Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες γονέων!!!


Recommended Posts

Με αφορμή συζητήσεις που έχω κάνει τελευταία αλλά και πιο πρόσφατα σε πμ (ονοματα δε λέω, οικογένειες δε θίγω!!!) λέω να γραφουμε εδώ τις φοβίες που ξαφνικά αποκτήσαμε, σα παράσημα να πούμε, από τότε που γίναμε γονείς :D:D .

 

Αχχχχ από που να ξεκινήσω και πού να τελειώσω...καταρχήν το θέμα του ταξιδιού, δηλαδή, σκεπτόμενη ότι θα πάμε φέτος με την μικρή διακοπές με έλουσε κρύος ιδρώτας με τα σαπιοκάραβα που πάνε στη Σαμο. Μετά σκέφτηκα να πάω εγώ με τη μικρή με αεροπλάνο και ο κουβαλητής με το αυτοκίνητο και το μισό σπίτι στο πορτ-μπαγκάζ να έρθει με το καράβι...αλλά κατάλαβα ότι γίνομαι παρανοική και σταμάτησα εγκαίρως τη σκέψη μου :lol::lol: Επίσης το σχόλιο μιας φίλης μου ότι έτσι "σπαστά" ταξιδέυουν οι βασιλιάδες ώστε σε περίπτωση ατυχήματος να μην πεθαίνουν όλοι με γείωσε στην πραγματικότητα!!!

 

άλλο θέμα που μου έχει κάτσει είναι μην πάθω κάτι εγώ ή ο άντρας μου και έχω φάει φρίκη με τη μηχανή του (κοινώς του τα χω πρήξει να τη πουλήσει)

 

και άλλα...και άλλα πολλά ...αλλά για γράψτε και εσείς τίποτα

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 28 δημοσιεύσεις

  • stin@

    stin@ 19 δημοσιεύσεις

  • BIZELI

    BIZELI 17 δημοσιεύσεις

  • Mara-76

    Mara-76 16 δημοσιεύσεις

Φοβίες

1. μη πάθει τπτ αρρώστια βαριά η μικρή (αναπηρία και έτσι)

2. μη πεθάνει η μικρή

3. μη πεθάνω ή αρρωστήσω εγώ ,,,και σε μικρότερο βαθμό ο πατέρας της (ευτυχώς δε διαβάζει το φόρουμ)

4. μη χάσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε

5. μη γίνει σεισμός και πέσει το σπίτι

6. μη τρακάρουμε

7. μη το κάνουμε κομπλεξικό (σαν εμάς)

8. μη πάθει κανένα ατύχημα (γενικώς)

9. μη μας το κλεψουνε (για ανταλλακτικά ή να το πάρουνε για δικό τους,,,,εδώ έχω ελπίδες ότι μετά απο κανα δυο κόλπα που θα κάνει η μικρή, θα την επιστρέψουνε ίσως)

10. μη γίνει βλαμμένο, σπαστικό, ανυπόφορο, δήθεν κλπ

11. μη γίνει κωλόπαιδο του κερατά

12. μη και δε με ακούει ( που δεν δηλαδή, απο τώρα)

13. μη και θέλει να γίνει ζωγράφος, ποιητής, γλύπτης, τραγουδίστρια, χορεύτρια (τα έχει το σόι αυτά)

14. μη βγει λαικάντζα ( θου κύριε φυλακί το στόματί μου)

 

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

3. μη πεθάνω ή αρρωστήσω εγώ ,,,και σε μικρότερο βαθμό ο πατέρας της (ευτυχώς δε διαβάζει το φόρουμ)

 

εχω πεθάνει στο γέλιο όμως :lol::lol::lol::lol:

καλά έτοιμη την είχες τη λίστα???

Link to comment
Share on other sites

ok, θες και άλλα, ε;

 

1. τι ρούχα θα φοράει στην εφηβεία

2. αν θα την κακοποιούνε οι δάσκαλοι στο σχολείο

3. αν θα την τσακίσει το σχολικό σύστημα

4. αν το ρίξει στην ντρόγκα

5. αν το ρίξει στην σοκολάτα

6. αν θα μας παρατήσει και θα φύγει, όταν αντιληφθεί πραγματικά τον κόσμο γύρω της

7. αν θα χαλάμε ένα μισθό στον χόντο για την κυρία

...έχομε και άλλα όμως!!!!!!

 

2604743180041690424jSpJNf_th.jpg[/

 

8. αν πάθει οιδειπόδειο με τον εραστή μου, αντί με τον μπαμπά της (και πάλι ευτυχώς δε διαβάζει το φόρουμ, ο ταλαίπωρος)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές φοβίες και πριν γεννηθεί. Εγώ αγχώνομαι κάθε πρωί μόλις ξυπνήσω και δεν κουνιέται. Περιμένω πάντα 2 ώρες και αν αυτός συνεχίζει τον υπνάκο του πίνω έναν καφέ. Τότε ξυπνάει και αυτός, αρχίζει να χασμουριέται, να τεντώνεται και ηρεμώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω σπαρταρωντας στο γελιο και προσθετω..

1.να μην μου ζητησει ΠΟΤΕ μηχανακι γιατι θα πεθανω πρωτη εγω απο εμφραγμα

2.Να μην βγει 100% αρσενικο (εδω θα παθω 3 εμφραγματα και 2 εγκεφαλικα ταυτοχρονα)

3.να γινει παχυσαρκο ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχ (οπως λεει η Ζουμπουλια στο παρα πεντε)

4.φοβια μην τυχον παρει το μαθηματικο μου μυαλο(ακατοικητο τελειως)

σε ολα τα αλλα μαθηματα ημουν ξεφτερι ομως......

 

5.να γινει σνομπ οταν δεν γουσταρει(και αυτο δικο μου ειναι)

6.φοβια μην τυχον ΔΕΝ γινει δημοσιος υπαλληλός σαν τον μπαμπα του και υποφερει στον ιδιωτικο τομεα σαν την μαμα του.

θα σκεφτω και αλλα γιατι με καλυψαν οι προλαλησαντες

Link to comment
Share on other sites

Χα χα :lol::lol::lol:

 

Με τα περισσότερα συμφωνώ και εγώ

 

Επίσης έχω πάθει μπαλκονοφοβία (σε υπερβολικό βαθμό που βλέπω και εφιάλτες) μήπως πέσει μέσα από τα κάγκελα του μπαλκονιού...(αυτό ίσως και να πρέπει να το κοιτάξω γιατί πραγματικά παθαίνω σοκ)

 

Ειδικά στο μπαλκόνι στο σπίτι των γονιών μου, δεν αντέχω καν να τον βλέπω εκει έξω. Παρεπιμπτόντως, και εγώ εκεί μεγάλωσα, και ο αδερφός μου...

 

Επίσης φοβάμαι μην μου πνιγεί στην θάλασσα, μην πάρει από τον πατέρα του και δεν κάνει δουλειές στο σπίτι (βέβαια δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα γιατί το παραμικρό σκουπιδάκι να δει κάτω, το μαζεύει και το πετάει στα σκουπίδια...έχει και μια μανία να σκουπίζει)

 

Επίσης έχω φοβία μην μου πνιγεί (και με φαγητό, αλλά και σε νερό)

 

 

Φοβία και πάλι μην γίνει σπασικλακι και κάθεται κλεισμένο με τις ώρες στο Internet (κατά την εφηβική του ηλικία κυρίως)

 

Σιγά σιγά θα μου έρθουν και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Φοβία τωρινή και προσωρινή ελπίζω...μη πέσει και σπάσει τα δόντια της :oops::oops: ξέρω είναι ηλίθιο αλλά προκλήθηκε από ενα πέσιμο που έκανε και μάτωσε τα ούλα της... :?

Link to comment
Share on other sites

Είστε απίστευτες :P !!!

Θίξατε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ

Πρώτη κύρια και πολύ βασανιστική είναι η υγεία του..μην μου πάθει κάτι σε σημείο που έχει αρχίσει να με προβληματίζει.. μήπως δεν πάω καλά.. το προσπαθώ , το δουλεύω δεν ξέρω τι έχω πάθει.. Φοβίες δεν είχα ποτέ..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Είστε απίστευτες :P !!!

Θίξατε ένα θέμα που με απασχολεί πολύ

Πρώτη κύρια και πολύ βασανιστική είναι η υγεία του..μην μου πάθει κάτι σε σημείο που έχει αρχίσει να με προβληματίζει.. μήπως δεν πάω καλά.. το προσπαθώ , το δουλεύω δεν ξέρω τι έχω πάθει.. Φοβίες δεν είχα ποτέ..

 

Συνεχίστε κυρία μου....παραδοθείτε στον αναπαυτικό καναπέ μας και ξεράστε τα όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη ζουμε απομονωμενα και δεν εχει αλλα παιδακια του εχω πολλα ζωακια(σκυλια γατες χελωνες κλπ)

δεν αποφευγει τα παιδια (οταν τυχει)αλλα προτιμαει τα ζωα..

λες να μου γινει Μόγλης???

φοβαμαι μηπως αντιπαθει τον αθλητισμό και γινω ρομπα σε ολο το ελληνικο tae kwon do (μην γελατε γιατι ο προπονητης μου ενω και οι 2 ηταν πρωταθλητες ο μικρος τους αντιπαθει τον αθλητισμο γενικως)

οταν ξεπερασω το προβλημα οτι θα εχει φιλους τι παιδια θα ειναι αυτα??απο σπιτι ?η αδεσποτα???Υποθεση Αλεξ στη Βεροια ..

τελικα το φαγανε το παιδακι γιατι ηταν χαρισματικο και δεν μπορουσαν ουτε στο μικρο του δαχτυλακι να τον φτασουν...

τι να πρωτογραψουμε????????

Link to comment
Share on other sites

Δύο είναι πλέον οι εφιάλτες/φοβίες/αγχη στη ζωή μου !!!

Ο πρώτος είναι μη τυχών και πάθουμε τίποτα και πεθάνουμε και μείνει μόνος του ή πάει σε ορφανοτροφείο ή ίδρυμα! Και έχω βάσιμους λόγους να το φοβάμε γιατί εγώ προσφατα την γλύτωσα από τον καρκίνο και ο άντρας μου το καλοκαίρι λόγο ζέστης και υπερβολικής κίνησης καβαλάει την μεγάλου κυβισμού μηχανή του και ο Θεός βοηθώς, τον έχουν ρίξει και δυό τρεις φορές :evil:

Ο δεύτερος είναι ότι φοβάμαι μη τον χάσω, δηλ. μου φύγει από το χέρι σε σουπερ μάρκετ ή σε βόλτα , από το σπίτι την νύχτα, από την αυλή όταν παίζει στο κήπο, ή ακόμη μήπως ξεφύγει από την προσοχή τους στο σχολειο που πηγαίνει και ανοίξει την πόρτα και φύγει, και όλα αυτά πάλι έχουν βάση γιατί δεν μιλάει να πει το όνομά του ή που μένει κλπ :evil:

Αλλωστε θα ήταν και πολύ βολική περίπτωση για τους ανώμαλους και αυτούς που εμπορεύονται όργανα μιας και δεν μιλάει !!!:evil: Μόνο που δεν έχουν γνωρίσει την ... μαμά του :evil:

 

Βέβαια αυτά με έχουν κάνει υπερβολική και έχω συναγερμούς παντού ακόμη και την μέρα στις μπαλκονόπορτες, κλειδωμένες τις γκαραζόπορτες και την αυλόπορτα, ταυτότητα ασημένια στο χέρι του με ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο, ένα μπίπερ που χτυπάει όταν απομακρύνεται από κοντά μου (και ο κόσμος μας χαζοκοιτάει "τι είναι τούτο παλι;!) φυσικά σε όποιο κάθισμα καροτσιού σουπερμαρκετ ακόμη χωράει τον βάζω για να είμαι λίγο πιο άνετα και τα βράδια λαγοκοιμάμε από το άγχος γενικά!!!

 

Πολύ ευθύνη τα παιδιά τελικά!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστε κυρία μου....παραδοθείτε στον αναπαυτικό καναπέ μας και ξεράστε τα όλα!!!!

 

Τι να σας πω γιατρέ μου τά χω παίξει!! :roll: αλλά έχω βρεί τσάμπα ψυχοθεραπεία μου φαίνεται εδώ.. οπότε λέω να μείνω :wink:

Εχω γίνει φοβού για τις ανίατες ασθένειες.. και ειδικά γιαυτή την μία που ακους και βλέπεις να χτυπάει παντου.. τον καρκίνο.. Η κατάσταση μου είναι πλέον ανησυχητική αφού πλέον η μεγαλύτερη μου ευχή είναι να τον μεγαλώσω και να τον δω παληκάρι.. αντρα 100% φυσικά, με 2-3πτυχία βέβαια, αθλητή και παιδαρά εξυπακούεται, με την κατάλληλη για τη μαμά του (Δηλαδή εμένα :evil:) γυναίκα βέβαια...

 

Υ.Γ. και μόνο ότι το διακωμωδώ είναι ελπιδοφόρο.....ε!? :oops:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ Η' ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΜΗ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ Η' ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ, ΜΗ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΞΙ Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΜΗ ΠΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ Η' ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΜΗ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ, ΜΗ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙ Η' ΤΗΝ ΚΛΕΨΟΥΝ, ΜΗ ...., ΜΗ..., ΜΗ...

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ....

 

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ, ΜΗ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΡΟΩΡΑ, ΜΗ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ.

 

ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ Η' ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΜΗ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ Η' ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ, ΜΗ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΑΞΙ Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΜΗ ΠΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ Η' ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΜΗ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ, ΜΗ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙ Η' ΤΗΝ ΚΛΕΨΟΥΝ, ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η' ΘΑ ΠΑΕΙ, ΜΗ ...., ΜΗ..., ΜΗ...

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ...

 

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ, ΜΗ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΡΟΩΡΑ, ΜΗ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ.

 

ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νέα φοβία.

Θα ξυπνήσει θα κατεβεί απο το κρεββατάκι της και

1.θα αλωνίσει το σπίτι ολάκερο (κοιμόμαστε λίγο βαριά, εξ αιτίας της κόπωσης).

2. θα ανοιξει τις βρύσες

3. θα φαει απορρυπαντικά (ξεκλειδώνει ντουλάπια

4. θα βγει στο μπαλκόνι, θα ανεβαι στην καρέκλα ή στο τραπέζι ή αλλού και ,,μπουμ

5. θα ανοίξει την κουζίνα

6. θα μας φέρει κάτι στο κεφάλι, που δεν ξυπνάμε επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

μα τελικα ξερετε ομως ποιο ειναι το πιο βασικο θεμα????οτι μονο οι μαναδες τις εχουν αυτες τις φοβιες????

ο δικος μου αντρας οταν του αναφερω καποια απο ολα αυτα με ΑΠΟΚΑΛΕΙ υπερβολικη και αν ειναι να ερθει κατι κακο θ ατο αντιμετωπισουμε στην ωρα του..

ξεχασα να σας διηγηθω βεβαια οτι τις προαλλες στο εμπορικο κεντρο και ενω ψωνιζα για τον φουντουκο μαγιω αφησα μπαμπα και γιο με την τελευταια λεξη ..ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!

Βγαινω και τον βρισκω τον μικρο μεσα στο καροτσι δεμενο και ο αντρας μου δοκιμαζε μεσα στο δοκιμαστηριο κατι ωραια πουκαμισακια ..

οταν ειδα το παιδι μονο με την πωλητρια(μια 2μετρη θεα η κοπελα)αρχισα να ωρυομαι και το μονο που μου ελεγε αυτος ηταν σου αρεσει αυτο το πουκαμισο που διαλεξα???????

 

οποτε 2 προβληματισμους εχω...ειναι τοσο αναισθητος Η εμπιστευτηκε την 2μετρη θεα (γενικως μιλωντας...... :evil: )

Link to comment
Share on other sites

νέα φοβία.

Θα ξυπνήσει θα κατεβεί απο το κρεββατάκι της και

1.θα αλωνίσει το σπίτι ολάκερο (κοιμόμαστε λίγο βαριά, εξ αιτίας της κόπωσης).

2. θα ανοιξει τις βρύσες

3. θα φαει απορρυπαντικά (ξεκλειδώνει ντουλάπια

4. θα βγει στο μπαλκόνι, θα ανεβαι στην καρέκλα ή στο τραπέζι ή αλλού και ,,μπουμ

5. θα ανοίξει την κουζίνα

6. θα μας φέρει κάτι στο κεφάλι, που δεν ξυπνάμε επιτέλους!

 

 

OH MAMY προσθετω ....εαν ξυπνησει και μας δει σε ...απρεπεις στασεις .Αυτο που το πας?????

Συμφωνω με ολα!!!!!!!!

Και εαν αρχισει και παιζει με τις κουκλες της ανηψιας μου?????Κορη του Μπιζελιου?????

Και εαν μου πει "ΜΑΜΑ εμενε δεν μου μου αρεσει η Μαρια αλλα ο Μανουσος"Με πατερα Κρητικο ουτε να το σκεφτομαι!!!!

Αλλα εμενα παιδι μου ειναι θα το αγαπαω οπως και να εχει.

Ειπα και στις γιαγιαδες το Σ/Κ να μη βαλουν Γιουροβιζιον αλλα ματαια.Και τωρα μου λεει για τον Σαρμπελ....Μηπως να αγχωθω???????

Εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να βλεπω διαφορους τυπους στο δρομο και να σκεφτομαι και εαν γινει ετσι και εαν γινει αλλιως......

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

... μην μου την πληγώσει κανένας (ή ακόμη κι εγώ η ίδια)

 

Πάντως ανάμεσα σε μένα και στον μπαμπά της, εγώ είμαι αυτή που έχω πλάσει όλα τα πιθανά σενάρια (και συνεχίζω να πλάθω - τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που έχετε γράψει παραπάνω -) για το τί θα μπορούσε να συμβεί στο παιδί μου. Και ο άντρας μου με κοροϊδεύει γι' αυτό.

Παρόλαυτά βλέπω ότι σε real time καταστάσεις, εγώ είμαι η πιο ψύχραιμη και τις αντιμετωπίζω με περισσότερη (φαινομενική τουλάχιστον) απάθεια.

Π.χ. Χτύπησε παιδάκι την Μαρία στον παιδικό (καθότι πρωτάρα)... Εγώ της λέω τα κλασσικά: Θα το πεις στην δασκάλα, θα φωνάξεις στο παιδάκι ότι δεν θέλεις να σε χτυπάει κ.τ.λ.

Ατάκα του μπαμπά : "Μαρία μου πώς το λένε το παιδάκι;"... του λέει ένα όνομα η Μαρία. Ατάκα μπαμπά προς εμένα "Θα το βρω και θα το δείρω".... Οιδιπόδειο παιδί μου!!!

Βέβαια αφού καταλάβαμε (μικροί και μεγάλοι) ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος μου λέει "Καλύτερα αυτού του είδους τα προβλήματα να τα χειρίζεσαι εσύ...".

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και εαν αρχισει και παιζει με τις κουκλες της ανηψιας μου?????Κορη του Μπιζελιου?????

 

Tώρα είναι αργά για δάκρυαααα,γιατί πολύ τη γυροφέρνει τη barbie και το καροτσάκι της χιχιχιχιχιχι :lol::lol:

 

Επιπρόσθετα να γράψω ότι φοβάμαι μη της "μεταβιβάσω" τις δικές μου φοβίες (πράγμα που δεν το βλέπω να το γλιτώνω) για έντομα (παντος είδους), τον εμετό και επίσης την κλασσική μου φοβία ότι όποια καινούργια ασθένεια κυκλοφορεί ότι θα την κολλήσω εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙ για μπαρμπι το πρωι βαλαμε τη μπαλα στο καροτσι!!!!και σας το επιστρεψαμε και οταν κατεβηκαμε για την καθημερινη μας επισκεψη παιζαμε με το πιανο.ΠΡΟΟΔΟΣ!!!!!

Και οχι τιποτα αλλο αλλα σαβουριασα και το μωρο το μαυρο Το θυμασαι!!!

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει επεισοδια :? IRINI kai ΒΙΖΕLI γνωριζόσαστε ή χάζεψα και δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον ειρμό σας!!!!!!!!!!!!!!!! :cry:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...