Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προνηπιο & φαγητο


Recommended Posts

Στο προνηπιο τους βαζετε εσεις φαγητο μαζι (μιλάω για ολοήμερα και Δημόσια ή δημοτικα).

 

Αν ναι. Δεν ζηλέυουν μεταξύ τους? :? Δλδ αν εγω εχω φασολάκια που δεν πολυαρέσουν του Βασιλη και του τα βάλω και το παιδάκι δίπλα έχει τοστάκια (που τα λατρεύει) θα ζηλέυει λογικα ο δικος μου και δεν θα θέλει τα φασολάκια αλλα τοστ.

Τι κανω? Βαζω μονο οτι του αρεσεί?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


την ίδια απορία έχω και εγώ....μήπως απο το σχολείο λένε στους γονείς πχ τη Δευτέρα να έχουν κάτι σε λαδερό, ώστε να ανήκουν στην ίδια κατηγορία όλα τα φαγητά και να μην ζηλεύουν τα πιτσιρίκια.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

δεν υπαρχει τετοιο προγραμμα φαγητου,ο καθενας βαζει ο,τι θελει.Ωστοσο στην αρχη λενε να αποφευγονται καποιες τροφες(μερεντα,σοκολατες,γλυκα,ετοιματζιδικα) και προτεινουν καποια(σπιτικα κε'ικ ,πιτες για το δεκατιανο,να εχουν ποικιλια τα γευματα)

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξερω απ΄το ολοημερο δημοτικο που πανε τα παιδια φιλης καθε βδομαδα τους δίνουν προγραμμα με το τι φαγητο πρεπει να μαγειρεψουν και ετσι ολα τα παιδια τρωνε το ιδιο τουλαχιστον για μεσημεριανο..

Τωρα για το τι τρωει το καθε παιδακι στα διαλλειματα αυτο το αποφασιζουν οι γονεις.

όσο για το νηπιο που θυμαμαι το καθε παιδακι τρωει οτι θελει (για κολατσιο) αλλα αυτο γινεται στα κανονικα.. δεν ξερω τι γινεται στα ολοημερα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας!Θα ήθελα απο τις πιο εμπειρες μαμάδες σε θέματα φαγητού στο σχολείο να προτείνουμε τι μπορούμε να δίνουμε στα παιδιά για κολατσιο και μεσημεριανό που να είναι σχετικά γρήγορο(για τις εργαζόμενες μαμάδες),αλλα και να καλύπτουμε τις ανάγκες του παιδιού.Καθε ιδέα δεκτή!

"LIFE IS NOT MEASURED BY THE NUMBER OF BREATHS WE TAKE, BUT BY THE NUMBER OF MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!Θα ήθελα απο τις πιο εμπειρες μαμάδες σε θέματα φαγητού στο σχολείο να προτείνουμε τι μπορούμε να δίνουμε στα παιδιά για κολατσιο και μεσημεριανό που να είναι σχετικά γρήγορο(για τις εργαζόμενες μαμάδες),αλλα και να καλύπτουμε τις ανάγκες του παιδιού.Καθε ιδέα δεκτή!

 

θα σου πω για κολατσιο που βάζω στο γιο μου.Από μεσημεριανό δεν έχω εμπειρία διότι πάμε στο κλασσικό που σχολάει 12.

Ψωμάκι ολικής με κασέρι ή φέτα, άλλες φορές ωμό άλλες ψημένο.

Αυγόφετες

Κρέπες

Γιαούρτι

Φρυγανιές

Φρούτα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mεσημεριανο μπορει να παρει οτιδηποτε τρωτε ετσι και αλλιως το μεσημερι.

Για κολατσιο συνηθως εφτιαχνα τοστακι, αυγουλακι (καθαρισμενο) με ψωμακι, κεικακι σπιτικο....

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο που ήμουνα εγώ, τα παιδιά έφερναν ό,τι ήθελαν με την προϋπόθεση ότι δεν ήταν κρουασάν, σοκολάτες, σουβλάκια κλπ.

Είχαμε ως κανόνα, ότι το φαγητό θα είναι υγιεινό, γιατί κάναμε και πρόγραμμα υγιεινής διατροφής, με σκοπό να μάθουν από μικρά να τρώνε αυτά που πρέπει.

 

(Είχαμε πολλές αντιδράσεις από μαμάδες που ήθελαν να βάζουν γύρους κλπ στα παιδιά. Όταν έφερναν παρόμοια φαγητά, επιτόπου τα δίναμε πίσω. Τελικά μέχρι τα Χριστούγεννα είχαν πειστεί όλες και έφερναν το "σωστό" φαγητό. Τα παιδιά ζητούσαν μόνα τους και "μάλωναν" τις μαμάδες που δεν έβαζαν το "σωστό" φαγητό)

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο που ήμουνα εγώ, τα παιδιά έφερναν ό,τι ήθελαν με την προϋπόθεση ότι δεν ήταν κρουασάν, σοκολάτες, σουβλάκια κλπ.

Είχαμε ως κανόνα, ότι το φαγητό θα είναι υγιεινό,

 

Και σε μας αυτός είναι ο κανόνας και πραγματικά απορώ πως δεν είναι αυτονόητο αυτό και πρέπει να είναι κανόνας του σχολείου :?

 

 

Τα παιδιά ζητούσαν μόνα τους και "μάλωναν" τις μαμάδες που δεν έβαζαν το "σωστό" φαγητό)

 

:oops::oops::oops:

άστα να πάνε...μία φορά το μήνα του έβαζα κρέπα με μερέντα σπιτική...Μια φορά είχαν περισέψει κρέπες και του έβαλα 2 φορές...το τι άκουσα δεν λέγεται ( από τον μικρό, όχι από τη δασκάλα )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε μας αυτός είναι ο κανόνας και πραγματικά απορώ πως δεν είναι αυτονόητο αυτό και πρέπει να είναι κανόνας του σχολείου :?

 

 

 

 

 

Αυτονόητο δεν θεωρείται (ή δεν πρέπει να θεωρείται) τίποτα! Όλα εξηγούνται στην αρχή της χρονιάς....

Από το ότι το σχολέιο ξεκινά στις 8:15 (το κλασικό τμήμα) και όχι ό,τι ώρα ξυπνάμε, το ότι τα παιδιά δεν τα ταϊζουμε στο στόμα στο σχολέιο αλλά είναι κάτι που πρέπει να το γνωρίζουν από το σπίτι να το κάνουν, το ότι βάζουμε παγούρι με νερό στην τσάντα, το ότι όταν φτιάξει ο καιρός βάζουμε στο παιδί καπέλο γιατί βγαίνουμε στην αυλή και έχει ήλιο....μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτονόητο δεν θεωρείται (ή δεν πρέπει να θεωρείται) τίποτα! Όλα εξηγούνται στην αρχή της χρονιάς....

Από το ότι το σχολέιο ξεκινά στις 8:15 (το κλασικό τμήμα) και όχι ό,τι ώρα ξυπνάμε, το ότι τα παιδιά δεν τα ταϊζουμε στο στόμα στο σχολέιο αλλά είναι κάτι που πρέπει να το γνωρίζουν από το σπίτι να το κάνουν, το ότι βάζουμε παγούρι με νερό στην τσάντα, το ότι όταν φτιάξει ο καιρός βάζουμε στο παιδί καπέλο γιατί βγαίνουμε στην αυλή και έχει ήλιο....μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς!

 

Όχι παιδί μου, θέλω να πω ότι πρέπει κάποιος να μας πει ότι δεν βάζουμε στο παιδί "'αχρηστες" τροφές στο σχολείο, δεν εννοείται αυτό ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδί μου, θέλω να πω ότι πρέπει κάποιος να μας πει ότι δεν βάζουμε στο παιδί "'αχρηστες" τροφές στο σχολείο, δεν εννοείται αυτό ?

 

Δεν εννοείται ΤΙΠΟΤΑ!

Τα κρουασάν, τα μπισκότα, οι σοκολάτες είναι η εύκολη λύση! Πηγαίνοντας στο σχολέιο, σταματάς στο περίπτερο και πάιρνεις ένα κρουασάν για να φάει το παιδί στο δεκατιανό του! Είναι ολύ πιο δύσκολο να ξυπνήσει η μαμά 5 λεπτά (όχι περισσότερο) νωρίτερα και να κάνει ένα τοστ με κασέρι....

Άρα εδώ έρχεται το σχολέιο και κατ'έπέκτασιν οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι, και θέτουν κανόνες και γίνονται μετά οι κακοί της υπόθεσης!

 

Δυστυχώς 10 χρόνια αυτό το βλέπω κάθε χρόνο! Ευτυχώς όχι από όλους τους γονείς!

Link to comment
Share on other sites

για δεκατιανο:

τοστ με χυμο

κεικ σπιτικό με φρουτο εποχής

μεσημεριανο:

μακαρονια κοφτα ασπρα με γιαουρτι

φακες με φέτα τυρί

κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο

αρακας

σουπες (κοτοσουπα, γιουβαρλακια κτλ)

μπιφτεκια

 

όλα μαζι με σαλάτες εποχής

μαρουλι, καροτο, αγγουρακια, ντοματουλα,...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη ειμαι ασχετη... φετος θα παω την μικρη πρωτη φορα στο δημοσιο νηπιαγωγειο... μαλλον για αρχη στο κλασσικο δεν ξερω βεβαια αν αργοτερα μπορω στο ολοημερο... τι ταπερακια περνεται για το φαγητο των παιδιων... και επειδη φυσιολογικα το ζεσταινουν το φαγητο πιο ειναι πιο καλο ταπερακι και απο που να το παρω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη ειμαι ασχετη... φετος θα παω την μικρη πρωτη φορα στο δημοσιο νηπιαγωγειο... μαλλον για αρχη στο κλασσικο δεν ξερω βεβαια αν αργοτερα μπορω στο ολοημερο... τι ταπερακια περνεται για το φαγητο των παιδιων... και επειδη φυσιολογικα το ζεσταινουν το φαγητο πιο ειναι πιο καλο ταπερακι και απο που να το παρω?

 

 

Στο κλασικό τμήμα ΔΕΝ ζεσταίνονται φαγητά!

Ζεστάινονται ΜΟΝΟ το μεσημέρι στο ολοήμερο.

Στο κλασικο, τα παιδιά τρώνε μόνο δεκατιανό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όλα τα παράπανω αλλά αν έχεις παιδί που δεν τρώει τοστ, γιαούρτι και κέηκ; Εγώ το μόνο σπιτικό που της βάζω (και το τρώει) είναι μπισκότα από κουάκερ. Τις υπόλοιπες μέρες τρώει μιράντα μπισκότα ή πτι μπερ, 2-3 έτοιμα μικρά κρουασανάκια, κουλούρι θεσσαλονίκης με σουσάμι ή μικρό λουκουμά από τον φούρνο. Σε μέρες που δουλεύω 12 ή 14 ώρες έχω καταφύγει και στην λύση της σοκοφρέτας κάποιες φορές.

Δεν τρώει ούτε μπανάνες.

Εννοείται πως της βάζω φαγητό σπιτικό για το μεσημεριανό της και όχι γύρους κτλ αλλά μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει θέμα με το φαγητό και το κολατσιό των παιδιών, ούτε και μας έχουν δωθεί εντολές για περισσότερο υγιεινές τροφές.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη ειμαι ασχετη... φετος θα παω την μικρη πρωτη φορα στο δημοσιο νηπιαγωγειο... μαλλον για αρχη στο κλασσικο δεν ξερω βεβαια αν αργοτερα μπορω στο ολοημερο... τι ταπερακια περνεται για το φαγητο των παιδιων... και επειδη φυσιολογικα το ζεσταινουν το φαγητο πιο ειναι πιο καλο ταπερακι και απο που να το παρω?

 

Αν την γράψεις στο κλασσικό όχι δεν θα μπορέσεις να της πας στο ολοήμερο...Τις περισσότερες φορές κλείνουν οι θέσεις..

Εγώ του έχω ένα παιδικό της taper ware...

Τα παραπάνω που αναφέραμαι για σνακ δεν χρειάζονται ζέσταμα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παράπανω αλλά αν έχεις παιδί που δεν τρώει τοστ, γιαούρτι και κέηκ; Εγώ το μόνο σπιτικό που της βάζω (και το τρώει) είναι μπισκότα από κουάκερ. Τις υπόλοιπες μέρες τρώει μιράντα μπισκότα ή πτι μπερ, 2-3 έτοιμα μικρά κρουασανάκια, κουλούρι θεσσαλονίκης με σουσάμι ή μικρό λουκουμά από τον φούρνο. Σε μέρες που δουλεύω 12 ή 14 ώρες έχω καταφύγει και στην λύση της σοκοφρέτας κάποιες φορές.

Δεν τρώει ούτε μπανάνες.

Εννοείται πως της βάζω φαγητό σπιτικό για το μεσημεριανό της και όχι γύρους κτλ αλλά μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει θέμα με το φαγητό και το κολατσιό των παιδιών, ούτε και μας έχουν δωθεί εντολές για περισσότερο υγιεινές τροφές.

 

Στο δικό μας νηπιαγωγείο απαγορεύονται μπισκότα, σοκοφρέτες, χυμοί κ.τ.λ..

Και ο δικός μου είναι πάρα πολύ δύσκολος στο φαγητό αλλά έχω βρει κάποια και τα τρωεί...

Το κουλούρι Θεσσαλονίκης μια χαρά το βρήσκω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε, περίμενα να μου πεις μπράβο για τα σπιτικά μπισκότα από κουάκερ....

Σοβαρά τώρα κι εγώ θα ήθελα να τρώει καλύτερα αλλά τι να κάνω; Αν φάει μισό τοστ στην παιδική χαρά ή στο πάρκο το ΣΚ και πάλι θαύμα είναι... Τον λουκουμά, τα μιράντα και τα μπισκότα από κουάκερ τα καταβροχθίζει!

Σήμερα της έβαλα χταπόδι με μακαρονάκι κοφτό... είμαι σιγούρη πως το κατσαρολάκι της θα γυρίσει σπίτι γεμάτο γι' αυτό μου ζήτησε λουκουμά από τον φούρνο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,τι ώρα σχολάει το κλασσικό και τι ώρα το ολοήμερο;Άυριο θα πάω για να παραδώσω τα δικαιολογητικα...Και σχετικά με το δεκατιανό...Τους δίνουμε κάτι από το σπίτι εμείς;Συγνώμη για τις κουτές απορίες....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα της έβαλα χταπόδι με μακαρονάκι κοφτό... είμαι σιγούρη πως το κατσαρολάκι της θα γυρίσει σπίτι γεμάτο γι' αυτό μου ζήτησε λουκουμά από τον φούρνο...

 

Kαι εγώ να ήμουν η κόρη σου θα στο γύρναγα πίσω:lol::lol:

 

υ.γ.: θέλω την συνταγή με τα μπισκότα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για δεκατιανό (όλα σπιτικά)

Τυροπιτάκια

Σπανακόπιτα

Κέικ

Κολοκυθόπιτα

Κουλουράκια

Κάθε πρωί του βάζω και κάτι διαφορετικό. Όταν φτιάχνω πίτες βέβαια, του βάζω κι άλλες μέρες. Χυμό δεν του δίνω κοντά, γιατί μας είπαν να μην βάζουμε. Πίνουν τον μισό και τον υπόλοιπο τον χύνουν και λερώνουν την τάξη.

Έτσι κι αλλιώς χυμό και φρούτα τρώει κάθε απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό για εσάς που θα πάτε πρώτη φορά νηπιαγωγείο...

Τα παιδιά πρέπει πριν φύγουν από το σπίτι να τρώνε ένα πλήρες πρωινό, 1) είναι πολύ σημαντικό γεύμα 2) τρώνε γύρω στις 10 οπότε θα πεινάνε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...