Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι περιλαμβανει το πακετο βαφτισης για κοριτσακι(ρουχα,κλπ)


marsolan

Recommended Posts

Καλημερα!!!

 

Θα βαφτισω την κορουλα μου τον Ιουνιο που μας ερχεται.

Επειδη γενικα μεχρι τωρα ειμαι λιγο αρνητικη στα "πακετα" και θα ηθελα να δω τι μπορουμε να φτιαξουμε απο μονοι μας......(χρυσοχερες γιαγιαδες βλεπετε!!)

θα ηθελα επισης να ξερω αν μπορω να παρω κομματια απο διαφορα μαγαζια!!!

 

Τι ειναι απαραιτητο??

-φορεμα βαφτιστικο σιγουρα

-καπελακι

-εσωρουχακια(πρεπει να ειναι και φανελακι και βρακακι??)

-βαμβακερο σκουφακι για κατω απο το καπελακι???

-καλτσακια???

-παπουτσακια οκ!!

-πετσετες ποσες και τι μεγεθος???

-λαδοπανα---τι ακριβως ειναι αυτα,εννοω ποσα κομματια??

 

απο τα υπολοιπα ξερω για

-μπουκαλακι για λαδι

-σαπουνακι

-λαμπαδα και μικρες λαμπαδιτσες

 

μαρτυρικα ειναι απαραιτητα???

 

υπαρχει κατι που το ξεχναω(καλα ο σταυρος θεωρειται δεδομενος!!) ή κατι που δεν το εχω αναφερει???

 

Οποια μαμα τα εχει φρεσκα μου λεει!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα ! θα βαφτισω και γω τη μικρη μου τον Ιουλιο αλλα ειμαι και νονα σε 2 παιδακια.

-φορεμα βαφτιστικο ναι

-καπελακι ή στεφανακι ναι

-εσωρουχακια φανελακι και βρακακι ναι

-σκουφακι βαμβακερο ναι

-καλτσακια δεν ειναι απαραιτητα

-παπουτσακια ναι

-πετσετες μια τεραστια (σαν του μπανιου) και μια μικρη για τα χερια ναι

-λαδοπανα ειναι το φανελακι το βρακακι και το σκουφακι

-μπουκαλακι για λαδι ( λάδι θα βαλει ο νονοs νονα απο το σπιτι τουs)

-σαπουνακι ναι

-λαμπαδα (μεγαλη) και λαμπαδιτσες ( 3 μικρεs) ναι

-μαρτυρικα ειναι απαραιτητα ναι

- Σταυροs

Εδω στην Κρητη βαζουμε και μια μεγαλη κορδελα (1,5 μετρο) στο νονο και το παιδι

και αγοραζουμε και ενα δευτερο σετ ρουχων.

Ολα τα παραπανω τα αγοραζει ο νονοs

Με το καλο η βαφτιση

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ από διαφορετικά μαγαζιά τα είχα αγοράσει. Αν έχεις χρυσοχέρες γιαγιάδες μπορούν να σου φτιάξουν τις πετσέτες και τα λαδόπανα με τα αρχικά του μωρού σου πάνω ή και το όνομα. Λοιπόν οι πετσέτες είναι 2: 1 μεγάλη και 1 μικρή η οποία όμως αν δεν κάνω λάθως μένει στην εκκλησία μετά. Τα λαδοπανα αποτελούνται από: 1 μεγάλο ουσιαστικά σεντονάκι μέγεθος κούνιας (συνήθως είναι πακέτο με τις πετσέτες για να έχουν το ίδιο σχέδιο) και από το φανελάκι - βρακάκι - σκουφάκι (αν μπορούν να τ αφτιάξουν και αυτά οι γιαγιάδες ακομα καλύτερα. Μπορεί να δανειστείς κάποιο σχέδιο από γνωστή σου ή από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ).

Φόρεμα, ζακετάκι (αν θες, δεν είναι πάντα απαραίτητο ανάλογα το καιρό) παπουτσια, κάλτσες, καπελάκι (άχρηστο για μένα δεν το φόρεσαν ούτε στην εκκλησία ουτε μετά ποτέ), μπουκαλάκι για λάδι, σαπουνάκι, 3 κεράκια μικρά, λαμπαδα, μαρτυρικά, σταυρός. Αυτά.. Ελπιζω μην ξέχασα κάτι. Να σας ζήσει η μπουμπου.

Link to comment
Share on other sites

Βαφτίσαμε την μπέμπα μας πριν 3 εβδομάδες, οπότε το έχω πρόσφατο.

Χρειάζεστε ακριβώς ό,τι είπε η andigo.

 

Μπορείτε να αγοράσετε από οποιοδήποτε μαγαζί τις πετσέτες και το σεντονάκι σε σκέτο άσπρο χρώμα και να κάτσουν οι γιαγιάδες να το κεντήσουν ή να περάσουν κορδέλες στα χρώματα που θέλετε ή να βαλουν απλικαριστά σχέδια, γενικά ό,τι μπορούν και τους αρέσει.

 

Τα εσωρουχάκια ίσως θα ήταν καλύτερο να παν σε ένα μαγαζί με βαφτιστικά, να τα δουν και να ξεσηκώσουν σχέδιο. Εάν μπορούν να ράψουν, παίρνουν σκέτο άσπρο χοντρό βαμβακερό, τα ράβουν, βάζουν και καμία κορδελίτσα ή φιογκάκι και τα κάνουν κούκλα.

 

Θα πρότεινα βέβαια να μην τις παιδέψεις και πάρα πολύ, γιατί όλα αυτά δεν φαίνονται καθόλου. Το πολύ πολύ να φανεί το σκουφάκι και η άκρη της πετσέτας όπως θα την κρατάει ο νονός.

 

Θα διαφωνήσω με την andigo για το καπελάκι. Εμένα μου φαίνεται απαραίτητο. Και πιο κομψό και όμορφο είναι και δεν φαίνεται το μωρό σαν λαδωμένος ποντικός. Γενικά, νομίζω ότι προσθέτει.

 

Με το καλό η βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!

Μηπως ξερετε στο περιπου ποσο κοστιζει αυτο το πακετακι???(χωρις τον σταυρο,τα υπολοιπα)

Θα βγω βεβαια και στα μαγαζια να δω τι παιζει αλλα να ξερω που κυμαινεται...

Οχι οτι ο νονος μας εχει οικονομικο προβλημα αλλα δεν θελω και να τον εξοντωσω τον ανθρωπο...οι καιροι ειναι δυσκολοι για ολους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχήν ξεχάσαμε το κουτί ή τη βαλίτσα για τα πράγματα (ότι σου αρέσει). Οι τιμές είναι αναλογα το μαγαζί. Αν πας στις εκπτώσεις θα βρεις καλύτερες τιμές γιατί αλλάζουν τα σχέδια. Λοιπόν σε μαγαζιά τύπου Lapin είναι το πακέτο γύρω στα 1000 (ας με διορθώσουν κοπέλες ΄που έχουν πάει πιο πρόσφατα). Σε μαγαζιά με βαπτιστικά (τύπου Mαρι Μπελ) μπορείς να βρεις και με 500 ΕΥΡΩ και πολύ καλά κομμάτια. Αν πάρεις και τις μπομπονιέρες από το ίδιο κάνουν καλύτερες τιμές και δέχονται παζάρια. Εγώ είχα πάρει μόνο τα ρούχα των παιδιών από τη Lapin (γιατί ήθελαν οι νονοι) και τα υπολοιπα τους έπεισα και τα πήραμε από βιοτεχνία. Για τα παπούτσια στράφηκα στην crocodilino (ίσως δεν ήταν και αποκλειστικά βαπτιστικά αλλά τουλάχιστον τα φόρεσαν). Το κόστος έφτασε για το αγόρι γύρω στα 750 και το κορίτσι γύρω στα 600 (χωρίς το σταυρό πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...