Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Πολλα Πολλα συγχαρητηρια !!!!!!

χαρικα τοσο πολυ οταν το ειδα, με το καλο να σου πανε ολα καλα

 

Δεν εχει σημασια εαν εχεις 2 3 η και 5 παιδια..

η απωλεια ειναι ακριβως η ιδια.

σου ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο κοριτσακι .

Ηταν πολυ γλυκο που βιωσαμε την εξελιξη των πραγματων μαζι σου. Η ολη ιστορια εκπεμπει τοσο αισιοδοξο μηνυμα με ενα υπεροχο τελος. Να σαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου :D

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Χθες πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό. Είμαι 7 εβδομάδων και 1 μέρα.

Ο γιατρός βρήκε σάκο αλλά δεν βρήκε έμβρυο. Θεωρεί ότι ίσως να έγινε αργά η σύλληψη, οπότε μου είπε να ξαναπάω σε μια βδομάδα μαζί με μια χοριακή κι εκεί θα ξεκαθαρίσει το θέμα.

Επειδή έχω διαβάσει τόσα και τόσα σ' αυτό το φόρουμ, δεν μπορώ να πω ότι μου ήρθε κεραμίδα και το αντιμετωπίζω ψύχραιμα.

Θα γίνει ό,τι θέλει ο θεός, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ bp ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΝΟ ΣΑΚΟ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΙ, ΣΤΗΝ ΕΝΝΑΤΗ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! :lol:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους.

Χθες πήγα για πρώτη φορά στο γιατρό. Είμαι 7 εβδομάδων και 1 μέρα.

Ο γιατρός βρήκε σάκο αλλά δεν βρήκε έμβρυο. Θεωρεί ότι ίσως να έγινε αργά η σύλληψη, οπότε μου είπε να ξαναπάω σε μια βδομάδα μαζί με μια χοριακή κι εκεί θα ξεκαθαρίσει το θέμα.

Επειδή έχω διαβάσει τόσα και τόσα σ' αυτό το φόρουμ, δεν μπορώ να πω ότι μου ήρθε κεραμίδα και το αντιμετωπίζω ψύχραιμα.

 

 

 

Θα γίνει ό,τι θέλει ο θεός, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

πολυ σωστα το εθεσες μαλλον ολες ετσι πρεπει να σκεφτομαστε. σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τα καλά σας λόγια.

Πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι δεν υπάρχει έμβρυο και απλώς θα περιμένω μέχρι την εξέταση. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Είναι λίγο άσχημη η αναμονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

εεειιιιιιιιιιι........

μη στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

όπως χαιρομασταν που εμεινες εγκυος, έτσι κ μεθαυριο θα μας λες τα ευχαριστα!!!!!!!!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τα καλά σας λόγια.

Πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι δεν υπάρχει έμβρυο και απλώς θα περιμένω μέχρι την εξέταση. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Είναι λίγο άσχημη η αναμονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

Ειλικρινα,μεσα απο την καρδια μου ευχομαι στην επομενη εξεταση να ακουσεις τους πιο γλυκους και πιο απιστευτα δυνατους ηχους αυτης της καρδουλας,δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ σε νιωθω.....φιλια πολλα και περιμενω να ακουσω νεα σου!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για το ενδιαφερον και τις ευχες σας ανυπομονω να ακουσω και τα καλυτερα απο ολες σας...η αληθεια ειναι πως εχω αγχος μεχρι να φτασει η ευλογημενη που θα το δω....θα το αγκαλιασω τοτε και μονο τοτε θα εχω ηρεμησει!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεωργία έχω μια απορία έχεις ήδη δύο παιδιά απο ότι έγραψες. Pls διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Η θρομβοφιλία είναι κάτι που το είχες και θα το έχεις για πάντα πως λοιπόν δεν υπήρξε πρόβλημα στις προηγούμενες κυήσεις σου.?

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κοριτσια!!

Εχω πολυ πονο και βλεπω πολλα κοριτσια περνανε δυσκολες στιγμες.

Ειμαι εγυος καπου στην εβδομη βδομαδα. Πηγα πριν 2 βδομαδες σε μια γυναικολογο που με ελεγξε πολυ προχειρα και ειπε εχουμε σακο 5 εβδομαδων. Πριν 3 μερες πηγα σε αλλον γιατρο ο οποιος ειπε οτι η εγκυμοσυνη εχει σταματησει καπου στην εκτη βδομαδα οπως υποψιαζει λογω κιστων και τωρα πρεπει να γινει αποξυση. Τα συμπτωματα εγκυμοσυνης ομως συνεχιζονται οπως μενει το πρηξιμο και ο πονος στο στηθος, ευαισθησια στις μυρωδιες, κοποση αλλα εδω και δυο μερες εχω τασεις για εμετο και πικρη γευση στο στομα. Μπορει να ειναι ψυχολογικο βεβαια αλλα μου φαινεται πολυ παραξενο οπως και λιγο παραξενο μου φαινεται με τοση ευκολια να βγαινει αποφαση αποξυσης χωρις εστω 2 επισκεψεων παρακολουθησης. Διαβασα για το κενο σακο. Ισως ειναι αυτο... :( Πεστε μου αν ξερετε την γνωμη σας και εαν ειχατε εμπειρια κενου σακου τα συμπτωματα υπηρχαν? :?

Σας φιλω ολες

Link to comment
Share on other sites

ΠάολαΚυπ,

τα μοναδικά συμπτώματα που είχα από τη στιγμή που διαπίστωσα την εγκυμοσύνη μέχρι και την απόξεση ήταν πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και πρήξιμο στήθους. Επίσης, είχα πρηστεί γενικώς χωρίς να έχω πάρει κιλό.

Το πρήξιμο στήθους άρχισε να υποχωρεί 1-2 μέρες πριν την απόξεση. Τα υπόλοιπα μετά.

Εμένα ο γιατρός με είδε πρώτη φορά όταν ήμουν 7 εβδ.+1 μέρα και μου είπε να περιμένω 10 μέρες για να με ξαναδεί. Με είδε πάλι 8 εβδ. + 3 ημερών και αφού δεν είδε πάλι έμβρυο, μου είπε ότι πάμε για απόξεση, η οποία έγινε 3 μέρες μετά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία έχω μια απορία έχεις ήδη δύο παιδιά απο ότι έγραψες. Pls διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Η θρομβοφιλία είναι κάτι που το είχες και θα το έχεις για πάντα πως λοιπόν δεν υπήρξε πρόβλημα στις προηγούμενες κυήσεις σου.?

 

Καλημερα "marilia12" εχω 2 παιδακια σωστα καταλαβες,οπως επισης δεν ηξερα οτι ειμαι θρομβοφιλικη...συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα του γυναικολογου μου,η θρομβοφιλια ειναι κατι που υπαρχει στο σωμα μας {στην δικη μου περιπτωση οπως ανακαλυψα ειναι και κληρονομικη} στις εγκυμοσυνες ομως των 2 πρωτων παιδιων μου ο οργανισμος μου με λιγη τυχη και λογο μικροτερης ηλικιας τα προστατεψε και ευτυχως ηταν ολα καλα...στο παιδακι που εχασα φετος μετα το Πασχα καποιες ορμονες οπως θα εχεις ηδη διαβασει ειχαν ανεβει αρκετα πολυ ωστε να προκαλεσουν την θρομβωση στα αγγειακια του πλακουντα με συνεπεια να σταματησει και η αναπτυξη του...απο οτι καταλαβα η περιπτωση μου ηταν μια του κλεφτη δυο του κλεφτη,τριτη και η κακη του μοιρα...βεβαια ειμαι πολυ τυχερη διοτι οπως εχω ισως ξαναπει ο γιατρος μου μετα την αποξεση{μιας και ευτυχως δεν απεβαλα απο μονη μου ωστε να μην μπορει να παρει αυτα που επρεπε ωστε να μαθουμε ολα αυτα} πηρε τον κενο σακο μαζι με οτι πλακουντα ειχε δημιουργηθει και ΕΚΑΝΕ εργαστηριακη εξεταση και ανακαλυψε κατι που εμενα αυτη τη στιγμη με οδηγησε σε ενα υπεροχο μονοπατι ..να ειμαι 5 μηνων και μεχρι τα μεσα Μαρτιου να κραταω πρωτα ο Θεος εναν μπεμπαρο στην αγκαλια μου...με σωστη και υπευθηνη καθοδηγηση και με σωστη θεραπεια θα τα εχω ολα αυτα...τον ευγνωμονο γιαυτο διοτι ξερω ποσες κοπελες φευγουν απο αποξησεις λεγοντας τους ο γιατρος μια κουβεντα ηταν παλινδρομη και ξεμπερδευουν ναι και η δικη μου η κυηση τοτε κατατασετε στις παλινδρομες αλλα με αιτιολογια σιγουρα καποιες κυησεις δεν εχουν παντα λογο ειναι απλα τυχαια γεγονοτα γιατι οπως μου ειχε πει και εμενα ο γιατρος μου μπορει να συμβαινει και αυτο μιας και οι 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες μου ηταν αψογες!!!σου ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κοριτσια!!

Εχω πολυ πονο και βλεπω πολλα κοριτσια περνανε δυσκολες στιγμες.

Ειμαι εγυος καπου στην εβδομη βδομαδα. Πηγα πριν 2 βδομαδες σε μια γυναικολογο που με ελεγξε πολυ προχειρα και ειπε εχουμε σακο 5 εβδομαδων. Πριν 3 μερες πηγα σε αλλον γιατρο ο οποιος ειπε οτι η εγκυμοσυνη εχει σταματησει καπου στην εκτη βδομαδα οπως υποψιαζει λογω κιστων και τωρα πρεπει να γινει αποξυση. Τα συμπτωματα εγκυμοσυνης ομως συνεχιζονται οπως μενει το πρηξιμο και ο πονος στο στηθος, ευαισθησια στις μυρωδιες, κοποση αλλα εδω και δυο μερες εχω τασεις για εμετο και πικρη γευση στο στομα. Μπορει να ειναι ψυχολογικο βεβαια αλλα μου φαινεται πολυ παραξενο οπως και λιγο παραξενο μου φαινεται με τοση ευκολια να βγαινει αποφαση αποξυσης χωρις εστω 2 επισκεψεων παρακολουθησης. Διαβασα για το κενο σακο. Ισως ειναι αυτο... :( Πεστε μου αν ξερετε την γνωμη σας και εαν ειχατε εμπειρια κενου σακου τα συμπτωματα υπηρχαν? :?

Σας φιλω ολες[/quote

Εγω ειχα συμπτωματα εγκυμοσυνης ακομα και μετα την αποξυση απλα μεχρι να καταλαβει το σωμα οτι δεν κυοφορει πλεον θα τα εχεις..δεν κρατανε πολυ ακομα μετα την αποξυση.Στην 5η εβδομαδα σχεδον ειχα πολυ εντονα συμπτωματα οτι ειμαι εγκυος μπορω βεβαια με σιγουρια να σου πω οτι τα ειχα και νωριτερα στην αρχη ειπα πως ηταν ιδεα μου γιατι η αληθεια ειναι οτι ανησυχουσα δεν μου ειχε ξανασθμβει στισ προηγουμενες εγκυμοσυνες απλα δεν εδωσα σημασια !!!ελπιζω ολα να σου πανε καλα....

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία διάβασα ότι στην προηγούμενη παλινδρόμηση έχασες το παιδάκι σου από θρομβοφιλία. Κι εγώ το Σεπτέμβρη έτσι το έχασα. Απλά εγώ άλλα παιδάκια δεν έχω. Θα μπορούσες να μου πεις αν στο ενδιάμεσο πριν ξαναμείνες έγκυος έκανες εξετάσεις για τη θρομβοφίλία ή απλά όταν ξαναέμεινες άρχισες τη αντιπηκτική αγωγή;

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.... αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα... ειμαι 7 και κατι εβδομαδων με 12 χιλ σακο με μια κουκιδα για εμβρυο... ο γιατρος μου εδωσε να κανω χοριακη και μου ειπε οτι θα επρεπε να ειναι πιο μεγαλο.....

σε 2 εβδομαδες ζητησε να με ξαναδει..... εχω απιστευτη αγωνια και αχγος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.... αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα... ειμαι 7 και κατι εβδομαδων με 12 χιλ σακο με μια κουκιδα για εμβρυο... ο γιατρος μου εδωσε να κανω χοριακη και μου ειπε οτι θα επρεπε να ειναι πιο μεγαλο.....

σε 2 εβδομαδες ζητησε να με ξαναδει..... εχω απιστευτη αγωνια και αχγος

 

εεεεεεεεεεεεε ειδατε δηλαδη εμβρυο???

βρε τωρα το λες??? κι εγω ειχα ψιλοανηχησει!!!

τοτε γιατι η απογοητευση????

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα αφου ειδε εβρυο τι σου ζητησε χοριακη? Μαλλον θα σε βαλει να κανεις κι αλλη μετα για να συγκρινει...

Εγω παντως τα βλεπω θετικα τα πραγματα στη περιπτωση σου...!!!!!! Ενταξει αν δε φαινοταν τπτ ισως κατι να μη πηγε καλα....... αλλα αφου ειδε!!!!!! Μην αγχωνεσαι και μη στεναχωριεσαι...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο 11 χρόνια γέννησα την μεγάλη μου κόρη. Τότε η μόδα λεγόταν αντιπατρικά αντισώματα.

επειδή εγώ είχα παλίνδορμες κυήσεις ( 2 τον αριθμό) ο γιατρός με υπέβαλε σε εξετάσεις όπου διεπιστώθη ότι έχω αντιπατρικά. Έκανα το εμβόλιο τότε και πραγματι γέννησα την κόρη μου.

ο γιατρός με συμβουλεψε οτι θα πρέπει να κάνω παντα εμβολια πριν απο καθε κύηση. Αυτό εκανα μετά την γεννηση της κορης μου αλλα δυστυχώς είχα πάλι παλίνδρομη.

Τελικά μετα απο 4 χρόνια και με προτροπες γιατρού του κοντινου μου οικογενειακου περιβάλλοντος (ο οποίος είχε ρωτήσει περι αντιπατρικών στο Λονδίνο όταν εργαζόταν σε μεγάλο νοσοκομείο ) αποφάσισα να μείνω έγγυος χωρίς εμβόλια. Πράγματι χωρίς εμβόλια εχω ακόμη δύο παιδια.

Οι γιατροί στο εξωτερικό δεν παραδέχονται τα αντιπατρικά.

Τον τελευταίο καιρο απλως παρατηρώ οτι ολο και πιο πολλές γυναίκες φαινονται να είναι θρομβοφιλικες. Αυτό με κάνει να αναρωτιεμαι αν πρα΄γματι είναι αληθεια ή τελικά είναι ένας μύθος ο οποίος θα καταρρεύσει σε λίγα χρόνια.

Συγχωρήστε με που αμφισβητώ αλλά πραγματικά εγώ υπήρξα θύμα μεγαλογιατρού και ξόδεψα μια ολόκληρη περιουσία πιστεύοντας οτι έχω αντιπατρικά και οτι αυτό ήταν η λύση των παλίδρομων που είχα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, γράφω για πρώτη φορά, παρακαλουθω ομως τις συζητήσεις και τις αγωνίες σας από τα μέσα περίπου του Οκτωβρίου, όταν περνουσα τη δική μου αγωνία και έψαχνα... Δυστυχως, εχω περασει και εγω δυο φορές το συναισθημα να σου χαριζουν κατι και να σου το πέρνουν πίσω, γιατί έγινε λάθος, δυο παλίνδρομες κυήσεις, ακριβως πάνω στον ένα χρόνο, με ίδια ημερομηνία ΤΕΡ και ιδια εβδομαδα κύησης! Φοβερή σύμπτωση. Πρεπει να σας ομολογήσω οτι ανήκω στις τυχερες που έχουν ήδη δυο παιδιά και μετα συνέβησαν οι παλίνδρομες. Και ακριβως για αυτό καταλαβαίνω τον πονο όσων δεν έχετε ακόμα και σας συνέβει. Τα παιδιά μου ακόμα μιλάν για το μωρό που χασαμε, ξεραν για την περισινή κύηση. Φέτος δεν τους το ειπα, και καλά έκανα, μιλούν ωστόσο συνέχεια για το αδελφάκι που θέλουν. Τωρα εχω μπει στον χορό των εξετάσεων, μήπως βρουμε τι φταίει, είμαι ήδη 38χρ..

Επιμονή, ελπίδα, θετική ενέργεια και πίστη για την επόμενη φορά.!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...