Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ελενη, εχετε κανει καρυοτυπο συζύγων και κατατμηση dna?

Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες εχουμε κανει καρυοτυπο και οι δυο ,ολα καλα για κατατμηση ομως οχι . Ειχες και συ το ιδιο προβλημμα;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες εχουμε κανει καρυοτυπο και οι δυο ,ολα καλα για κατατμηση ομως οχι . Ειχες και συ το ιδιο προβλημμα;

όχι, εμενα παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

καναμε καρυοτυπο αλλα δεν εδειξε αποτελεσματα γιατι διαπιστωθηκε μητρική επιμειξια. η ιστολογική εδειξε υπερδιογκωση πλακούντα. τιποτε συγκεκριμενο δηλαδή. ειχα ομως αχρηστο γιατρό/ ενδοκρινολογο που μου διελυσε το θυρεοειδή και εικαζουμε οτι απο αυτο χαθηκε το μωρό. αρκετούς μηνες μετά ανακάλυψα κι ενα θεμα με το ζαχαρο, εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία, που κι αυτό θα μπορούσε να ειχε προκαλέσει την παλινδρομη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην στεναχωριεσαι Βαλια ολα θα πανε καλα την επομενη φορα και γω ημουν χαλια ειδικα μετα την δευτερη φορα και δεν εβρισκα την απαντηση το γιατι τωρα ξαναπροσπαθουμε αλλα τιποτα ακομα

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι Βαλια ολα θα πανε καλα την επομενη φορα και γω ημουν χαλια ειδικα μετα την δευτερη φορα και δεν εβρισκα την απαντηση το γιατι τωρα ξαναπροσπαθουμε αλλα τιποτα ακομα
Μακαρι να μείνουμε έγκυες και να κρατησουμε τα μωρά μας αυτή τη φορά... ευχομαι να ερθει όλες γρηγορα η σύλληψη...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα σας.Είμαι καινούρια στο forum κ θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.

 

Πέρυσι την ίδια εποχή είχα μια εξωμήτριο κύηση. Ακολούθησε εγχείριση με αφαίρεση της δεξιάς σάλπιγγας.

 

Με τα πολλά μετά από έναν ακριβώς χρόνο ξαναέμεινα έγκυος. Τελευταία περίοδο είχα στις 13/02. Σε όλους τους υπέρηχους που έχω κάνει μέχρι τώρα, ο σάκος μεγαλώνει στα κατώτατα, αλλά φυσιολογικά-σύμφωνα με το γιατρό- επίπεδα, αλλά δεν έχουν εμφανιστεί καθόλου εμβρυικά στοιχεία ή λεκιθικος ασκός. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα χοριακή που ήταν 9700 και μετά από δύο περίπου μέρες είχε φτάσει τις 11000, δεν διπλασιάστηκε δηλαδή κανονικά. Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να με ξαναδει σε μια εβδομάδα και αν και τότε δεν έχει εμφανιστεί έμβρυο, τότε θα πάμε για απόξυση.

Εντωμεταξύ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης καλά κρατούν, μάλιστα γίνονται όλο και πιο έντονα. Από εχθές έχω κάποιους έντονους πόνους σαν αυτούς που έχω στην περίοδο, χωρίς ίχνος αίματος.

 

Ο γιατρός μου δίνει ένα 20% να πάνε όλα καλά και το μόνο στοιχείο που τον κρατά αισιόδοξο είναι η φυσιολογική ανάπτυξη του σάκου.

 

Έχετε ακούσει για κάποια παρόμοια περίπτωση, ή να έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια από εσάς; Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια ελπίδα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλειδοσκόπιό μου δεν θέλω να σε στενοχωρήσω κοριτσάκι μου αλλά εφόσον είχες τελευταία περίοδο 13/2 λογικά τώρα κλείνεις τον 2ο μήνα.. Κοριτσάκι μου όχι μόνο θα έπρεπε να έχετε δει εμβρυϊκά στοιχεία αλλά να έχετε ακούσει και καρδούλα.. Υπάρχει μήπως περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης;

 

Ελπίζω ο γιατρός σου να πέσει μέσα στο 20%!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σέυχαριστώ πολύ για την απάντησή σου domnina! Υπάρχει περίπτωση καθυστερημένης κύησης... Ωστόσο κι εγώ η ίδια δεν έχω ελπίδες, δεν εθελοτυφλώ δηλαδή. Απλά ήθελα να δω αν είχε κάποια από σας ακούσει κάτι παρόμοιο.

Προσωπικά είμαι σχεδόν σίγουρη για το ότι πρόκειται για ανεμβυική κύηση. Ο άντρας μου έχει κάποιες ελπίδες...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ελπίζω domnina μου...Την Παρασκευή θα κάνω τον τελικό υπέρηχο. Αν η κατάσταση παραμείνει στάσιμη, πάμε για απόξυση. Θα ενημερώσω σίγουρα!

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι για το κουράγιο που μου δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλες σας!!Γράφω σε αυτό το topic γιατί πριν λίγες μέρες βίωσα κι εγώ (κι ακόμα βιώνω) μια εξωμήτριο αποβολή.Οι χοριακές μου από την αρχή αυξάνονταν με ρυθμούς "χελώνας" οπότε καταλάβαμε ότι κάτι δεν πάει καλά...Μετά από 7 εβδομάδες περίπου ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε να κάνω την ένεση για να αποβληθεί (απόξεση δεν χρειαζόταν με τόσο χαμηλές μονάδες) κι έτσι την Δευτέρα που είδα αίμα κ κομμάτια,του τηλεφώνησα κι ανέβηκα αθήνα...Οι εξετάσεις μου ήταν καλές,η χοριακή είχε πέσει αρκετά οπότε ευτυχώς δεν χρειάστηκε ούτε η ένεση...Θα αποβληθεί μόνο του μου είπε,χθες η χοριακή πάρα πολύ πεσμένη κι όλα καλά!

Περιμένω να τελειώσει όλο αυτό κ να συνεχίσω με όση αισιοδοξία μπορώ τις προσπάθειες....Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω ξανά μόλις αισθανθώ έτοιμη...Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ στεναχωρήθηκα πολύ αλλά βλέπω ότι δεν είμαι μόνη μου σε όλο αυτό (υπάρχουν κ κοπέλες με πιο δύσκολες καταστάσεις από τη δικιά μου) κ παίρνω κουράγιο!(Παρεπιπτόντως,έχω αφαιρέσει τη δεξιά μου σάλπιγγα κ η άλλη βατή μεν αλλά με κωδωνικό στόμιο..)

Έχω βέβαια το φόβο μήπως πάλι κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν μπορώ κ να τα σταματήσω όλα με το φόβο μιας 2ης εξωμήτριας εγκυμοσύνης!Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά κ να φουσκώσουν κ οι δικές μας κοιλίτσες σύντομα!!!

Φιλάκια πολλά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giannaki καλή σου μέρα, είναι άσχετη η ερώτηση με το τοπικ αλλά μια και σε πετυχαίνω εδώ, θα σε ρωτήσω και αν θέλεις βέβαια μου απαντάς, γιατί εκανες αφαίρεση σάλπιγγας?(Και πάλι αν θέλεις μου απαντας)

Link to comment
Share on other sites

Giannaki καλή σου μέρα, είναι άσχετη η ερώτηση με το τοπικ αλλά μια και σε πετυχαίνω εδώ, θα σε ρωτήσω και αν θέλεις βέβαια μου απαντάς, γιατί εκανες αφαίρεση σάλπιγγας?(Και πάλι αν θέλεις μου απαντας)

 

Ellaki μου καλημέρα κι από δω!!!Πώς είσαι,καλύτερα??

Έκανα αφαίρεση γιατί στα 14 μου είχα κάνει εγχείρηση σκωληκοειδήτη κ οι ηλίθιοι μου έραψαν μαζί κ τη σάλπιγγα κι αχρηστεύτηκε....Τόσα χρόνια προσπάθειας κ σπερματεγχύσεις τσάμπα κ βερεσέ...έφτασα 35 για να μάθω ότι δεν "λειτουργώ" σωστά....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια απ΄ ότι φαίνεται κι εγώ ανεμβρυική...

Είμαι 8 εβδομάδων και 2 ημερών κι αντί να ακούσουμε καρδούλα, βλέπουμε σάκο να μεγαλώνει και τίποτα μέσα!!!

Η χοριακή ανεβαίνει καλά.

Ο γιατρός είπε να περιμένουμε λίγο (8-10 μέρες) μετά ξανά υπέρηχο κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι να πάω για απόξεση...

 

Έχετε ακούσει περίπτωση που να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο?

Ψάχνω, ψάχνω, αλλά τίποτα. Όλο αρνητικές καταλήξεις.

Το μόνο που μου δίνει κουράγιο, είναι πως αφού κατάφερα να μείνω έγκυος, θα ξαναμείνω κι ελπίζω σύντομα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απ΄ ότι φαίνεται κι εγώ ανεμβρυική...

Είμαι 8 εβδομάδων και 2 ημερών κι αντί να ακούσουμε καρδούλα, βλέπουμε σάκο να μεγαλώνει και τίποτα μέσα!!!

Η χοριακή ανεβαίνει καλά.

Ο γιατρός είπε να περιμένουμε λίγο (8-10 μέρες) μετά ξανά υπέρηχο κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι να πάω για απόξεση...

 

Έχετε ακούσει περίπτωση που να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο?

Ψάχνω, ψάχνω, αλλά τίποτα. Όλο αρνητικές καταλήξεις.

Το μόνο που μου δίνει κουράγιο, είναι πως αφού κατάφερα να μείνω έγκυος, θα ξαναμείνω κι ελπίζω σύντομα.

 

Μην στεναχωριεσαι εγω ειχα 2 συνεχομενες εγκυμοσυνες με κενο σακο.Τωρα ειμαι ξανα εγκυος (3 η φορα ) και ειναι ολα καλα .Να διαβασεις για κατατμηση DNA και να αποφυγετε με τον συντροφο σου αυτα που γραφει οτι βλαπτει ακομα και τα ζεστα μπανια που πιστευω οτι σ εμενα αυτο εφταιγε η υπερθερμανση συνηθος ειναι τυχαιο γεγονος

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια .Εχω διαβαζει πολλα θεματα εδω απλα συμερα γραφτικα .Χτες μπικα και εγω στο νοσοκομιο στη 6 ευδομαδα ενγκιμοσινις και εκανα καθαριζμο .σακο χωρις εμβριο .προτι φορα το ακουσα .Πριν 6 χρονια αποκολισι πλακουντα .τοτε ειμουνα χαλια ψικολογικα αλα αυτι τι φορα ειμαι καλα .Ο γιατρος μου ειπε οτι 8α κανω εκσετασεις μετα απο ενα μηνα και αν βρουμε το λογο.Δεν ξερω τι να κανω .Ειμαι σε νησι και δεν εχς πολλα περιθορια για να διαλεκσω γιατρους .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα κι εγώ κενό σάκο. Έκανα απόξεση πριν ένα μήνα. Ψυχολογικά ακόμα ράκος. Όχι μόνο είχα αυτό τώρα αλλά και πριν εννέα μήνες είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Κάναμε καρυότυπο ζεύγους και περιμένουμε αποτελέσματα. Καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι. Μόνο σ' εσάς βρίσκω παρηγοριά. Δεν ξέρω τι θα γινόμουνα αν δεν έβρισκα αυτή τη σελιδα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καμία εξέλιξη.

Σήμερα έκανα απόξεση. Αναμένουμε την ιστολογική.

Είμαι αρκετά αισιόδοξη. Πιστεύω ότι θα ξαναμείνω έγκυος σύντομα.

 

Ολα θα πανε καλα οπως λες.

Σου ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και από μένα...

πριν από 1 βδομάδα ακριβώς έκανα για δεύτερη φορά απόξεση...

η πρώτη ήταν τον φεβρουάριο στην 10η εβδομάδα λόγω παλινδρόμησης,

τώρα πήγα για υπέρυχο 7 εβδομάδων και είδαμε έναν ωραιότατο σάκο χωρίς έμβρυο μέσα...ο γιατρός την χαρακτήρησε πάλι παλίνδρομη γιατί είχε πολύ λίγα υπολοίματα εμβρυικά...

είμαι ένα ράκος, δεν ξέρω τι να κάνω, κλάιω με το παραμικρό και νιώθω πελαγωμένη κορίτσια...νομίζω πως δεν θα μπορέσω ποτέ να κάνω παιδί...

περιμένω τα αποτελέσματα της ιστολογικής για να συζήτήσουμε τι εξετάσεις πρέπει να κάνω μετα...νιώθω ανήμπορη...εσείς κάνατε εξετάσεις μετά την απόξεση?

την προηγούμενη φορά έκανα έλεγχο πηκτικότητας αλλά βγήκε καλος...

συγνώμη που σας ζάλισα...

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...