Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΘΕΜΑΤΑ ΒΑΦΤΙΣΕΩΝ


eirinibyronas

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koritsia geia sas eimai kainourgia kai den ksero an ta grafo sosta baftizoume ton mpempi mas 8 maiou sthn giorth tis miteras kai ta itela kamia idea ti to diaforetiko ta mporousa na kano;euxaristo:p

 

Δεν μπήρες καμια ιδέα από τη λίστα μας ; Δεν εχεις σκεφτεί κάτι ; Αν θες ανοιξε ένα νέο θέμα για να σε βοηθήσουμε καλυτερα ;)

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

εμεις σκεφτομστε να κανουμε σαν θεμα βαφτισεις τις αριστογατες τις ντισνευ

 

Θελεις φωτο με Μαρί ;;

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα κουζινικά στα κορίτσια είναι τελειο θέμα!!!!!!!!

αλλά έχω αγόρι προς βάφτιση.....

 

Δεν πειράζει, είναι και της μόδας οι άντρες σεφ! Χωρίς παρεξήγηση, πλάκα κάνω! Όντως πολύ ωραίο θέμα τα κουζινικά!

Για αγόρια έχω σκεφτεί τα playmobil και τον ταρζάν ή τη ζούγκλα γενικά (ειδικά για τις μαμάδες που έχουν θηριάκια!) αλλά δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε εύκολα στην αγορά κάτι ανάλογο..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝΑΛΑΜΠΗ!!!!!μπορεις να κανεις σχεδια με ξυλα κανελας ενωμενα (κολλημενα)....νομιζω ειναι "φθηνο" υλικο αν παρεις πολυ απο μαγαζι και θα μυριζει κ ωραια, και αν θες βαζεις επανω(δε ξερω αν θα τη κανεις μονη σου) κατι απο το θεμα σου. Δε το χω ακομα στο μυαλο μου ολοκληρωμενο αλλα αμα μου πεις το θεμα μπορει κατι να μου ρθει!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, είναι και της μόδας οι άντρες σεφ! Χωρίς παρεξήγηση, πλάκα κάνω! Όντως πολύ ωραίο θέμα τα κουζινικά!

Για αγόρια έχω σκεφτεί τα playmobil και τον ταρζάν ή τη ζούγκλα γενικά (ειδικά για τις μαμάδες που έχουν θηριάκια!) αλλά δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε εύκολα στην αγορά κάτι ανάλογο..

Γεια!!!Είδα ότι σκεφτεσαι το θέμα ζούγκλα για τη βάφτιση του μπέμπη σου.Το θέμα αυτό το είχα κάνει στα περσινά γενέθλια του γιου μου!Είνα πααααρα πολλά που μπορείς να κάνεις!!Και εγώ στην πορεία το ανακάλυψα!!Πάρε μια ιδέα από ολα όσα έχω φτιαξει για αυτό το θέμα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56209

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=70460

Επίσης μια ακόμα κοπέλα έχει αυτό το θέμα βάφτισης saxpa λεγεται .Μπορείτε να μιλήσετε και να ανταλλάξετε ιδεες αλλά και εγώ όπου αλλού μπορώ να σε βοηθήσω, χαρά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΛΑΜΠΗ!!!!!μπορεις να κανεις σχεδια με ξυλα κανελας ενωμενα (κολλημενα)....νομιζω ειναι "φθηνο" υλικο αν παρεις πολυ απο μαγαζι και θα μυριζει κ ωραια, και αν θες βαζεις επανω(δε ξερω αν θα τη κανεις μονη σου) κατι απο το θεμα σου. Δε το χω ακομα στο μυαλο μου ολοκληρωμενο αλλα αμα μου πεις το θεμα μπορει κατι να μου ρθει!

 

τα ξύλα κανέλας τα σκέφτηκα κι εγώ.... αλλά όχι κολλημένα.... να περάσω σπάγκο και να τα δέσω για να φαίνεται πιο φυσικό....

 

ε κι αν δε πετύχει θα πω ότι οι σχεδίες είναι στραπατσαρισμένες από τους ναυαγούς!!!!!!! :P:P:P

 

μόνη μου λέω να τα κάνω.....

 

αλλά, κατάρτι;;;; τι να βάλω;;;;

 

κι αν πάω σε κατάστημα με είδη μοντελισμού λέω μήπως βρω και κάτι σε κορμούς δέντρων.....

Link to comment
Share on other sites

τα ξύλα κανέλας τα σκέφτηκα κι εγώ.... αλλά όχι κολλημένα.... να περάσω σπάγκο και να τα δέσω για να φαίνεται πιο φυσικό....

 

ε κι αν δε πετύχει θα πω ότι οι σχεδίες είναι στραπατσαρισμένες από τους ναυαγούς!!!!!!! :P :p :P

 

μόνη μου λέω να τα κάνω.....

 

αλλά, κατάρτι;;;; τι να βάλω;;;;

 

κι αν πάω σε κατάστημα με είδη μοντελισμού λέω μήπως βρω και κάτι σε κορμούς δέντρων.....

 

 

Για κατάρτι μπορείς να βάλεις πάλι κανέλα ή ένα κομμάτι από κλαδί.Έχω μια μπομπονιέρα καραβάκι από λινάτσα,που στηρίζεται όλο σε ένα τέτοιο κλαδί,το οποίο μόλις το δεις,καταλαβαίνεις ότι το έχουνε μαζέψει από κανένα δάσος.Είναι πολύ όμορφο πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για κατάρτι μπορείς να βάλεις πάλι κανέλα ή ένα κομμάτι από κλαδί.Έχω μια μπομπονιέρα καραβάκι από λινάτσα,που στηρίζεται όλο σε ένα τέτοιο κλαδί,το οποίο μόλις το δεις,καταλαβαίνεις ότι το έχουνε μαζέψει από κανένα δάσος.Είναι πολύ όμορφο πάντως!

 

μάλλον κάτι σε κλαδί....

θέλει πολύ πρόβα μεχρι να κατλήξω!!!!!!!

και πολύ ψάξιμο..... σε χωράφια, δάση, ποτάμια.....

 

μήπως μπορείς να βάλει φωτό το καραβάκι;;;;;;;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μιας και βλέπω ότι δίνεται πολλές ωραίες ιδέες, θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια από εσάς. Εμείς θα κάνουμε βάπτιση με θέμα τα αυτοκινητάκια (έχω ανοίξει και θέμα). Έχω κολλήσει στην διακόσμηση του κέντρου. Δεν μου αρέσουν καθόλου τα μπαλόνια και δεν ξέρω τι να βάλω...Όποια έχει έμπνευση και μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια!!!Είδα ότι σκεφτεσαι το θέμα ζούγκλα για τη βάφτιση του μπέμπη σου.Το θέμα αυτό το είχα κάνει στα περσινά γενέθλια του γιου μου!Είνα πααααρα πολλά που μπορείς να κάνεις!!Και εγώ στην πορεία το ανακάλυψα!!Πάρε μια ιδέα από ολα όσα έχω φτιαξει για αυτό το θέμα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56209

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=70460

Επίσης μια ακόμα κοπέλα έχει αυτό το θέμα βάφτισης saxpa λεγεται .Μπορείτε να μιλήσετε και να ανταλλάξετε ιδεες αλλά και εγώ όπου αλλού μπορώ να σε βοηθήσω, χαρά μου!!!

 

Πένυ σ' ευχαριστώ πολύ, αλλά τον έχω ήδη βαφτίσει το γιο μου! Έχω κι εγώ λόξα με τη διακόσμηση.. Τη ζούγκλα την πρότεινα στις άλλες μαμάδες, μου αρέσει πολύ ως θέμα και θα το κάνω σίγουρα σε κάποιο πάρτυ γενεθλίων! Τα έχω δει τα δικά σου και είναι πραγματικά υπέροχα!

(off topic Στο θέμα της φάρμας, σ' αυτό το θρεντ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78804&page=4

σου είχα πει κι εγώ μια ιδέα, δεν ξέρω αν το είχες δει. Βέβαια τώρα κοντεύει το πάρτυ σας, οπότε λογικά θα έχεις τελειώσει τις ετοιμασίες! Την Κυριακή δεν είναι? Με το καλό!

Θέλω όμως κάτι άλλο να σε ρωτήσω, τι χρώματα ζαχαροπλαστικής χρησιμοποιείς και πού έχεις βρει οδηγίες για να φτιάξεις τα ζωάκια. Από το you tube? Αν θέλεις, στείλε μου π.μ. , για να μη χαλάμε το θέμα εδώ.)

:)

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι σε κλαδί....

θέλει πολύ πρόβα μεχρι να κατλήξω!!!!!!!

και πολύ ψάξιμο..... σε χωράφια, δάση, ποτάμια.....

 

μήπως μπορείς να βάλει φωτό το καραβάκι;;;;;;;;; :P

 

 

Ευχαρίστως,αν έρθεις σπίτι μου να ψάξουμε μαζί το καλώδιο της μηχανής!!

Έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι πώς γίνεται ένα άψυχο αντικείμενο,να βγάζει πόδια και να εξαφανίζεται συνέχεια από το σημείο που ήταν...:roll:

 

Το καραβάκι ήταν απλό σαν κατασκευή...σκέψου πώς κάνουμε τα καραβάκια με μια χαρτοπετσέτα...ε,ακριβώς το ίδιο,αλλά με καραβόπανο.

Μέσα είχε ένα σκληρό χαρτόνι για να μην τσακίζει και στην μέση αυτό το κλαδί,το οποίο έκανε μπαμ ότι ήταν από δέντρο.Και από το κλαδί κρεμόταν κορδέλες και ένας μεταλλικός αστερίας,βαμμένος με γαλάζιο σμάλτο,που τον φοράς στον λαιμό.Απλό,κομψό και πολύ όμορφο!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μιας και βλέπω ότι δίνεται πολλές ωραίες ιδέες, θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια από εσάς. Εμείς θα κάνουμε βάπτιση με θέμα τα αυτοκινητάκια (έχω ανοίξει και θέμα). Έχω κολλήσει στην διακόσμηση του κέντρου. Δεν μου αρέσουν καθόλου τα μπαλόνια και δεν ξέρω τι να βάλω...Όποια έχει έμπνευση και μπορεί να βοηθήσει...

 

Θα σου πρότεινα να κρεμάσεις πολλά τριγωνικά σημαιάκια που παραπέμπουν σε αγώνες αυτοκινήτου και σημαιάκια με μάρκες αυτοκινήτων. Θα μπορούσες να βάλεις πινακίδες αυτοκινήτων και ταμπελίτσες με τα σήματα του Κ.Ο.Κ.( το στοπ, τις διαβάσεις κλπ) ή αν έβρισκες ένα μικρό φανάρι (εννοώ το σταμάτη-γρηγόρη). Αν κάνεις τραπέζι ευχών, μπορείς να βάλεις ένα τιμόνι και αν πιάνουν τα χέρια σου, να κάνεις μια κατασκευή αυτοκινητόδρομο ή να πάρεις έναν έτοιμο από το jumbo, έχει σίγουρα οικονομικούς. Το τραπέζι των ευχών δίπλα στο τιμόνι να έχει μια καρέκλα με ζώνη αυτοκινήτου, τώρα βέβαια αυτό δεν ξέρω πού μπορείς να το βρεις, ενδεχομένως να κάνεις μια αυτοσχέδια κατασκευή. Για κεντρική σύνθεση στα τραπέζια μπορείς να βάλεις μια πιατέλα ή γυάλα και μέσα διακοσμητική άμμο από το jumbo σε μπεζ χρώμα, όχι χρωματιστή με μικρά χαλικάκια να κάνει μια μικρή καμπύλη ότι και καλά είναι ο χωματόδρομος) και πάνω 2-3 χρωματιστά αυτοκινητάκια. Και ενδεχομένως μια μικρή πινακίδα αυτοκινήτου (με τον αριθμό του τραπεζιού, αν τις φτιάξεις εσύ). Αν σκεφτώ και κάτι άλλο, θα σου πω!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να κρεμάσεις πολλά τριγωνικά σημαιάκια που παραπέμπουν σε αγώνες αυτοκινήτου και σημαιάκια με μάρκες αυτοκινήτων. Θα μπορούσες να βάλεις πινακίδες αυτοκινήτων και ταμπελίτσες με τα σήματα του Κ.Ο.Κ.( το στοπ, τις διαβάσεις κλπ) ή αν έβρισκες ένα μικρό φανάρι (εννοώ το σταμάτη-γρηγόρη). Αν κάνεις τραπέζι ευχών, μπορείς να βάλεις ένα τιμόνι και αν πιάνουν τα χέρια σου, να κάνεις μια κατασκευή αυτοκινητόδρομο ή να πάρεις έναν έτοιμο από το jumbo, έχει σίγουρα οικονομικούς. Το τραπέζι των ευχών δίπλα στο τιμόνι να έχει μια καρέκλα με ζώνη αυτοκινήτου, τώρα βέβαια αυτό δεν ξέρω πού μπορείς να το βρεις, ενδεχομένως να κάνεις μια αυτοσχέδια κατασκευή. Για κεντρική σύνθεση στα τραπέζια μπορείς να βάλεις μια πιατέλα ή γυάλα και μέσα διακοσμητική άμμο από το jumbo σε μπεζ χρώμα, όχι χρωματιστή με μικρά χαλικάκια (και καλά χωματόδρομος) και πάνω 2-3 χρωματιστά αυτοκινητάκια. Και ενδεχομένως μια μικρή πινακίδα αυτοκινήτου (με τον αριθμό του τραπεζιού, αν τις φτιάξεις εσύ). Αν σκεφτώ και κάτι άλλο, θα σου πω!

Ωραία μου ακούγονται...βέβαια τα χέρια μου δεν πιάνουν, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω κάποια απο αυτά. Σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να βρώ κάπου αυτοκινητάκια από χαρτόνι και να τα έβαζα σε στικ και μέσα σε κουβαδάκια...όμως η ιδέα σου με την άμμο και τα αυτοκινητάκια πολύ καλή. Ξέρεις που μπορώ να βρω όλα αυτά τα σήματα από ΚΟΚ? Επίσης βλέπω σε βαπτίσεις που γράφουν το όνομα του παιδιού με τα μπαλόνια και το βάζουν πάνω από το τραπέζι γονιών και νονών...Σκέφτεσται καμιά άλλη λύση εκτός μπαλονιών? Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου ακούγονται...βέβαια τα χέρια μου δεν πιάνουν, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω κάποια απο αυτά. Σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να βρώ κάπου αυτοκινητάκια από χαρτόνι και να τα έβαζα σε στικ και μέσα σε κουβαδάκια...όμως η ιδέα σου με την άμμο και τα αυτοκινητάκια πολύ καλή. Ξέρεις που μπορώ να βρω όλα αυτά τα σήματα από ΚΟΚ? Επίσης βλέπω σε βαπτίσεις που γράφουν το όνομα του παιδιού με τα μπαλόνια και το βάζουν πάνω από το τραπέζι γονιών και νονών...Σκέφτεσται καμιά άλλη λύση εκτός μπαλονιών? Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!

 

Σήματα νομίζω πως έχω δει στο jumbo και στη Ρεζέρβα. Αντί για μπαλόνια, βάλε ένα πανώ-μπάνερ με το όνομα.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω σε βαπτίσεις που γράφουν το όνομα του παιδιού με τα μπαλόνια και το βάζουν πάνω από το τραπέζι γονιών και νονών...Σκέφτεσται καμιά άλλη λύση εκτός μπαλονιών? Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!

 

 

Φτιάξε μια γιρλάντα από χαρτόνι,με διάφορα σχέδια από αυτοκινητάκια σε διάφορα χρώματα και σε κάθε κομμάτι θα γράψεις τα γράμματα των ονομάτων των παιδιών σου(δίδυμα δεν έχεις??).Το έχω δει σε βάφτιση και είναι πολύ πετυχημένο.Μετά το κρατάς σαν διακοσμητικό για το δωμάτιό τους!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μια γιρλάντα από χαρτόνι,με διάφορα σχέδια από αυτοκινητάκια σε διάφορα χρώματα και σε κάθε κομμάτι θα γράψεις τα γράμματα των ονομάτων των παιδιών σου(δίδυμα δεν έχεις??).Το έχω δει σε βάφτιση και είναι πολύ πετυχημένο.Μετά το κρατάς σαν διακοσμητικό για το δωμάτιό τους!

Ναι cristinina112, δίδυμα έχω..Δεν πιάνουν τα χέρια μου όπως είπα και παραπάνω, κρίμα και μου αρέσουν πολύ οι ιδέες σας.

Link to comment
Share on other sites

Σήματα νομίζω πως έχω δει στο jumbo και στη Ρεζέρβα. Αντί για μπαλόνια, βάλε ένα πανώ-μπάνερ με το όνομα.

Ωραία θα κοιτάξω, τι είναι το πανώ-μπάνερ? Σορυ είμαι και άσχετη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι cristinina112, δίδυμα έχω..Δεν πιάνουν τα χέρια μου όπως είπα και παραπάνω, κρίμα και μου αρέσουν πολύ οι ιδέες σας.

 

 

Καλέ,είναι πανεύκολο...Κατέβασε διάφορα σχέδια από αυτοκινητάκια,πάρε πολύχρωμα χαρτόνια και ξεκίνα να κόβεις.Σε κάθε αυτοκίνητο θα βάζεις από ένα γράμμα,είτε με μαρκαδόρο ή με χαρτόνι(σε άλλο χρώμα από του αυτοκινήτου,για να κάνει αντίθεση).Στο τέλος κάνεις μια τρύπα σε όλα και τα περνάς σε ένα σχοινί ή απλώς τα κολλάς.

Δεν μπορώ να ακούω το γνωστό "δεν πιάνουν τα χέρια μου"!Όλα μπορούμε να τα κάνουμε αν το προσπαθήσουμε,ειδικά κάτι τόσο απλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ,είναι πανεύκολο...Κατέβασε διάφορα σχέδια από αυτοκινητάκια,πάρε πολύχρωμα χαρτόνια και ξεκίνα να κόβεις.Σε κάθε αυτοκίνητο θα βάζεις από ένα γράμμα,είτε με μαρκαδόρο ή με χαρτόνι(σε άλλο χρώμα από του αυτοκινήτου,για να κάνει αντίθεση).Στο τέλος κάνεις μια τρύπα σε όλα και τα περνάς σε ένα σχοινί ή απλώς τα κολλάς.

Δεν μπορώ να ακούω το γνωστό "δεν πιάνουν τα χέρια μου"!Όλα μπορούμε να τα κάνουμε αν το προσπαθήσουμε,ειδικά κάτι τόσο απλό!

Εσύ δίκιο έχεις, απλά δεν πιστεύω ότι μπορώ να κάνω κάτι...πήρα κάτι πολύχρωμα χαρτόνια για να κάνω αυτοκινητάκια, τα σχεδίασα και όταν τα έκοψα βγήκαν χάλια, όλα θεόστραβα....Οι ρόδες μόνο στρογγυλές δεν ήταν και γενικώς φαινόταν πολύ προχειροδουλειά. Θα ξαναπροσπαθήσω πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα κοιτάξω, τι είναι το πανώ-μπάνερ? Σορυ είμαι και άσχετη!!!

 

Είναι μια μακρόστενη "λωρίδα" από ύφασμα ή ιλλουστρασιόν χαρτί ή κάποιο άλλο χαρτί ή και υλικό (ξύλο κλπ). Σαν αυτά που έχει στο jumbo και γράφουν the party is here κλπ , συνήθως τα έχει σε ιλλουστρασιόν χαρτί. Σε μπαλονάδικο μπορείς να παραγείλεις με τα ονόματα των παιδιών.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα εχω βρει ολα με την marie κ ολοι την οικογενεια

1_h81110.jpg

κ αυτπο ειναι το προσκλητηριο αλλα αργοτερα θα αλλαξουμε την φωτο

 

 

Καλέ τί τσαχπίνικο κουκλί είναι αυτό??:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...