Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΡΣΙΠΠΟΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ!


Recommended Posts

καλησπερα!δεν ξερω αν το ανοιξα σωστα εδω το θεμα αυτο!εγω εχω παρει τον κλασσικο μαρσιππο!θηλαζω ομωσ αποκλειστικα των 3μηνων και 10μερων γιο μου!ο οποιοσ γενικα δεν καθεται!δεν θελει να τον περιοριζουμε οπωσ στο καθισμα αυτοκινητου κτλ!στον μαρσιππο πλεον καθεται μονο προσ τα εξω να βλεπει!σασ εχουν βολεψει οι μαρσιπποι αγκαλιασ?αυτοι που ειναι ενα τεραστιο υφασμα και βαζεισ το παιδι σε διαφορεσ θεσεισ?βολευει να θηλαζεισ και να περπατασ?ειναι ευχρηστοι?ευχαριστω:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσωπικα εχω παρει ενα ring-sling το οποιο απο ημερων μεχρι και σημερα το χρησιμοποιω οταν ειμαι εξω και θηλαζω κανονικοτατα..ειτε περπαταω, ειτε χαζευω στα καταστηματα, ειτε πληρωνω στο ταμειο,ειτε τρωω στην ταβερνα, ειτε απλα καθομαι!!

τον εχω βολευτει πολυ..και εχει διαφορες θεσεις που μπορεις να βαλεις το παιδι..

βεβαια καθε παιδι ειναι διαφορετικο,εχει διαφορετικα κιλα και φυσικα καθε μαμα εχει και διαφορετικες αντοχες...μπορει ο δικος σου να θελει να ειναι πιο ''ανεξαρτητος'' και να μην καθεται πουθενα..!! σου εχω στειλει και πμ...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για μάρσιπο αγκαλιάς. Εμένα ο γιός μου είναι 2,5 μηνών. Σκέφτομαι αν ανοίξει ο καιρός να μπορώ να βγαίνω με το μωρό, γιατί στο καρότσι μέχρι στιγμής πλαντάζει στο κλάμα μόλις ακούσει αυτοκίνητο ή μηχανάκι, ενώ στο μάρσιπο θα είναι κοντά στη μαμα... Είναι πολύ ωραία όπως τα περιγράφεις paros! Μπορείς δηλαδή να θηλάσεις διακριτικά μ' αυτό το μάρσιπο; Το μωρό σου είναι 8 μηνών και χωράει άνετα; το βολεύουν οι στάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για μάρσιπο αγκαλιάς. Εμένα ο γιός μου είναι 2,5 μηνών. Σκέφτομαι αν ανοίξει ο καιρός να μπορώ να βγαίνω με το μωρό, γιατί στο καρότσι μέχρι στιγμής πλαντάζει στο κλάμα μόλις ακούσει αυτοκίνητο ή μηχανάκι, ενώ στο μάρσιπο θα είναι κοντά στη μαμα... Είναι πολύ ωραία όπως τα περιγράφεις paros! Μπορείς δηλαδή να θηλάσεις διακριτικά μ' αυτό το μάρσιπο; Το μωρό σου είναι 8 μηνών και χωράει άνετα; το βολεύουν οι στάσεις;

 

όπως γράφω και παραπάνω κάθε παιδί είναι διαφορετικό..μπορει ένα παιδί να μην θελει να κατσει σε μαρσιππο..:?

εγω μέχρι και σήμερα που η μικρη είναι γύρω στα 9.5 κιλα μπορω και την θηλαζω, ομολογω ότι ειναι πολυ πιο ευκολα τωρα! απλα οι συγκεκριμενοι μαρσιπποι που προτεινα εχουν μια μεγαλη ουρα την οποια μπορεις να την βαλεις γυρω σου σαν εσαρπα και να καλύψεις το μωρο (ριξε μια ματια εδω στις φωτογραφιες http://www.babywearing.gr/Babywearing/instructions_ringsling_breastfeed.htm )

η μικρη τωρα καθεται και την σκεπαζω με την ουρα..το καλοκαιρι που ηταν πιο μικρη ήταν ξαπλα (παλι την σκεπαζα με την ουρα) κι εγω εκανα βολτες στο νησι,ετρωγα με ολη την παρεα και δεν καταλαβαινε κανεις τιποτα:mrgreen::mrgreen:!!

το οτι με βολεψε εμενα δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα βολέψει εσενα ή το μωρο σου..μπορεις να επικοινωνησεις με την στελλα που φτιαχνει τους μαρσιππους και αν μπορεις να παραβρεθεις σε συναντηση http://www.babywearing.gr/Meetings/meetingschedule.htm

οπου μπορεις να δοκιμασεις διαφορα ειδη απο μαρσιππους καθως και να δεις κατα ποσο καθεται ή οχι το μωρο σου..δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να παρεις απο τωρα ωστε να μαθαινει το μωρο στον μαρσιππο ή να παρεις την ανοιξη.. πιστευω οτι αν ενα μωρο ειναι πολυ βαρυ θα ειναι φυσικα και πιο δυσκολο...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

tips: παιζει πολυ μεγαλο ρολο και βοηθαει παρα πολυ να φορας ενα τιραντακι απο μεσα και μια μπλουζα με μεγαλο V απο πανω..με αυτον τον τροπο τραβας απλα την μπλουζα και δεν την σηκωνεις..επειδη ομως απο το τραβα τραβα ξεχειλωνει καλο ειναι και ενα τιραντακι απο μεσα για να ''καλυπτει''.. Αλλιως αν δεν εχεις μπλουζα με μεγαλο V βαζεις παλι το τιραντακι απο μεσα κι απλα σηκωνεις την εξωτερικη μπλουζα χωρις να αποκαλυπτεις την πλατη κλπ...ετσι με βολευει ελπιζω κι εσας!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ έτσι βολεύομαι. έχω καταργήσει όλα τα φορέματα και τα ζιβάγκο για αυτό το λόγο. το θεωρώ όμως τη μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά την επισκληρίδιο. από ημερών που ο μπέμπης έκλαιγε λόγω ΓΟΠ και δεν καθόταν με τίποτα κάτω το έχω εκεί μέσα και πάμε και θηλάζουμε παντού

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα ένα από αυτά χωρίς κρίκους, που απλά δένεται. Δεν μένω Αθήνα και γι αυτό δεν παρήγγειλα, ήθελα να το δω από κοντά. Μου φαίνεται πολύ καλό κι αυτο. Το δοκίμασα πολλές φορές στο σπίτι και χωρίς το μωρό πρώτα κι ευτυχώς ήμουν προετοιμασμένη ότι θέλει λίγο υπομονή στην αρχή! Πιστεύω ότι γενικά αυτού του τύπου οι μάρσιποι (κομμάτι υφάσματος) είναι καλύτεροι από τους κλασσικούς γιατί α) επιτρέπουν πολλές διαφορετικές θέσεις στο μωρό (οπότε και τα "δύσκολα" μωρά κάτι θα βρούν που θα τους βολεύει) β)ακόμα και για μία θέση υπάρχει ευελιξία (μπορείς πχ να έχεις σκεπασμένο ή όχι το κεφάλι του) γ) το βάρος κατανέμεται στην πλάτη πολύ καλά, μου φάνηκε πως απλά φορούσα ένα βαρύ ρούχο όταν έβαλα το μωρό.

Ο μπέμπης μου γενικά είναι δύσκολος σ' αυτά, σε ένα παλιό κλασσικό μάρσιπο που είχα από τον πρώτο μου γιο δεν καθόταν με τίποτα, σ' αυτό τον είδα λίγο πιο χαλαρό αλλά ακόμα στις δοκιμές είμαστε. Αν τον βάλεις μόλις έχει φάει συνήθως νυστάζει και προτιμάει να απλωθεί στο κρεββάτι, άν τον βάλεις χωρίς να έχει φάει θυμάται το γάλα μόλις βρεθεί κοντά στο στήθος μου και πάλι είναι ανύσηχος... Που θα πάει, κάπου θα τον πετύχω για να απολαύσουμε καμιά βόλτα κάποτε! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...