Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

ANDEDANTINOS

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

........Απο χτες εχω ρηξει εναν καβγα με τον φωτογραφο μας γιατι ενω εχει πληρωθει για την βαπτιση εχουμε φτιαξει 4 album (βαπτιση διδυμων ) και εχουμε τυπωσει μερικες φωτογραφιες ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΩΣΕΙ ΤΟ CD ME ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑΤΙ λεει οτι ειναι πνευματικη του ιδιοκτησια και οτι θελω θα μου το φτιαξει εκεινος γιατι κραταει αρχειο χρονων

Και τον ρωταω : 1) Eαν τα παιδια μου μετα απο 5-10-20 χρονια θελουν να τυπωσουν κατι που θα σας βρουνε ?

2)Εισαστε τοσο σιγουρος οτι η επειχειρηση σας δεν θα κλεισει ή δεν θα φαλιρησει και εγω τοτε τι κανω ?

3) Οι φωτογραφιες των παιδιων μου ειναι κτημα δικο σας

...................Σας εχει τυχει κατι παρομοιο ? Υπαρχει καποιος δικηγορος που μπορει να μου πει εαν ισχυουν αυτα που μου λεει ......δεν εχω υπογραψει καποιο χαρτι . Βρηκα μεσα απο το internet το νομο 2121/93 ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥ

Εχει οντως το δικαιωμα να μου κραταει το cd ?

Σας ευχαριστω και χρονια πολλα και παλι

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν είναι νομικά σωστό αυτό που λέει, αλλά ακόμα κι αν είναι, ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να σου δώσει αντίγραφο του cd για να το κάνεις ό,τι θέλεις. Φαντάζομαι πως αυτός το κάνει για να μην πας αλλού να τυπώσεις τις φωτογραφίες και χάσει λεφτά. Πάντως πολύ γύφτος ο τύπος ρε γμτ... Και μετά αναρωτιουνται γιατί τους λέμε κακούς επαγγελματίες.:|

καλημερα και να σου ζησουν τα τεκνα σου:D

επειδη ειμαι σε οικογενεια φωτογραφων ο μπαμπας μου ειναι δηλ αλλα και ο νονος μου,θα σου πω οτι ναι μπορει να στο αρνηθει καθαρα για λογους συμφεροντος.ο μπαμπας μου το δινει το cd με τις φωτο παντα και εκεινος οντως κραταει ενα αντιγραφο ο νονος μου ομως που θεωρει τον ευατο του πιο επαγγελματια:? δεν το δινει φυσικα για να πηγαινει εκει ο κοσμος να παιρνει τις ανατυπωσεις απο τις φωτο.φαντασου μονο στο δικο μου γαμο μου εδωσε το cd και σε κανενα πελατη.

μπορεις να του ζητησεις ενα αντιγραφο και πες του οκ ας κρατησει το πρωτοτυπο,ελπιζω να βρεις ακρη.:D

Αυτή είναι πολύ γνωστή τακτική των φωτογράφων για να χρεώνουν τις εκτυπώσεις:mad:

Στον γάμο μου έδωσα παραπάνω λεφτά στον φωτογράφο από αυτά που είχαμε συμφωνήσει για να πάρω και το cd.

Στην βάπιτση συμφώνησα από την αρχή τιμή μαζί με το cd και μάλιστα ο φωτογράφος δεν ήθελε. Έφτασα σε σημείο να του πω ότι αν δεν μου δώσει το cd θα κανονίσω με άλλον φωτογράφο:rolleyes:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να του ζητήσεις μια τιμή για να στο δώσει...

Εμένα ο φωτογράφος μου έδωσε ένα cd με τις φωτογραφίες περισσότερο για να μπορώ να τις δω καλύτερα και να διαλέξω, αλλά από εκεί δεν μπορώ να τυπώσω γιατί είναι πολύ χαμηλή η ανάλυση και επείσης έχει βάλει πάνω στην φωτογραφία του ένα λογότυπο του!

Κοινώς αν τυπώσω από εκεί, βγαίνει χάλια η φωτογραφία. Αν θέλω κι άλλες φωτογραφίες, πρέπει να τις τυπώνω από εκείνον. Πάντως εμένα δεν μου κάνει αντύπωση. Από όσους γνωρίζω έτσι ήταν το καθεστώς!

Δεν σο δίνουν τις φωτογραφίες σε cd ώστε να μπορείς να τυπώσεις.

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Διαφημίσεις

Εμείς και στο γάμο και στη βάφτιση στη συμφωνία που κάναμε με το φωτογράφο εκτός από άλμπουμ κλπ είχαμε συμφωνήσει να μας δώσει και τα αρχεία , όλες τις λήψεις σε CD κι έτσι έγινε. Ο ίδιος μπορεί να έχει κρατήσει στο αρχείο του αντίγραφο. Εμείς π.χ. είχαμε συμφωνήσει να μας τυπώσει 100 φωτογραφίες , αλλά σκέψου ότι 90 μόνο ήθελε η γιαγιά μας!!! Τις υπόλοιπες τις τύπωσα αλλού φτιάχνοντας ένα CD με τις δικές μου επιλογές.

Οι περισσότεροι πάντως σου δίνουν CD με τα δείγματα και υδατογράφημα στην κάθε φωτό με το λογότυπο τους για να αναγκαστείς να παραγγείλεις από αυτούς τις επιπλέον...

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Καλημερα και σας ευχαριστω ολες για την αμεση ανταποκριση σας

.......και εμενα (μου κανει χαρη - μετα τον τσακωμο ) μου δινει ενα cd με ολες τις φωτογραφιες αλλα σε χαμηλη αναλυση και δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο παρα μονο να τις δω σε computer . Φυσικα εγω δεν το πηρα αυτο το cd ( τι να το κανω )

.......κοριτσια θα το τραβηξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

εχει παρει παρα πολλα λεφτα , χωρις αποδειξη (50 EYΡΩ)

Απλα θελω να ξερω εαν αξιζει ή οχι

Επειδή κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα, τελικά πήρα μια φουρνιά φωτογραφίες από τον φωτογράφο της βάπτισης και μετά τις σκάναρα και τις έδωσα για εκτύπωση σε άλλο φωτογραφείο. Αν και ήταν λίγο ματ το χαρτί βγήκαν πολύ καλές. Στο γάμο μου δεν μπόρεσα να το κάνω γιατί ήταν σε έντονο ματ και δεν έβγαινε καλό το σκανάρισμα )είχε τα χρώματα με τελίτσες.

Το καλύτερο βέβαια είναι να το συμφωνήσεις από πριν και να σου τις δώσει σε cd ανεπεξέργαστες και χωρίς λογότυπο.

Πάντως και εγώ ετσι ξέρω και στον γάμο είχαμε πληρώσει παραπάνω για να μας δώσει και τις Originall χωρίς δηλ.μοντάζ κτλ.και στην βάφτιση κάνεμε κάποια καλύτερη συμφωνία γιατι μου ζήτησε να βάλει Photo της μικρής στο site και εντάξει διαλέξαμε κάποιες εμείς και εκείνος μας εδωσε μετά τα Originall .Αλλά όλοι έτσι το κάνουν μόνο και μόνο για να σε έχουν σταθερό πελάτη για τις επανεκτυπώσεις.

Δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο κακό κάνουν με αυτή τη συμπεριφορά? Δηλαδή το κέρδος του από 50 φώτο που θα εμφανίσεις πχ είναι μεγαλύτερο από τη σύσταση που θα κάνεις αν είναι καλός και πάνε άλλοι 3 φίλοι και γνωστοί σου??

Πολύ αντιεπαγγελματικό το βρίσκω. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα γνωστό μου δικηγόρο να του κάνει ένα τηλέφωνο και να τον απειλήσει με μήνυση. Ας κρατήσει αυτός αρχείο αν θέλει αλλά εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις αντίγραφα καλής ανάλυσης των φωτογραφιών που έχει ΗΔΗ πληρώσει!

Απλά να συμπληρώσω ότι και στο γάμο και στη βάπτιση ποτέ δεν μου έτυχε κάτι ανάλογο (2 διαφορετικοί φωτογράφοι).

Διαφημίσεις

αυτο που θελω να μαθω ειναι εαν καλυπτεται απο το νομο 2121/93 γιατι καθως διαβαζω τον νομο δεν μπορω να το καταλαβω εαν ειναι απολυτα καλυμμενος ο φωτογραφος για αυτο που κανει ?

Σας παραθετω τον νομο εαν κατι καταλαβαινετε παραπνω παρακαλω πολυ βοηθηστε με

ευχαριστω

Προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων του φωτογράφου σύμφωνα με το νόμο 2121/93

Ο νόμος 2121/93 Περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμός φύλλου 25/τεύχος Α'/4-3-93 ρητά κατοχυρώνει το φωτογραφικό copyright τόσο μέσα από τις γενικές διατάξεις του άρθρου 2 "Περί αντικειμένου του δικαιώματος", του άρθρου 3 "Περί περιουσιακού δικαιώματος" και του άρθρου 4 "Περι ηθικού δικαιώματος" αλλά και ειδικότερες διατάξεις με αποκορύφωμα το άρθρο 38 που αναφέρεται αποκλειστικά στα δικαιώματα των φωτογράφων.

Oι φωτογραφίες προστατεύονται ως αυτοτελή έργα που εκφράζονται με ορισμένη μορφή. Στα χέρια του δημιουργού - φωτογράφου προσφέρεται ένα πλέγμα διατάξεων που τον κατοχυρώνουν απόλυτα. Ανήκει πλέον στη δική του πρωτοβουλία πώς θα μεθοδεύσει την προστασία και τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων του εφόσον παραβιασθούν.

.

Nόμος 2121/93

Άρθρο 1

Πνευματική Ιδιοκτησία

1. Οι πνευματικοί δημιουργοί, με τη δημιουργία του έργου, αποκτούν πάνω σ' αυτό πνευματική ιδιοκτησία, που περιλαμβάνει, ως αποκλειστικά και απόλυτα δικαιώματα, το δικαίωμα της εκμετάλλευσης του έργου (περιουσιακό δικαίωμα) και το δικαίωμα προστασίας του προσωπικού τους δεσμού προς αυτό (ηθικό δικαίωμα).

2. Τα δικαιώματα αυτά περιλαμβάνουν τις εξουσίες, που προβλέπονται στα άρθρα 3 και 4 του παρόντος νόμου.

Άρθρο 2

Αντικείμενο του δικαιώματος

1. Ως έργο νοείται καθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα λόγου, τέχνης ή επιστήμης, που εκφράζεται με οποιαδήποτε μορφή, ιδίως τα γραπτά ή προφορικά κείμενα, οι μουσικές συνθέσεις, με κείμενο ή χωρίς, τα θεατρικά έργα, με μουσική ή χωρίς, οι χορογραφίες και οι παντομίμες, τα οπτιακουστικά έργα, τα έργα των εικαστικών τεχνών, στα οποία περιλαμβάνονται τα σχέδια, τα έργα ζωγραφικής και γλυπτικής, τα χαρακτικά έργα και οι λιθογραφίες, τα αρχιτεκτονικά έργα, οι φωτογραφίες, τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών, οι εικονογραφήσεις, οι χάρτες, τα τρισδιάστατα έργα που αναφέρονται στη γεωγραφία, την τοπογραφία, την αρχιτεκτονική ή την επιστήμη.

.......................................

5. Η προστασία του παρόντος νόμου δεν εκτείνεται σε επίσημα κείμενα με τα οποία εκφράζεται η άσκηση πολιτειακής αρμοδιότητας και ιδίως σε νομοθετικά, διοικητικά ή δικαστικά κείμενα, καθώς και στις εκράσεις της λαϊκής παράδοσης, στις ειδήσεις και στα απλά γεγονότα ή στοιχεία.

Άρθρο 3

Το περιουσιακό δικαίωμα

1. Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στο δημιουργό ιδίως την εξουσία να επιτρέπει ή να απαγορεύει: α) την εγγραφή και την αναπαραγωγή του έργου με κάθε μέσο, όπως μηχανικά, φωτοχημικά ή ηλεκτρονικά μέσα β) τη μετάφραση του έργου γ) τη διασκευή, την προσαρμογή ή άλλες μετατροπές του έργου δ) τη θέση σε κυκλοφορία του πρωτότυπου ή αντιτύπων του έργου με μεταβίβαση της κυριότητας, με εκμίσθωση ή με δημόσιο δανεισμό, καθώς και την επιβολή περιοριστικών όρων στη μεταβίβαση, την εκμίσθωση ή το δημόσιο δανεισμό, ιδίως σε ό,τι αφορά τη χρήση των αντιτύπων ε) την παρουσίαση του έργου στο κοινό στ) τη δημόσια εκτέλεση του έργου ζ) τη μετάδοση ή αναμετάδοση του έργου στο κοινό με τη ραδιοφωνία και την τηλεόραση, με ηλεκτρομαγνητικά κύματα ή με καλώδια ή με άλλους υλικούς αγωγούς ή με οποιανδήποτε άλλο τρόπο, παραλλήλως προς την επιφάνεια της γης ή μέσω δορυφόρων η) την εισαγωγή αντιτύπων του έργου, που παρήχθησαν στο εξωτερικό χωρίς τη συναίνεση του δημιουργού ή, εφόσον πρόκειται για εισαγωγή από χώρες εκτός της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, που το δικαίωμα της εισαγωγής αντιτύπων στην Ελλάδα είχε συμβατικά διατηρηθεί από το δημιουργό.

2. Δημόσια θεωρείται κάθε χρήση ή εκτέλεση ή παρουσίαση του έργου, που κάνει το έργο προσιτό σε κύκλο προσώπων ευρύτερο από το στενό κύκλο της οικογένειας και το άμεσο κοινωνικό περιβάλλον, ανεξαρτήτως από το αν τα πρόσωπα αυτού του ευρύτερου κύκλου βρίσκονται στον ίδιο ή σε διαφορετικούς χώρους.

Άρθρο 4

Το ηθικό δικαίωμα

1. Το ηθικό δικαιώμα δίνει στο δημιουργό ιδίως τις εξουσίες: α) της απόφασης για το χρόνο, τον τόπο και τον τρόπο κατά τους οποίους το έργο θα γίνει προσιτό στο κοινό (δημοσίευση) β) της αναγνώρισης της πατρότητάς του πάνω στο έργο και ειδικότερα την εξουσία να απαιτεί, στο μέτρο του δυνατού, τη μνεία του ονόματός του στα αντίτυπα του έργου του και σε κάθε δημόσια χρήση του έργου του ή, αντίθετα, να κρατάει την ανωνυμία του ή να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο γ) της απαγόρευσης κάθε παραμόρφωσης, περικοπής ή άλλης τροποποίησης του έργου του, καθώς και κάθε προσβολής του δημιουργού οφειλόμενης στις συνθήκες παρουσίασης του έργου στο κοινό δ) της προσπέλασης στο έργο του, έστω και αν το περιουσικό δικαίωμα στο έργο ή η κυριότητα στον υλικό φορέα του έργου ανήκει σε άλλον, οπότε η προσπέλαση πρέπει να πραγματοποιείται κατά τρόπο που προκαλεί τη μικρότερη δυνατή ενόχληση στο δικαιούχο ε) προκειμένου περί έργων λόγου ή επιστήμης, της υπαναχώρησης από συμβάσεις μεταβίβασης του περιουσιακού δικαιώματος ή εκμετάλλευσής του εφόσον αυτό είναι αναγκαίο για την προστασία της προσωπικότητάς του εξαιτίας μεταβολής στις πεποιθήσεις του ή στις περιστάσεις και με καταβολή αποζημίωσης στον αντισυμβαλλόμενο για τη θετική του ζημιά.

Καταρχήν, πιστεύω πως εφόσον ήθελες να έχεις όλες τις φωτογραφίες σε cd θα έπρεπε να το είχες προσυμφωνημένο με τον φωτογράφο για να μην αναγκαστείτε να μαλλιοτραβηχτείτε στο τέλος...

Τώρα, κατά πόσο είναι δίκαιο ή άδικο, δεν μπορώ να το κρίνω. Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, αλλά εφόσον όπως λες υπάρχει Νόμος περί Πνευματικών Δικαιωμάτων, με ένα τηλέφωνο στον Συνήγορο του Πολίτη θα μπορούσαν να σε κατοτοπίσουν γρήγορα κι εύκολα...

Μου φαίνεται λογικό πάντως να μην μας δίνουν όλο το υλικό που έχουν. Και μια απορία: άντε και πες ότι στα έδωσε, τα σκανάρεις και τα τυπώνεις.... Δεν είναι λίγο "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας" που λέμε ???? Δλδ σε θέμα ποιότητας/επεξεργασίας κλπ... Σε εμάς η φωτογράφος μας τουλάχιστον στα φηφιακά έχει ρίξει πολύ δουλειά η κοπέλα... άρα και να τα είχα εγώ, δεν θα έβγαινε το ίδιο αποτέλεσμα αισθητικά εννοώ...

Είναι κρίμα πάντως να δημιουργούνται τέτοιου είδους παρατράγουδα πάνω στην χαρά σου...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

αυτο με τα πνευματικα δικαιωματα δεν μπορω να το καταλαβω. Δεν πηγε απο μονος του να κανει τη φωτογραφηση για να του ανηκει ενα υλικο που περιεχει προσωπα μη οικεια σε αυτον. Πληρωθηκε για να κανει αυτη τη δουλεια. Δηλαδη αν πληρωνα ενα ζωγραφο για πορτραιτο θα μου εδινε αντιγραφο ή το πρωτοτυπο πινακα.

κοριτσακια μου!

Καταρχήν, πιστεύω πως εφόσον ήθελες να έχεις όλες τις φωτογραφίες σε cd θα έπρεπε να το είχες προσυμφωνημένο με τον φωτογράφο για να μην αναγκαστείτε να μαλλιοτραβηχτείτε στο τέλος...

metaxaki δεν μου ζητηθηκε να υπογραψω καποιο χαρτι ....και επιπλεον και στον γαμο μου ( αλλος φωτογραφος) μου ειχε δωθει το cd ....οποτε γιατι οχι τωρα

metaxakiΚαταρχήν, πιστεύω πως εφόσον ήθελες να έχεις όλες τις Μου φαίνεται λογικό πάντως να μην μας δίνουν όλο το υλικό που έχουν. Και μια απορία: άντε και πες ότι στα έδωσε, τα σκανάρεις και τα τυπώνεις.... Δεν είναι λίγο "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας" που λέμε ???? Δλδ σε θέμα ποιότητας/επεξεργασίας κλπ... Σε εμάς η φωτογράφος μας τουλάχιστον στα φηφιακά έχει ρίξει πολύ δουλειά η κοπέλα... άρα και να τα είχα εγώ, δεν θα έβγαινε το ίδιο αποτέλεσμα αισθητικά εννοώ...

Είναι κρίμα πάντως να δημιουργούνται τέτοιου είδους παρατράγουδα πάνω στην χαρά σου...

metaxaki ΕΓΩ δεν το βρισκω λογικο να κραταει αρχειο δικο μου ...δεν θελω να τα τυπωσω ( μου εχει φτιαξει ο φωτογραφος 4 album και μου εχει τυπωσει και φωτογραφιες και εχει πληρωθει extra για αυτα) θελω να εχω 1 αρχειο οποτε καποια στιγμη - καποτε ισως τα παιδια μου να θελουν να φτιαξουν κατι - να τυπωσουν και να τα εχουν ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ

Διαφημίσεις

Εγώ πάντα παίρνω τα CD - αλλά πάντα ξεκαθαρίζω τα πράγματα από πρίν.

Τώρα αν είμουν στην θέση σου θα το τραβούσα.

Τι παει να πει "πνευματικά δικαιώματα" ??????

Τον πλήρωσες για να κάνει υπηρεσία, την έκανε μισή αφού δεν σου έδωσε το CD με πλήρη ανάλυση και δεν σου έδωσε και απόδειξη (ΚΑΚΩΣ).

Επιπλέον με πιο δίκαιωμα να κράταει τις φωτογραφίες των παιδιών σου???

Αν ήθελες να το τραβήξεις θα μπορούσες να ζητήσεις οχι μόνο να σου δώσει τα πάντα ηλεκτρονικά και προτότυπα αλλά και να καταστρέψει αυτά που έχει.

Που ξέρεις εσύ πως θα χρησιμοποιηθούν οι φωτογραφίες??????Οι φωτογραφίες των παιδιών σου ανήκουν στα παιδιά σου και όχι σε άγνωστους!!

Δηλαδή σίγουρα θα έκανα λόγο για καταγγελεία σε σύνδεσμο καταναλωτών,

εφορία και προστασια προσωπικών δεδομένων!

(Τα πήρα λίγο με αυτά που διαβάζω φαίνεται? :evil:)

jannis σε ευχαριστω για την απαντηση σου καλεσα στον καταναλωτη και με ενημερωσαν οτι θα επρεπε να εχουν υπογραφει οτι εχουμε συμφωνησει και να εχουν υπωθει προφορικα αλλιως....δεν μπορουν να κανουν κατι

Kορίτσια η αλήθεια είναι ότι δεν τις δίνουν τις φωτό και στα cd δεν είναι εκτυπώσιμες.Είναι με πολύ χαμήλή ανάλυση και δεν βγαινουν καλές. Βέβαια από την αλλη σου χρεώνουν 1,5 ? τη μία αν πάς να πάρεις επιπλέον. Μόνο ο φωτογράφος του γάμου μου εδωσε αντίγραφγα εκυπώσιμα όχι από την καλή του την καρδιά αλλά επειδή μου έχασε τις μισες φωτο!!!!!!!Εκεί να δεις επαγγελματίες...Το κακό ήταν ότι του είχαμε δώσει τα λεφτά πριν πάρουμε τις φωτό. Μεγάλες βλακείες έχω κάνει!!!!Το θυμήθηκα και συγχήστηκα πάλι!!

Βάσει νόμου οι φωτογράφοι καλύπτονται γιατί η δουλειά τους θεωρείται πνευματική τους ιδιοκτησία. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, λυπάμαι.

Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να χρησιμοποιήσουν αυτές τις φωτο για να τις βάλουν στην βιτρίνα τους και να περνάει ο καθένας να σε βλέπει. Ή μερικοί βάζουν τιβι και βάζουν γαμους και βαφτίσεις κλπ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Το ότι μπορεί να κρατάει το αρχείο ως πνευματική του ιδιοκτησία αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το εκθέτει στη βιτρίνα του ή να το εκμεταλλευτει με άλλου είδους τρόπο. Απλά νομιμοπιείται να το κρατήσει στο αρχείο του.

Αν δεις την φάτσα σου - ή των παιδιών σου- πουθενά στη βιτρίνα του χωρίς την έγγραφη άδειά σου, τον χορεύεις στο ταψί αν δεν τα βγάλει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Καλημερα και σας ευχαριστω ολες για την αμεση ανταποκριση σας

.......και εμενα (μου κανει χαρη - μετα τον τσακωμο ) μου δινει ενα cd με ολες τις φωτογραφιες αλλα σε χαμηλη αναλυση και δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο παρα μονο να τις δω σε computer . Φυσικα εγω δεν το πηρα αυτο το cd ( τι να το κανω )

.......κοριτσια θα το τραβηξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

εχει παρει παρα πολλα λεφτα , χωρις αποδειξη (50 EYΡΩ)

Απλα θελω να ξερω εαν αξιζει ή οχι

Καλησπέρα,

50 ευρώ για βάπτιση σίγουρα δεν το λες και πάρα πολλά λεφτά :?

πιθανών να έχεις γράψει κάτι λάθος

Αν δεν υπάρχει συμφωνητικό για το τι θα σου παραδώσει δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Οι περισσότεροι φωτογράφοι δεν δίνουν φωτογραφίες σε ηλεκτρονική μορφή (υψηλής ανάλυσης) όπως παλιά δεν έδιναν τα αρνητικά και το κάνουν αυτό κυρίως για το κέρδος από τις επανεκτυπώσεις.

Πολύ γνωστό πολυκατάστημα ηλεκτρονικών ειδών "που δεν είναι και χτεσινός" έχει την εκτύπωση φωτογραφίας 15x21 0,12?

σύγκρινε το με την τιμή σου και βγάλε το ποσοστό :shock:

Δες και αυτό που βρήκα στο net.

Φωτογράφηση και Πνευματικά Δικαιώματα Φωτογράφου

Πως είσαστε σίγουροι ότι νομιμοποιείται να τα κρατήσει στο αρχείο του?

Μιλάμε για φωτογραφίες από Ιδιωτική συγκέντρωση.

Αυτά που λέει στο παραπάνω site είναι η ερμηνεία του νόμου από τον συγκεκριμένο οργανισμό. Δεν είναι κάτι "επίσημο" κάτι με νομική ισχύ - δεν είναι μια ερμηνεία / απόφαση δικαστηρίου. Οι καταναλωτες μπορουν να βάλουν τις ακριβώς αντίθετες απόψεις σε άλλο site - πάλι δεν θα έχει νομική ισχύ.

Πως είσαστε σίγουροι ότι νομιμοποιείται να τα κρατήσει στο αρχείο του?

Μιλάμε για φωτογραφίες από Ιδιωτική συγκέντρωση.

Ιδιωτική συγκέντρωση την οποία εμείς τον καλούμε να την καλύψει επαγγελματικά. Δεν παραβίασε κανένα άσυλο.

Υπάρχει και δεδικασμένο (νομίζω) που έχει αναφερθεί παλαιότερα στο φόρουμ.

εξ' ου και η απάντηση του συνήγορου του καταναλωτή, αν κρατούσε παράνομα το αρχείο ο φωτογράφος θα μπορούσε να επέμβει ο συνήγορος..... αλλά δεν μπορεί.

jannis σε ευχαριστω για την απαντηση σου καλεσα στον καταναλωτη και με ενημερωσαν οτι θα επρεπε να εχουν υπογραφει οτι εχουμε συμφωνησει και να εχουν υπωθει προφορικα αλλιως....δεν μπορουν να κανουν κατι
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Βάσει νόμου οι φωτογράφοι καλύπτονται γιατί η δουλειά τους θεωρείται πνευματική τους ιδιοκτησία. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, λυπάμαι.

Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να χρησιμοποιήσουν αυτές τις φωτο για να τις βάλουν στην βιτρίνα τους και να περνάει ο καθένας να σε βλέπει. Ή μερικοί βάζουν τιβι και βάζουν γαμους και βαφτίσεις κλπ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Το ότι μπορεί να κρατάει το αρχείο ως πνευματική του ιδιοκτησία αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το εκθέτει στη βιτρίνα του ή να το εκμεταλλευτει με άλλου είδους τρόπο. Απλά νομιμοπιείται να το κρατήσει στο αρχείο του.

Αν δεις την φάτσα σου - ή των παιδιών σου- πουθενά στη βιτρίνα του χωρίς την έγγραφη άδειά σου, τον χορεύεις στο ταψί αν δεν τα βγάλει.

τωρα που το ειπες αυτο τι θυμηθηκα περπαταμε με τον αντρα μου στο δρομο και εκει που κοιταω σε ενα φωτογραφειο βλεπω σε μια μεγαλη φωτογραφεια τον αντρουλη μου με την πρωην γυναικα του:shock::shock::shock:

σοκ!!!τα εβγαλε αμεσως ομως οταν του ειπαμε,το κακο ομως ειναι οτι δεν το δινουν το cd με τις φωτογραφειες γιατι θελουν να τα τσεπωνουν απο παντου!!!αυτο ειναι το θεμα!

qcKmp2.png

Το επιχείρημα του φωτογράφου είναι γελοίο. Πολύ πιο τίμιο θα ήταν να σου απαντήσει ότι αυτή ήταν η συμφωνία σας, για συγκεκριμένες φωτογραφίες και όχι για το CD. Μπορείς πολύ απλά να του πεις ότι δεν επιθυμείς οποιοδήποτε ενήλικο άτομα να έχει φωτογραφίες των ανήλικων τέκνων σου, έχεις υποχρέωση να τα προστατέψεις γιατί δεν ξέρεις για ποιο λόγο κάποιος θέλει να έχει γυμνές φωτογραφίες ξένων παιδιών. Για αυτών μπορεί να είναι δουλειά, για εσένα όμως είναι τα παιδιά σου και του απαγορεύεις να τα ακόμα και να τις κρατήσει στο αρχείο του. Από τη μία προστασία πνευματικών δικαιωμάτων από την άλλη προστασία ανηλίκων. Δεν μπορεί καν να αποδείξει ότι του έδωσες την άδεια αφού ουτε υπογράψατε κάτι ούτε απόδειξη έδωσε.

Καλησπέρα,

50 ευρώ για βάπτιση σίγουρα δεν το λες και πάρα πολλά λεφτά :?

πιθανών να έχεις γράψει κάτι λάθος

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

εχει παρει 1500 E και μου εχει δωσει αποδειξη 50 Ε