Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγη για χειροποιητο ρυζαλευρο!!!


marsolan

Recommended Posts

Παρακατω παραθετω την συνταγη,τον τροπο τελοσπαντων που μπορει κανεις να φτιαξει ρυζαλευρο και λοιπες κρεμες δημητριακων μονος του!!!

 

Ρυζαλευρο

 

Αγοραζουμε ενα πακετο ρυζι καστανο και βιολογικο κατα προτιμηση.

Αδειαζουμε το περιεχομενο σε ενα δυνατο μπλεντερ η τριφτη καφε(οχι μουλτι)

Κονιορτοποιουμε!!!

 

Ετσι εχουμε ετοιμη την πρωτη υλη-ρυζι σε μορφη σκονης.

(το ιδιο ακριβως κανουμε και με την βρωμη,το κριθαρι,το κεχρι αν θελουμε)

 

Σε ενα κατσαρολακι βαζουμε 200 μλ νερο και το βραζουμε σε δυνατη φωτια.Μολις κοχλασει χαμηλωνουμε αρκετα την φωτια και ριχνουμε μεσα 50 γρμ απο το ρυζαλευρο που φτιαξαμε.Ανακατευουμε με τον αυγοδαρτη συνεχομενα για 8-10 λεπτα.Αποσυρουμε απο την φωτια και ριχνουμε 2 κουταλιες ελαιολαδο.

Ετοιμο.

 

-Μπορει κανεις εννοειται να ριξει μεσα και γαλα αν και κατα την γνωμη μου καλυτερο ειναι μονο με νερο.

 

-Οταν το παιδι αρχισει να τρωει γιαουρτι μπορουμε να αναμειξουμε και μια κουταλια μεσα στην κρεμουλα.Βοηθαει παρα πολυ στο εντερακι...

 

-Με τον ιδιο τροπο μπορουμε να κανουμε και την βρωμη αλλα αντικαθιστουμε το νερο με κανονικο πληρες γαλα ενηλικων.Στην κρεμουλα βρωμης μπορουμε να βαλουμε και φρουτακι..μπανανα,αχλαδι κλπ

 

-Η παραπανω αναλογια βγαζει ενα μπωλ κρεμα 200γρμ.Εννοειται οτι μειωνουμε ή αυξανουμε κατα προτιμηση.Σε γενικες γραμμες η αναλογια ειναι 4 μερη νερο,1 μερος σκονη.

 

-Μπορουμε οταν το μωρο εχει μπει πλεον στο κρεατακι να καταψυχουμε ζωμο(κοτοπουλο,μοσχαρι,λαχανικα) και αντι για νερο να χρησιμοποιουμε αυτον.

 

-Επισης γινεται να φτιαξουμε και μιγμα δημητριακων απλα ανακατευοντας διαφορα ειδη δημητριακων σε μπωλ!!

 

-Δεδομενου οτι αλεθουμε μεγαλες ποσοτητες καθε φορα,καλο ειναι να τα διατηρουμε στο ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
εννοεις ολο τον σπορο του ρυζιου? γιατι το ρυζαλευρο δεν προερχεται απο ολο τον κοκκο αλλα απο ενα συγκεκριμενο τμημα.

 

ναι,εννοω ολον τον κοκκο ρυζιου!

Δεν γνωριζω απο ποιο συγκεκριμενο τμημα προερχεται το ρυζαλευρο τοου εμποριου.

Και σε αναζητηση που εκανα σχετικα..δεν βρηκα καμια συνταγη που να αναφερεται σε κατι πιο εξειδικευμενο.

Ολες ανεφεραν τον κοκκο ρυζιου κι οχι τμημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ τι καλα που η soevan μου υπεδειξε αυτο το θεμα!!

marsolan, με αυτο το μαραφετι που εχω http://www.amazon.de/Siemens-MQ5N150-Stabmixer/dp/B000FDXD9C

μπορω να κονιορτοποιησω (το σκοτωσα?) το ρυζι??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλα που η soevan μου υπεδειξε αυτο το θεμα!!

marsolan, με αυτο το μαραφετι που εχω http://www.amazon.de/Siemens-MQ5N150-Stabmixer/dp/B000FDXD9C

μπορω να κονιορτοποιησω (το σκοτωσα?) το ρυζι??

 

τι να σου πω βρε Κλελια..Δεν εχω δοκιμασει με ραβδομπλεντερ...Εγω κονιορτοποιω σε κλασσικο μπλεντερ δυνατο..και μαλιστα χτες μου εσπασε κι ειμαι για καινουργιο!!:confused:

Γιατι δεν δοκιμαζεις???

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτηξω κάτι μαρσολανάκι???

 

εχω το multi της ΙΖΖΥ αυτοd83088b7f95ce205a5d39115b10ea815_medium.jpg

 

αυτο πολτοποιει οπως λες το ρύζι, να το κάνει αλεύρι ή θα πρεπει να πάρω άλλο??

 

και κάτι άλλο.....Νεα μάνα και όπως καταλαβαινεις πολλές ερωτησεις

 

Με αυτο το μπλεντεράκι οι φρουτοκρεμες θα μου αλεθονται ΤΕΛΕΙΩΣ ή θα έχει κομματακια μέσα??

 

Το κρεας το βραστό έχει την δυναμη να μου το αλέσει και αυτο???

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ κοπέλα μου!

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω εδώ για να γνωρίζετε και εσείς. Αν και σε άλλα θέματα (που μου υπέδειξε η soevan και ακόμα η αχάριστη να την ευχαριστήσω) οι κοπέλες χτυπιούνται ότι και με απλό μούλτι γίνεται δουλειά. Θα σου πω πάντως

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλινουλα...κι εγω το izzy το εχω και μαλιστα εχω αυτο με την διπλη λεπιδα οπως κι εσυ...

Εννοειται θα σου κανει την φρουτοκρεμα μια χαρα...απλα στην αρχη που θα ξεκινησεις με μικροτερη ποσοτητα φρουτων θα βαζεις και λιγο νερακι μεσα..και θα το χτυπας στην δυνατη ταχυτητα καμποσο...

 

Και το κρεας μια χαρα θα το αλεθει..αλλα θα βαζεις ζουμακι μεσα για να γινεται αλοιφη!!

 

Το ρυζι και γενικα τα δημητριακα επειδη ειναι σκληρα εχω την εντυπωση οτι δεν θα τα καταφερνει...αλλα γιατι δεν κανεις μια δοκιμη να τσεκαρεις????

 

Επισης που και που την λεπιδα του μουλτι να την τροχιζεις με καμια λιμα ειδικη για μαχαιρια...το κανει αποδοτικοτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Stellinula να σου απαντήσω εγώ σε ό,τι ξέρω/έχω ακούσει.

Τα φρούτα στο μούλτι μπορούν να αλεστούν και να γίνουν πουρές ΑΠΛΑ πρέπει να βάλεις όλο το φρούτο μέσα, όχι 2-3 κυβάκια (το υπόλοιπο που περισσέψει θα το φας εσύ :D ) και άμα βλέπεις ότι δεν γίνεται πουρές προσθέτεις λίιιιιιιιγο νεράκι της βρύσης. Μια χαρά θα γίνει. Έτσι μου είπαν αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει μούλτι, το μαραφετάκι που παρέθεσα στο λινκ και έτσι έκανα επειδή και εμένα στην αρχή με λίγα κομμάτια και χωρίς νερό δεν έκανε τπτ.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευαχαριστω κοπελες μου....

 

Μαρσολαν εσυ που έχεις το ίδιο με μένα το ρύζι σου με αυτο το αλεθεις και το κάνει αλευρι?? γιατι πιο κάτω γράφεις ότι δεν ξέρεις...με μπερδεψες!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευαχαριστω κοπελες μου....

 

Μαρσολαν εσυ που έχεις το ίδιο με μένα το ρύζι σου με αυτο το αλεθεις και το κάνει αλευρι?? γιατι πιο κάτω γράφεις ότι δεν ξέρεις...με μπερδεψες!!!

 

το ιδιο με εσενα εχω αλλα το ρυζι το εφτιαχνα παντα στο μεγαλο μπλεντερ με την χοανη σαν αυτο....το οποιο το εσπασα προχτες...ασε,ξεχασα μεσα το κουταλι με το οποιο αδειαζα το περιεχομενο κι εγινε χαμος!!!!!!!

Γι αυτο ειπα οτι δεν εχω αποψη τι παιζει με το μουλτι και το ραβδομπλεντερ!!

 

Θα δοκιμασω ομως να δω πως τα παει το μουλτι...γαιτι δεν λεει να αγοραζω αλλο...και να πεταω 50ευρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα ειναι πολυ σημαντικα αυτα που μας ειπε η marsolan για την διατροφη των μπουμπουκιων μας,εγω δεν εχω δωσει εκτος απο 2 φορες ρυζαλευρα και τετοιες κρεμουλες που βρισκουμαι στα μαγαζια απο τοτε που αρχισε να τρωει στερεες του εκανα παντα κρεμουλα απο βρωμη με γαλα και νερο γιατι με σκετο νερο δεν του αρεσει και λιγη μπανανουλα για να δωσει γευση,ειναι οτι καλυτερο ειδικα για παιδακια με δυσκοιλιοτητα,καθαριζει το ενετερο.να σας ζησουν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δοκιμασα να χρησιμοποιησω το μουλτι για να κονιορτοποιησω (?) το ρυζι --> τζιφος. Το ιδιο τζιφος ηταν και η προσπαθεια με το μπλεντερ χειρος.

Θα αγορασω ριζαλευρο απο καταστημα με βιολογικα.

Να ρωτησω: αν παρω σκονη βανιλιας βιολογικα,μπορω να βαλω για γευση στο ριζαλευρο? Και αν ναι, σε τι ποσοτητα? Γνωριζετε κουκλες?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που πετάγομαι σαν σφήνα :lol::lol:(όπως βλέπεται από το τικεράκι μου ο καιρός της κρέμας έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί) γιατί δεν το βράζετε πρώτα το ρύζι ?? (εννοώ χάνει κάτι από τα θρεπτικά του??):D:confused: αφού από ότι βλέπω έτσι και αλλιώς "μαγείρεμα" θέλει η συνταγή οπότε έτσι και αλλιώς είναι χρονοβόρο ώς διαδικασία το home made, τι έγινε για 5 λεπτά παραπάνω :D σαφώς σε σκόνη γίνεται γρηγορότερα αλλά προφανώς δεν έχουμε όλοι μπλέντερ που να κάνουν δουλειά :D

Επίσης παλαιότερα (καλά πολύ παλιότερα) είχα διαβάσει σε κάποιο ξένο site ότι μπορούμε να μουσκέψουμε το ρύζι σε νερό για 4 ώρες και μετά να το "περάσουμε" από το μούλτι

(όλα αυτά βέβαια πάντα θεωρητικά τα διάβασα μια και το αστροπελέκι μου από βρέφος συχαινόταν το ρύζι ):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αγαπητη μου age...εννοειται μπορει να βρασει το ρυζι και μετα να αλεστει....αλλα επειδη ειναι καστανο θελει μουσκεμα απο το προηγουμενο βραδυ,και κανει πανω απο 20 λεπτα να βρασει.Επισης οταν πας να το αλεσεις γινεται σαν κολλημενη παστα και θελει πολυ νερο για να ερθει να γινει κρεμουλα..

Αν το ρυζακι ειναι απο πριν αλεσμενο κανεις μονο 8-10 λεπτα και αυτο που παιρνεις ειναι μια χαρα βελουδινη κρεμα.

 

Clelia,μπορεις να ριξεις βανιλια απο ξυλαρακι.Εγω δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ειναι καλη ιδεα αν θες να το γλυκανεις λιγο και να του δωσεις αρωμα!

Link to comment
Share on other sites

marsolan σε ευχαριστω πολυ!!!

Σημερα εφτιαξα το ριζαλευρο, βγηκε λιγο ανοστο. Η μικρη εφαγε λιγο, μια χαρα. Πρωτη φορα δοκιμασε ριζαλευρο :D.

Κούκλα, γράφεις ότι μπορούμε να φυλάξουμε το ριζάλευρο στο ψυγείο. Μετά πώς το ζεσταίνουμε? Μπορούμε να ζεστάνουμε βρεφική τροφή σε φούρνο μικροκυμάτων ή δεν κάνει? Θέλει μπεν μαρί?

Για πείτε.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι κονιορτοποιουμε μεγαλη ποσοτητα ωμου ρυζιου και φυλαμε την σκονη στο ψυγειο μεσα σε καλα κλειστο δοχειο.και καθε φορα που θελουμε απλα βραζουμε νερο και προσθετουμε τη σκονη και ανακατευουμε περιπου 10 λεπτα.

εγω ετσι το κανω και το τρωει οοοοοοοολο

Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Λάθος κατάλαβα. Οπότε το πετάω.

Η δικιά μου δεεεεν τρώει πολύ. Η εισαγωγή στα φρούτα ήταν μια παταγώδης αποτυχία. Σήμερα πρώτη της φορά που έφαγε αυτό το ριζάλευρο. Έφαγε 3 κουταλίτσες. Πιστεύω είναι πολύ καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ Δήμητρα!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

clelia...οπως σου ειπε η Δημητρα ειναι!!

Εεεε,ναι σαν να τρως ρυζι χωρις αλατι ειναι...δεν το λες και ευγευστο αλλα εγω προσωπικα που το δοκιμασα ουδετρο μου φανηκε!Με το λαδακι παιρνει λιγη γευση..

 

Δεν πειραζει αν η μικρουλα σου τρωει λιγο...σιγα σιγα θα μαθει να τρωει και περισσοτερο...αλλα παιδακια μπαινουν γρηγορα κι αλλα πιο αργα στις στερεες...εχουν τον ρυθμο τους:P

 

Ααα...και κατι ακομη!!Στην δοσολογια που εδωσα παραπανω...αν θελεις να ειναι λιγο πιο ρευστουλα η κρεμα μπορεις να μειωσεις τα γρμ ρυζιου-βρωμης κλπ.

Δηλαδη σε 200 γρμ νερο αντι για 50..βαλε 40 γρμ σκονη...!!Γιατι καμια φορα το ρυζακι τραβαει το νερο και γινεται πολυ παχυ!Ας μην δινουμε και στοκο στα μωρα μας:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...