Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγη για χειροποιητο ρυζαλευρο!!!


marsolan

Recommended Posts

Κορίτσια μου, τα φώτα σας:

μας είπε ο γιατρός αρχικά να ξεκινήσω στερεές με φρούτα (δεν τα τρώει η φαφούτα) και κρέμα "Ανθος Αραβοσίτου Γι@της". Δεν της έδωσα το τελευταίο, της έφτιαχνα ριζάλευρο που μας έδωσε την συνταγή η marsolan (την τρώει λίγο, πολύ λίγο η Ελισάβετ).

Τώρα μας είπε ο παιδίατρος εκτός από άνθο αραβοσίτου (δεν τον ενημέρωσα ότι φτιάχνω μόνη μου) να της δίνω και άλλες κρέμες, πχ φαρίν λακτέ κλπ. Πού μπορώ να βρω συνταγές να φτιάχνω εγώ? Απλές, σαν αυτή που μας έγραψε εδώ η marsolan.

Για πείτε καμιά ιδέα...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με ξεχάσατε :(.

Πείτε μου αν γνωρίζετε συνταγές να φτιάξω κάτι σαν φαρίν λακτέ, αλλά με δικά μου υλικά.

Υπάρχει κάτι τέτοιο?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε...δεν σε ξαχασαμε..;)

απλα δεν το ειδαμε!!:cool:

 

Εγω δεν της εδωσα ποτε φαριν λακτε...απλα καποια στιγμη περα απο το ρυζαλευρο,εβαλα στη διατροφη μας την βρωμη και το μειγμα δημητριακων...

 

Να σου πω αλλωστε...δεν εχω δει τι εχει η φαριν λακτε μεσα...για πες,τι συστατικα εχει...μηπως και βρουμε καμια εναλλακτικη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημεεεερα!!

marsolan, νομιζεις ξερω? Δεν της εχω αγορασει τετοια πραγματα.

Ασε μωρε, τωρα προσπαθω να της δινω χορτοσουπα.

Φρουτα της φτιαχνω μια στο τοσο, δεν τα τρωει.

Ριζαλευρο που ετρωγε 2-3 κουταλιες, επισης το σταματησα 10 μερες. Προσπαθω να επικεντρωθω στις σουπες μηπως και... Αλλα δεν...

Βυζι θελει παιδι μου! Γνησιο θηλαστικο :D

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παρακατω παραθετω την συνταγη,τον τροπο τελοσπαντων που μπορει κανεις να φτιαξει ρυζαλευρο και λοιπες κρεμες δημητριακων μονος του!!!

Τις τελευταίες μέρες φτιάχνω ρυζάλευρο στον μικρό μου με τον τρόπο που λέτε εδώ (με τη μόνη διαφορά ότι έχω περάσει το αλεσμένο ρύζι από κόσκινο για σιγουριά). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι με το που βάζω το ρυζάλευρο στο νερό, αυτό ομογενοποιείται και γίνεται κρέμα μέσα σε δύο λεπτά, οπότε δεν μπορώ να το αφήσω παραπάνω (8-10 λεπτά που λέτε εδώ) γιατί γίνεται πολύ μασίφ. Έχω δοκιμάσει να βάλω το ρυζάλευρο από την αρχή μαζί με το νερό αλλά πάλι μόλις αρχίζει να κοχλάζει πήζει αμέσως σχεδόν. Κάνω κάτι λάθος?

Ο μικρούλης μου το τρώει με μεγάλη όρεξη, οπότε να υποθέσω ότι δεν πειράζει που πήζει αμέσως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

velissa,την φωτια σου την χαμηλωνεις αρκετα???Η την εχεις δυνατη??

αν ας πουμε η κουζινα σου εχει ανωτερο σταδιο το 6..μολις κοχλασει το νερο και ριξεις το κονιορτοποιημενο ρυζι πρεπει να το χαμηλωσεις στο 2..

Επισης πειραξε λιγο τις αναλογιες....σε 200 γρμ νερο ας πουμε βαλε 40 γρμ ρυζι...δεν θα πηξει αμεσως και θα γινει πιο αργα..

Η συνταγη μπορει να διαμορφωθει οπως θες οσον αφορα τις ποσοτητες..

 

εμενα παντως στα 8 λεπτα ηταν τελειο το ρυζακι...

αν το αφηνεις μονο 2 λεπτα δεν πιστευω να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα περα απο το να ειναι λιγο δυσπεπτο...

απαραιτητως λαδακι στο ρυζαλευρο...μην το ξεχνας στο τελος(εκτος αν το φτιαχνεις με γαλα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση marsolan :)

Μετά από αρκετές δοκιμές, κατέληξα στο εξής: βράζω το νερό στον βραστήρα και μετά το βάζω στο κατσαρολάκι μαζί με το ρυζάλευρο. Ανοίγω το μάτι στο 2 (από 3 που έχει η κουζίνα) και όντως έτσι είναι έτοιμο σε 10 λεπτά.

Άντε και καλή μας όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα marsolan!

Εχω μερικες αποριες..

Θα φτιαξω ρυζαλευρο μονη μου και σκεφτομουν αν μπορω να το εμπλουτισω με φρουτο μεσα..Μηλο ας πουμε..Για να μην ειναι ανοστο..Ξερω οτι τα μωρακια δεν ξερουν απο γευσεις αλλα γιατι να μην το κανω πο ενδιαφερον?

Το ρυζαλευρο εμποριου ειναι απο καστανο ρυζι κι αυτο?Γιατι λενε οτι δεν προσφερει και τιποτα..Το καστανο ομως προσφερει

Βρωμη και κριθαρι ποτε ξεκινησες?Αφου εβαλες κρεατοχοτοσουπα στην διατροφη ή και πιο πριν?

Πολλες ερωτησεις:cool::lol:

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαίρετε μανούλες

 

Η γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε κρεμούλα το απόγευμα με βανίλια.

Εγώ θέλω να τα φτιάχνω μόνη μου, να μην πάρω του εμπορίου που είναι μέσα στην ζάχαρη.

 

Θέλω να πάω να πάρω βιολογικό ρυζάλευρο,να βάλω κ μητρικό γάλα αλλά η βανίλια;

 

Μπορεί κάποια μαμά να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θες να προσθέσεις βανίλια μην πάρεις τη γνωστή λευκή σκόνη από το σουπερ μάρκετ, γιατί είναι σκέτο χημείο. Πάρε βανίλια μαδαγασκάρης από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. Δες για παράδειγμα εδώ για να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στην πραγματική βανίλια και τη βανίλια των σουεπρ μάρκετ http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=392529

 

Edit. Προσωπικά θεωρώ χαμένο κόπο το να αντλούμε για να βάλουμε μητρικό γάλα στην κρέμα. Καλύτερα να το θηλάσεις πριν ή μετά την κρέμα

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η γιατρος να το θηλάσω μετά για συμπλήρωμα.

Δηλαδή αντί να αναμίξω το ρυζάλευρο με γάλα να το αναμίξω με νερό φανταζομαι...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! την βανίλια δεν την ήξερα καθόλου

Link to comment
Share on other sites

ναι με νερό. Αν δεν είχες σκοπό να θηλάσεις (ή σε περίπτωση απουσίας σου να ταΐσει κάποιος άλλος με μπιμπερό) το μωρό μετά θα πείναγε, γιατί η κρέμα με σκέτο νερό δεν έχει καθόλου λιπαρά. Αλλά αφού θα θηλάσεις, το μωρό θα πάρει από εκεί τα λιπαρά και και τις πρωτεϊνες που χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να αντλείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,εμεις πινουμε το hipp και τωρα που ξεκιναμε ριζαυλευρο,μουπε η παιδιατρος να μην παρω εμποριου αλλα βιολογικη,χωρις κρυσταλλικη ζαχαρη.επειδη το hipp δεν βγαινει σε ριζαλευρο βανιλια αλλα μονο σκετο ριζαλευρο,μουπε να ξεκινησω με σκετο,γιατι ανακατευεται με γαλα και οχι νερακι και στην συνεχεια να προσθεσω,αμα θελω,λιγη βανιλια σε σκονη για την γευση(σε περιπτωση που δεν της αρεσει σκετη).εσεις τι λετε?

να παρω βανιλια του εμποριου?πολυ γλυκια δεν ειναι?

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,εμεις πινουμε το hipp και τωρα που ξεκιναμε ριζαυλευρο,μουπε η παιδιατρος να μην παρω εμποριου αλλα βιολογικη,χωρις κρυσταλλικη ζαχαρη.επειδη το hipp δεν βγαινει σε ριζαλευρο βανιλια αλλα μονο σκετο ριζαλευρο,μουπε να ξεκινησω με σκετο,γιατι ανακατευεται με γαλα και οχι νερακι και στην συνεχεια να προσθεσω,αμα θελω,λιγη βανιλια σε σκονη για την γευση(σε περιπτωση που δεν της αρεσει σκετη).εσεις τι λετε?

να παρω βανιλια του εμποριου?πολυ γλυκια δεν ειναι?

ΟΧΙ καλή μου ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!!Άλλωστε σου το είπε και η παιδίατρος σου!Αλλά και να μην σου το έλεγε πάλι θα σου έλεγα να μην πάρεις από τα σουπερ μαρκετ.Αν δεν θελεις να το κάνεις μόνη σου κονιορτοποιώντας βιολογικό ρύζι, πάρε ρυζάλευρο Holle.Βγαίνει και χωρίς γάλα, οπότε το κάνεις με το Hipp.Δηλαδή κάνε το γάλα κανονικά (πχ 5 μεζούρες γάλα), ρίξε το σε πιατάκι και μετά προσθέτεις την κρεμούλα μέχρι να γίνει χυλός στην σύσταση που επιθυμείς (στην αρχή μην το κάνεις πολύ πηχτό).Όσο για το αν μπορείς να προσθέσεις βανίλια θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις με τις βανίλιες σε σκόνη του εμπορίου γιατί είναι αστα να πάνε σε χημικούρα.Πάντως εγώ που της δίνω σκέτο ρυζάλευρο το τρώει πολύ καλά!:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην κατηγορηθώ πως έχω συμφέροντα με την Holle να πω πως βιολογικό είναι και το ρυζάλευρο της Frezyderm.Κι αυτό βγαίνει χωρίς βανίλια.Αλλά αν θυμάμαι καλά όταν το είχα κοιτάξει περιείχε γλυκόζη, οπότε και το απέκλεισα!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Πήρα από το super πίτυρο βρώμης (oat bran) ψιλοαλεσμένο, κάνει να το χρησιμοποιήσω όπως το ρυζάλευρο, να το βάλω δηλαδή σε νερό να βράσει ή είναι διαφορετικό; Λίγο που έψαξα στο internet δεν βρήκα κάτι. Ξέρει καμιά να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω το ρυζαλευρο της Holle?

Σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα.Υπάρχει και σε διάφορες σελίδες στο νετ αλλά φαντάζομαι πως αξίζει μόνο αν πάρεις μεγάλες ποσότητες λόγω των μεταφορικών!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Πήρα από το super πίτυρο βρώμης (oat bran) ψιλοαλεσμένο, κάνει να το χρησιμοποιήσω όπως το ρυζάλευρο, να το βάλω δηλαδή σε νερό να βράσει ή είναι διαφορετικό; Λίγο που έψαξα στο internet δεν βρήκα κάτι. Ξέρει καμιά να μου απαντήσει;

Μπορείς να κάνεις με την βρώμη ό,τι και με το ρύζι, δηλαδή να κάνεις την βρώμη σκόνη.Σε νερό που βράζει ρίχνεις την σκόνη που ήδη έχεις έτοιμη και ανακατεύεις μέχρι να χυλώσει.Κατεβάζεις από την φωτιά και ρίχνεις λίγο από το γάλα του μωρού (ανάλογα την ποσότητα της κρέμας που θα κάνεις).

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμη:αυτή την διαδικασία μπορείς να το κάνεις με όλα τα δημητριακά, πχ κεχρί, ντίνκελ κα και να έχεις ποικιλία καθημερινά ώστε να μην βαριέται το παιδί!;)

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέλειο!!Και αναρωτιόμουνα αν μπορούμε να φτιάξουμε ρυζάλευρο μόνοι μας!!!!:):):):)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,διαβασα ολα τα μνατα ,αλλα δεν καταλαβαινω κατι.θα σας πω την απορια μου μηπως καποια μανουλα μπορει να με βοηθησει.εχω παρει καστανο ρυζι και το εκανα σκονη στο μπλεντερ,το περασα και απο κοσκινο για να μην περιεχει κομματακια και να ειμαι σιγουρη.το εβαλα σε βαζακι με καπακι στο ψυγειο.αυριο θα κανω την πρωτη αποπειρα να της το δωσω.σκεφτομαι ομως να μην το κανω με νερο αλλα με γαλα.επειδη ομως τη θηλαζω θελω να το κανω με δικο μου γαλα.πως ομως?θα το βγαλω με το θηλαστρο και μετα θα το βαλω να βρασει:oops:(νομιζω οτι λεω βλακειες αλλα δεν ξερω καθολου).γιατι σκεφτομαι πως αλλιως να γινει αφου το ρυζι στην ουσια ακομα και αν ειναι σκονη πρεπει να βρασει,δεν πρεπει?

αν μπορει οποια μπορει ας με βοηθησει,γιατι ο αντρας μου με κυνηγαει με τα κουτια τις ετοιμες κρεμες που εφερε απο το σουπερ μαρκετ:-D και εγω δεν θελω καθολου να τις δωσω στη μπεμπα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ως θηλάζουσα μαμά, σε συμβουλεύω να μην χαραμίζεις το γάλα (γιατί μπορεί να υπερθερμανθεί και να χαλάσουν τα θρεπτικά συστατικά, τα αντισώματα θα πετάξουν) και μην σπαταλάς τον χρόνο σου με αντλήσεις. Αν έχεις αντλημένο, κράτα το για να ταϊσει κάποιος τρίτος το μωρό όταν θα λείπεις.

Και βέβαια πρέπει να βράσει το ρύζι. Να θηλάζεις πριν ή μετά το γεύμα για να παίρνει και πρωτεΐνες το μωρό, δεν χρειάζεται να βάλεις το γάλα σου στο ρυζάλευρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...