Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΠΝΙΕΣ


Recommended Posts

κοριτσια δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλες αλλα με το θεμα της αυπνιας εχω φρικαρει. ειμαι στην 14η εβδομαδα και εκτος του οτι εχω ακμή-κανω εμετους-εχω νευρα, τωρα εχω και αυπνια. στη δουλεια σερνομαι , νοιωθω φοβερη εξαντληση, αλλα ολη νυχτα το ματι γαριδα. εχω δοκιμασει χαμομηλι-γαλα και οτι γιατροσοφι μου ειπαν αλλα δεν γινεται τιποτα.

 

βοηθηστε με.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ! Σαν την σβούρα γυρνάω όλη νύχτα, πολύ ενοχλητικό! Ενοχλώ και τον καημένο τον άντρα μου σηκώνεται από τις 5μισι για δουλειά! Όλη μέρα σέρνομαι... Απλά έχω κόψει πλέον τελείως τον καφέ (ενώ μέχρι πρότινος έπινα μέχρι και 2 τη μέρα). Το πρόβλημα της αυπνίας ξεκίνησε εδώ και μια βδομάδα σε μένα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αντρας παντως εφυγε απο τον δευτερο μηνα εχει μετακομισει στον καναπε, δεν υποφερομαι μου λεει. πραγματικα σαν τη σβουρα γυρναω. παντως αν βρειτε κατι που βοηθαει να με ενημερωσετε. μηπως αν πιναμε βαλεριανα? φυσικο χαλαρωτικο τσαι? το χαμομιλι κοριτσια απαγορευεται παντως.προκαλει συσπασεις. και εγω απο τοτε που μου το ειπε ο γιατρος, το σταματησα.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω τα ιδια!!!!!!!το μεσημερι εννοειται οτι δεν κοιμαμαι και το βραδυ δεν με παιρνει καθολου ευκολα ο υπνος :evil::evil:. ευτηχως που ο αντρας μου κοιμαται ευκολα και βαρια γιατι ετσι που στριφογυρναω θα το ξενυχτουσαμε μαζι!!!!καφε δεν μπορω να πιω γιατι απο τοτε που εμεινα εγκυος με ενοχλει φανταστειτε να επινα κιολας!!!!!!!!!υπομονη!!!

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι το πρώτο μου ναι! Αλήθεια SMARA το χαμομήλι προκαλεί συσπάσεις; Κι εγώ είχα ακούσει ότι δεν κάνει να πίνουμε πολύ, δεν ήξερα το λόγο... Η βαλεριάνα δεν είναι και τόσο φυσική εγώ για φάρμακο την ξέρω, φυτικό μεν αλλα δεν νομίζω ότι την παίρνουμε κι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω διαβασει αλλα το επιβεβαιωσε και ο γιατρος. καλο ειναι να το αποφευγουμε

γιατι όντως προκαλει συσπασεις.η βαλεριανα ειναι χορτο σαν τσαι, αλλα και αυτο περιορισμενες ποσοτητες.αρα τι κανουμε? υπομονη.παντως βρε κοριτσια....δεν υποφερεται η αυπνια. και σε λιγους μηνες μας περιμενουν δυσκολες νυκτες. πως θα αντεξουμε? εγω εργαζομαι κιολας, και ειμαι ενα κινητο πτωμα

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς όπως φαίνεται δεν είμαι η μόνη!

Κι εγώ μία από τα ίδια!

Αϋπνίες!

Βέβαια αυτό το πρόβλημα το είχα και πριν την εγκυμοσύνη αλλά έλπιζα πως όταν μείνω έγκυος θα κοιμάμαι περισσότερο μιας και κουράζομαι πολύ πιο εύκολα.

Τελικά πάλι βρυκόλακας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθε βραδυ σηκωνομαι τουλαχιστον 3 φορες για τουαλετα...πολυ συχνοουρια βρε κοριτσια και μετα δεν μπορει να με παρει ο υπνος ξανα...τωρα τελευταια εχει κολησει και ο αντρας μου τις αυπνιες μου!υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα στο σπιτι μας το βραδυ!!!:?

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω αρκετή δυσκολία με τον ύπνο αλλά μιας και δεν δουλέυω, το παλευω και κοιμάμαι και αργότερα αφού δεν έχω περιορισμό σε ωράριο.'

Πάντως σχετικά με γιατροσόφι εμένα νομίζω με έχει βοηθήσει το βάλσαμο (χόρτο σαν τσαι που το βράζεις και το πίνεις)

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια κοριτσια..ειμαι στην 21 και εδω και λιγο καιρο ξημερωνομαι στον καναπε και το ματι γαριδα!!!πως ειναι δυνατον να εξαντλουμαστε ολη την μερα,να λαχανιαζουμε με το παραμικρο και οταν ερθει η ωρα για υπνο τζιφος??????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
κι εγω μια απο τα ιδια κοριτσια..ειμαι στην 21 και εδω και λιγο καιρο ξημερωνομαι στον καναπε και το ματι γαριδα!!!πως ειναι δυνατον να εξαντλουμαστε ολη την μερα,να λαχανιαζουμε με το παραμικρο και οταν ερθει η ωρα για υπνο τζιφος??????
ακριβώς αυτό! (στις 22 εβδομάδες)

Περνάω βέβαια και άλλες φάσεις, πχ όπως σήμερα, τρελός ύπνος χθεσινοβραδυνός και όλη την υπόλοιπη μέρα να κοιμαάμι στον καναπέ.

Και τώρα πάλι νύσταξα, ευτυχώς!

Εχω τσεκάρει ότι έχω αυπνίες πρίν και αμέσως μετά τους υπερήχους, ίσως να είναι και το άγχος.

Τώρα που ηρέμησα το μόνο που θέλω είναι να κοιμάμαι διαρκώς. Για πόσο ακόμα να δω...

Οι αυπνίες δεν παλεύονται. Με τίποτε. Εχω και τύψεις μετά ότι κάνω κακό στο μωρό, ενω με τον ύπνο όχι!

 

Σχετικά με τις αυπνίες μήπως παίζει ρόλο και η προσλαμβανόμενη καφείνη?

Είχα αρχίσει τον καφέ μόλις έκλεισα τρίμηνο, ένα την ημέρα. Τώρα τον αντικατέστησα με ντεκαφεινέ, πίνω καφέ που μυρίζει καφές (γαλλικός υπέροχος) αλλά μετά μπορώ άνετα να κοιμηθώ. Ισως βοήθησε κι αυτό.

Επίσης όποτε μπορώ δεν καταναλώνω κόκα κόλα (μανία που κόλλησα στην εγγυμοσύνη ξαφνικά!)

Σοκολάτα τρώω όμως.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

πωπω και νόμιζα οτι είμαι η μόνη..εγώ κοιμάμαι μόνο τα πρωινά,δυστυχώς..τα βράδυα έχω πάντα υπερένταση! Εχω παρατηρήσει οτι με ενοχλεί και το βραδυνό φαγητό-λέω να το κόψω τελείως..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω και νόμιζα οτι είμαι η μόνη..εγώ κοιμάμαι μόνο τα πρωινά,δυστυχώς..τα βράδυα έχω πάντα υπερένταση! Εχω παρατηρήσει οτι με ενοχλεί και το βραδυνό φαγητό-λέω να το κόψω τελείως..

ναι κι εμένα πολύ και ένα διάστημα μικρό που κατάφερα να τρώω μόνο τοστ και γάλα το βράδυ (και όχι σαλάτες ή κανονικό φαγητό κτλ) ένιωθα πολύ όμορφα!

Σκέφτομαι να το ξανακάνω από σήμερα, κι ας τα τρώω αργά για αρχή. Σιγά σιγά θα το πάω πιο νωρίς πχ κατά τις 10. Ελπίζω!

Δε μπορώ, άρχισε πάλι το στριφογύρισμα στο κρεβάτι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Ξερω οτι τους τελευταιους μηνες οι αυπνιες ειναι μεσα στο προγραμμα και ειναι αναμενομενες.Αλλα απο τωρα ειναι δυνατον??????????Εχει καμια αλλη?????????Εχω 4 ημερες να κοιμηθω πανω απο 3-4 ωρες συνολικα καθε βραδυ.Καθε συμβουλη δεκτη κοριτσια!!!!!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!Ειναι πολυ σπαστικο να θελεις να κοιμηθεις και να μην μπορεις!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν είναι δυνατόν! Οταν έλεγα του γιατρού ότι έχω τρελές υπνηλίες με κοίταξε με ύφος και μου είπε πως και οι αυπνίες είναι στο πρόγραμμα!

Εγώ τότε που να τον πιστέψω, όταν το μόνο που σκεφτόμουν ήταν που θα γύρω να κοιμηθώ!

 

Προσωπικά οι αυπνίες με χτυπάνε όταν έχω θέματα, εκτός από τα σωματικά.

Τα σωματικά πάνω κάτω τα έχω γενικά πχ μέση, καούρες, μουδιάσματα κτλ αλλά όταν είναι να κοιμηθώ κοιμάμαι.

Δηλαδή και τις περιόδους που δεν τα έχω κοιμάμαι και τις περιόδους που τα έχω, εκτός αν είναι σε έξαρση βέβαια και δεν παλεύονται!

 

Μάλλον ο ψυχισμός κάνει τη διαφορά και ξαγρυπνάμε.

Μπορείς να λύσεις τα θέματα σου, όποια είναι αυτά και όσα βέβαια λύνονται.

Να είσαι ήρεμη, ακόμη κι αν χρειαστεί να κάνεις υπέρηχο, αν φοβάσαι για το μωρό.

Να αφήνεις καταστάσεις που χρονίζουν στην άκρη, τώρα είσαι έγγυος, θα τα λύσεις αργότερα.

Οσα λύνονται να τα λύνεις και να προχωράς και να μη πολυσκέφτεσαι.

Να μη προβληματίζεσαι για τη γέννα, να λες του γιατρού σου ό,τι απορίες έχεις και να μη σε προβληματίζει το μετά, τόσες γέννησαν, θήλασαν, δούλεψαν, θα το κάνουμε κι εμείς.

 

Πάντα βοηθά ένα, δύο ή και τρία χαμόμηλα :lol:

εναλλακτικά ένα ποτήρι γάλα και ένα ζεστό μπάνιο, όπως και το να μην αφήσεις το σύζηγο να κοιμηθεί (έτσι δε θα κοιμηθείς αλλά τουλάχιστο θα έχεις κάποιο να μιλήσεις!)

 

Αν ξυπνάς για τουαλέτα και δεν μπορείς να ξανακοιμηθείς τότε μπορείς να φροντίσεις να ξυπνάς νωρίς για τουαλέτα, ώστε να μην έχει ξημερώσει και να μη ξεσηκώνεσαι.

Η' να κλείσεις όλα τα πατζούρια να είναι σκοτεινά.

Αυτό βοηθά και με το θόρυβο από γείτονες κάπως, χάνεις επαφή και κοιμάσαι. ΑΛλιώς πάμε σε άλλεςλύσεις πιο χοντρές! :D

 

Αν πάλι δεν έχεις τίποτε, μα τίποτε, και παρ'αυτά δεν καταφέρνεις να κλείσεις μάτι (αυτό είναι το χειρότερο όλων και δεν στο εύχομαι να μάθεις πως είναι) τότε κάνεις υπομονή, κι αύριο μέρα είναι και θα κοιμηθείς, κάποια στιγμή!

Νομίζω όλα αυτά είναι πρόβα των ξάγρυπνων μηνών που θα ακολουθήσουν τη γέννα :mrgreen:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια συμβουλή, καθότι παθούσα απόψε ξανά και γω ;)

Μην κάθεσαι να στριφογυρίζεις στο κρεβάτι, είναι το πιο σπαστικό κομμάτι.

Μόλις αντιληφθείς ότι δεν έχεις ύπνο σηκώνεσαι ή αν ξυπνήσεις και δε μπορείς να ξανακοιμηθείς.

Καλό ξημέρωμα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι δυνατά στην εγκυμοσύνη!!!!

 

Εγώ πάντως είχα αυπνίες και όσο για την τουαλέτα ........ μεγαλείο !!!!!!

 

Δεν θυμάμαι πόσες φορές σηκωνόμουν για να πάω, έλεγα Νιαγάρας και έβγαινε ...... ούτε ρυάκι...................

 

Θέλει υπομονή.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν είναι δυνατόν! Οταν έλεγα του γιατρού ότι έχω τρελές υπνηλίες με κοίταξε με ύφος και μου είπε πως και οι αυπνίες είναι στο πρόγραμμα!

Εγώ τότε που να τον πιστέψω, όταν το μόνο που σκεφτόμουν ήταν που θα γύρω να κοιμηθώ!

 

Προσωπικά οι αυπνίες με χτυπάνε όταν έχω θέματα, εκτός από τα σωματικά.

Τα σωματικά πάνω κάτω τα έχω γενικά πχ μέση, καούρες, μουδιάσματα κτλ αλλά όταν είναι να κοιμηθώ κοιμάμαι.

Δηλαδή και τις περιόδους που δεν τα έχω κοιμάμαι και τις περιόδους που τα έχω, εκτός αν είναι σε έξαρση βέβαια και δεν παλεύονται!

 

Μάλλον ο ψυχισμός κάνει τη διαφορά και ξαγρυπνάμε.

Μπορείς να λύσεις τα θέματα σου, όποια είναι αυτά και όσα βέβαια λύνονται.

Να είσαι ήρεμη, ακόμη κι αν χρειαστεί να κάνεις υπέρηχο, αν φοβάσαι για το μωρό.

Να αφήνεις καταστάσεις που χρονίζουν στην άκρη, τώρα είσαι έγγυος, θα τα λύσεις αργότερα.

Οσα λύνονται να τα λύνεις και να προχωράς και να μη πολυσκέφτεσαι.

Να μη προβληματίζεσαι για τη γέννα, να λες του γιατρού σου ό,τι απορίες έχεις και να μη σε προβληματίζει το μετά, τόσες γέννησαν, θήλασαν, δούλεψαν, θα το κάνουμε κι εμείς.

 

Πάντα βοηθά ένα, δύο ή και τρία χαμόμηλα :lol:

εναλλακτικά ένα ποτήρι γάλα και ένα ζεστό μπάνιο, όπως και το να μην αφήσεις το σύζηγο να κοιμηθεί (έτσι δε θα κοιμηθείς αλλά τουλάχιστο θα έχεις κάποιο να μιλήσεις!)

 

Αν ξυπνάς για τουαλέτα και δεν μπορείς να ξανακοιμηθείς τότε μπορείς να φροντίσεις να ξυπνάς νωρίς για τουαλέτα, ώστε να μην έχει ξημερώσει και να μη ξεσηκώνεσαι.

Η' να κλείσεις όλα τα πατζούρια να είναι σκοτεινά.

Αυτό βοηθά και με το θόρυβο από γείτονες κάπως, χάνεις επαφή και κοιμάσαι. ΑΛλιώς πάμε σε άλλεςλύσεις πιο χοντρές! :D

 

Αν πάλι δεν έχεις τίποτε, μα τίποτε, και παρ'αυτά δεν καταφέρνεις να κλείσεις μάτι (αυτό είναι το χειρότερο όλων και δεν στο εύχομαι να μάθεις πως είναι) τότε κάνεις υπομονή, κι αύριο μέρα είναι και θα κοιμηθείς, κάποια στιγμή!

Νομίζω όλα αυτά είναι πρόβα των ξάγρυπνων μηνών που θα ακολουθήσουν τη γέννα :mrgreen:

Δεν εχω τιποτα απολυτος.:roll::roll:Ουτε μουδιασματα,ουτε το μωρο με ενοχλει,ουτε καουρες τιποτα-τιποτα-τιποτα.Τουαλετα ενταξει παω αλλα και πριν πηγαινα και κοιμομουνα μια χαρα μετα πανευκολα.Και σωματικα και ψυχολογικα ειμαι τελεια απλα δεν κλεινει με τιποτα το ματι μου και αν κλεισει θα ειναι για 2-3 ωρες συνολο!!!!!Χτες(ξημερωματα σημερα)ενταξει κοιμηθηκα δεν μπορω να πω!!!!!!!!Κοιμηθηκα απο της 12:30 μεχρι και της 6:30 το πρωι(με 2-3 διαλειμματα εν διαμεσα για τουαλετα φυσικα).Πολυτελεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρων αν και στις 14 βδομαδες μπορω να πω οτι ο υπνος εχει γινει αναποσπαστο κομματι μου!!!!και μεσημερια και βραδυα κοιμαμαι κανονικα (ολοι με λενε ''υπνε'' ) οσο για τις επισκεψεις μου στην τουαλετα με ταλαιπωρησαν μεχρι τον 2ο μηνα μεχρι που ησυχασα,τουλαχιστον απο τα ξημερωματα!!!!

παντως απο οτι ξερω απο μια φιλη μου που ειχε το προβλημα της αυπνιας ειχε βρει στο φαρμακειο κρεμουλα λεβαντας για τον υπνο,απλωνε πολυ λιγη στα χερια της και κοιμοταν σαν πουλακιιιιιι!!!!!

yj1Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, να σας πω και εγώ υποφερω από αυπνιες στην 23 εβδομάδα που είμαι και το μόνο που με βοήθησε ήταν η γυμναστική 10λεπτη όχι τπτ το ιδαιτερο pilates για εγκύους, σε συνδυασμό βέβαια με μπανακι και γαλατακι..

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Αϋπνία ... αϋπνία ...αϋπνία .... είχα γράψει και σε κάποιο άλλο θέμα πρόσφατα .. μετρώ ημερησίως στην καλύτερη 4 ώρες συνολικού ύπνου. Δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα .. νοιώθω και τον μπέμπη να δυσκολεύετε. Μόνο σε λίγες στάσεις δεν παραπονιέται για να βολευτεί και δυστυχώς μια από αυτές είναι ανάσκελα αλλά εγώ ανάσκελα πονάω στα πλευρά μου. Τέλος πάντων το μωράκι μου να είναι καλά και θα τα βρω τα υπόλοιπα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...