Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειώθηκε το γάλα μου?


Recommended Posts

Καλημέρα σας...

Το μωράκι μου σε μία εβδομάδα κλείνει τους 4 μήνες..Από τότε που γεννήθηκε έχουμε αποκλειστικό θηλασμό.Από την ηλικία περίπου των 2 μηνών θηλάζει κάθε 4-5 ώρες.Κάνει 4 γεύματα την ημέρα.Ξέρω ότι είναι λίγο αλλά και ο παιδίατρος μου είπε ότι εφόσον παίρνει βάρος( γεννήθηκε 3400 και είναι τώρα 6900).Προσπάθησα να της δίνω συχνότερα κάποιες φορές αλλά έκανε μερικές ρουφηξιές και έφτυνε το στήθος. Έτσι έχουμε προσαρμοστεί στα 4 γεύματα.Επιπλέον εγώ αντλώ γάλα (200 περίπου το πρωί και 90 το βράδυ)...Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα αρκετό γάλα(μέχρι που βρεχόμουν στον ύπνο μου).Στο μεταξύ έπαθα μια ίωση γαστρεντερίτιδας με εμέτους πυρετό κλπ. και διαπίστωσα εδώ και 4 μέρες μείωση στο γάλα(δηλαδή το στήθος μου είναι σαφώς μικρότερο και μαλακό). Να προσθέσω εδώ ότι το αριστερό μου στήθος πάντα είχε λιγότερο (μικρότερη ροή,πιο μικρό, πιο μαλακό) και δεν ξέρω γιατί (έπαθα δύο φορές μαστίτιδα, δεν ξέρω αν έχει σχέση). Α! 2-3 φορές την εβδομάδα που πηγαίνω στη δουλειά το απόγευμα τρώει από το μπιμπερό (αντλημένο γάλα), ουσιαστικά δε θηλάζει εκείνη την ώρα από το αριστερό στήθος που όμως βγάζω το γάλα με το θήλαστρο..Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει?Φαντάζομαι ότι θα μου πείτε ότι αφού δε θηλάζει συχνά άρα μειώνετε το γάλα(αφου εδώ και δύο μήνες ειμαστε έτσι και η παραγωγή ήταν μια χαρά).Μπορεί να έχει σχέση η ίωση που πέρασα?Να πάρω κανένα συμπλήρωμα...Τι λέτε?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


doultsinea,

εγώ τον μικρό μου τον θήλασα για 3 μήνες. Το γάλα άρχισε να μειώνεται έτσι ξαφνικά σε δύο μέρες όμως εγώ αδιαθέτησα (η αδιαθεσία κράτησε 7 μέρες). Από κει και μετά άρχισα να του δίνω εναλλάξ μία στήθος και μία μπουκάλι με ξένο γάλα, γιατί το στήθος μου δεν προλάβεναι να γεμίσει γάλα. Όσπου μετά από τρεις εβδομάδες κόπηκε τελείως το γάλα μου.

Συνεπώς μπορεί να φταίει το ότι αρρώστησες. Οι ορμόνες αλλάζουν, το σώμα προσπαθεί να επανέλθει. Εγώ είχα μηλίσει με την μαία από τον ανώδυνο τοκετό και μου είπε πως υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να σε κάνει να σταματήσει το γάλα. Και ένα από τους κυριότερους είναι και το άγχος.

 

True άρχισα να δίνω ξένο γάλα μετά από 4 ημέρες αφού δεν χώρταινε ο μικρός και μου είπε ο παιδίατρος να του δίνω συμπλήρωμα.

 

Συγνώμη κάτι έκανα λάθος στην επεξεργασία κειμένου.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites

doultsinea, πολλά μπορεί να φταίνε στο θηλασμό. Εγώ θήλασα για τρεις μήνες των γιό μου τον μικρό, τον μεγάλο καθόλου. Το γάλα άρχισε να μειώνεται έτσι ξαφνικά σε δύο μέρες όμως εγώ αδιαθέτησα (η αδιαθεσία κράτησε 7 μέρες). Από κει και μετά άρχισα να του δίνω εναλλάξ μία στήθος και μία μπουκάλι με ξένο γάλα, γιατί το στήθος μου δεν προλάβεναι να γεμίσει γάλα. Όσπου μετά από τρεις εβδομάδες κόπηκε τελείως το γάλα μου.

Συνεπώς μπορεί να φταίει το ότι αρρώστησες. Οι ορμόνες αλλάζουν, το σώμα προσπαθεί να επανέλθει. Εγώ είχα μηλίσει με την μαία από τον ανώδυνο τοκετό και μου είπε πως υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να σε κάνει να σταματήσει το γάλα. Και ένα από τους κυριότερους είναι και το άγχος.

 

Μα τι είναι αυτά που λες στην κοπέλα... Το γάλα σου κόπηκε επειδή θήλαζες κι έδινες εναλλάξ ξένο γάλα... Το στήθος δεν γεμίζει γάλα, παράγει γάλα, όσο αδειάζει.

 

doultsinea, νομίζω ότι είναι σαφές πως το γάλα σου - αν μειώθηκε - μειώθηκε επειδή είναι λίγα τα γεύματα του μωρού. Αλήθεια, γιατί αντλείς και δεν θηλάζεις το απόγευμα; είσαι στη δουλειά; Γιατί δεν δοκιμάζεις να το θηλάζεις πιο συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζεις ήδη 4 μήνες, η παραγωγή σου εχει ρυθμιστεί, συνεπώς είναι λογικό και αναμενόμενο να μην εχεις πια πρησμένο στήθος ή να τρέχει το γάλα από το στήθος.

Ετσι θα είναι από εδω και περα το στήθος σου για όσο καιρό συνεχίζεις θηλάζεις, μαλακό, μην ανησυχείς, όσο συνεχίζεις να θηλάζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εφόσον δε δίνεις συμπλήρωμα, δε μειώνεται το γάλα, απλά παράγεται μόνο όσο χρειάζεται.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα τι είναι αυτά που λες στην κοπέλα... Το γάλα σου κόπηκε επειδή θήλαζες κι έδινες εναλλάξ ξένο γάλα... Το στήθος δεν γεμίζει γάλα, παράγει γάλα, όσο αδειάζει.

 

doultsinea, νομίζω ότι είναι σαφές πως το γάλα σου - αν μειώθηκε - μειώθηκε επειδή είναι λίγα τα γεύματα του μωρού. Αλήθεια, γιατί αντλείς και δεν θηλάζεις το απόγευμα; είσαι στη δουλειά; Γιατί δεν δοκιμάζεις να το θηλάζεις πιο συχνά;

 

True, για 3 μήνες θήλαζα αποκλειστικά, έδωσα ξένο γάλα μετά από 4 ημέρες αφού δεν χώρταινε ο μικρός και δεν γέμιζε το στήθος μου γάλα.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

doultsinea, νομίζω ότι είναι σαφές πως το γάλα σου - αν μειώθηκε - μειώθηκε επειδή είναι λίγα τα γεύματα του μωρού. Αλήθεια, γιατί αντλείς και δεν θηλάζεις το απόγευμα; είσαι στη δουλειά; Γιατί δεν δοκιμάζεις να το θηλάζεις πιο συχνά;

Το μικρό δε δείχνει να πεινάει, τρώει όπως έτρωγε..Ωστόσο εγώ νιώθω πιο μαλακό και όχι πρησμένο το στήθος μου, αυτές τις μέρες δέν έχω ''λερωθεί'' καθόλου με το γάλα και επίσης με το θήλαστρο η άντληση είνια λιγότερη και πιο δύσκολη...Την έβαλα στο στήθος συχνότερα και έκανε ελάχιστες ρουφηξιές και μετά γύριζε το κεφάλι...Το απόγευμα πηγαίνω στη δουλειά(προσπαθώ όχι καθημερινά, μιας και είνια δική μου η δουλειά)οπότε όταν λείπω αναγκαστικά..Να σκεφτεις δεν έδωσα ποτε συμπλήρωμα...Τι να πω?Λες να μου κοπεί?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εδωσες ξενο γαλα μπηκες στον φαυλο κυκλο και γιαυτο σου κοπηκε τελειως

το πιο πιθανο ειναι η κοπελα να εχει απο την ιωση (κουραση στον οργανισμο-ισως και λιογτερος υπνος) καποια μειωση

ο τροπος για να το πολεμησεις ειναι να αυξησεις τα γευματα και να επανελθεις

παντως αυτα που σου εγραψε η ζουζουνελ ειναι πολυ σωστα

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζεις ήδη 4 μήνες, η παραγωγή σου εχει ρυθμιστεί, συνεπώς είναι λογικό και αναμενόμενο να μην εχεις πια πρησμένο στήθος ή να τρέχει το γάλα από το στήθος.

Ετσι θα είναι από εδω και περα το στήθος σου για όσο καιρό συνεχίζεις θηλάζεις, μαλακό, μην ανησυχείς, όσο συνεχίζεις να θηλάζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εφόσον δε δίνεις συμπλήρωμα, δε μειώνεται το γάλα, απλά παράγεται μόνο όσο χρειάζεται.

μακάρι...όντως η ζουζούνα μου( παρεμπιπτόντως ζουζουνέλ την αποκαλώ!!!) δε δείχνει να πεινάει απλά βλέπω το στήθος μαλακό, βλέπω να μη βγάζω και πολύ γάλα στο θήλαστρο και ανησύχησα..Κυρίως επειδή έγινε μέσα σε τρεις μέρες όλο αυτό...Ο σύζυγος λεέι μήπως φταίει η αφυδάτωση από τους εμέτους..Και αν παρ'ελπίδα μειώθηκε τι μπορώ να κάνω να επαναφέρω το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εδωσες ξενο γαλα μπηκες στον φαυλο κυκλο και γιαυτο σου κοπηκε τελειως

Επειδή έχω σοβαρές αντιρρήσεις επί αυτού, θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις ή να με παραπέμψεις στο σχετικό θέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περισσοτερους θηλασμους και περισσοτερες αντλησεις

το βραδυ θηλαζεις? αντλεις?

 

 

Εγώ προσωπικά το είχα δοκιμάσει αυτό αλλά δεν έγινε τίποτα. Το στήθος καθυστερούσε περισσότερη ώρα να γεμίσει. Το βράδυ επειδή κοιμόταν 6-7 ώρες τότε ένιωθα το στήθος γεμάτο.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το είχα δοκιμάσει αυτό αλλά δεν έγινε τίποτα. Το στήθος καθυστερούσε περισσότερη ώρα να γεμίσει. Το βράδυ επειδή κοιμόταν 6-7 ώρες τότε ένιωθα το στήθος γεμάτο.

 

το στήθος δεν γεμίζει - παράγει - και παράγει βάση ζητήσης - όταν η ζήτηση μειώνεται αφού το μωρό χωρταίνει με το ξένο γάλα- μειώνεται και η παραγωγή

αυτός είναι ο φαύλος κύκλος.

κάθε φορά που όπως λες το στήθος σου "γέμιζε" το σώμα σου έπαιρνε εντολή να μειώσει παραγωγή

Link to comment
Share on other sites

οταν αντικαθιστας θηλασμο με ξενο γαλα τοτε μειωνεται το γαλα σου λογω μη ζητησης

οταν μια μανουλα βλεπει οτι μειωνεται το γαλα της δινει περισσοτερο ξενο γαλα κι ετσι μπαινεις στον φαυλο κυκλο που προανεφερα

σταδιακα παντα

δεν ξερω αν απαντησα στο ερωτημα που εθεσες

αν θες κανε μου συμπληρωματικες ερωτησεις οκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν αντικαθιστας θηλασμο με ξενο γαλα τοτε μειωνεται το γαλα σου λογω μη ζητησης

οταν μια μανουλα βλεπει οτι μειωνεται το γαλα της δινει περισσοτερο ξενο γαλα κι ετσι μπαινεις στον φαυλο κυκλο που προανεφερα

σταδιακα παντα

δεν ξερω αν απαντησα στο ερωτημα που εθεσες

αν θες κανε μου συμπληρωματικες ερωτησεις οκ?

Όταν αντικαθιστάς ναι οκ θα μειωθεί το γάλα.

Αν όμως συμπληρώνεις κάποιους (ή όλους) θηλασμούς γιατί να κοπεί? Αυτό δεν το έχω καταλάβει...Και το λέω γιατί και εγώ από ένα σημείο και μετά αυτό έκανα, έδινα συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό και πάνω κάτω η παραγωγή μου είχε διατηρηθεί

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η νεες μανούλες αγχώνονται ότι το γάλα τους δε φτάνει και -με την πιεση του περίγυρου- δίνουν όλο και μεγαλύτερες ποσότητες συμπληρώματος, φτάνοντας το "συμπλήρωμα" να μην είναι πια συμπλήρωμα αλλά ολόκληρο γεύμα. Ετσι και καταλήγουν στον αποθηλασμό.

Αν συνειδητά επιλέξεις μεικτή διατροφή, σαφώς και θα εχεις γάλα, για όσο καιρό βαζεις το μωρό στο στήθος.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η κοπελα ειπε οτι εδωσε γαλα στο γευμα κ οχι οτι εδωσε συμπληρωμα

Σε ποιά κοπέλα είχες απαντήσει? Αλλά επειδή είχα πάντα την απορία βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν: Το να αντικαθιστούμε θηλασμό οδηγεί σε μείωση της παραγωγής μας. Κατανοητό.

Το να συμπληρώσουμε θηλασμο (είτε με ξένο είτε με δικό μας) οδηγεί και αυτό σε μείωση και αν ναι γιατί?

(αν σας κουράζω πειτε το :P)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά κοπέλα είχες απαντήσει? Αλλά επειδή είχα πάντα την απορία βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν: Το να αντικαθιστούμε θηλασμό οδηγεί σε μείωση της παραγωγής μας. Κατανοητό.

Το να συμπληρώσουμε θηλασμο (είτε με ξένο είτε με δικό μας) οδηγεί και αυτό σε μείωση και αν ναι γιατί?

(αν σας κουράζω πειτε το :P)

 

σταδιακά ναι μπορεί να μειωθεί........το μωρό είναι πιο χορτάτο με το συμπλήρωμα αργεί να πεινάσει ξανά π.χ αν ήταν να θηλάσει στο 2ωρο μπορεί να θηλάσει αργότερα το στήθος "γεμίζει" πρήζεται το σώμα προσαρμόζεται σε νεα δεδομένα και παει λέγοντας......

Link to comment
Share on other sites

σταδιακά ναι μπορεί να μειωθεί........το μωρό είναι πιο χορτάτο με το συμπλήρωμα αργεί να πεινάσει ξανά π.χ αν ήταν να θηλάσει στο 2ωρο μπορεί να θηλάσει αργότερα το στήθος "γεμίζει" πρήζεται το σώμα προσαρμόζεται σε νεα δεδομένα και παει λέγοντας......

(ξαναλέω πως αν μπορώ να ρωτήσω ή να διαβάσω αλλου μου το λέτε :P)

Και αυτό κατανοητό ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Όμως αν και με το συμπλήρωμα (το οποίο γιατί αποκλειεται να είναι δικό μας από μια τραπεζα γαλακτος που έχουμε?) τρώει πάλι στο 2ωρο, όπως και πριν δηλαδή?

Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να αυξήσουμε έτσι την παραγωγή μας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να κοπεί

Link to comment
Share on other sites

Το να συμπληρώσουμε θηλασμο (είτε με ξένο είτε με δικό μας) οδηγεί και αυτό σε μείωση και αν ναι γιατί?

(αν σας κουράζω πειτε το :P)

 

Η απάντηση είναι σχετική:

 

Αν συμπληρώνεις με ξένο, τότε η παραγωγή σου μειώνεται ανάλογα με το πόσο ξένο δίνεις.

Αν συμπληρώνεις με δικό σου η παραγωγή δεν μειώνεται αλλά... έχεις βάλει στη μέση το μπιμπερό (αυτό ισχύει και για το ξένο).

 

Το μπιμπερό μπορεί να οδηγήσει σε σύγχιση θηλών (το μωρό δηλαδή να προτιμά το μπιμπερό) ή/και σε άρνηση στήθους. Στις περιπτώσεις αυτές το μωρό τρώει κυρίως με το μπιμπερό, δεν πιάνει το στήθος ή δεν θηλάζει αποτελεσματικά, το ερέθισμα της μαμάς μειώνεται άρα και η παραγωγή της.

 

Μπιμπερό για να δώσουμε ακόμα και το μητρικό γάλα δίνουμε μόνο όταν είναι πραγματικά απαραίτητο.

 

Και δεν μας κουράζεις! Όσο ρωτάς, μαθαίνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

(ξαναλέω πως αν μπορώ να ρωτήσω ή να διαβάσω αλλου μου το λέτε :P)

Και αυτό κατανοητό ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Όμως αν και με το συμπλήρωμα (το οποίο γιατί αποκλειεται να είναι δικό μας από μια τραπεζα γαλακτος που έχουμε?) τρώει πάλι στο 2ωρο, όπως και πριν δηλαδή?

Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να αυξήσουμε έτσι την παραγωγή μας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να κοπεί

 

γιατί μειώνεται το ερέθισμα.........το επιπλεον γάλα που θέλει το μωρό εφόσον το θέλει αν το πάρει απο το μπουκάλι και οχι απο το στήθος δεν δινει την εντολή για την επιπλεον ποσότητα που χρειάζεται.....

όταν όμως μιλάς για συμπλήρωμα με μητρικό γάλα σημαίνει ότι αντλείς και όλας άρα δίνεις ερέθισμα στο στήθος

δεν είναι το ίδιο το ξένο συμπλήρωμα με το συμπλήρωμα μητρικού.

Link to comment
Share on other sites

σταδιακά ναι μπορεί να μειωθεί........το μωρό είναι πιο χορτάτο με το συμπλήρωμα αργεί να πεινάσει ξανά π.χ αν ήταν να θηλάσει στο 2ωρο μπορεί να θηλάσει αργότερα το στήθος "γεμίζει" πρήζεται το σώμα προσαρμόζεται σε νεα δεδομένα και παει λέγοντας......

 

Επίσης πάνω σ' αυτό: όσο το στήθος "γεμίζει" και μένει γεμάτο, ο οργανισμός δίνει (μέσω συγκεκριμένων ορμονών) το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται τόσο γάλα και σταδιακά η παραγωγή μειώνεται. Αυτός είναι ένας βασικός τρόπος αντιμετώπισης πχ της υπερπαραγωγής: θηλάζουμε π.χ. για 3-4 η περισσότερες ώρες συνεχόμενα από ένα στήθος, αφήνοντας το άλλο "ανενεργό", προκειμένου σταδιακά ο οργανισμός να μειώσει την παραγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πάνω σ' αυτό: όσο το στήθος "γεμίζει" και μένει γεμάτο, ο οργανισμός δίνει (μέσω συγκεκριμένων ορμονών) το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται τόσο γάλα και σταδιακά η παραγωγή μειώνεται. Αυτός είναι ένας βασικός τρόπος αντιμετώπισης πχ της υπερπαραγωγής: θηλάζουμε π.χ. για 3-4 η περισσότερες ώρες συνεχόμενα από ένα στήθος, αφήνοντας το άλλο "ανενεργό", προκειμένου σταδιακά ο οργανισμός να μειώσει την παραγωγή!

 

ακριβώς αυτό εννοούσα απλά τα γράφει και στο λινκ οπότε έλεγα να μην τα γράψω ξανά:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...