Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος & δαγκωμα θηλών !!!


Recommended Posts

ο μπεμπούλης είναι 5 μηνών και βγάλαμε τα πρώτα δοντάκια . που να ήξερα όμως πως θα πλησιάζαμε και στο τέλος του θηλασμού ?

εκεί που είπα περάσανε οι πόνοι, σταμάτησε να τραβιέται...τώρα έχουμε τα δόντια !!

Μπορεί να τρώει ήρεμα για 5-10 λεπτά και μετα δαγκώνει όταν θέλει να σταματήσει.

Επίσης μπορεί να τρώει ήρεμα αλλά επειδή θέλει να κοιτάξει κάπου που ακούει θόρυβο γυρνάει το κεφάλι με την θηλή στο στόμα....ax!

φοβάμαι μην τον τρομάξω καμιά φορά γιατί κι εγώ δεν το περίμενα οτι πονάει τόοσο πολύ ..καλέ αυτά κόβουν σαν μαχαίρια !!

τί μπορώ να κάνω ?

δοκίμασα να του βάζω κάτι να δαγκώνει πρώτα, αλλά δεν πιάνει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


χαχα!μου άρεσε που του έδωσες να δαγκώνει κάτι πριν!!!!!!!!!!!!!είσαι κορυφαία!και μένα με δαγκώνει...και δεν είναι μόνο αυτό.αυτή τη βδομάδα έβγαλε και 2 δόντια πάνω..συνεπώς πονάει και όταν ρουφάει...έχει συμβεί σε καμία ή νιώθετε πόνο μόνο όταν δαγκώνουν?εγώ όταν με δαγκώνει της λέω "μη...πονάει η μαμά...μη δαγκώνεις"συνήθως δεν το ξανακάνει αλλά κάποιες φορές το βλέπει σαν παιχνίδι ...οπότε δεν την ταίζω άλλο.δεν ξέρω τι θα κάνω ...αλλά πραγματικά πονάω..είναι και η κούραση....πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ιδιο θεματακι ειχαμε κι εμεις πριν κανα μηνα, με το πρωτο δοντακι.

 

Του ελεγα καθε φορα την ιδια φραση -χωρις να χαμογελαω, χωρις να φωναζω, με τον ιδιο τονο παντα-

"Μη! Ποναει η μαμουλα!".

 

Σταματουσε, με κοιτουσε, συνεχιζε. Μετα απο λιγο τα ιδια. "μη! Ποναει η μαμουλα!". Ξανα και ξανα!

 

Καποιες μερες το εκανε πολυ εντονα, και ειχα μαζι μου ενα μασητικο να το δαγκωνει να ηρεμει.

 

Του πηρε περιπου 15 μερες να το σταματησει και να καταλαβει τι του λεω. Εν τω μεταξυ εβγαλε και 2ο δοντι. Ολα καλα.

 

Και εμαθε και το "μη" γενικοτερα. οποτε παει να κανει σκανταλια, του λεω "μη", γυριζει και με κοιταζει και σταματαει (για ενα δευτερολεπτο...χαχαχα).

 

Σιγα σιγα θα μαθει. Κανε λιγη υπομονη. Μη σταματησεις το θηλασμο γι'αυτο το λογο. Λιγη εκπαιδευση θελει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ομοιοπαθουσα: Απο τοτε που εβγαλε το πρωτο δοντακι(29 Οκτωβρη) πεδευομουν με το δαγκωμα...δαγκωνε στην αρχη καταλαθος κι εγω δε μπορουσα και ψιλοεσκουζα και αυτη γελαγε..:shock::lol:.μετα το πηρε στην πλακα και το εκανε συνεχεια,επινε γαλα για 5 λεπτα και μετα δαγκωνε και γελαγε!!!:shock:Το παλευα μεχρι και πριν απο μια εβδομαδα,αλλα δεν αντεξα αλλο και τα παρατησα.Ενταξει,θηλασε 8,5 μηνες,τι να της κανω πια...με το θηλαστρο δε βγαινει,τις θηλες σιλικονης δεν τις θελει...ουφ!!!:-(

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του ελεγα καθε φορα την ιδια φραση -χωρις να χαμογελαω, χωρις να φωναζω, με τον ιδιο τονο παντα-

"Μη! Ποναει η μαμουλα!".

 

Σταματουσε, με κοιτουσε, συνεχιζε.

Πολλές φορές αυτό κάνω . Του λέω συνέχεια "Δεν δαγκώνουμε την μανούλα" αλλά από την άλλη μόλις με δαγκώσει με ακούει που κάνω δυνατά αα!! (χωρις να το θέλω ..μου ξεφεύγει !!). Σταματάει , με κοιτάει . Την ώρα πάλι που θα χορτάσει και θα θελήσει να σταματήσει τότε ξαναδαγκώνει γιατί είναι η ώρα που θέλει να παίξει μάλλον.

Έχει μπερδευτεί νομιζω....νομίζει πως η θηλή είναι παιχνίδι. Αφού όταν θηλάζει με το χερι του πιάνει σφιχτά το στήθος και όταν θέλει να κάνει διάλειμα , πιάνει με τα χέρια του την θηλή και την κοιτάει λες και την βλέπει πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια απ'τα ιδια κανει κ σε μενα! Τωρα τελευταια με πονανε οι θηλες πολυ! Βαζω μια αλοιφη μολις τον ταισω κ με ανακουφιζει αλλα μονο μεχρι να ξαναφαει! Κ εχει μονο τα 2 κατω δοντια...Τωρα που βγαινουν κ τα πανω τι θα γινω???

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές αυτό κάνω . Του λέω συνέχεια "Δεν δαγκώνουμε την μανούλα" αλλά από την άλλη μόλις με δαγκώσει με ακούει που κάνω δυνατά αα!! (χωρις να το θέλω ..μου ξεφεύγει !!). Σταματάει , με κοιτάει . Την ώρα πάλι που θα χορτάσει και θα θελήσει να σταματήσει τότε ξαναδαγκώνει γιατί είναι η ώρα που θέλει να παίξει μάλλον.

Έχει μπερδευτεί νομιζω....νομίζει πως η θηλή είναι παιχνίδι. Αφού όταν θηλάζει με το χερι του πιάνει σφιχτά το στήθος και όταν θέλει να κάνει διάλειμα , πιάνει με τα χέρια του την θηλή και την κοιτάει λες και την βλέπει πρώτη φορά

 

χαχα! βρε τα ατιμα! συνεννοημενα ειναι? ολα ΑΚΡΙΒΩς τα ιδια κανουν! Εισαι σε καλο δρομο! Συνεχισε και θα δεις οτι ξαφνικα θα σταματησει να το κανει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμένα μου τ κάνει αυτό και ακόμα δεν έχουμε δόντια. νομίζω ότι δε θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν βγάλει και δόντια... του λέω "μη" και αυτός με κοιτάει και γελάει! απελπίζομαι πραγματικά....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνω copy+paste ένα post που έγραψε σε άλλο topic η ΚΡΙΣΤΙΝΑ:

 

"Σε εμάς έπιασε η διακοπή θηλασμού....την ώρα που θηλάζει το μωρό δεν μπορεί να σε δαγκώσει όταν σταματάει λοιπόν θα είσαι έτοιμη μόλις πάει να σε δαγκώσει θα το πιέσεις ελαφρά προς το στήθος σου για να σε αφήσει (το ανάποδο από αυτό που κάνουμε γιατί συνήθως τραβάμε το παιδί προς τα έξω .....) ή θα βάζεις το δαχτυλάκι σου στην ένωση των χειλιών του για να ανοίξει το στόμα. Θα τον αφήνεις χωρίς καμία αντίδραση και θα απομακρύνεσαι για λίγο αν θέλει να θηλάσει ξανά θα τον ξαναβάλεις αν κάνει το ίδιο επαναλαμβάνεις τη διακοπή. Η δικιά μου το έβρισκε διασκεδαστικό ακόμα και να της λεω με ήρεμο τρόπο ότι δεν δαγκώνουμε τη μαμά οπότε η «αδιαφορία» είχε άμεσο αποτέλεσμα... δυο τρεις μέρες και τέλος. Έτσι κατάλαβε ότι η πράξη της είχε μια συνέπεια δηλ. δαγκώνω σταματάει ο θηλασμός...:wink:"

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω ...αν και όσες φορές προσπάθησα να τον φέρω κοντά μου , αποτραβιέται με πολύ δύναμη το πουλάκι μου !!!

έτσι κι αλλιώς αυτές τις μέρες έχουμε άλλα προβλήματα ....οπότε αυτό είναι παιχνιδάκι

το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν πως όταν δάγκωνε μετά από ώρα (που είχε φάει αρκετά ) τον σταματούσα εγώ επίτηδες.

Με κοιτούσε λίγο περίεργα...αλλά δεν τον ξανάβαζα στο στήθος. Ίσως για να καταλάβει πως όταν κάνει κάτι τέτοιο η μαμα θα σταματάει να του δίνει φαγητό (δεν ξέρω εάν είναι καλή τακτική αυτή ..)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσεξετε κοριτσια πως αντιδρατε στο δαγκωμα.......εχω συμβουλεψεις ποσες κοπελες πως πρεπει να αντιδρουν και την πατησα στο δευτερο. Ο πρωτος δεν χαμπαριαζε ουτε απο μαλωματα και δεν ξεκολλουσε απο το στηθος. Ο δευτερος ομως μου βγηκε πολυ ευαισθητος κι εβαλε τα κλαμματα με ενα πολυ μετριοπαθες μαλωματακι. Και ξεκινησε απεργια θηλασμου! Ευτυχως κρατησε 2 μερες αλλα ακομα προσπαθω να κερδισω την εμπιστοσυνη του, πολλα μωρα βιωνουν τραυματικα το μαλωμα του δαγκωματος και θελει προσοχη. Ειναι δυσκολο να συγκρατηθεις οταν ενα μωρο σε δαγκωνει στο στηθος και να μη φωναξεις και αναρρωτιεμαι κι εγω πως θα το καταφερω αυτο οταν με ξαναδαγκωσει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με κοιτούσε λίγο περίεργα...αλλά δεν τον ξανάβαζα στο στήθος. Ίσως για να καταλάβει πως όταν κάνει κάτι τέτοιο η μαμα θα σταματάει να του δίνει φαγητό (δεν ξέρω εάν είναι καλή τακτική αυτή ..)

 

Νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο...χωρις εντονη φωνη η μαλωμε, εξηγεις πολυ μαλακα οτι ποναει ετσι η μαμα και απλα τον απομακρυνεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βοηθειααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ποναω απιστευτα!οταν παω να βαλω το δαχτυλο στο στομα του δαγκωνει ακομα πιο πολυ!και το βραδυ οταν τρωει και δαγκωνει δεν μπορω να του μιλησω!!!!!!!!δεν ξερω τι να κανω!ειναι 14 μηνων και δεν καταλαβαινει οτι και να του πω!οπως και να αντιδρασω γιατι εχει τα ζορια του!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ποναω απιστευτα!οταν παω να βαλω το δαχτυλο στο στομα του δαγκωνει ακομα πιο πολυ!και το βραδυ οταν τρωει και δαγκωνει δεν μπορω να του μιλησω!!!!!!!!δεν ξερω τι να κανω!ειναι 14 μηνων και δεν καταλαβαινει οτι και να του πω!οπως και να αντιδρασω γιατι εχει τα ζορια του!

 

Να είσαι σίγουρη ότι καταλαβαίνει όταν του μιλάς.

Ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις και το εξής: όταν σε δαγκώνει τον πιέζεις ελαφρά προς το μέρος σου (προς το στήθος δηλαδή). Αντανακλαστικά το μωρό ανοίγει λίγο το στόμα για να αναπνεύσει καλύτερα και χαλαρώνει το πιάσιμο. Σιγά-σιγά το πιάνει το νόημα: ότι δεν μπορεί και να δαγκώνει και να θηλάζει. Θα πρέπει να παραμένεις ήρεμη σε όλη τη διαδικασία και να λες σταθερά "δεν δαγκώνουμε, η μαμά πονάει όταν δαγκώνεις" ή κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρη ότι καταλαβαίνει όταν του μιλάς.

Ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις και το εξής: όταν σε δαγκώνει τον πιέζεις ελαφρά προς το μέρος σου (προς το στήθος δηλαδή). Αντανακλαστικά το μωρό ανοίγει λίγο το στόμα για να αναπνεύσει καλύτερα και χαλαρώνει το πιάσιμο. Σιγά-σιγά το πιάνει το νόημα: ότι δεν μπορεί και να δαγκώνει και να θηλάζει. Θα πρέπει να παραμένεις ήρεμη σε όλη τη διαδικασία και να λες σταθερά "δεν δαγκώνουμε, η μαμά πονάει όταν δαγκώνεις" ή κάτι ανάλογο.

 

Πω πω! Με έχει πιάσει μια ανατριχίλα με αυτό το τόπικ.

 

Χρήσιμη συμβουλή, σε περίπτωση που το Ηλεκτράκι πάρει τις θηλές μου για μεζέ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 8μησι μηνών.Πριν από 2 εβδομάδες σταμάτησα το θηλασμό.Ηρθε σαν φυσική εξέλιξη καθώς είχα ήδη αντικαταστήσει αρκετά γεύματα με τις στέρεες τροφες και το βραδυνό του γάλα επίσης. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι προσπαθούσα καθε φορά να σώσω το στήθος μου απο ......τα σαγόνια του καρχαρία:D!!! Τι με το καλό να του μιλάω, τι να μου ξεφεύγει η φωναρα γιατί δεν προλάβαινα να αντιδράσω διαφορετικά, εκείνος το βιολί του!! Εκανα από 5 μηνών υπομονή , που έβγαλε το 1ο δόντι, αλλά όταν σταμάτησα είχε ήδη 7 δόντια και η υπομονή μου έιχε εξαντληθει.

Μακάρι να πιάνουν οι συμβουλές, αλλά σε εμένα προσωπικά δεν έπιασαν και κάθε φορά φοβόμουν να θηλάσω:(. Υπομονή σε όλες τις κοπέλες και να το προσπαθήσουν όσο μπορούν!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 8μησι μηνών.Πριν από 2 εβδομάδες σταμάτησα το θηλασμό.Ηρθε σαν φυσική εξέλιξη καθώς είχα ήδη αντικαταστήσει αρκετά γεύματα με τις στέρεες τροφες και το βραδυνό του γάλα επίσης. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι προσπαθούσα καθε φορά να σώσω το στήθος μου απο ......τα σαγόνια του καρχαρία:D!!! Τι με το καλό να του μιλάω, τι να μου ξεφεύγει η φωναρα γιατί δεν προλάβαινα να αντιδράσω διαφορετικά, εκείνος το βιολί του!! Εκανα από 5 μηνών υπομονή , που έβγαλε το 1ο δόντι, αλλά όταν σταμάτησα είχε ήδη 7 δόντια και η υπομονή μου έιχε εξαντληθει.

Μακάρι να πιάνουν οι συμβουλές, αλλά σε εμένα προσωπικά δεν έπιασαν και κάθε φορά φοβόμουν να θηλάσω:(. Υπομονή σε όλες τις κοπέλες και να το προσπαθήσουν όσο μπορούν!!

 

Με αφορμή όσα γράφεις (και όχι ως απάντηση στα όσα βίωσες που είναι φυσικά σεβαστά) θα ήθελα να πω, ειδικά για τις νέες μαμάδες, ότι όλα τα παιδάκια κάποια στιγμή δαγκώνουν το στήθος. Είναι φυσιολογικό. Το κάνουν γιατί πειραματίζονται κι όχι γιατί θέλουν να πονέσουν τη μαμά. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το αντιμετωπίσουμε και το πότε θα το σταματήσει ένα παιδάκι έχει να κάνει με το ίδιο το μωρό και με τη μαμά του.

 

Όπως είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι όλα τα παιδάκια το κάνουν κάποια στιγμή, έτσι είναι σημαντικό να ξέρουμε κι ότι κάποιες αντιδράσεις μας μπορούν άθελά μας να ενισχύσουν αυτή την συμπεριφορά που πλέον μπορεί να γίνει κακή συνήθεια.

 

Συχνά λέγεται ότι η αντιμετώπιση του δαγκώματος του στήθους είναι για τη μαμά η πρώτη κατάσταση όπου καλείται να "διαπαιδαγωγήσει" το μωρό της. Αν το δούμε έτσι, τότε το δάγκωμα σε συνδυασμό με τον θηλασμό είναι μια ευκαιρία εκμάθησης νέων πραγμάτων στο παιδί και όχι η αρχή του τέλους του θηλασμού :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Με αφορμή όσα γράφεις (και όχι ως απάντηση στα όσα βίωσες που είναι φυσικά σεβαστά) θα ήθελα να πω, ειδικά για τις νέες μαμάδες, ότι όλα τα παιδάκια κάποια στιγμή δαγκώνουν το στήθος. Είναι φυσιολογικό. Το κάνουν γιατί πειραματίζονται κι όχι γιατί θέλουν να πονέσουν τη μαμά. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το αντιμετωπίσουμε και το πότε θα το σταματήσει ένα παιδάκι έχει να κάνει με το ίδιο το μωρό και με τη μαμά του.

 

Όπως είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι όλα τα παιδάκια το κάνουν κάποια στιγμή, έτσι είναι σημαντικό να ξέρουμε κι ότι κάποιες αντιδράσεις μας μπορούν άθελά μας να ενισχύσουν αυτή την συμπεριφορά που πλέον μπορεί να γίνει κακή συνήθεια.

 

Συχνά λέγεται ότι η αντιμετώπιση του δαγκώματος του στήθους είναι για τη μαμά η πρώτη κατάσταση όπου καλείται να "διαπαιδαγωγήσει" το μωρό της. Αν το δούμε έτσι, τότε το δάγκωμα σε συνδυασμό με τον θηλασμό είναι μια ευκαιρία εκμάθησης νέων πραγμάτων στο παιδί και όχι η αρχή του τέλους του θηλασμού :D

EvaMD είδα τώρα το μήνυμά σου!! Συμφωνώ σε αυτά που λες και σίγουρα όλα τα παιδάκια δαγκώνουν κάποια στιγμή τη μαμά τους κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Δεν σταμάτησα όμως μόνο για αυτό το λόγο, αλλά κυρίως διότι το γάλα μου έιχε ελαττωθεί και έτσι με το να αργεί να κατέβει, το μωρό δυσφορούσε. Σε μένα προσωπικά δεν έπιασαν οι ήρεμες κουβέντες, σε μένα όμως!!Το κάθε μωρό αντιδράει διαφορετικά!

Δεν θέλω να περάσω το μήνυμα να σταματήσουν οι κοπέλες το θηλασμό λόγω δαγκώματος(δε λέω ότι αυτό εννοείς, μην παρεξηγηθώ !!), αλλά να το προσπαθήσουν όσο μπορούν! Εγώ μέχρι εκεί μπορούσα!Ακόμα και τώρα που με δαγκώνει(μάγουλο, λαιμό, χέρι κλπ!) συνεχίζει και το κάνει, παρόλο που του λέω ήρεμα να το σταματήσει! Αυτά....:D!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...