Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πρόσφατη εμπειρία που είχα.

 

Πριν από λίγες ημέρες ξεκίνησα την προσπάθεια της εξωσωματικής, με μία ενδομητρίωση που όμως δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό (από όσο νόμιζα).

 

Την 10η ημέρα πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, όπου δεν ήταν καθόλου θετικά τα αποτελέσματα και η οιστραδιόλη πολύ χαμηλή. Ανεπάρκεια ωοθηκών μου είπε ο γιατρός. Μέσα σε 10 λεπτά είχαμε κάνει τον υπέρηχο, είχα ενημερωθεί ότι θα αυξήσουμε τη δόση για 2 ημέρες και αν δεν πετύχαινε αυτό, θα σταματούσαμε. Η επόμενη κίνησή μας θα είναι η αύξηση της δόσης των φαρμάκων από την πρώτη ημέρα ή η τελευταία λύση τα παρένθετα ωάρια. Κι όλα αυτά τα έμαθα μέσα σε λίγα λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε έπαθα σοκ!

Μετά από 2 ημέρες και αφού αυξήσαμε τη δόση, πήγα πάλι για υπέρηχο αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν καλύτερα. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν αξίζει να συνεχίσω την προσπάθεια, και την επόμενη φορά να αυξήσουμε τη δόση (Αν και ευγενέστατος ο γιατρός, δεν μας πήρε πάνω από 10 λεπτά η εξέταση και η συζήτηση. Κλείσαμε ραντεβού άλλη μέρα να πάμε να μας εξηγήσει!).

Έτσι λοιπόν βρίσκομαι τώρα σε μία περίεργη κατάσταση γιατί δεν ξέρω από που μου ήρθε!

Και αναρωτιέμαι η δεύτερη προσπάθεια θα είναι για την τιμή των όπλων ή υπάρχει ελπίδα?

Επίσης, αν και τον εκτιμώ το γιατρό που πήγα, μήπως πρέπει να επισκεφτώ και κάποιον άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη?

 

Αν έχετε κάποιες πληροφορίες ή εμπειρίες σχετικές με το θέμα μου, θα είναι μεγάλη βοήθεια για μένα!!:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανα το μακρύ πρωτόκολο, ξεκινώντας με 20 μονάδες Daronda και την τρίτη ημέρα του κύκλου 10 μονάδες Daronda και 300 Gonal. Μετά τον 1ο υπέρηχο για 2 ημέρες έκανα 450 Gonal.

Σχετικά με την εξέταση που μου γράφεις, μπορείς να με βοηθήσεις ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το μακρύ πρωτόκολο, ξεκινώντας με 20 μονάδες Daronda και την τρίτη ημέρα του κύκλου 10 μονάδες Daronda και 300 Gonal. Μετά τον 1ο υπέρηχο για 2 ημέρες έκανα 450 Gonal.

Σχετικά με την εξέταση που μου γράφεις, μπορείς να με βοηθήσεις ποια είναι?

 

 

Γεια σου τρουφιτσα!

Κατ'αρχην λυπαμαι πολυ για τα νεα που εμαθες! Μη χανεις ομως το θαρρος σου! Ελπιζω & ευχομαι να πανε ολα καλα!

Αν επιτρεπεται, σε ποιο κεντρο πας? Αν δε θες να γραψεις εδω, στειλε πμ.

Φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εξέταση που μου γράφεις, μπορείς να με βοηθήσεις ποια είναι?

 

Λέγεται ΑΜΗ και δείχνει το απόθεμα ωαρίων που έχεις. Δεν την κάνουν σε όλα τα κέντρα, απλά επειδή έγραψες ότι έχεις ανεπάρκεια, ίσως θα 'πρεπε να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρουφα η εξεταση που λεει η newbie λεγεται anti mullerian hormone(AMH) και ουσιαστικα ειναι δεικτης γονιμοτητας.Συνηθως την βαζουν αλλα οχι όλοι.Θες να μας πεις ποσο χρονων εισαι?

Ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση προφανως δεν αποκρινεσαι καλα στα φαρμακα που πηρες.Και η αδερφη μου σταματησε την πρωτη εξωσωματικη σχεδον στην αρχη διοτι δεν ανεβαινε η οιστραδιολη.Και στην επομενη δεν ειχε καλη αποκριση,ουτε ποιοτικα ωαρια.Στην επομενη ειχε ενα ωαριο,που εδωσε ενα μετριο εμβρυο και γεννηθηκε ενα τελειο παιδι!Μην απογοητευτεις!Θα δοκιμασεις και με αλλα φαρμακα ή με αλλο πρωτοκολλο ή με φυσικο κυκλο.Παντως για τα δεκα λεπτα που σου αφιερωσε ο γιατρος σου,εχω να πω ότι αν ηταν δεκα ουσιαστικα λεπτα μην κολλας στο χρονο.Η καλη δουλεια μπορει να γινει και γρηγορα!Ειναι αλλοι που σου μιλανε μιση ωρα αλλα το αποτελεσμα ειναι μηδεν.Εμενα ο πρωτος γιατρος μου ηταν παρα πολυ καλος σαν ανθρωπος και μιλουσε ατελειωτα και μου τα εξηγουσε ολα.Με ξενερωσε όταν με εστειλε για σπερματεγχυση μονη μου χωρις να ερθει και μου την εκανε ενας αλλος γιατροσ που συνεργαζοταν.Ο τωρινος γιατρος μου δεν λεει πολλα,μου εξηγει αλλα λακωνικα.Ομως ηταν μαζι μου παντου απο την ωοληψια και την εμβρυομεταφορα(μεχρι τηλεφωνο με επαιρνε να με ρωτησει αν ειναι ολα καλα με την ενεση ή αν αργουσα λιγο να παω στο ραντεβου με επαιρνε και μου ελεγε σημερα πρεπει να σε δω ,μην και δεν ερθεις!) μεχρι τωρα που μετραμε τη χοριακη μου που ανεβαινει...Μην φανταστεις οτι δεν εχει δουλεια,πνιγεται.Αλλα ετσι ειναι.Και ειμαι χαρουμενη που ειναι ετσι!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

τρουφα εννοειτε πως δε θα το βαλεις κατω!!!τι κι αν δεν ησουν ετοιμη αυτη τη φορα θα εισαι την επομενη η τη μεθεπομενη.ξερω οτι αυτο που σου ειπα τωρα σου φανηκε καπως αλλα επειδη το εχω περασει κ γω αρκετες φορες,προετοιμαζομουν για την εμβρυομεταφιρα κ στο τελος δεν την εκανα,ναι μεν απογοητευομουν παρα πολυ(απορουσα πως εφευγα μονη κ οδηγουσα μεχρι το σπιτι μου)αλλα τελικα καταλαβα οτι για να μεγαλωσουν οι πιθανοτητες εγκθμοσυνης πρεπει οι προυποθεσεις να ειναι οσο το δυνατον πιο καλες κ αυτο βεβαια εξαρταται κ απο τα εμβρυα ποσο καλα ειναι κ απο το περιβαλλον που θα δεχθει το εμβρυο(ενδομητριο)οποτε μη βιαζεσαι για να κανεις τη μεταφορα,να περιμενεις να γινουν ολα οπως πρεπει,κ αν θες παρε κ μια αλλη γνωμη,δε βλαπτει

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια που μου δίνετε! Όσον αφορά στην εξέταση ΑΜΗ δεν την έχω κάνει και ίσως και λόγω ηλικίας (36), να έπρεπε. Συμφωνώ με την psixi ότι σημασία δεν έχει τόσο τόσο ο χρόνος που σου αφιερώνουν αλλά οι ικανότητες και το ενδιαφέρον του γιατρού. Και πιστεύω ότι είναι καλός γιατρός, ευγενέστατος, αλλά είναι χαμένος στα περιστατικά του. Εγώ απλά ήθελα να ακούσω πέρα από το αποτέλεσμα, και κάτι ενθαρυντικό εκείνη τη στιγμή. Τέλος πάντων η ουσία είναι να συνεχίσω την προσπάθειά μου, και το ότι διαβάζω παρόμοιες περιπτώσεις να έχουν αίσιο τέλος, μου δίνει απίστευτο κουράγιο. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με έναν άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη (στον Πιστοφίδη αν έχετε πληροφορίες) και συνεχίζω να ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια που μου δίνετε! Όσον αφορά στην εξέταση ΑΜΗ δεν την έχω κάνει και ίσως και λόγω ηλικίας (36), να έπρεπε. Συμφωνώ με την psixi ότι σημασία δεν έχει τόσο τόσο ο χρόνος που σου αφιερώνουν αλλά οι ικανότητες και το ενδιαφέρον του γιατρού. Και πιστεύω ότι είναι καλός γιατρός, ευγενέστατος, αλλά είναι χαμένος στα περιστατικά του. Εγώ απλά ήθελα να ακούσω πέρα από το αποτέλεσμα, και κάτι ενθαρυντικό εκείνη τη στιγμή. Τέλος πάντων η ουσία είναι να συνεχίσω την προσπάθειά μου, και το ότι διαβάζω παρόμοιες περιπτώσεις να έχουν αίσιο τέλος, μου δίνει απίστευτο κουράγιο. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με έναν άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη (στον Πιστοφίδη αν έχετε πληροφορίες) και συνεχίζω να ελπίζω...

 

 

Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα. Σαφώς και μετράνε περισσότερο οι ικανότητες του γιατρού, αλλά ο γιατρός ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να σου αφιερώνει χρόνο, να σε γνωρίζει προσωπικά και να σε καθησυχάζει. ΠΡΕΠΕΙ να είναι πάντα εκεί για σένα, να μπορείς να του τηλεφωνήσεις στο κινητό σε περίπτωση ανάγκης και να σου απαντάει ο ίδιος και όχι η γραμματέας του. Ή να σε παίρνει εκείνος μετά, αλλά όχι ύστερα από 6 ώρες (εκτός κι αν είχε χειρουργείο, αλλά δεν έχουν πάντα). Αλλιώς πώς το λαμβάνεις το ενδιαφέρον; Εδώ μέσα έγραφε μια κοπέλα, ότι έκανε σπερματέγχυση με γιατρό που δεν την θυμόταν, πήγε απλά με το καθετηράκι κι έκανε τη δουλειά.

 

Εντάξει, είναι καθαρά προσωπικά αυτά τα πράγματα, αλλά όσες έχουμε φτάσει στην υποβοηθούμενη παραγωγή, δεν είμαστε κότες σε battery farm.

Link to comment
Share on other sites

Τρουφάκι..

 

Καταρχήν το λάθος για μένα είναι που έκανες τον πρώτο υπέρηχο τη 10η μέρα... Είναι πάρα πολύ αργά κορίτσι μου πλέον η 10η μέρα του κύκλου της εξωσωματικής για να μπορέσει ο γιατρός να προλάβει το οτιδήποτε..

 

Στο μακρύ πρωτόκολλο ο πρώτος υπέρηχος γίνεται συνήθως την 4η μέρα των ενέσεων και στο βραχύ πρωτόκολλο τη δεύτερη μέρα των ενέσεων για να μπορέσει ο γιατρός να επέμβει και να διορθώσει καταστάσεις αλλάζοντας τη δοσολογία..

 

Επίσης βασική προϋπόθεση για να προχωρήσει μια κοπέλα σε εξωσωματική και για να δώσει ο γιατρός δοσολογία στις διεγερτικές ενέσεις είναι να έχει κάνει ορμονολογικές εξετάσεις που δίνουν σαφή εικόνα της κατάστασης των ωοθηκών και των ορμονών που απαιτούνται για να πάει καλά μέχρι τέλους μια εξωσωματική..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλογιατρός φίρμα της Αθήνας μου είπε στην δεύτερη εξωσωματική μου (μεταξύ του πλακακίου που διάλεγε και της γκόμενας που της μιλούσε στο κινητό) ότι η περίπτωση μου είναι τελειωμένη και πως πρέπει να πάω με δανεικά. Τελικά με άλλο σχήμα φαρμάκων, φυσικά σε άλλο γιατρό, έκανα 3 φαρμακευτικούς κύκλους με καλούτσικα αποτελέσματα (έφτασα και 5 ωάρια) και είχα εγκυμοσύνη, άσχετα του αποτελέσματος. Τελικά έκανα και δυο φυσικούς κύκλους και είμαι έγκυος. Με δικό μου ώαριο.

Link to comment
Share on other sites

Tρούφα αντιμετώπισα πρόσφατα, μόλις πριν 1 μήνα, το ίδιο με εσένα πρόβλημα. Έκανα βραχύ πρωτόκολλο και από τον 1ο κιόλας υπέρηχο τα πράγματα δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά. Ανέπτυξα μόνο 4 ωοθηλάκια τα οποία υποχώρησαν κι΄αυτά, η οιστραδιόλη στο πάτωμα, και έτσι στο τέλος διακόψαμε την προσπάθεια πριν καν φυσικά φτάσω στην ωοληψία. Ο ορμονικός έλεγχος είναι κάτι παραπάνω από ενδεικτικός (αν και όχι πάντα απόλυτος κατά τη γνώμη μου) της καλής λειτουργίας των ωοθηκών, όπως επίσης και η εξέταση ΑΜΗ. Στη περίπτωσή σου με τί δεδομένα ξεκινήσατε την προσπάθεια?? Θέλω να πω τί έδειξε ο ορμονικός έλεγχος?? Στα γράφω αυτά γιατί εγώ πριν ξεκινήσω τα δεδομένα μου τα γνώριζα. Η fsh και η ΑΜΗ δεν ήταν και οι καλύτερες ... φαντάσου πως όταν πήγα στον εξωσωματικό στο 1ο κιόλας ραντεβού το 1ο πράγμα που τον ρώτησα ήταν αν αξίζει να το παλέψω με εξωσωματική ή όχι ...γούρλωσε τα μάτια του, δεν περίμενε φαίνεται τέτοια ερώτηση, δεν ξέρω, τι να πω...θέλω να πω πως ήμουν ψιλοπροετοιμασμένη ... αλλά ποντάρανε τόσο αυτοί όσο κι΄εγώ στη συνέχεια στην ηλικία μου, στο γεγονός οτι ίσως αναπτύξω μεν λιγοστά ωοθηλάκια αλλά για την ποιότητά τους ποτέ δεν ξέρεις και έτσι είπαμε να κάνουμε έστω και μια προσπάθεια για ... την τιμή των όπλων όπως έγραψες κι΄εσύ... Μην στεναχωριέσαι, υπάρχουν λύσεις και για μας τις πτωχές αποκρίτριες.

Link to comment
Share on other sites

Mir λυπάμαι για την εξέλιξη που είχε η προσπάθεια σου, αλλά μην το βάζεις κάτω. Τώρα που έχουν περάσει λίγες μέρες μετά το σοκ, γιατί ήμουν και τελείως άσχετη με την όλη ιστορία, σκέφτομαι ότι αξίζει να προσπαθήσουμε και να το παλέψουμε. Χάσαμε μία μάχη αλλά όχι και τον πόλεμο! Όσον αφορά στην εξέταση fsh δεν ήταν η καλύτερη αλλά ούτε και η χειρότερη και την ΑΜΗ δεν την έχω κάνει. Ο γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχει μια δυσκολία με την ωορηξία αλλά δεν περίμενα να μην έχω καμία ανταπόκριση στα φάρμακα. Πριν 2 ημέρες πήγα σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την ΑΜΗ και μετά αν προχωρήσω σε δεύτερη προσπάθεια θα μου αλλάξει το συνδυασμό των φαρμάκων. Επίσης μου είπε και για το φυσικό κύκλο κάτι που ο άλλος γιατρός δεν μου το έδωσε σαν εναλλακτική. Σαν συμπεριφορά ήταν πιο άμεσος, φαίνεται πιο έμπειρος και έδειξε ότι υπολογίζει και το συναισθηματικό μέρος των γυναικών. Βέβαια είναι και πιο ακριβός αλλά τι να κάνουμε. Το οικονομικό θέμα είναι μια μεγάλη συζήτηση... Τι να πω, είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα και στην πράξη θα φανεί. Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω ώστε να πάω να κάνω την ΑΜΗ για την οποία ομολογώ ότι έχω αγωνία.

Εύχομαι για όλες τις κοπέλες που προσπαθούμε να αποκτήσουμε μωράκι, με τη βοήθεια του Θεού να τα καταφέρουμε:!:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα έγραφε μια κοπέλα, ότι έκανε σπερματέγχυση με γιατρό που δεν την θυμόταν, πήγε απλά με το καθετηράκι κι έκανε τη δουλειά.

 

ΕΓΩ ειμαι αυτή! Και εχει απόλυτο δίκιο η newbie... ουτε το ονομα μου δεν θυμόταν!!!!

Δεν εχω ουτε εμπειρια ούτε γνώσεις σχετικές με την εξωσωματική και τα φαρμακα της... αλλά θέλω να σου πω το εξής:

Μόλις άλλαξα γιατρό και πήγα σε κάποιον που με φωνάζει με το μικρό μου, απαντάει το κινητό του και μου αφιερώνει ΟΣΟ χρόνο χρειάζομαι για να μου λύσει τις απορίες μου, νιωθω άλλος άνθρωπος!

Νιωθω σίγουρη και αποφασισμένη! Και είμαι σίγουρη ότι συντομα θα είμαι και εγώ εγκυούλα!

Σε αυτή τη φάση η σχέση με το γιατρό είναι το α και το ω...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tρούφα επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αν έχεις την καλοσύνη , αν και όταν με το καλό ξεκινήσεις τη 2η προσπάθεια, στείλε μου ένα πμ για τα φάρμακα και γενικότερα την θεραπεία.

Καλή επιτυχία εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Mir περιμένω να έρθει η κατάλληλη μέρα να κάνω την εξέταση ΑΜΗ, ώστε να πάω με τα αποτελέσματα στο γιατρό. Μόλις έχω νεότερα θα σε ενημερώσω και αν ενδιαφέρεσαι να σου πω και το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλογιατρός φίρμα της Αθήνας μου είπε στην δεύτερη εξωσωματική μου (μεταξύ του πλακακίου που διάλεγε και της γκόμενας που της μιλούσε στο κινητό) ότι η περίπτωση μου είναι τελειωμένη και πως πρέπει να πάω με δανεικά. Τελικά με άλλο σχήμα φαρμάκων, φυσικά σε άλλο γιατρό, έκανα 3 φαρμακευτικούς κύκλους με καλούτσικα αποτελέσματα (έφτασα και 5 ωάρια) και είχα εγκυμοσύνη, άσχετα του αποτελέσματος. Τελικά έκανα και δυο φυσικούς κύκλους και είμαι έγκυος. Με δικό μου ώαριο.

 

ο Χριστος και η Παναγια.....τι ασοβαρα πραγματα γινονται....απαραδεκτο...ηθελε και γκομενα τρομαρα του!!βρε κοιτα τη δουλεια σου και αστα αυτα ...απαραδεκτος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άναυδη με την περιπέτεια της Miss Piggy. Είναι δυνατόν να υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση από μερικούς γιατρούς? Καλό το κέρδος, αλλά η ανθρωπιά έχει μεγαλύτερη αξία!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλογιατρός φίρμα της Αθήνας μου είπε στην δεύτερη εξωσωματική μου (μεταξύ του πλακακίου που διάλεγε και της γκόμενας που της μιλούσε στο κινητό) ότι η περίπτωση μου είναι τελειωμένη και πως πρέπει να πάω με δανεικά. Τελικά με άλλο σχήμα φαρμάκων, φυσικά σε άλλο γιατρό, έκανα 3 φαρμακευτικούς κύκλους με καλούτσικα αποτελέσματα (έφτασα και 5 ωάρια) και είχα εγκυμοσύνη, άσχετα του αποτελέσματος. Τελικά έκανα και δυο φυσικούς κύκλους και είμαι έγκυος. Με δικό μου ώαριο.

 

 

Άλλος εξαιρετικός γιατρός! Μήπως πριν ψάξουμε για καλούς γιατρούς, να ενημερωνόμαστε πρώτα ποιους πρέπει να αποφεύγουμε?

Link to comment
Share on other sites

ο Χριστος και η Παναγια.....τι ασοβαρα πραγματα γινονται....απαραδεκτο...ηθελε και γκομενα τρομαρα του!!βρε κοιτα τη δουλεια σου και αστα αυτα ...απαραδεκτος...

 

 

Tα ίδια ακριβώς έκανε άλλος φοβερός και τρομερός γιατρός εξωσωματικής εδώ στη Θεσσαλονίκη, έχω αναφέρει το όνομά του σε άλλο θέμα, ας μην το επαναλάβω λοιπόν. Τον έπαιρνε τηλέφωνο η φιλεναδίτσα εν ώρα δουλειάς κι ενώ ήμουν μέσα στο ιατρείο και με εξέταζε, σαλιάριζε από το τηλέφωνο!!! Και τον είχαμε πετύχει και 2-3 φορές σε μπαράκια με ανήλικες. Κι αν δεν ήταν ανήλικες, άντε να'ταν το πολύ 18-19!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΑΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΓΝΩΜΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ "ΕΜΠΟΡΙΚΟΙ" ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...