Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Επιστροφή στη δουλειά κ ώρες αντλήσεων

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω ξαναγράψει στο forum, με απορίες σχετικές με τη δουλειά και τον θηλασμό, αλλά από απειρία τις δημοσίευσα σε άλλη ενότητα. Τέλος πάντων, μου απάντησε η EvaMD κατατοπιστικότατα, απλά όσο πλησιάζει ο καιρός της μεγάλης (και πικρής :cry:) επιστροφής, όλο και κάτι καινούριο ξεφυτρώνει...

Η κόρη μου είναι 3,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.Σε δέκα μέρες επιστρέφω στη δουλειά...έχω τη δυνατότητα να επιλέξω πως θα χρησιμοποιήσω το μειωμένο ωράριο. Δλδ να επιλέξω μεταξύ 7.45-13.15 και 9.45-16.15...Θα ήθελα να επιλέξω το πρώτο.Με το πήγαινε-έλα θα λείπω συνολικά 7 ώρες από το σπίτι. Σκέφτομαι ότι αν επιλέξω το πρώτο θα είμαι πίσω στις 14.00 και έτσι θα έχω όλη τη μέρα μπροστά μου με την μικρή.

Και ιδού η απορία μου...Σε περίπτωση που το επιλέξω, πειράζει να φεύγω για τη δουλειά χωρίς να αντλήσω, αλλά μόνο να την έχω θηλάσει; Μέχρι στιγμής, η μικρή συνήθως ξυπνάει από μόνη της γύρω στις 8.30-9.00.Θηλάζει και καμιά φορά κάνω μια άντληση (όχι ιδιαίτερα συστηματικά, αλλά έχω μαζέψει 17 σακουλάκια των 150ml, αρχικά με το mini electric, ενώ τώρα νοίκιασα το symphony). Εκείνη την ώρα (9-9.30) έχω αρκετό γάλα.Να σημειωθεί ότι η κόρη μου κοιμάται σερί το βράδυ 9ωρο και δεν θηλάζει (είμαστε και οι δύο του ύπνου :lol:). Τις προάλλες χρειάστηκε να λείψω και την ξύπνησα πιο νωρίς για να τη θηλάσω πριν φύγω και δοκίμασα και να κάνω άντληση αλλά τζίφος. Εκεί που γύρω στις 9.00-9.30 βγάζω 150ml σε ένα τέταρτο, εκείνη την ημέρα (7.30) έβγαλα μόνο 70ml.

Να υποθέσω ότι έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου αυτό το ωράριο;;;;

Σκέφτομαι να πάρω το ωράριο 7.45-13.15, να ξυπνάω κατα τις 6, να θηλάζω και να φεύγω. Να κάνω μία άντληση στη δουλειά και μετά (από τις 14.00) θηλασμός και άλλη μία ή δύο αντλήσεις στο σπίτι. Γενικά τι ισχύει; Αν δοκιμάσω και αντλήσεις το πρωί (υποθετικά αυτό τώρα, γιατί θα είναι σκότωμα αυτό στις 6 το πρωί κ νωρίτερα , δεδομένου ότι θα μου τρώει πολύ ώρα άντληση) σιγα σιγα θα προσαρμοστεί ο οργανισμός και θα αντλώ πολύ και τόσο νωρίς το πρωί;

Πιστεύετε ότι αν δεν κάνω τελικά άντληση το πρωί πριν φύγω θα κινδυνέψει ο θηλασμός; Επίσης, έχοντας παρατηρήσει ότι το απόγευμα το γάλα είναι πιο λίγο με τις αντλήσεις πως θα βγει η φάση;;;;;; Η κόρη μου θηλάζει σχεδόν ανα δύωρο το απόγευμα, μπορεί και συχνότερα. Θα μπορώ να κάνω άντληση σε τόσο μικρό μεσοδιάστημα;;;; Λένε ότι το symphony είναι ιδανικό. Να υποθέσω,ότι μπορεί αρχικά να μην έχω αποτελέσματα αλλά σταδιακά να βγάζω πιο πολύ γάλα;

Συγνώμη για τις πολλές και ίσως χαζές ερωτήσεις, αλλά με έχει φάει το άγχος και η στενοχώρια με την επιστροφή στο γραφείο...ρε κορίτσια έτσι ήσασταν και εσείς;;;; Μέσα σ' όλα φοβάμαι μην με ξεχάσει το παιδί και μην με έχει ίσα κ όμοια με την πεθερά μου που θα την κρατάει!:oops:

ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ εν ολίγοις...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση :P

Edited by Georgia0112
Λάθος διατύπωση σε μια πρόταση

Διαφημίσεις

:oops::oops: πολλές αντλήσεις διαβάζω και πολύ γάλα στην αποθήκη σου

σε νιώθω και εγώ κάπως έτσι αντλούσα πριν ξεκινήσω δουλεία νομίζω πως 300μλ για τις 7 ώρες είναι υπερρρρρρρ αρκετά ...............

να σου πω τι κάνω εγώ θηλάζω τον μικρό το πρωί κ μετά οτι περίσσεψei το αντλω

κ δεν είναι και λίγο από 150-250 :lol::lol::lol:αφήνω πίσω φρέσκο γάλα ημέρας

φυσικά εγώ λείπω μόνο 5 ώρες όποτε δεν αντλώ στην δουλεία γυρίζω φορτωμένη θηλάζω τον πεινασμένο μου κ οτι περισσέψει 50-70-100 το μαζέυω για την επόμενη ημερα ;););)

και αφήνω πίσω μου

ΣΥΝΟΛΙΚΑ γύρο στα 250-300μλ που ποτέ δεν τα ήπιε ΟΛΑ:D:D

ΠΙΝΕΙ γύρο στα 150-200 ο μικρός μου είναι τώρα 5.μιση μηνών νιώθω ασφάλεια να ξέρω ότι περίσσεψε γάλα :lol:

εσύ αν αντλείς κ στην δουλεία νομίζω πως θα είναι υπέρ αρκετό να δίνεις φρέσκο γάλα η δικια μου φιλοσοφία ηταν να μπορώ ν παρέχω φρεσκοαντΛιμενο γάλα φυσικά έχω κ στον ψυκτι αλλά ειναι για έκτακτη ανάγκη όταν δεν προλαβαίνω να αντλήσω στον ψυκτι ειναι η ασφάλεια μου

ότι χρειαστείς Εδω είμαστε

καλή αρχή στην δουλεία σου και καλές αντλήσεις ;);)

.....

Και ιδού η απορία μου...Σε περίπτωση που το επιλέξω, πειράζει να φεύγω για τη δουλειά χωρίς να αντλήσω, αλλά μόνο να την έχω θηλάσει;

Δεν πειράζει με την έννοια ότι θα συμβεί κάτι στο θηλασμό. Απλά θα χάσεις μια ευκαιρία για καλή άντληση και ίσως τη φορτωθείς το απόγευμα (για να συμπληρώσεις ποσότητα) που τα πράγματα είναι γενικά πιο δύσκολα (και για τη ροή και λόγω του μωρού που ίσως είναι ξυπνητό κλπ.).

Μέχρι στιγμής, η μικρή συνήθως ξυπνάει από μόνη της γύρω στις 8.30-9.00.Θηλάζει και καμιά φορά κάνω μια άντληση (όχι ιδιαίτερα συστηματικά, αλλά έχω μαζέψει 17 σακουλάκια των 150ml, αρχικά με το mini electric, ενώ τώρα νοίκιασα το symphony). Εκείνη την ώρα (9-9.30) έχω αρκετό γάλα.Να σημειωθεί ότι η κόρη μου κοιμάται σερί το βράδυ 9ωρο και δεν θηλάζει (είμαστε και οι δύο του ύπνου :lol:). Τις προάλλες χρειάστηκε να λείψω και την ξύπνησα πιο νωρίς για να τη θηλάσω πριν φύγω και δοκίμασα και να κάνω άντληση αλλά τζίφος. Εκεί που γύρω στις 9.00-9.30 βγάζω 150ml σε ένα τέταρτο, εκείνη την ημέρα (7.30) έβγαλα μόνο 70ml.

Να υποθέσω ότι έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου αυτό το ωράριο;;;;

Μπορεί όντως να έχει συνηθίσει ο οργανισμός σου έτσι, μπορεί το μωρό να θήλασε περισσότερο και να έβγαλες όσο περίσσεψε, μπορεί απλά να ήταν και τυχαίο περιστατικό. Πάντως η άντληση πάει καλύτερα με τη ρουτίνα...

Σκέφτομαι να πάρω το ωράριο 7.45-13.15, να ξυπνάω κατα τις 6, να θηλάζω και να φεύγω. Να κάνω μία άντληση στη δουλειά και μετά (από τις 14.00) θηλασμός και άλλη μία ή δύο αντλήσεις στο σπίτι. Γενικά τι ισχύει;

Για καθεμιά ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Τόσο από προσωπική εμπειρία αλλά και γενικότερα, θεωρώ ότι οι αντλήσεις στο σπίτι είναι δύσκολες, ειδικά το απόγευμα και ακόμα περισσότερο όταν το πρωί δουλεύεις... Δες αν μπορείς να κάνεις περισσότερες αντλήσεις στη δουλειά (π.χ. 2).

Αν δοκιμάσω και αντλήσεις το πρωί (υποθετικά αυτό τώρα, γιατί θα είναι σκότωμα αυτό στις 6 το πρωί κ νωρίτερα , δεδομένου ότι θα μου τρώει πολύ ώρα άντληση) σιγα σιγα θα προσαρμοστεί ο οργανισμός και θα αντλώ πολύ και τόσο νωρίς το πρωί;

Αν έχεις τα αντλητικά έτοιμα και στημένα από το βράδυ θα αντλείς μόνο για 15 λεπτά. Σταδιακά ο οργανισμός θα συνηθίσει και θα αποδίδεις καλά κι εκείνη την ώρα.

Πιστεύετε ότι αν δεν κάνω τελικά άντληση το πρωί πριν φύγω θα κινδυνέψει ο θηλασμός; Επίσης, έχοντας παρατηρήσει ότι το απόγευμα το γάλα είναι πιο λίγο με τις αντλήσεις πως θα βγει η φάση;;;;;; Η κόρη μου θηλάζει σχεδόν ανα δύωρο το απόγευμα, μπορεί και συχνότερα. Θα μπορώ να κάνω άντληση σε τόσο μικρό μεσοδιάστημα;;;;

Στα απάντησα ήδη επάνω

Λένε ότι το symphony είναι ιδανικό. Να υποθέσω,ότι μπορεί αρχικά να μην έχω αποτελέσματα αλλά σταδιακά να βγάζω πιο πολύ γάλα;

Τα νοσοκομειακά διπλής άντλησης (όπως το symphony) δεν έχουν καμμία σχέση με το θήλαστρο που έχεις. Πώς μπορεί να μην έχεις αποτέλεσμα τη στιγμή που ήδη έχεις κάνει τόσο απόθεμα, άρα αντλείς ήδη καλά;

Συγνώμη για τις πολλές και ίσως χαζές ερωτήσεις, αλλά με έχει φάει το άγχος και η στενοχώρια με την επιστροφή στο γραφείο...ρε κορίτσια έτσι ήσασταν και εσείς;;;; Μέσα σ' όλα φοβάμαι μην με ξεχάσει το παιδί και μην με έχει ίσα κ όμοια με την πεθερά μου που θα την κρατάει!:oops:

ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ εν ολίγοις...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση :P

Τίποτα δεν είναι χαζό! Όλες λίγο πολύ περάσαμε από τέτοια άγχη (και περνάμε ακόμα...). Όσο για την πεθερά και το να σε ξεχάσει: δεν πρόκειται να σε ξεχάσει το μωρό σου φυσικά, αλλά σίγουρα θα δεθεί ιδιαίτερα και με την πεθερά σου αφού θα το κρατάει όσο λείπεις. Σκέψου όμως ότι αυτό είναι και το ζητούμενο: το να νιώθει δηλαδή το μωρό ασφάλεια με όποιον το κρατάει και να εισπράττει αγάπη, ειδικά όσο λείπει η μαμά του :wink:

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις απαντήσεις σας...ελπίζω να τα πάμε καλά...Μία βδομάδα έμεινε και η μελαγχολία μεγαλώνει...ελπίζω να κρατάει μόνο για καμια βδομάδα το ζόρι του αποχωρισμού, γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά...Τι τραβάμε και εμείς οι μαμάδες...και είμαστε και ακόμα στην αρχή! Θυμάμαι όσο ήμουν έγκυος αναρωτιόμουν πως θα νιώθω άραγε για αυτό το πλάσμα! Δεν περίμενα ότι θα ανακάλυπτα έναν τελείως καινούριο κόσμο συναισθημάτων...