Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπορει το μητρικο γαλα να προκαλεσει ωτιτιδα


Recommended Posts

εχω κατι που δεν ξερω που να το βαλω ως θεμα για να ζητησω αποψεις...το βαζω και εδω και οποια γνωριζει παρακαλω ας μου πει...

ανεφερα στον παιδιατρο οτι μαζι με το φυσ.ορο βαζω και μητρικο γαλα στο γιο μας , που εκανε ωτιτιδα..και λεει ο γιατρος...οτι το γαλα ισως φταιει που εκανε τη λοιμωξη, διοτι ειναι τροφη, εχει μικροβια και δεν ειναι φαρμακο...να πω οτι αυτο το εχω διαβασει εδω οτι το κανουν καποιες κοπελιες αλλα το γραφει και η Πατσουρου...μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω εναν καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πραγματικα ειμαι περιεργη να δω κι εγω αποψεις, κατα την γνωμη μου υπαρχει μια βαση σ'αυτο που λεει ο γιατρος...Βεβαια δεν ειμαι και ειδικος. Το βιβλιο της Πατσουρου δεν το χω διαβασει, ετσι περιμενω κι εγω αποψεις

Link to comment
Share on other sites

στη σελ. 48 του Β τομου αναφερει για μπουκωμα στη μυτη...και εγω για αυτο του εβαλα γαλα...βεβαια πρωτα εκδηλωθηκε σε εμας η ωτιτιδα και μετα το μπουκωμα και οι μυξες, οποτε και εβαλα το γαλα...

καλα στην κορη μας δε, το εκανα συνεχεια....ειναι τωρα 2,5 και δεν εχει κανει ποτε της ωτιτιδα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο εκανε και σε μενα η μαμα μου οταν ημουν 11 περιπου με βασανιζε 3 μερονυκτα μια ωτιτιδα κανενα φαρμακο δεν βοηθεισε και ο γιατρος της ειπε να μου βαλει λιγο γαλα μητρικο...θηλαζε τον αδελφουλι μου τον μικρο....αμεσως περασε χωρις πλακα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

επισης στη σελ. 138 του Α τομου, αναφερει οτι καθαριζουμε τη μυτουλα του συναχωμενου μωρου με 1 μλ μητρικου γαλακτος, ως αντιβιωτικο...καλα εννοειται οτι εμπιστευομαο περισσοτερο την πατσουρου...σε ολα μη σου πω....

Link to comment
Share on other sites

στην μυτουλα της δικης μου κορης βαζω μονο φυσικο ορο!!!αλλα να σας πω κατι..οταν θηλαζε το μωρο της η αδελφη μου εβγαζε μπουκαλια γαλα και το πετουσαν καμια φορα..μια φορα ηταν αρρωστος ο γαμπρος μου με πονολαιμο και ειπιε ενα ποτηρι απο το γαλα της αδελφης μου..αμεσως ενιωσε καλυτερα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

αυτο εκανε και σε μενα η μαμα μου οταν ημουν 11 περιπου με βασανιζε 3 μερονυκτα μια ωτιτιδα κανενα φαρμακο δεν βοηθεισε και ο γιατρος της ειπε να μου βαλει λιγο γαλα μητρικο...θηλαζε τον αδελφουλι μου τον μικρο....αμεσως περασε χωρις πλακα!!!

 

κατσε, εσυ λες αλλο...οτι για την ωτιτιδα η μαμα σου, εβαλε γαλα στο αυτι σου???

Link to comment
Share on other sites

εγώ βάζω μητρικό γάλα στην μύτη της κόρης μου όταν έχει μυξούλες, δεν έχει πάθει ποτέ ωτίτιδα (φτου φτου)

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι το μητρικό γάλα έχει αντιμικροβιακούς παράγοντες, όπως λυσοζύμη (το ένζυμο που υπάρχει στο σάλιο μας) και είναι πολύ δύσκολο να αποτελέσει τροφή για μικροοργανισμούς

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα κ εδω!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38147

 

η αγλαια ελεγε οτι ωτιτιδα μπορει να συμβει σε μωρα που παιρνουν μπιμπερο, οχι σε μωρα που θηλαζουν, για τους λογους που αναφερει η παλλαντιν.

 

κ εγω της εβαζα γαλα στη μυτη κ το ματακι, οποτε ειχε τσιμπλιτσες. ειχα βαλει κ στο δικο μου ματι κ απεφυγα κατι που πηγαινε να βγει (χαλαζιο ισως; ) μακαρι να ειχα κρατησει λιγο γαλα στην καταψυξη για φαρμακακι, τωρα δεν βγαινει ουτε για αστειο!:roll: (η μικρη θηλαζει 1 φορα πια)

περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κατσε, εσυ λες αλλο...οτι για την ωτιτιδα η μαμα σου, εβαλε γαλα στο αυτι σου???

Ναι και περνουσε!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς για φάρμακο ... μύτη, μάτια, αυτί, πληγές, μελανιές, συγκάμματα, εγκαύματα και πόνους ψυχής ...

έχουμε γλυτώσει αντιβιώσεις σε ωτίτιδα ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω εναν καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

 

τροφή για τα μικρόβια είναι το ξένο γάλα που δεν περιέχει κανέναν αντιμικροβιακό παράγοντα και κανένα ζωντανό κύτταρο :?

 

να πεις στο γιατρό σου να πάρει τηλέφωνο ο ίδιος τον καθηγητή και να τον ρωτήσει σε ποιο γάλα αναφέρεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...