Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομες κυήσεις


Tzeni d

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κοριτσια και εγω βαθια μεσα μου το ηξερα οτι κατι δεν παει καλα αλλα ηλπιζα στη πιθανοτητα.Μεσα στην ατυχια μου ειχα και ενα παραδοξο ποναγα αριστερα χαμηλα και ο γιατρος μου ειπε οτι εχω ωαρια ετοιμα για ωορρηξια!και αν ειχαμε διαθεση πριν κατεβει η περιοδος να προσπαθησουμε μηπως τα προλαβουμε.Εντελως αλοκοτο αυτο.τοσους μηνες παιδευομαστε για ωορρηξια τις κανονικες μερες και τωρα που ειναι εντελως ασχετες μερες ετυχε.αλλα με τι ψυολογια να το παροσπαθησεις τωρα!Μου ειπε παντως πως τον αλλο μηνα αν δεν εχει προκυψει κατι θα ξεκινησουμε παλι θεραπεια με ενεσεις αυτη τη φορα και με παιδικη ασπιρινη .Δεν καταλαβα και πολυ που χρησιμευει αυτη.Εχει παρει καμια απο σας ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την ασπιρίνη (το φάρμακο λέγεται salospir) καθώς και ένα κάρο άλλα φάρμακα (διάβασε στην αρχή του τοπικ) στην 2η εγκυμοσύνη μου που παλινδρόμησε. Τα ξεκίνησα 20 ημέρες μετά την σύλληψη που πήρα χαμπάρι την εγκυμοσύνη. Δυστυχώς δεν έκαναν τίποτα και τελικά ξαναπαλινδρόμησε. Ρωτώντας άλλες κοπέλες που είχαν 1 παλίνδρομη και η 2η εγκυμοσύνη τους πήγε καλά, αντιλήφθηκα ότι οι γιατροί τους τους είχαν χορήγήσει κάποια χάπια μεταξύ των οποίων και η ασπιρίνη από πριν τη σύλληψη γιατί μόνο έτσι έχουν αποτέλεσμα. Μάλιστα μια κοπέλα που είναι και νοσοκόμα μου είπε ότι τις είπε ο γιατρός της ότι και 2 ημέρες μετά την σύλληψη να τα ξεκινήσεις δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα απλά χρονοτριβούν λίγο την παλινδρόμηση.

Δεν ξέρω τι να πω. Ο δικός μου γιατρός δεν το παραδέκτηκε. Ρώτα και τον δικό σου όμως γιατί και εγώ είμαι σε αναζήτηση γιατρού και δεν τον εμπιστεύομαι πλέον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Adro

 

Εμενα ολοι οι γιατροι(εχω αλλαξει 2 μεχρι τωρα) το πρωτο φαρμακο που μου εδωσαν ηταν salospir Και μετα utrogestan +filicin ....παρα ταυτα δεν ειδα φως ...ομως το σιγουρο ειναι οτι εαν θελει να παει καλα η εγκυμοσηνη παει και χωρις κανενα φαρμακο...Η εμπειρεια μου πια αυτο λεει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και μένα η γιατρός μου, μου δίνει Salospir μαζί με τα Serpafar από τον προηγούμενο μήνα.Μου τα έδωσε όμως την αμέσως επόμενη μέρα της ωορρηξίας... Και μένα δεν μου εξήγησε γιατί θα τα παίρνω, αλλά απ'ότι διάβασα μέσα στις οδηγίες είναι για πρόληψη θρόμβωσης του αίματος, άρα θα αποτρέπει -λογικά- την παλίνδρομη που οφείλεται σε θρομβοφιλία..(υποθέτω)...

Παν μέτρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites

Κικι για την θρομβοφιλια δινουνε εαν καταλαβα καλα clexan 2000 .Το σαλοσπιρ το δινουν λειε γιατι ειναι ενισχυτικο για το πλακουντα .....κατι τετοιο....Δεν ξερω εχω παρει την μιση φαρμακαποθηκη ....

Link to comment
Share on other sites

και εγω σερπαφαρ επαιρν για να κανω ωορρηξια αλλα τωρα την ασπιρινη μου την προτινει σαν επιπλεον βοηθεια πριν ξαναμεινω εγκυος προφανως για την πυκτικοτητα του αιματος που συνηθως ευθυνεται για τις αποβολες.Αλλα σκεφτομαι τοσα χημικα δεν τα αποροφαει το εμβρυο;

Link to comment
Share on other sites

Λενε πως οχι .Ο πλακουντας κλεινει λενε....ομως πως γινετε να επιρεαζη ..ο καφες ,το τσιγαρο, η διατροφη,το καυσαεριο...τελος παντων ολες οι μαλ.....κιες και ολα αυτα τα φαρμακα να κανουν μονο καλο ...δεν το εχω καταλαβει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RMARY είπε:
και εγω σερπαφαρ επαιρν για να κανω ωορρηξια αλλα τωρα την ασπιρινη μου την προτινει σαν επιπλεον βοηθεια πριν ξαναμεινω εγκυος προφανως για την πυκτικοτητα του αιματος που συνηθως ευθυνεται για τις αποβολες.Αλλα σκεφτομαι τοσα χημικα δεν τα αποροφαει το εμβρυο;

 

γιατί δε ρωτάς στο που έχει εξαίρετους γιατρούς να σε συμβουλεύσουν?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω βρε κορίτσια έχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάζω. :(

Matina 37, ειλικρινά κορίτσι μου λυπάμαι για αυτά που περνάς. Rsmary, andro2, τι να πω, απλά συμπάσχω με όλες σας. :cry:

Θυμάμαι όταν είχα μείνει έγκυος, ήταν επίσης και μια φίλη μου και η ξαδέρφη μου. Ε, λοιπόν πρώτα παθαίνει παλίνδρομη η κολλητή μου, μετά 3 εβδομάδες εγώ και μετά 1 εβδομάδα η ξαδέρφη μου. Λες και είναι καμιά επιδημία αυτές οι παλίνδρομες. :?:

Ειλικρινά αν κρίνω από μένα δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς. Μόνο παρήγορο είναι η ιδέα της συμπαράστασης από άτομα με την ίδια εμπειρία.

Στέλνω σε όλες ένα τεράστιο χαμόγελο και μια θετική σκέψη και ελπίζω γρήγορα τα δάκρυα της απώλειας μας να δώσουν τη θέση τους στο κλάμα ενός μωρού για την καθεμιά μας.

  • Μου αρέσει 1
Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχως δεν το αφησα να με παρει αποκατω Μου εχουν συμβει διαφορα στη διαρκεια της ζωης μου και για αυτο εχω υιοθετησει την αποψη οτι ολα για καποιο λογο γινονται.Μετα τον θανατο του μπαμπα μου πριν 2χρονια που βγηκε για βολτα επαθε ανακοπη και πεθανε επιτοπου 58ετων τιποτα δεν με τρομαζει.Ισως να βοηθαει και το γεγονος οτι δεν ειχα προλαβει να μεγαλωσει τοσο ωστε να το ακουσω.εγω πεισμωνω με τα δυσκολα και συνηθως στο τελος τα καταφερνω.Αλλωστε η επιστημη εχει προχωρησει πολυ .Τωρα κανουν παιδια γυναικες 50χρονων που λογικα το σωμα εχει ασρχησει την αντιστροφη πορεια δεν θα κανουμε εμεις;Απλα μας πευδευει λιγο παραπανω αλλα η ικανοποιηση και η ευτυχια θα ειναι μεγαλυτερη οταν τα καταφερουμε απο αυτες που τα πιανουν μυριζοντας τον αερα.Σκεφτητε οτι ειναι μια καλη ευκαιρια για περισσοτερο σεξ αρα μεγαλυτερο δεσιμο με τον συντροφο σας!ερχεται και καλοκαιρι,θα δειτε απο Σεπτεβρη ολες διπλες θα γυρισουμε.Χαμογελαστε η θετικη ενεργεια τραβαει την θετικη το ιδιο και η αρνητικη.και μην λετε δεν θα αντεξω να μου ξανασυμβει αλλα και να ξαναγινει θα το παλεψω και θα το καταφερω .πρεπει να ειμαστε σκληρες .πως θελουμε να γινουμε μαναδες οταν δειλιαζουμε;το παιδι δεν ειναι μονο παιχνιδακια και γελακια ειναι και ευθυνες και απροοπτα ,πρεπει να μαθουμε να εχουμε αντοχες.Δεν κανω κυριγμα απλα θελω να σας μεταδωσω την θετικη μου ενεργεια γιατι ο δρομος μπορει σε καποιες να ειναι δυσκολοτερος αλλα ολες θα φτασουμε στον προορισμο μας :lol::lol::lol::lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ RMARY!!!!!

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ!

ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΕΣ??

 

ο δρομος μπορει σε καποιες να ειναι δυσκολοτερος αλλα ολες θα φτασουμε στον προορισμο μας

:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα. Είμαι 34 χρονών και έχω ήδη ένα αγοράκι 3,5 χρονών. Πρίν 3 μήνες περίπου είχα μία παλλίνδρομη κύηση ευτυχώς σε πολύ αρχικό στάδιο (6εβδομάδων) και ευτυχώς ενδομήτριο. Φυσικά έκανα απόξεση αφού πρώτα σχεδόν απέβαλα από μόνη μου, χάνοντας πολύ αίμα, το οποίο ομολογώ οτι ήταν αρκετά μεγάλο σοκ για μένα. Τώρα, έχει περάσει το διάστημα της <<ανάρωσης>> και άρχισα πάλι να προσπαθώ. Δεν σας κρύβω οτι ο φόβος μου μήπως μου τύχει παρόμοια περίπτωση είναι μεγάλος. Από τη μία θέλω πολύ να ξαναμείνω έγκυος, από την άλλη όμως, αν κάτι δεν πάει πάλι καλά, νομίζω οτι θα απογοητευτώ τελείως ...

Μήπως θα ήταν καλύτερο να περιμένω λίγο ακόμα????

Link to comment
Share on other sites

Maira μπορω να σε καταλαβω απολυτα, όπως και οι περισσοτερες στο post! Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι να προσπαθησεις να μην στεναχωριεσαι και να μπαινεις στο "τρυπακι' 'και αν ξανατυχει;;;". Το ξερω ειναι μια σκεψη που την κανουμε ολοι αλλα καλο θα ηταν να το βγαλουμε απο το μυαλο μας. Αφου εχεις ηδη ενα μωρουλινι (να το χαιρεσαι το ζουζουνακι) μαλλον ηταν τυχαιο γεγονος. Αφου περασε η περιοδος αναμονης και σου εδωσε ο γιατρος το πρασινο φως θα ελεγα να να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο και να εισαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ maria 22. Οι προσπάθειες πάντως βγήκαν καρποφόρες γιατί ΝΑΙ τελικά είμαι ΕΓΚΥΟΣ πάλι. Μα με την πρώτη???? Σε αυτό τον τομέα θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό (και τις 3 φορές με την 1η το πιασα...) Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Εκανα τεστ χτες και βγήκε θετικό. Μίλησα με το γιατρό μου και είπαμε να περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα για να κάνουμε και την χωριακή, γιατί τώρα θα μου βγεί αρκετά χαμηλή και δεν μπορώ να μπω πάλι στην ίδια διαδικασία. Βλέπεις την τελευταία φορά δεν ανέβαιναν οι χωριακές και φάνηκε αμέσως οτι η εγκυμοσύνη μου δεν πάει καλά. Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που έχουν περάσει κάτι τέτοιο, να μην το βάζουν κάτω, να ακολουθούν τις οδηγίες του γιατρού τους και ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι που υπάρχει ο συγκεκριμένος κόμβος που μας φέρνει όλες πιο κοντά στον κοινό μας αγώνα για ένα μωράκι...

 

Είμαι 33 χρονών και πρόσφατα είχα μια παλλίνδρομη εγκυμοσύνη. Το Μάιο έκανα απόξεση, ήμουν στην 8 εβδομάδα. Αν μπορούσα να κάνω κάτι για να σβηστούν εκείνες οι στιγμές (οι ώρες, οι μέρες...) από το μυαλό μου, πιστέψτε με θα το έκανα. Όμως σε μια τέτοια συγκυρία είσαι υποχρεωμένη να συνεχίσεις, να επιβιώσεις και να κοιτάξεις το μέλλον. Έτσι λοιπόν, πήρα τα χάπια που με έδωσε ο γιατρός μου (cyclacur) για δύο κύκλους, έκανα όλες τις αιματολογικές εξετάσεις που υπάρχουν, επισκέφθηκα και έναν δεύτερο γιατρό "πανεπιστημιακό" έτσι για σιγουριά (στον οποίο έσκασα και 200 ευρώ "φιλική τιμή χωρίς απόδειξη" γιατί ήμουν συστημένη...), πήρα τις γνωστές διαβεβαιώσεις ότι ήταν ένα "τυχαίο γεγονός" και "λάθος της φύσης" και αρχίσαμε να ξαναπροσπαθούμε με τον άντρα μου.

 

Μόλις σήμερα μου ήρθε πάλι περίοδος... Αυτή τη φορά είχα πάει στο γιατρό μου να μας υποδείξει ποια μέρα θα είχα ωορηξία. Ο κύκλος μου μετά το cyclacur ήταν μεγαλύτερος (34 μέρες), ενώ άυτή τη φορά ήταν μικρότερος (26 μέρες). Είμαι κάπως μπερδεμένη, αγχωμένη, δεν ξέρω τι γίνεται με τις "γόνιμες μέρες" κάθε κύκλου, δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Ξέρετε τίποτα για αυτά τα τεστ ωορηξίας που κυκλοφορούν στα φαρμακεία; Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι λεει αξιόπιστα... Αλλά προφανώς ούτε η δική του πρόβλεψη ήταν! Οπότε μήπως αξίζει να τα δοκιμάσω;

 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

.png
Link to comment
Share on other sites

fatsa καλημέρα!!!

Για να μην ξαναγράφω λεπτομέρειες μπες στο topic "τεστ ωοριξίας" και διάβασε τι συνέβει με εμένα τον προηγούμενο μήνα και τελικά θα δεις ότι το τεστ ωοριξίας ήταν αξιόπιστο και όχι η γιατρός με τον υπέρηχο και την πρόγνωσή της.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Georgi για τις ευχούλες σου, μακάρι να βγουν αληθινές.

Fatsa μου, εκτός φυσικά από το τεστ ωοριξίας που καλό είναι να το κάνεις εγώ θα σου πω να χαλαρώσεις και να προσπαθήσεις να χαρείς τις ιδαίτερες στιγμές με τον άντρα σου, και θα έρθει τελικά. Το άγχος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτά τα θέματα τελικά.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας ανακοινώσεις και εσύ τον άλλο μήνα οτι είσαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ευχές σας...

 

Έχω μια ερώτηση ακόμα, ειδικά για σένα GEORGI που έχεις δοκιμάσει το τεστ. Για πόσες επαναλήψεις έχει μέσα η συσκευασία; Μήπως πρέπει να πάρω πάνω από 1 κουτί;

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ευχές σας...

 

Έχω μια ερώτηση ακόμα, ειδικά για σένα GEORGI που έχεις δοκιμάσει το τεστ. Για πόσες επαναλήψεις έχει μέσα η συσκευασία; Μήπως πρέπει να πάρω πάνω από 1 κουτί;

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά Σ/Κ σπάνια μπαίνω, στην δουλειά είμαι συνδεδεμένη.

Λοιπόν έχει μέσα 7 τεστάκια για 7 μέρες και είναι αρκετά για να σου δείξουν, εγώ τον προηγούμενο μήνα αγχώθηκα και έκανα και 2 μέρες πρωί βράδυ με αποτέλεσμα να μην μου φτάσουν γιατί ήταν 5 ουσιαστικά μέρες και αναγκάστικα να αγοράσω και 2η συσκευασία, η οποία έδειξε αποτέλεσμα την 7η μέρα, άρα αν δεν είχα κάνει τα βραδινά θα μου έφτανε μια συσκευασία.

Καλή επιτυχία

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...