Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα έχω παίξει


gioli

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά. Εχω ένα θέμα με τον 15 μηνών ζουζούνο μου. Ο μικρός μου ενω τρώει παραπάνω απο πολύ καλά θα έλεγα το βράδυ ξυπνάει συνέχεια. Κοιμάτε γύρω στις 10 που θα πιει το γάλα του, 12-12,30 πάλι γάλα. Θα ξαναξυπνήσει ενδιάμεσα γιατι του έφυγε η πιπίλα αλλά λόγω του οτι τσατίζετε μεχρι να τη βρώ δεν τη θέλει και τσιρίζει, μετά μπορεί να ξαναθέλει λίγα γρμ. γαλα και τα τις 3,30 και πολύ πιθανό να ξυπνήσει και στις 6 για γάλα πάλι. Στο ενδιάμεσο παίζει να έχουμε το γνωστό θέμα της πιπιλας. Η πλάκα είναι όμως οτι το πρωι μπορεί να μη θέλει καθόλου γάλα μέχρι τις 10 που θα φάει αβγο. Ενα παράδειγμα. Βραδάκι κατα τις 8 είναι στη μάνα μου και τρώει ένα πιάτο σούπα, τον παίρνω εγώ και την ώρα του φαγητού 9,30 έφαγε ενα πιάτο ρυζι με κεφτεδάκια, δεν περίμενα να θέλει και γάλα, αλλά με διέψευσε. Και τη νύχτα πάλι το ίδιο σκηνικό. Συν του οτι δεν έχει καθόλου υπομονή. Ξυπνα και ο θέλει εκείνη την ώρα. Τσιρίδες κακό μέχρι να το πάρει, και έχει και ένα σπαστικό κλάμα. Τη 4χρονη κόρη μου συνήθως την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί που να κοιμηθεί το πουλάκι μου με τις τσιρίδες του μικρού; Τα έχω παίξει ρε κορίτσια. Και ο ζουζουνος δεν θέλει ουτε νερό ούτε τίποτα. Γάλα και μόνο γάλα. Και να έλεγα πως είναι παχύς. Τόσο φαί που το βάζει, ζωη να έχει το πουλάκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύ μεγάλος για να έχει "ανάγκη" το νυχτερινό γάλα... Δοκίμασες δηλαδή όταν ξυπνάει να του δώσεις νερό μήπως διψάει το παιδί; Δεν μπορεί να ξυπνάει από πείνα. Από δόντια, από δίψα, από εφιάλτες μπορεί... από πείνα όχι.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Χοντρό λούκι gioli μου...είναι κι εμένα ο μικρός μου φαγανός, δε λέω, αλλά όχι και τόσο. Το γάλα πάντως κι εμείς σαν νερό το πίνουμε, δεν πάει να έχει φάει του σκασμού πιο πριν. Μεσημέρι-βράδυ, πριν τον ύπνο, γάλα απαραιτήτως! Μόνο που αγαπάει και τον ύπνο του και δεν ξυπνάει ενδιάμεσα το μανάρι μου.

 

Τώρα επί του θέματος...δοκίμασες αντί για γάλα να του δώσεις χαμομηλάκι, που και ξεδιψαστικό είναι και τα ηρεμεί κάπως? Βεβαια, εγώ δεν το βρίσκω απίθανο να ξυπνάει γιατί πεινάει. Δεν μου έχει συμβεί, αλλά το έχω ξανακούσει. Μπορεί βέβαια να είναι και τα δόντια ή οτιδήποτε άλλο, και να παρηγοριέται με το γάλα.

 

Καλό θα ήταν να έχεις μερικές καθαρές έξτρα πιπίλες σε ένα κομοδίνο δίπλα του, για να μην ψάχνεις τη συγκεκριμένη στο κρεββάτι και αργείς και εκνευρίζεται. Επίσης, μήπως θα έπαιρνε λιγότερη ώρα αν είχες καναδυο μπουκάλια γάλα έτοιμα στο ψυγείο και τα ζέσταινες σε εκείνο το ειδικό για τα μπιμπερό?

Link to comment
Share on other sites

Οντως κοπελα μου (να σου ζησει ο παιδαρος πρωτα απο ολα ) ειναι λιγο μεγαλος για να χρειαζεται οντως το βραδυνο του γαλα . Βασικα και αυτο με την πιπιλα σπαστικο ρε γμτ . Και εμεις στο γιο μας επειδη ητανε και ο πρωτος του καναμε τα κανακια με αποτελεσμα να μην εχει μαθει να κοιμαται σωστα και να παει πανω απο 2 ετων για να κοιμηθει καλα καλα .

Στην μικρη παλι ημασταν λιγο πιο "σκληροι" την αφησαμε καποιες φορες να κλαψει , και εφτασε σε σημειο να μαθει να κοιμαται και να μην ξυπναει ουτε αμα χασει την πιπιλα . Βεβαια καποιες φορες ξυπναει αμα ειναι λιγο αδιαθετουλα και παει και κοιμαται ο αντρας μου μαζι της αλλα κοιμαται .Ο μεγαλος συνεχιζει να κοιμαται μαζι μας απο 13 μηνων .

υπαρχει ενα βιβλιο το "κοιμισου παιδι μου " , δεν το εχω εφαρμοσει αλλα εχω διαβασει αρκετο ,τα λεει αρκετα καλα και ο γιοκας σου ειναι σε μια καλη ηλικια για να μπορεσεις να το εφαρμοσεις οσο γινεται.

Κοιτα3ε και λιγο τους υπνους πουκανει ενδιαμεσα . Και προσπαθεισε να κοψεις τους παραπανισιους για να ειναι κουρασμενος και να κοιμαται σιγα σιγα . Και ισως βαλε πολλες πιπιθλες 8-10 στο κρεββατι του για να βρισκει μονος του και να βαζει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Λοιπόν ο μικρούλης πέρα απο τον μεσημεριανό ύπνο που διαρκεί απο 1-2 ώρες δεν κοιμάται ενδιάμεσα. Οσο για τα φαγητά που τρώει απο πολύ μορώ ξεκίνησε να τρώει τα φαγητά των μεγάλων. Αν δει κάποιον να έχει κάτι στο χέρι γίνεται η μάχη των Γαυγαμήλων. Γενικά δεν τον έχουμε και πολύ κανακευμένο αλλά είναι πολύ επίμονος και ανυπόμονος. Θέλω γάλα και το θέλω τώρα. Μη φανταστείτε οτι αργώ να το φτιάξω, εχω ζεστό νερό στο θερμός, αλλά μέχρι να σηκωθείς απο το κρεβάτι να πάς κουζίνα να το ανακοινίσεις να διαλυθει, ε αυτο το 1 λεπτό γίνετε χαμός. Νερό σίγουρα δε θέλει γιατι το έχω δοκιμάσει, αυτό που δεν δοκίμασα είναι το χαμομίλι. Βρε μήπως δεν τον κρατά η σκόνη; Απο την άλλη όμως η παιδιάτρος μου είπε οτι καλύτερα τα κρατά η σκόνη και θα πίνει μέχρι 18 μηνών. Τι να πω η δόλια μάνα :) .

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι μου, αν τρώει τόσο φαί και μετά κατεβάζει και τόσο γάλα, αμφιβάλλω αν κάνει διαφορά το είδος του γάλατος! Έχει όρεξη το μωρό, τι να το κάνεις? Βασικά, Δόξα τω Θεώ να λες!

 

Αχ, αυτά τα ζουζούνια μας...απίστευτο πώς βγαίνουν σε τόση ποικιλία! Είναι και συνομηλικα τα μικρά μας, πόσο είσαστε από ύψος-βάρος?

Link to comment
Share on other sites

Απο υψος δε θυμάμαι, αν και δε θα έλεγα οτι είναι πρώτο μπόι μάλλον κανονικό θα τον χαρακτήριζα. Το βάρος του είναι γύρω στα 10 κιλά. Το σωματάκι του είναι κανονικό. Μπουτάκια αλλά χωρις πολλάς πολλάς δίπλες δε θυμίζει σε τίποτα τη μικρή μου που στην ηλικία του είχε μπούτες αλλά όλο μάγουλο είναι ο μπαγάσας. Δοκίμασα να σου πω την αλήθεια σήμερα λίγο χαμομήλι. Δεν του έδωσα γάλα και έχει κοιμηθεί. Σε λίγο ίσως του φτιάξω ενα για να μη ξηπνήσει μες τη νύχτα. Σήμερα που επισκεύτικα μια ομοιοπαθητικό μου είπε οτι καλύτερα να το γυρίσω σε φρέσκο αλλά επειδή δεν θα το θέλει, να αναμιγνείω λίγο φρέσκο με περισσότερο σκόνη. Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Απο υψος δε θυμάμαι, αν και δε θα έλεγα οτι είναι πρώτο μπόι μάλλον κανονικό θα τον χαρακτήριζα. Το βάρος του είναι γύρω στα 10 κιλά. Το σωματάκι του είναι κανονικό. Μπουτάκια αλλά χωρις πολλάς πολλάς δίπλες δε θυμίζει σε τίποτα τη μικρή μου που στην ηλικία του είχε μπούτες αλλά όλο μάγουλο είναι ο μπαγάσας. Δοκίμασα να σου πω την αλήθεια σήμερα λίγο χαμομήλι. Δεν του έδωσα γάλα και έχει κοιμηθεί. Σε λίγο ίσως του φτιάξω ενα για να μη ξηπνήσει μες τη νύχτα. Σήμερα που επισκεύτικα μια ομοιοπαθητικό μου είπε οτι καλύτερα να το γυρίσω σε φρέσκο αλλά επειδή δεν θα το θέλει, να αναμιγνείω λίγο φρέσκο με περισσότερο σκόνη. Είδωμεν

 

Με πρόλαβες κι εμείς από τον χρόνο και λίγο πιο πριν φρέσκο γάλα πίναμε και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μου το είχαν προτείνει από την τράπεζα γάλακτος στο Έλενα, το θεωρούν ότι καλύτερο όποια μάρκα και να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά. Εχω ένα θέμα με τον 15 μηνών ζουζούνο μου. Ο μικρός μου ενω τρώει παραπάνω απο πολύ καλά θα έλεγα το βράδυ ξυπνάει συνέχεια. Κοιμάτε γύρω στις 10 που θα πιει το γάλα του, 12-12,30 πάλι γάλα. Θα ξαναξυπνήσει ενδιάμεσα γιατι του έφυγε η πιπίλα αλλά λόγω του οτι τσατίζετε μεχρι να τη βρώ δεν τη θέλει και τσιρίζει, μετά μπορεί να ξαναθέλει λίγα γρμ. γαλα και τα τις 3,30 και πολύ πιθανό να ξυπνήσει και στις 6 για γάλα πάλι. Στο ενδιάμεσο παίζει να έχουμε το γνωστό θέμα της πιπιλας. Η πλάκα είναι όμως οτι το πρωι μπορεί να μη θέλει καθόλου γάλα μέχρι τις 10 που θα φάει αβγο. Ενα παράδειγμα. Βραδάκι κατα τις 8 είναι στη μάνα μου και τρώει ένα πιάτο σούπα, τον παίρνω εγώ και την ώρα του φαγητού 9,30 έφαγε ενα πιάτο ρυζι με κεφτεδάκια, δεν περίμενα να θέλει και γάλα, αλλά με διέψευσε. Και τη νύχτα πάλι το ίδιο σκηνικό. Συν του οτι δεν έχει καθόλου υπομονή. Ξυπνα και ο θέλει εκείνη την ώρα. Τσιρίδες κακό μέχρι να το πάρει, και έχει και ένα σπαστικό κλάμα. Τη 4χρονη κόρη μου συνήθως την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί που να κοιμηθεί το πουλάκι μου με τις τσιρίδες του μικρού; Τα έχω παίξει ρε κορίτσια. Και ο ζουζουνος δεν θέλει ουτε νερό ούτε τίποτα. Γάλα και μόνο γάλα. Και να έλεγα πως είναι παχύς. Τόσο φαί που το βάζει, ζωη να έχει το πουλάκι μου.

 

να σου δωσω κουραγιο?και ο μεγαλος και ο μικρος γυρω στον εναμισο χρονο αρχησαμε να στρωνουμε ο μικρος ειναι 19 μηνων και ειμαστε ας τα να πανε καλυτερα 3 μηρες ειναι που ξυπναει μια δυο φορες.καθε ημερα σχεδον στις 10-11 πεφτω για υπνο.απο δευτερα παλι στου δουλεια να δω πως θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, 10 κιλά με τόσο φαί? Αστερι ο μικρός, έχει σούπερ μεταβολισμό! Εδώ μου το είπε η παιδίατρος για τον δικό μου, που είναι 13 κιλα...

 

Δοκίμασέ το και το φρέσκο, τι έχεις να χάσεις? Μπορεί να βρίσκεται εκεί η λύση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Λοιπόν ο μικρούλης πέρα απο τον μεσημεριανό ύπνο που διαρκεί απο 1-2 ώρες δεν κοιμάται ενδιάμεσα. Οσο για τα φαγητά που τρώει απο πολύ μορώ ξεκίνησε να τρώει τα φαγητά των μεγάλων. Αν δει κάποιον να έχει κάτι στο χέρι γίνεται η μάχη των Γαυγαμήλων. Γενικά δεν τον έχουμε και πολύ κανακευμένο αλλά είναι πολύ επίμονος και ανυπόμονος. Θέλω γάλα και το θέλω τώρα. Μη φανταστείτε οτι αργώ να το φτιάξω, εχω ζεστό νερό στο θερμός, αλλά μέχρι να σηκωθείς απο το κρεβάτι να πάς κουζίνα να το ανακοινίσεις να διαλυθει, ε αυτο το 1 λεπτό γίνετε χαμός. Νερό σίγουρα δε θέλει γιατι το έχω δοκιμάσει, αυτό που δεν δοκίμασα είναι το χαμομίλι. Βρε μήπως δεν τον κρατά η σκόνη; Απο την άλλη όμως η παιδιάτρος μου είπε οτι καλύτερα τα κρατά η σκόνη και θα πίνει μέχρι 18 μηνών. Τι να πω η δόλια μάνα :) .

 

Πως παει ο αγωνας; :)

Ελπιζω το χαμομηλι να βοηθησε! Το ευχομαι...

 

Ενα δικο μου κολπο παντως ηταν, που καπου το ειχα διαβασει ή ακουσει, να αραιωνω το γαλα με νερο, ολο και περισσοτερο καθε βραδυ. Οπότε ο σκοπος ηταν το παιδι να καταλαβει οτι δεν αξιζει να ξυπναει για κατι που σιγα σιγα δεν το ικανοποιει και ετσι να σταματησει να ζητα.

 

Δεν θυμαμαι αν αυτος τελικα ηταν ο λογος που σταματησε το δικο μου κοριτσακι να ξυπναει. Περασε καιρος απο τοτε και η μνημη μου μετα τα διδυμα, τα εχασε! Δοκιμασε το, αν θελεις...ισως βοηθησει.

 

Παντως, σιγουρα μετα απο καποια ηλικια, χορταινει με το στερεο φαγητο και σταματα να ζητα. Εσεις εισαστε κοντα σε αυτη την ηλικια, αν δεν πιασει και αυτη η μεθοδος, σκεψου οτι συντομα θα ερθει ο χρονος που θα σταματησει την ταλαιπωρια σου.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και οι 3 γιοι μου ξυπνάνε-ξυπνούσαν για γάλα 2 φορές μέσα στη νύχτα.

Ο μεγάλος το έπκοψε μόλις κόψαμε τα μπιμπερό.

Οι μικροί είναι 15 μηνών και μπορεί ένα βράδυ να κοιμηθούν μέχρι το πρωί αλλά τα περισσότερα βράδια ξυπνάνε.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα...

Οπότε το πήρα απόφαση. Έχω μετρημένη τη σκόνη σε μπιμπερό, ρίχνω επιτόπου το νερό από θερμό και τους το δίνω. Παίρνει δευτερόλεπτα η διαδικασία και κερδίζω τον ύπνο μου.

Αυτό με την αραίωση σε μας δεν έπιασε. Πίνανε αλλά μετά από 1 ώρα ξαναξυπνούσαν. Άρα πραγματικά πεινάνε.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου μια απο τα ίδια καλή μου 16 μηνών είναι 13 κιλά,τρωει τα πάντα και κάνει ακριβώς τα ίδια με τον δικό σου.Σαν να τα έγραψα εγώ.Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν γίνεται τπτ.(σαν το ultrex ένα πράμα).Σήμερα του ξεκίνησα αυτό το κοιμάμαι-μεγαλώνω του νουνού.Δεν πολύ έφαγε.Στις δωδεκάμιση θα του το ξαναδώσω.Για να δούμε μου είπαν οτι είναι θαυματουργο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά άμα μια φορά ξυπνήσει στις τρεις και του δώσεις γάλα , επειδή το θέλει ή οτιδήποτε, μετά την άλλη νύχτα το ίδιο, ε τέρμα έγινε συνήθεια. Θα θέλει κάθε βράδυ. Οπότε κόψτο του για να κοιμάσαι...

Και τα μωρά στα κρεββάτια τους, όχι στων γονιών ε! :mrgreen:;)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, ο λογος που δε θυμαμαι αν οντως επιασε ο τροπος με το αραιωμενο γαλα, ειναι οτι ενω το ειχε συστησει παιδιατρος μου φαινεται-το θυμηθηκα χτες- ειχα τις επιφυλαξεις μου γιατι σκεφτομουν οτι ενα μωρο για να ζηταει γαλα το βραδυ, σημαινει οτι πειναει και οτι ειναι κριμα να μη του δινω να φαει. Αλλα ημουν και ψοφια απο τις αγρυπνιες, οποτε δε θυμαμαι τι εκανα.

Αυτη λυση ειναι για απροχωρητες καταστασεις, οταν απλα δεν παει αλλο.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...