.Πάντως κανένας δεν θα μπορέσει να σε διαφωτίσει από εδω μέσα, αν αυτός δεν είν αι γιατρός και δεν σε δέι από κοντα.Στο λέω γιατί έγω χθες ημουν στο νοσοκομείο για ένα παρόμοιο γεγονός(περίοδος 17η ημέρα, ενώ το ενδομήτριο και τα ωοθηλάκια δείχνουν ότι είμαι στη μέση του κύκλου).Ψαχτήκαμε από εξωμήτριο μέχρι τραχιλίτιδα και ινομυώματα.Αν συνεχιστεί πάνε για εξετάσεις, αλλά χωρίς άγχος..χαλαρά!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Thanks taspaa

Την μέθοδο της θερμομέτρησης την εγκατέλειψα αυτό το μήνα μετά από 6-7 μήνες που το κάνω. Μου δημιουργεί επιπλέον άγχος και με μπερδεύει (δεν μπορείς να φανταστείς τις αυξομοιώσεις μέσα στον ίδιο κύκλο και συνήθως αποπρασανατολιτιστικές, δεν "κολλάνε" δηλαδή με τις μέρες που είμαι...) Αποφάσισα να το αφήσω περισσότερο στην τύχη και το Θεό πια και ό,τι γίνει!

Εάν όπως λες, αυτό συνεχιστεί και τον επόμενο μήνα, θα ψάξω να δω που οφείλεται.. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα στην παρεουλα του parents......σημερα κοριτσια ειμαι στην 14ημερα απο την περιοδο αν και εχω αστατο κυκλο αλλα μετραω συμφωνα με την τελευταια περιοδο....ετσι ξαφνικα σημερα το μεσημερι εμφανιστικε ροζ αιμα απο το πουθενα ψιλοσοκαριστικα γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετιο βεβαια θα το παρακολουθω να δω αν συνεχιστη η μηπως ητανε κατι στιγμιαιο...σας εχει συμβει ποτε κατι παρομιο σε τετιο σταδιο του κυκλου να εχετε αιμα???

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρεουλα του parents......σημερα κοριτσια ειμαι στην 14ημερα απο την περιοδο αν και εχω αστατο κυκλο αλλα μετραω συμφωνα με την τελευταια περιοδο....ετσι ξαφνικα σημερα το μεσημερι εμφανιστικε ροζ αιμα απο το πουθενα ψιλοσοκαριστικα γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετιο βεβαια θα το παρακολουθω να δω αν συνεχιστη η μηπως ητανε κατι στιγμιαιο...σας εχει συμβει ποτε κατι παρομιο σε τετιο σταδιο του κυκλου να εχετε αιμα???

 

Μετά από πολλές εξετάσεις - υπερρήχους και μία υστεροσκόπηση εγώ ανακάλυψα ότι τελικά ήταν προεόρτια ωορρηξίας....Δηλαδή αμέσως μετά από την αιμορραγία είχα ωορρηξία.....Απόδειξη: έμεινα έγκυος!

Μπορείς να το τσεκάρεις χρησιμοποιόντας τεστ ωορρηξίας από την ώρα που θα δεις το αίμα και μετά, ένα κάθε μέρα κατά προτίμηση ψηφιακό που είναι πιο αξιόπιστο!Καλή επιτυχία!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές εξετάσεις - υπερρήχους και μία υστεροσκόπηση εγώ ανακάλυψα ότι τελικά ήταν προεόρτια ωορρηξίας....Δηλαδή αμέσως μετά από την αιμορραγία είχα ωορρηξία.....Απόδειξη: έμεινα έγκυος!

Μπορείς να το τσεκάρεις χρησιμοποιόντας τεστ ωορρηξίας από την ώρα που θα δεις το αίμα και μετά, ένα κάθε μέρα κατά προτίμηση ψηφιακό που είναι πιο αξιόπιστο!Καλή επιτυχία!

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση αν και λιγο καθυστεριμενα σου απαντω οτι...οντως οι περισσοτεροι που ρωτισα το ιδιο μου ειπανε πως μαλλον ητανε ωορρηξια δεν πηρα τεστακια γιατι θελω να αποφυγω αλλο ενα αγχος στην ζωη μου...ομως σημερα που ειμαι στην 22η μερα του κυκλου ειχα λιγο καφε αιματακι αυτο τωρα τι μπορει να ειναι ωορρηξια δεν νομιζω να ειναι ολο περιεργα πραγματα μου συμβαινουν απο το πουθενα.....με το καλο το μωρακι σου ερι μου και στα δικα μας οσες ειμαστε στην αναμονη

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΑΦΕΣ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ!!!ΟΠΟΤΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπέρα σας..θελω την βοήθεια σας...πρώτη φορά γράφω στο forum.

Είμαι πολύ αγχωμένη σας παρακαλώ αν σας εχει συμβεί κάτι παρόμοιο με αυτό που σας περιγράφω παρακάτω πείτε μου την εμπειρία σας.

 

Στις 7 Μαΐου μου ήρθε η περίοδος και κράτησε έως τις 13 από τις 14 του μήνα ερχόμουν καθημερινά σε επαφή με το αγόρι μου αλλά πάντα με προφυλάξεις (προφυλακτικό) στις 19 του μήνα είχα αίμα κ λίγους πόνους χαμηλά πηρά το γιατρό τηλέφωνο κ μου είπε ότι είναι ωορρηξία χαλάρωσα κ σήμερα 25 του μήνα έχω πάλι λίγο αιμα.τελος τεστ παπ έκανα πριν ένα μήνα όπως κ εξετάσεις κ ήταν όλα καλά.. υπάρχει περίπτωση να έμεινα έγκυος ??αλλά πάλι μου φαίνετε παράλογο….

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα σας!!

να σας πω οτι εχω σταθερο κυκλο 25 ημερων με 7 ημερες περιοδο χωρις ανωμαλιες. απο το νοεμβριο προσπαθοπυμε για μωρακι!

τελευταια περιοδος 1/2 αυτη τη φορα 5 ημερες κρατησε η περιοδος. ημερα ωορηξιας 8/2 (τσεκαρισμενο απο γυναικολογο) ελευθερες επαφες 6/2, 8/2, 12/2.

ωστοσο απο 12/2 μεχρι σημερα εχω στο σκουπισμα λιγο ροζ εκκρισεις. στηθος πολυ πρησμενο απο πριν την περιοδο το οποιο συνεχιζει ακομα να ειναι ετσι. αλλους πονου δεν εχω καθολου. σας εχει συμβει ειναι κατι ανησυχητικο; ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!

να σας πω οτι εχω σταθερο κυκλο 25 ημερων με 7 ημερες περιοδο χωρις ανωμαλιες. απο το νοεμβριο προσπαθοπυμε για μωρακι!

τελευταια περιοδος 1/2 αυτη τη φορα 5 ημερες κρατησε η περιοδος. ημερα ωορηξιας 8/2 (τσεκαρισμενο απο γυναικολογο) ελευθερες επαφες 6/2, 8/2, 12/2.

ωστοσο απο 12/2 μεχρι σημερα εχω στο σκουπισμα λιγο ροζ εκκρισεις. στηθος πολυ πρησμενο απο πριν την περιοδο το οποιο συνεχιζει ακομα να ειναι ετσι. αλλους πονου δεν εχω καθολου. σας εχει συμβει ειναι κατι ανησυχητικο; ευχαριστω πολυ

 

Καλημέρα! Επειδή τα ροζ μπορεί να οφείλονται σε διάφορες αιτίες (τραυματισμό, ωορρηξία, ανωμαλία κλπ), καλύτερα να μη δίνεις βάση στα συμπτώματα γιατί η μόνη αξιόπιστη ένδειξη είναι η καθυστέρηση. Περίμενε καλύτερα μέχρι τότε. Σου εύχομαι να είσαι έγκυος!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση rosali!!! αν κ να σ πω δεν πιστευω οτι μπορει να μαι εγκυος αλλα πιο πολυ με τρομαζει μηπως ειναι κατι ανησυχητικο.

 

Δε νομίζω, βρε συ. Αν δεις ότι έχεις και τον άλλο μήνα το ίδιο ενημέρωσε το γιατρό σου. Αλλά κάτι τέτοια φαινόμενα συμβαίνουν πού και πού. Εγώ πάντως εύχομαι σε λίγο να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, βρε συ. Αν δεις ότι έχεις και τον άλλο μήνα το ίδιο ενημέρωσε το γιατρό σου. Αλλά κάτι τέτοια φαινόμενα συμβαίνουν πού και πού. Εγώ πάντως εύχομαι σε λίγο να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

εισαι φοβερη!!!!!! ευχαριστω πολυ!!! μακαρι να σας εχω ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας συμφορουμιτισσες. 

Είμαι νέο μέλος παρότι εδώ και ένα χρόνο σας διαβάζω συστηματικά και ανελλιπώς καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και έπειτα. Ελπιζω να γράφω στο σωστό νήμα.

Πριν δυο μήνες λοιπόν γέννηθηκε το κοριτσάκι μου, και στις 40 μέρες εξετάστηκα από το γυναικολόγο ο οποίος μου είπε πως για τις επόμενες 15 μέρες δεν θα είχα ωορρηξία. Μετά από μια βδομάδα όμως είχα περίοδο χωρίς τα έντονα συμπτώματα που είχα συνήθως, η οποία κράτησε 4 μέρες (αντί για 7 που είχα σε κύκλο 32 ημερών). 

Προχθές όμως, στις 12 μέρες μετά την υποτυπώδη περίοδο, μου εμφανίστηκαν για ένα 24ωρο εκκρισεις έντονου καφέ χρώματος. Τέτοιες διαταραχές δεν είχα πρωτύτερα γι αυτό και με παραξενεύει το γεγονός. 

Υπάρχει περίπτωση να έγινε η πρώτη ωορρηξία εξού και η εμφάνιση αίματος; Επισης ειναι δυνατόν να άλλαξε τόσο πολύ ο κυκλος μου και τα συμπτώματα μετά την εγκυμοσύνη; Να σημειώσω πως η μικρή θηλάζει αποκλειστικά και συχνότατα.

Εάν επανεμφανιστεί θα καλεσω τον γιατρό αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας μιας και σε πολλά θέματα όλον αυτό τον καιρό η εμπειρία σας προλάβαινε τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.να χαιρεσαι το κοριτσακι σου

Κ μενα μου χει τυχει αιματακι στην ωορρηξια πολυ παλια

Οσο για το θηλασμο κ την περιοδο μου ηρθε αφκετα νωρις κ τις δυο φορες.στους 5,5κ 4μηνες

Ναι μετα τη γεννα αλλαζει ο κυκλος.απο 7κρατουσε μονο 5,κ απο ακανονιστο 30-35ημ μικρυνε σε 26-28.ωορρηξια στην πρωτη εγκυμοσυνη 21ημ στη δευτερη 10η

Γενικα λογω θηλασμου μπορει ο κυκλος να ναι λιγο περιεργος.ακομη δ ξερω πως θα παει ο δικος μου μετα τη γεννα γτ ο κυκλος ηταν 40ημ κ με πολυ μικρη ροη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

το θέμα κλειδώθηκε επειδή συζητήσεις που αφορούν υγρά πρό της περιόδου /της ωορρηξίας σε σχέση με προσπάθειες εγκυμοσύνης, βρίσκονται όλες εδώ: 

http://www.parentscafe.gr/forum/forum/148-theloyme-na-ginoyme-goneis/

οι θεματολογίες που ήδη συζητούνται καθημερινά είναι 

  1.  
  2.  
  3.  
    Από admin, Νοέμβριος 8,2016
    • 292 απαντήσεις
  4.  
    Από CoffeeMaker, Δευτέρα at 10:44 μμ
     
     
     

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...