Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγκαλια το νήπιο στη θέση του οδηγού.


gioli

Recommended Posts

bounitsa δες κανα δυο ποστ παραπάνω τι έπαθα στα καλά καθούμενα...

απλά η κακιά η ώρα δεν είναι και τόσο πολύ δύσκολο να έρθει..

 

έχω διαβάσει όλο το θέμα.....

και ξέρω τι μπορείς να πάθεις εκεί που δε το περιμένεις..........

και ξέρω πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνω..... :oops::oops::oops:

επίσης πρεπει να βρω τρόπο να μη το ξανακάνω........:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχω διαβάσει όλο το θέμα.....

και ξέρω τι μπορείς να πάθεις εκεί που δε το περιμένεις..........

και ξέρω πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνω..... :oops::oops::oops:

επίσης πρεπει να βρω τρόπο να μη το ξανακάνω........:confused:

 

αφού τα ξέρεις όλα τα παραπάνω τότε είναι θέμα χρόνου να βρεις τη λύση:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για αυτοκίνητα που οι οδηγοί δεν φροντίζουν για την ασφάλεια των βρεφών/παιδιών...

Έχω δει γυναίκα να μεταφέρει βρέφος περίπου 6-12 μηνών σε κάτι σαν μάρσιππο στην πλάτη της (σαν σακίδιο ήταν) και να οδηγεί βέσπα... Είπατε κάτι?

Όπως επίσης έχω δει μηχανή μεγάλου κυβισμού με οδηγό άντρα και συνεπιβάτη γυναίκα που αυτή κρατούσε μωρό 2-3 μηνών. Την καλαθούνα την είχαν κρεμάσει από την αριστερή μεριά του τιμονιού. Nice??

Κατά τα άλλα αν ρωτήσεις τις συγκεκριμένες μανούλες θα σου πουν "Εγώ για το παιδί μου ΠΕΘΑΙΝΩΩΩΩΩΩ!!".

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ.... Δεν καταλαβαίνουν τον κίνδυνο; Αδυνατώ να πιστέψω ότι καταλαβαίνουν και αδιαφορούν. Πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνουν ή ότι πιστεύουν αυτό που πιστεύουν πολλοί... Ότι δεν θα συμβεί ποτέ κάτι κακό σ'αυτούς ή στην οικογένεια τους.... Όλα για τους άλλους είναι... τίποτα για μας...! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κατι λιγο ασχετο??Οταν ειχα τον μικρο στο αναποδο καρεκλακι τον ειχα στο καθισμα του συνοδηγου!Ειχα τρομερη ανασφαλεια να ειναι τοσο μωρο πισω μονο του...Ηθελα να μπορω να τον δω και να οδηγω απερισπαστη!Τον αεροσακο τον ειχα απενεργοποιησει!Κανα δυο φορες με ειχαν ψιλικραξει οτι ειναι επικυνδυνο αλλα δεν καταλαβα την λογικη?!Ποια η διαφορα πισω μπροστα?Σε αναποδο καρεκλακι παντα!!!

Τωρα με το δευτερο θα το βαλω παλι διπλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι λιγο ασχετο??Οταν ειχα τον μικρο στο αναποδο καρεκλακι τον ειχα στο καθισμα του συνοδηγου!Ειχα τρομερη ανασφαλεια να ειναι τοσο μωρο πισω μονο του...Ηθελα να μπορω να τον δω και να οδηγω απερισπαστη!Τον αεροσακο τον ειχα απενεργοποιησει!Κανα δυο φορες με ειχαν ψιλικραξει οτι ειναι επικυνδυνο αλλα δεν καταλαβα την λογικη?!Ποια η διαφορα πισω μπροστα?Σε αναποδο καρεκλακι παντα!!!

Τωρα με το δευτερο θα το βαλω παλι διπλα μου!!!

 

Νομίζω ότι εφόσον έχεις τον αερόσακο απενεργοποιημένο και το καθισματάκι ασφαλισμένο σωστά, δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι στο κάθισμα του συνοδηγού. Γιατί σε είχανε κράξει;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχαν πει οτι ειναι παρανομο και επικυνδυνο!Ειχαν ασχημο υφος οποτε δεν ρωτησα γιατι ειναι επικυνδυνο...Εμενα παντως μου φαινεται το ιδιο!

Οταν οδηγουσε ο αντρας μου ή καναμε ταξιδι τον βαζαμε πισω για να κατσω εγω μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι λιγο ασχετο??Οταν ειχα τον μικρο στο αναποδο καρεκλακι τον ειχα στο καθισμα του συνοδηγου!Ειχα τρομερη ανασφαλεια να ειναι τοσο μωρο πισω μονο του...Ηθελα να μπορω να τον δω και να οδηγω απερισπαστη!Τον αεροσακο τον ειχα απενεργοποιησει!Κανα δυο φορες με ειχαν ψιλικραξει οτι ειναι επικυνδυνο αλλα δεν καταλαβα την λογικη?!Ποια η διαφορα πισω μπροστα?Σε αναποδο καρεκλακι παντα!!!

Τωρα με το δευτερο θα το βαλω παλι διπλα μου!!!

 

Αν ο αεροσακος ειναι απενεργοποιημενος δεν υπαρχει κανενα προβλημα, το λεει και ο σχετικος νομος που βασιζεται σε ετη πειραματων ασφαλειας.

 

Αν ησουνα σε καποια χωρα οπου οι αρχες ενδιαφερονται για την τηρηση των νομων το πολυ-πολυ να σε σταματουσαν για να ελεγξουν οτι ο αεροσακος εχει απενεργοποιηθει (εμενα μου συνεβη) αλλα αν εισαι στην ελλαδα ουτε αυτο θα συμβει

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αεροσακος ειναι απενεργοποιημενος δεν υπαρχει κανενα προβλημα, το λεει και ο σχετικος νομος που βασιζεται σε ετη πειραματων ασφαλειας.

 

Αν ησουνα σε καποια χωρα οπου οι αρχες ενδιαφερονται για την τηρηση των νομων το πολυ-πολυ να σε σταματουσαν για να ελεγξουν οτι ο αεροσακος εχει απενεργοποιηθει (εμενα μου συνεβη) αλλα αν εισαι στην ελλαδα ουτε αυτο θα συμβει

 

Σε ευχαριστω για την πληροφορια!Το να με σταματησουν θα ηταν το λιγοτερο...Θα μου ελυναν και την απορια μια ωρα αρχιτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με όλα όσα λέτε.....

κι εγώ φροντίζω πάντα τα παιδιά να είναι στα καθισματάκια τους..... και δεμένα....

αλλά...........

ρε γμτ ο μικρός μου ειδικά τώρα που βγάζει δόντια όλο τρώει.... και πολλες φορές όταν πάμε κάπου με το αυτοκίνητο όλοι μαζί και κλαίει τον παίρνω μπροστά.... δε χωράω να κάτσω πίσω..... μλκ.........

και ντρέπομαι γι αυτό... και ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι......

 

bounitsa, το προβλημα δεν ειναι μονο του παροντος, ο μικρος πρεπει να μαθει οτι η θεση του στο αυτοκινητο ειναι αυτη, αλλιως θα θεωρησει οτι κλαιγοντας μπορει να σε πεισει να ερθει στην αγκαλια σου.

Εμεις υποστηκαμε πολλες τσιριδες και κλαμματα στην αρχη, λογω του οτι ταξιδευαμε πολυ, αλλα συνηθισαν.

Μαλιστα η μεγαλη μου, 16 μηνων, αρχισε μια φορα να τσιριζει μολις εβαλα μπρος το αυτοκινητο, γυρισα να δω τι εγινε και συνειδητοποιησα οτι ειχα ξεχασει να τη δεσω :oops::oops::oops: καλα να ειναι το παιδι γιατι η μαμα το'χει χασει το μυαλο

Link to comment
Share on other sites

και συγγνωμη για τα πολλαπολα ποστ και το πρηξιμο, αλλα ειναι ενα θεμα που με εξοργιζει κι εχει πολλες παραμετρους.

Μια ακομα ειναι οι ενηλικες που καθονται πισω μου στο αυτοκινητο και δε φορανε ζωνη. Ενταξει, εσυ το πολυ-πολυ να σπασεις τη μυτη σου, το τοι θα πεσεις επανω μου ομως με το βαρος ενος ελεφαντα δειχνει να μη σε απασχολει καθολου :evil:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την πληροφορια!Το να με σταματησουν θα ηταν το λιγοτερο...Θα μου ελυναν και την απορια μια ωρα αρχιτερα!

 

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

 

σελιδα 75, αρθρο 33, παραγραφος β. Εκτυπωσε το και κολλησε το στο τζαμι του αυτοκινητου για τους ασχετους ξερολες :-P

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να υπάρχουν βαρύτατες ποινές! Μέχρι και ποινές για πρόκληση φόνου μετ'αμέλειας... Επειδή δε μιλάει το παιδάκι πρέπει να το κάνουμε ομπρέλα να το σέρνουμε -κυριολεκτικά- μαζί μας;;;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να υπάρχοθν βαρύτατες ποινές! Μέχρι και ποινές για πρόκληση φόνου μετ'αμέλειας... Επειδή δε μιλάει το παιδάκι πρέπει να το κάνουμε ομπρέλα να το σέρνουμε -κυριολεκτικά- μαζί μας;;;;;;;

 

υπαρχουν οι ποινες αλλα μπορουν να επιβληθουν μονο μετα το "φονο". κι ο καθενας νομιζει οτι δε θα ειναι αυτος ο φονιας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα σήμερα με τη διευθύντρια και μου είπε οτι απο πέρυσι το γνωρίζουν οι γονείς και της είπαν τότε οτι είναι προσωπικό τους θέμα. Οπότε τι άλλη προσέγγιση. Νομίζω πως αν ξαναδώ του παππούδες θα τους κράξω πολύ άγρια, γιατι μάλλον με το καλό δε παίρνουν χαμπάρι. Εν ανάγκη θα τους απείλήσω με καταγγελία. Το χαμόγελο του παιδιού έχει σχέση με τέτοια θέματα άραγε;

 

Τι προσωπικό θέμα...Πάμε καλά?

 

Ή να τους κράξεις δημοσίως (και απείλησε ότι θα τους βγάλεις στα κανάλια- πολύ κλισέ αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κολλάει) ή να απευθυνθείς στο χαμόγελο του παιδιού. Δεν ξέρω αν θα κάνουν κάτι, αλλά τουλάχιστον ίσως σου πουν πως να χειριστείς το θέμα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

τελικά υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι(για να μην πω κάτι χειρότερο)

 

εδώ στην περιοχή ,πριν απο κανα δυο χρόνια ,κυκλοφορούσε μια με το μωρό αγκαλιά ενω οδηγούσε. κι όχι μόνο αυτό. παραβίαζε κι όλα τα stop.:(:evil:

 

την πέτυχε μια φορά ο άντρας μου και την έβρισε κανονικότατα .παραλίγο να την τρακάρουμε γιατί είχε παλι παραβιάσει το στοπ. χαμπάρι η κυρία.

 

γενικώς βλέπω πολλούς κι έχουν μωρά παιδιά στο μπροστινό κάθισμα ή δίνουν το αμάξι(ακόμα και το τρακτέρ!) σε έφηβους για να το όδηγήσουν.δε μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται πραγματικά.:confused:

Link to comment
Share on other sites

ενα κοντινο μου προσωπο εκανε κατι ακομα πιο τραγικο!απο νεογεννητο που ηταν το μωρο της το εβαζε στο μαρσιπο και οδηγουσε μηχανακι:shock::shock:!ολα αυτα γιατι δε μπορουσε να περπατησει 15 λεπτα για να αφησει το μωρο στους παππουδες και να παει στη δουλεια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενα κοντινο μου προσωπο εκανε κατι ακομα πιο τραγικο!απο νεογεννητο που ηταν το μωρο της το εβαζε στο μαρσιπο και οδηγουσε μηχανακι:shock::shock:!ολα αυτα γιατι δε μπορουσε να περπατησει 15 λεπτα για να αφησει το μωρο στους παππουδες και να παει στη δουλεια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προφανώς το θεωρούσε το μωρό αερόσακο...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

bounitsa, το προβλημα δεν ειναι μονο του παροντος, ο μικρος πρεπει να μαθει οτι η θεση του στο αυτοκινητο ειναι αυτη, αλλιως θα θεωρησει οτι κλαιγοντας μπορει να σε πεισει να ερθει στην αγκαλια σου.

Εμεις υποστηκαμε πολλες τσιριδες και κλαμματα στην αρχη, λογω του οτι ταξιδευαμε πολυ, αλλα συνηθισαν.

Μαλιστα η μεγαλη μου, 16 μηνων, αρχισε μια φορα να τσιριζει μολις εβαλα μπρος το αυτοκινητο, γυρισα να δω τι εγινε και συνειδητοποιησα οτι ειχα ξεχασει να τη δεσω :oops::oops::oops: καλα να ειναι το παιδι γιατι η μαμα το'χει χασει το μυαλο

 

κι αν τον αφήσω να κλαίει θα σταματήσει κάποια στιγμή;;;

τσιρίζει και σαν μανιακός.....

μου το έκανε κι ο μεγάλος αυτό αλλά μέσα σε 2-3 λεπτά είχε σταματήσει.... οπότε όλα οκ....

τώρα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα.....:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

travellingmum...δεν επρηξες κανεναν...ισα-ισα που μαλλον μιλας με ιδιας παστας ατομα οποτε σε καταλαβαινουμε!!

 

Με μερικα απο τα παραπανω ανατριχιασα...

και θα σας πω κι ενα ακομη πιο ανατριχιαστικο

 

Η ενος ετους κορουλα του ξαδελφου της κολλητης μου σκοτωθηκε σε ατυχημα που προκαλεσε οδηγος απο το αντιθετο ρευμα παρολο που ηταν δεμενη κανονικα στο καρεκλακι της...

Ο πατερας της μεσα στον πονο του τουλαχιστον δεν ειχε τυψεις οτι ειχε προκαλεσει αυτος εστω και στο παραμικρο τον θανατο του παιδιου του...

 

Πιθανολογω οτι το καρεκλακι θα ηταν γυρισμενο μπροστα..αλλα και παλι ηταν σωστα τοπθετημενο.

 

Απεχθανομαι γονεις που ειναι συνειδητα ανευθυνοι.

Εγω μεχρι τωρα μονο 2 φορες δεν εβαλα το παιδι στο καρεκλακι του με τρομο ψυχης....μια 5 ημερων που το πηγαμε στην παιδιατρο και το ειχα στα χερια μου πισω...κι αλλη μια στο χωριο που ο κινδυνος ατυχηματος ειναι μηδαμινος γιατι δεν υπαρχει κινηση ουτε μπορεις να οδηγησεις με ταχυτητα...

Ποτε ξανα...!!!

Link to comment
Share on other sites

ενα κοντινο μου προσωπο εκανε κατι ακομα πιο τραγικο!απο νεογεννητο που ηταν το μωρο της το εβαζε στο μαρσιπο και οδηγουσε μηχανακι:shock::shock:!ολα αυτα γιατι δε μπορουσε να περπατησει 15 λεπτα για να αφησει το μωρο στους παππουδες και να παει στη δουλεια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πες μου ότι κάνεις πλάκα!!! Πάμε καλά??!!

Όχι πως αυτά που διάβασα και έγραψα είναι λιγοτερο εγκληματικά, αλλά κατάλαβε αυτή η κυρία ότι στην ουσία έβαζε το κεφαλάκι του μωρού της στην λαιμητόμο???

Τι παιχνιδάκια ρώσικης ρουλέτας είναι αυτά καλέ? Άμα σου κάτσει φταίει η ώρα η κακή...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δένουμε πάντα τα παιδιά στα καθισματάκια τους. Μία φορά ο μικρούλης ούρλιαζε και είμασταν στη μέση της εθνικής, με μεγάλη κίνηση. Πηγαίναμε πολύ πολύ αργά, να σταματήσουμε δεν μπορούσαμε, είμασταν και όλοι τρομερά κουρασμένοι, οπότε πάω πίσω και τον κατεβάζω από το καθισματάκι και τον είχα μπροστά μου όρθιο, αγκαλιά με τα δυό μου χέρια. Η κατάσταση στο αυτοκίνητο φάνηκε να ηρεμεί, μέχρι που σε δέκα λεπτά, κάνει ο άντρας μου ένα φρενάρισμα, μη φανταστείτε τίποτα σόβαρό, σας λέω είμασταν σχεδόν ακινητοποιημένοι. Φεύγει που λέτε ο μικρός και...... κολάει στο τζάμι του αυτοκινήτου. Δεν έπαθε τίποτα, ευτυχώς, γιατί ήταν μικρές οι ταχύτητες, αλλά είδα μπροστά μου, αυτά που λένε στις διαφημήσεις, που φεύγει το παιδί μπροστά. Ναι, πραγματικά γίνεται.. Και όχι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

travellingmum οντως αυτο που λες οτι εκανα το παιδι αεροσακο το ξερω και γιαυτο δεν το εχω ξανακανει.πιστευα ομως οτι ετσι ειμασταν πιο ασφαλεις απο το να μην τον δεσω μαζι μου γιατι ξερω οτι αν γινει αποτομο φρεναρισμα η τρακαρισμα η ορμη που αποκταει ειναι τεραστια και ειναι αδυνατο να συγκρατησεις το μωρο γιατι γινεται 100 κιλα.να ρωτησω και κατι αλλο?εμεις ειχαμε αναποδο καθισμα μεχρι που χρονισε το μωρο και του πηραμε αλλο το οποιο κοιταει μπροστα.ενω το προηγουμενο ελεγε μεχρι 13 κιλα ο δικος μας που ειναι 10 δε χωραγε με τιποτα εκει μεσα.για πιο λογο ειναι πιο ασφαλες το αναποδο απο το κανονικο καθισματακι?ποια η διαφορα δηλαδη?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

travellingmum οντως αυτο που λες οτι εκανα το παιδι αεροσακο το ξερω και γιαυτο δεν το εχω ξανακανει.πιστευα ομως οτι ετσι ειμασταν πιο ασφαλεις απο το να μην τον δεσω μαζι μου γιατι ξερω οτι αν γινει αποτομο φρεναρισμα η τρακαρισμα η ορμη που αποκταει ειναι τεραστια και ειναι αδυνατο να συγκρατησεις το μωρο γιατι γινεται 100 κιλα.να ρωτησω και κατι αλλο?εμεις ειχαμε αναποδο καθισμα μεχρι που χρονισε το μωρο και του πηραμε αλλο το οποιο κοιταει μπροστα.ενω το προηγουμενο ελεγε μεχρι 13 κιλα ο δικος μας που ειναι 10 δε χωραγε με τιποτα εκει μεσα.για πιο λογο ειναι πιο ασφαλες το αναποδο απο το κανονικο καθισματακι?ποια η διαφορα δηλαδη?

 

εχεις δικιο οτι ειναι σχεδον αδυνατο να το συγκρατησεις, αλλα αν καθεσαι πισω απο μπροστινο καθισμα και εισαι δεμενη δε θα πεσεις πανω στο παιδι και ισως το συκρατησει το καθισμα. Βεβαιως, οπως λες κι εσυ, δεν ειναι ασφαλες...

 

Οι μυες του λαιμου ενος μωρου δε μπορουν να συγκρατησουν το κεφαλακι του, οποτε αν το καθισμα κοιταει μπροστα, με το φρεναρισμα πεταγεται μπροστα το κεφαλακι και μπορει να αποκολληθει απο τη σπονδυλικη στηλη οδηγωντας σε ακαριαιο θανατο.

Στατιστικα το να σε χτυπησουν απο πισω (που θα κανει παλι το κεφαλακι να τιναχτει μπροστα σ'ενα καθισμα που κοιταει πισω) οχι μονο συμβαινει πολυ πιο σπανια, αλλα ειναι και πιο ανωδυνο, συνηθως συμβαινει σε ωρες αιχμης οταν υπαρχει μποτιλιαρισμα και κανεις 5 μετρα το λεπτο.

 

Πολλοι γονεις λενε οτι τα μωρα τους δε χωρανε στο καθισματακι που κοιταει πισω, εχει συζητηθει προσφατα στο φορουμ, θα δω αν το βρω, ριξε κι εσυ μια ματια και πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...