Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομες κυήσεις


Tzeni d

Recommended Posts

συνέχεια....

Φυσικά αυτό δεν αποκλείει αν έχεις ωοριξία αργότερα να μην φτάσουν τα τεστ και να αγοράσεις κι άλλο, αλλά ξεκινάς με ένα και την τελευταία μέρα αν δεν χαμογελάσει και το 7ο (που δεν το εύχομαι γιατί το άγχος φουντώνει μετά) τότε πας και αγοράζεις ένα ακόμη.

Εγώ τώρα έχω από τον προηγούμενο μήνα 5 τεστ, θα τα ξεκινήσω αύριο και ελπίζω μέχρι το Σάββατο να δείξουν κάτι ώστε να μην αναγκαστώ να πάρω άλλη συσκευασία. Εγώ υπολογίζω να έχω το Σάββατο ωοριξία, άρα από την Παρασκευή θα πρέπει να χαμογελάσει το παλιοτέστ.....

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

GEORGI μου, σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια. Το πήρα το τεστ, σύμφωνα με τις οδηγίες θα ξεκινήσω την 9 μέρα του κύκλου, δηλαδή το επόμενο Σάββατο. Άντε να δούμε!!! Πάντως είναι φωτιά το άτιμο... 48 Ευρώ!!! :shock: Τί να γίνει, χαλάλι.....

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά νόμιζα ότι ήσουν ήδη έγκυος... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάρεις τα ευχάριστα νέα πολύ σύντομα! Ειδοποίησέ μας αν χαμογέλασε το τεστ την Παρασκευή..... :):):)

 

Φιλιά!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην παλίνδρομη κύηση, το κύημα έχει πεθάνει, αλλά παραμένει στη μήτρα πολλές ημέρες χωρίς συμπτώματα.

Ο θανατος διαπιστωνεται με υπερηχο, κατα τον οποιο διαπιστωνεται οτι εχει σταματησει η καρδιακη λειτουργια του εμβρυου. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ όταν έμεινα έγκυος είχα δίδυμα (αρχικά) όμως το ένα παλινδρόμησε. Το καλό ήταν ότι τα έμβρυα ήταν σε διαφορετικούς σάκους κι έτσι κατάφερα να κρατήσω την κορούλα μου.

 

Απ'ότι έχω καταλάβει οι πολύδυμες κυήσεις είναι συνήθως και παλίνδρομες.

 

Επίσης πολλές κοπέλες (φίλες μου και γνωστές) έχουν παλίνδρομες κυήσεις αρχικά.

 

Προφανώς φταίει ο σύγχρονος τρόπος ζωής που μας επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλίνδρομη κύηση είχα κι εγώ πριν ένα περίπου χρόνο και μετά από προσπάθειες παραπάνω του ενός έτους κι ακόμη δεν το έχω ξεπεράσει. Φοβάμαι για επόμενη (αν έρθει ποτέ) εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

dolphinmar πολλές κοπέλες είναι στην ίδια θέση (ξέρω από γνωστές). Σίγουρα είναι μία πολύ δύσκολη εμπειρία αλλά θα πρέπει να φαβείς δυνατή και να το ξεπεράσεις.

 

Κουράγιο λοιπόν και την 2η φορά θα σταθείς πολύ τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

Roulitsa, thnx!

Προσπαθώ να φανώ δυνατή αλλά μετά από τόσο καιρό και με τόσα που μεσολαβούν κάποια στιγμή χάνεις και την υπομονή σου και την αισιοδοξία σου, μετά κάπου στο δρόμο τα ξαναβρίσκεις μετά τα ξαναχάνεις και πάει λέγοντας. Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, όταν μαθαίνεις για άλλες κοπέλες. Κι εγώ είχα ακούσει από γνωστές πριν πάθω και έλεγα τις κλισέ ατάκες "νέα είναι", "καλύτερα τώρα παρά μετά να είχε πρόβλημα" κλπ. Αλλά δεν είναι έτσι! Δυστυχώς! Για μένα ήταν το σημείο μηδέν στη ζωή μου. Δε φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί κανείς να βιώσει τέτοια δυστυχία. Τελοσπάντων να μην κουράζω κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι βέβαια ότι ούτε η προηγούμενη ούτε και η επόμενη φορά έρχεται εύκολα. Και αυτό κουράζει και με τέτοιο ιστορικό! Τεσπα.. σε ευχαριστώ όπως και να' χει :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανακάλυψα αυτό το forum τυχαία. Διάβασα όλες τις απαντήσεις προσεχτικά.

Τελικά ύστερα από πολύ σκέψη αποφάσισα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία.

Είχα δύο παλίνδρομες κυήσεις το πρίν την γέννηση της κόρης μου( 11 ετών σήμερα). Άλλαξα γιατρό και επισκεφθηκα κάποιο "μεγάλο όνομα'' των Αθηνών. Εκείνος μου πρότεινε ένα πακέτο εξετάσεων οι οποίες στοιχιζαν πανακριβά (συμπεριλαμβανομένου του καρυότυπου).

Οι εξέτασεις εδειξαν αντιπατρικά αντισώματα και σύμφωνα με τον γιατρό μου έπρεπε να εμβολιαστω πριν και κατά την διαρκεια της επόμενης εγκυμοσύνης μου.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του και γέννησα την κόρη μου.

 

Έχοντας βρει την αιτία των δυο προηγουμένων παλίνδρομων κυήσεων και ακολουθώντας την ίδια συνταγή προχώρησα σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη 18 μήνες μετά την γέννηση της κόρης μου.

Δυστυχώς η κύηση αυτή κατέληξε επίσης παλίνδρομη. Περίμενα την ιστολογική εξέταση η οποία φυσικά δεν έδειξε τίποτα.

Πέρασα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση την οποία ξεπέρασα με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου΄.

3 χρόνια μετά την 3η παλίνδρομη κύηση αποφάσισα να προσωρήσω σε νέα εγκυμοσύνη.

Νέος κύκλος εμβολίων κάποια μικρή δόση ασπιρινης ημερησιώς και ενέσεις ηπαρίνης στην κοιλιά. 6 εβδομάδων διαπίστωσα αιμοραγία όπως και στις προηγούμενες παλινδρομες κυήσεις που είχα.

Ο αδελφός μου ( γιατρος στο επάγγελμα) επανειλημμένα μου είχε πει να μην εμβολιαστω και να αλλάξω γιατρό. Είχε κάνει νωρίτερα μια έρευνα ρωτώντας κάποιους συναδέλφους του γυναικολόγους την άποψη τους για τα αντιπατρικά αντισώματα οι οποίοι τον είχαν συμβουλεψει να μην εμβολιαστώ.

Ο γιατρός μου πιστευε οτι είχα μια νέα παλίνδρομη κύηση.

Τελικά μπροστά στο ενδεχόμενο μιας νέας απόξεσης αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο.

Η οποιά με συμβούλεψε να διακόψω όλα τα φάρμακα να περιμένω και να ηρεμησω.

Πράγματι στις 9 εβδομάδες άκουσα για πρώτη φορά την καρδιά του γιού μου και η εγκυμοσύνη ειχε τελικα ραγδαία εξέλιξη και καλη εκβαση.

Ο γιός μου είναι σήμερα 7 ετών.

Το περασμένο φθινόπωρο απόφάσισα να μέινω πάλι έγκυος χωρίς εμβόλια λήψη ασπιρίνης κ.λπ. κ.λπ. που τόσο πολύ με είχαν ταλαιπωρήσει στο παρλεθόν.

Πράγματι τον Ιουλιο γεννηθηκε το τρίτο παιδί μου χωρίς εμβόλια . ασπιρίνες , ενέσεις ηπαρίνης, προγεστερόνης κ.λ.π

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών εχει γευθεί τι σημαίνει παλίνδρομη κυήση μια ή και περισσότερες φορές. Ένα μεγαλύτερο ποσοστό εχει προχωρήσει σε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη μετά απο μια ή και περισσότερες παλίνδρομες.

 

Πράγματι το αισθημα της απελπισίας -θλίψης σε ακολουθεί για μεγάλο διάστημα μετα απο μια παλίνδρομη κύηση.

Χρειάζεται χρόνος για να πενθήσεις (διαφορετικός σε κάθε άτομο ξεχωριστά )υπομονή και επιμονή. Όλες οι γυναίκες τις οποίες ξερω και οι οποίες είχαν παλίνδρομες κυήσεις την ίδια εποχή με εμένα σήμερα εχουν 1, 2,3 ή και 4 παιδιά.

Φιλικά

Μαρίλια

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Hi girls. Είμαι και εγώ μια ίδια περίπτωση. Το δικό μου σκορ 2. Σε αυτή την φάση ψάχνω απεγνωσμένα γυναικολόγο γιατί ο δικός μου είναι στον κόσμο του! Γενικώς θα ήθελα κάποιον που να έχει ειδίκευση σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης επειδή έχω κάνει κάποιες εξετάσεις γενετικής θα ήθελα να συμβουλευτώ και κάποιον γενετιστή. Please όποια έχει κάποια ιδέα να μου στείλει mail. Ευχαριστώ και υπομονή και επιμονή σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μηνες ημουν εγκυοσ και η κύηση παλινδρομησε.δε χτυπησε ποτε καρδούλα. Τώρα ειμαι ξανα εγκυοσ!!!!!!!!και θελω να ρωτησω αν καποια απο εσας εζησε μια αποβολη και τι εγινε στη δευτερη...

ΦΟΒΑΜΑΙ αρκετα θα ελεγα!Δε θελω καν να παω στο γιατρο....

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟ. :lol: ΠΡΩΤΟΝ ΜΗΝ ΑΝΓΧΩΝΕΣΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΛΟΓΩ ΦΟΒΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΥΣΗ. ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ. ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΠΕΣ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λενακι ευχαριστω για την απαντηση σου.

Να σε ρωτησω τι συνεβη στην περιπτωση σου?

Εμένα η πρώτη δεν ακουστηκε καρδιακη λειτουργια και μου το πηρε ο γιατρος την 9 εβδομαδα χωρισ αιμοραγια απο μενα ή πονο ή κατι αλλο.

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινάκι ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα είχε τύχει και σε μένα. Εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά. Μην αγχώνεσαι. Το ότι έτυχε μια φορά δε σημαίνει ότι θα ξανατύχει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λενακι ευχαριστω για την απαντηση σου.

Να σε ρωτησω τι συνεβη στην περιπτωση σου?

Εμένα η πρώτη δεν ακουστηκε καρδιακη λειτουργια και μου το πηρε ο γιατρος την 9 εβδομαδα χωρισ αιμοραγια απο μενα ή πονο ή κατι αλλο.

 

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΣΕΝΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ 8η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΧΤΥΠΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΩΣΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ. Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΞΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΚΑΙ ΡΩΤΩ:

ΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΠΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Λενακι μου!Παντως να ξερεισ οτι και η εξεταση μπορει να μην εδειχνε τιποτα.Το σιγουρο ειναι οτι μαλλον πρέπει να ψαξεισ για δικες σου αιτίεσ εστω.Ο γιατροσ μου μου ειχε πει οτι στην 1η αποβολη δεν το ψαχνουμε.Απο τη δευτερη και μετα πρεπει να γινουν εξετασεις.Αν κι αυτες ειναι καλες τοτε απλα συνεβη....Εχεις κανει τιποτα εξετασεις.....?

 

ΠΟ ΠΟ πολυ φοβαμαι τωρα......Ολο προσπαθω να μην το σκεφτομαι!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Έχω ευχάριστα νέα: χρησιμοποίησα το τεστ ωορηξίας που μου συνέστησε η GEORGI από αυτή τη στήλη και απεδείχθη πραγματικά πολύ αποτελεσματικό. Είμαι πάλι έγκυος... Θα ήθελα να το συστήσω σε όλες όσες προσπαθούν να συλλάβουν, εμάς μας βοήθησε πραγματικά πάρα πολύ ώστε να κατευθύνουμε τις επαφές μας στην κατάλληλη ημέρα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτήν τη φορά με την εγκυμοσύνη μου και εύχομαι σε όλες μας να κρατήσουμε σύντομα τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας..... :):) :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κοπέλα μου!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

Με το καλό το μωράκι σου!!!!

Εγώ είμαι στον 3ο μήνα που χρησιμοποιώ το τεστ ξανά αυτές τις μέρες.... Λες να πιάσει αυτή την φορά???

Τώρα πραγματικά θα μου κάνεις την χάρη να σε ανεβάσω στο ρετιρέ... το δικαιούμαι εξάλλου.....

(Λείπει και η φιλενάδα μου που με βοηθάει στο ανέβασμα και θα με πιάσει η μέση μου από το κουβάλημα χι χι χι :wink::lol::lol: )

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ GEORGI μου, μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Έχω απίστευτη αγωνία μέχρι να πάω για τον πρώτο υπέρηχο και να ακούσω από το γιατρό ότι όλα είναι καλά... Ακόμα δεν αφήνω τον εαυτό μου να το πιστέψει απόλυτα, κρατάω και μια πισινή που λένε..... :?:

 

Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά, αυτό το μήνα να πάρεις το μεγάλο νέο!!! Κουράγιο σε όλες μας, δύναμη και πίστη!

 

Φιλιά :P

.png
Link to comment
Share on other sites

fatsa ελπιζω να μη σε προσβαλα που ρώτησα για την προηγουμενη φορα σου....Απλα νομιζω οτι ειματε ακριβως στην ίδια φαση....κ εγω δεν εχω παει ακομα στο γιατρο και ειχα μια αποβολη!!!!Σε νξωθω πληρως...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι katerina1981 μου, εδώ είμαστε όλες για να μιλάμε ανοιχτά χωρίς να νιώθουμε προσβολές... Καταλαβαίνω πολύ καλά πώς νιώθεις, πίστεψέ με! Η καρδούλα μου το ξέρει, δεν νομίζω ότι περνάει πεντάλεπτο μέσα στη μέρα μου που να μη σκεφτώ αν το μωρό μου είναι καλά, αν θα ακούσω τελικά την καρδούλα του αυτή τη φορά, αν θα τα καταφέρω να το κρατήσω στην αγκαλιά μου, αν όλα θα πάνε κατ' ευχήν χωρίς προβλήματα και στεναχώριες. Όσο κι αν προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και αισιόδοξη, υπάρχει πάντα μέσα μου αυτή η σκιά της αμφιβολίας, μήπως και πάλι κάτι συμβεί. Όμως προσπαθώ να μη χάνω την υπομονή μου, και την πίστη μου, όλα στη ζωή είναι και πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με δύναμη. Εύχομαι να έχουμε καλά νέα και οι δύο σε 2 βδομάδες, αλήθεια πότε θα πας στο γιατρό;

 

Φιλιά,

:):):):)

.png
Link to comment
Share on other sites

Τις ιδιες σκεψεις κάνω...Πο πο τι αγχος ! Καθε στιγμη που το σκεφτομαι λεω "κατερινα ολα θα πανε καλα" και προσπαθω να παρω δυναμη! Εκλεισα ραντεβου για την αλλη Τεταρτη!!!Κ να σου πω δε θελω πραγματικα να παω!μηπως και....εσυ?

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...