Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι παιδί τριτέκνων;;;


beba09

Recommended Posts

Στο δημόσιο υπάρχει ειδική κατηγορία για τις προσλήψεις τριτέκνων και για τα τέκνα αυτών αν δεν κάνω λάθος. Ο πατέρας μου έχει δυο παιδιά εμένα και τον αφελφό μου. Όμως έχω και έναν ετεροθαλή αδελφό από τον πρώτο γάμο της μητέρας μου. Θεωρούμει παιδί τρίτεκνης οικογένειας από την μητέρα μου. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικίας είμαι 35 ετών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η τριτεκνια μετραει μεχρι τα 26 (για το νουμερο δεν ειμαι σιγουρη...μπορει να ειναι και 25). πρεπει και τα 3 παιδια να ειναι κατω απο αυτη την ηλικια και δηλωμενα στην ιδια οικογενειακη μεριδα...οποτε, δε θεωρεισαι παιδι τριτεκνης οικογενειας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η τριτεκνία στις θέσεις που προκυρήσει ο ΑΣΕΠ μετράει ανεξαρτήτου ηλικίας...τα άλλα "προνόμια" χάνονται.

Το γράφω γιατί έχω κάνει τις αιτήσεις σε πολλές φίλες και ξαδέλφες μου, κάποιες είναι τρίτεκνες και είναι πολύ παραπάνω από τα 30 και ποτέ δεν υπήρχε πρόβλημα. Προσκόμιζαν την οικογενειακή μερίδα των γονιών τους στην οποία φαίνονταν τα τέκνα. Μάλιστα οι ξαδέλφες μου είναι παντρεμένες και έχουν δική τους οικογενειακή μερίδα αλλά εξακολουθούν να είναι και στων γονιών τους ως τέκνα τους.

Για το άλλο σκέλος αν είσαι ή όχι δεν γνωρίζω:oops:

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 δουλευα 8μηνο σε Δημο και ασχολουμουν με τον ελεχγο των αιτησεων για προσληψη μονιμου προσωπικου μεσω ασεπ που ειχε βγαλει ο δημος .Η τριτεκνια ισχυε οταν και τα τρια παιδια ηταν κατω των 26.Εγω προσωπικα ειχα μιλησει για το θεμα αυτο με τον υπευθυνο απο το ασεπ που ειχε αναλαβει την δικια μας προκηρυξη.Αν εχει αλλαξει δεν το γνωριζω.Τωρα για το αλλο σκελος θα πρεπει να φαινεται στη μεριδα της μητερας και το αλλο παιδι .Εμας μας ετυχε αναλογη περιπτωση που δεν φαινοταν στη μεριδα της μητερας αλλα ειχε χαρτι δικαστηριου οτι εχει την επιμελεια και το ειχαν κανει δεκτο στο ασεπ.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η τριτεκνια για τα παιδιά χανεται μετα τα 23. Οι φιλες σου που εκανα αιτήσεις απλά δεν περνουσαν στο διαγωνισμό οποτε δεν ελεγχονταν τα δικαιολογητικά. Αν τα ελέγχανε θα ακυρωνόταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η τριτεκνία στις θέσεις που προκυρήσει ο ΑΣΕΠ μετράει ανεξαρτήτου ηλικίας...τα άλλα "προνόμια" χάνονται.

Το γράφω γιατί έχω κάνει τις αιτήσεις σε πολλές φίλες και ξαδέλφες μου, κάποιες είναι τρίτεκνες και είναι πολύ παραπάνω από τα 30 και ποτέ δεν υπήρχε πρόβλημα. Προσκόμιζαν την οικογενειακή μερίδα των γονιών τους στην οποία φαίνονταν τα τέκνα. Μάλιστα οι ξαδέλφες μου είναι παντρεμένες και έχουν δική τους οικογενειακή μερίδα αλλά εξακολουθούν να είναι και στων γονιών τους ως τέκνα τους.

Για το άλλο σκέλος αν είσαι ή όχι δεν γνωρίζω:oops:

 

Αυτο ειναι παρανομο (καλα, δε θα πανε και φυλακη :mrgreen:)...αλλα ενα ατομο ανηκει σε μια οικογενειακη μεριδα. οταν παντρευεσαι και ανοιγεις δικη σου μεριδα, πρεπει να διαγραφεις απο την προηγουμενη. Ετσι, στην οικογενεια των θειων σου θα επρεπε να φαινεται ο πατερας, η μητερα και τα αγαμα τεκνα.

 

Κανονικα, μετα το γαμο πρεπει να αλλαζουμε και ταυτοτητα. Γιατι στον αριθμο δημοτολογιου που γραφει, εχει ενα νουμερο και μετα το 1, το 2, το 3 κλπ κλπ.

 

Το 1 σημαινει ο πατερας, το 2 η μητερα, το 3 το πρωτο παιδι κλπ κλπ.

 

Δλδ, εγω που δεν αλλαξα ταυτοτητα μετα το γαμο εχω εναν αριθμο και μετα το 3. Αυτο ειναι λαθος, γιατι πλεον στην μεριδα που ανοιξαμε μετα το γαμο ειμαι το 2 (δλδ, η μητερα, και οχι το 3 δλδ το πρωτο παιδι της πατρικης μου οικογενειας).

 

Εγω επιμενω οτι στην ηλικια των 35 δε μπαινει θεμα σε τι οικογενεια ανηκει. Οποτε δε μπαινει θεμα για τον ετεροθαλη αδερφο. Αν ομως εμπαινε, θα επαιρνες ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, και αν ο ετεροθαλης αδερφος σου ειναι στην ιδια οικογενειακη μεριδα της πατρικης σου οικογενειας, και ολα τα αδερφια ησασταν κατω των 26...τοτε ναι...θα ησασταν 3τεκνη οικογενεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι στην μερίδα του πατέρα ήταν και τα τέκνα τα οποία όμως έγραφε ότι ήταν παντρεμένα με ποιόν, πότε και σε ποιό δημοτολόγιο είχαν μερίδα....αλλά στων γονιών τα παιδιά πάντα φαίνονται ακόμα και αν έχουν δική τους οικογένεια και μερίδα.

Δηλαδή εγώ πχ έχω με τον άντρα μου και το μωρό...στου πατέρα μου όμως την μερίδα ακόμα υπάρχω έστω και σαν guest star;)

Άλλο η μερίδα και άλλο το δημοτολόγιο...δεν υπάρχει διπλοεγγραφή;)΄

Όταν ήμουν νιόπαντρη επειδή ήθελα να ψηφίζω σε άλλο δήμο με τον άντρα μου ανοίξαμε διαφορετικές μερίδες....στην δική μου όμως φαινόταν ο σύζυγος και η ημερομηνία γάμου και το παιδί και στων δύο.

Link to comment
Share on other sites

Η τριτεκνια για τα παιδιά χανεται μετα τα 23. Οι φιλες σου που εκανα αιτήσεις απλά δεν περνουσαν στο διαγωνισμό οποτε δεν ελεγχονταν τα δικαιολογητικά. Αν τα ελέγχανε θα ακυρωνόταν.

Ακριβως αυτο ποτε δεν εξεταστηκαν οι συγκεκριμενες αιτησεις....ο νομος αυτος ευνοει περισσοτερο τους γονεις με τρια ανηλικα παιδια και απο τα τρια παιδια το πρωτο και να μην εχει κλεισει τα 23 του χρονια....μολις απο μια τριτεκνη οικογενεια το μεγαλυτερο παιδι κλεισει τα 23 τοτε χανει το προνομιο του διορισμου στην συγκεκριμενη κατηγορια..........το γνωριζω πολυ καλα το θεμα γιατι εχω κανει χρηση αυτου του δικαιωματος και ειμαι διορισμενη στο δημοσιο με την κατηγορια των τριτεκνων

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι στην μερίδα του πατέρα ήταν και τα τέκνα τα οποία όμως έγραφε ότι ήταν παντρεμένα με ποιόν, πότε και σε ποιό δημοτολόγιο είχαν μερίδα....αλλά στων γονιών τα παιδιά πάντα φαίνονται ακόμα και αν έχουν δική τους οικογένεια και μερίδα.

Δηλαδή εγώ πχ έχω με τον άντρα μου και το μωρό...στου πατέρα μου όμως την μερίδα ακόμα υπάρχω έστω και σαν guest star;)

Άλλο η μερίδα και άλλο το δημοτολόγιο...δεν υπάρχει διπλοεγγραφή;)΄

Όταν ήμουν νιόπαντρη επειδή ήθελα να ψηφίζω σε άλλο δήμο με τον άντρα μου ανοίξαμε διαφορετικές μερίδες....στην δική μου όμως φαινόταν ο σύζυγος και η ημερομηνία γάμου και το παιδί και στων δύο.

 

mantinop, μπορει να μη το θυμαμαι καλα αν βγαζει ολα τα ονοματα...παντως αυτο που θυμαμαι καλα ειναι οτι ακομα και αν τα βγαζει ειναι σαφες οτι τα τεκνα αυτα ειναι παντρεμενα...αρα εχουν δικη τους μεριδα....

 

Το δημοτολογιο το ανεφερα για την ταυτοτητα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφερονται και τα παντρεμενα παιδια στη μεριδα των γονιων αλλα υπαρχει και σχολιο για διαγραφη λογο γαμου αν θυμαμαι καλα.

Οσον αφορα τη τριτεκνια στο ασεπ στα πρωτα αποτελεσματα που βγαινουν απο τους φορεις που κανουν την προκήρυξη μπορει να τα μετράνε αλλα σιγουρα στο ασεπ στον ελεγχο για τους επιτυχοντες θα το απορριπτανε

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει άρα να φαίνομαι στην οικογενειακή μερίδα της μητέρας μου μαζί με τα άλλα δυο τέκνα που είναι παντρεμένα. Όμως για τον ΑΣΕΠ δεν μετράει αυτή η τριτεκνία αν το τέκνο είναι πάνω από κάποια ηλικία 26 ετών;; σωστά;;; Δηλαδή για ΑΣΕΠ δεν παίζει;;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει άρα να φαίνομαι στην οικογενειακή μερίδα της μητέρας μου μαζί με τα άλλα δυο τέκνα που είναι παντρεμένα. Όμως για τον ΑΣΕΠ δεν μετράει αυτή η τριτεκνία αν το τέκνο είναι πάνω από κάποια ηλικία 26 ετών;; σωστά;;; Δηλαδή για ΑΣΕΠ δεν παίζει;;

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα δυστιχως οχι....:-(

...και για να σε κανω να νιωσεις λιγακι καλυτερα....προσληψεις τερμα...δεν προκειται να ξαναγινουν για τα επομενα τουλαχιστον χρονια....εδω εκρεμουν ακομοι ποσοι απο τους παλιους διαγωνισμους που ενω εχουν πετυχει...παιζεται ποτε θα τους παρουν και αν.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα δυστιχως οχι....:-(

...και για να σε κανω να νιωσεις λιγακι καλυτερα....προσληψεις τερμα...δεν προκειται να ξαναγινουν για τα επομενα τουλαχιστον χρονια....εδω εκρεμουν ακομοι ποσοι απο τους παλιους διαγωνισμους που ενω εχουν πετυχει...παιζεται ποτε θα τους παρουν και αν.....

 

Κλάρα μου σε ευχαριστώ....τουλάχιστον να ξέρω αν κάτι μπορούσε να γίνει για το θέμα της τριτεκνίας. πάντως εγώ δεν απογοητεύομαι, πέρισυ λέγανε και λέγανε αλλά προκήρυξη για ωρομίσθιο προσωπικό βγήκε και ούτε μέσο είχα ούτε τίποτα και πέρασα. ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κλάρα μου σε ευχαριστώ....τουλάχιστον να ξέρω αν κάτι μπορούσε να γίνει για το θέμα της τριτεκνίας. πάντως εγώ δεν απογοητεύομαι, πέρισυ λέγανε και λέγανε αλλά προκήρυξη για ωρομίσθιο προσωπικό βγήκε και ούτε μέσο είχα ούτε τίποτα και πέρασα. ποτέ δεν ξέρεις.

...μα και βεβαια..οι ευκαιριες παντα υπαρχουν....και χαιρομαι που κατι καταφερες ...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

αν και απαντάω λίγο ετεροχρονισμένα!!!!!!!

τουλάχιστον τι ίσχυε προ μνημονίου και ΔΝΤ εποχής

 

Η τριτεκνία στις θέσεις που προκυρήσει ο ΑΣΕΠ μετράει ανεξαρτήτου ηλικίας...τα άλλα "προνόμια" χάνονται..

 

από ότι μου είχαν πει στην ΑΣΠΕ, για να διεκδικήσει κάποιος μέσω ασεπ την θέση του πολυτέκνου ή θα είναι ο ίδιος πολύτεκνος ή θα είναι παιδί πολύτεκνης μητέρας η οποία ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ. Για την οικογενειακή κατάσταση, ηλικιά αυτού και των αδερφών του ή αν είναι εν ζωή τα υπόλοιπα τέκνα ή αν είναι όλα από τον ίδιο γάμο δεν τους ενδιαφέρει.

 

και πάλι τονίζω αυτό ίσχυε προ ΔΝΤ εποχής

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...