Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια μου βοηθήστε μια λείαν συντόμως μανούλα....

 

Σε περίπου 20 μέρες γίνομαι μανούλα και αρχίζω και ετοιμάζομαι....Ξέρετε τα σχετικά της βαλίτσας.....

 

Σήμερα πήγε ο ανδρούλης μου σούπερ μάρκετ και του είπα να πάρει και 1 πακέτο μωρομάντιλα pampers (στην συσκευασία πορτοκαλί - πράσινο)....Ελα όμως που αυτη τελικά έβγαινε για λίγο καιρο (λάθος μου το ξέρω)..... και ο κακομοίρης μου πήρε την συσκευασια μωρομάντιλα της babycare....

 

10_babycare2_177x.jpg

 

Σας ρωτάω λοιπόν, είναι καλή αυτη για το δερματάκι του νεογέννητου νινιού ή τελικά να πάρω τα pampers σιγουριά???

 

όχι τίποτα άλλο πήρε την συσκευασία των τριών!!!

 

Περιμένω απαντηση σας για να ξέρω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλύτερα να μη χρησιμοποιήσεις μωρομάντηλα στο νεογέννητο...Εγώ ακόμα και τώρα τον πλένω και τα χρησιμοποιώ μόνο όταν είμαι εκτός σπιτιού ακόμα και φιλικού.

Πάντως αυτά είχα πάρει στην αρχή πραγματικά καλύτερα από τα πάμπερς.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου βοηθήστε μια λείαν συντόμως μανούλα....

 

Σε περίπου 20 μέρες γίνομαι μανούλα και αρχίζω και ετοιμάζομαι....Ξέρετε τα σχετικά της βαλίτσας.....

 

Σήμερα πήγε ο ανδρούλης μου σούπερ μάρκετ και του είπα να πάρει και 1 πακέτο μωρομάντιλα pampers (στην συσκευασία πορτοκαλί - πράσινο)....Ελα όμως που αυτη τελικά έβγαινε για λίγο καιρο (λάθος μου το ξέρω)..... και ο κακομοίρης μου πήρε την συσκευασια μωρομάντιλα της babycare....

 

10_babycare2_177x.jpg

 

Σας ρωτάω λοιπόν, είναι καλή αυτη για το δερματάκι του νεογέννητου νινιού ή τελικά να πάρω τα pampers σιγουριά???

 

όχι τίποτα άλλο πήρε την συσκευασία των τριών!!!

 

Περιμένω απαντηση σας για να ξέρω!!!!

 

εμείς το πρώτο εξάμηνο πέρναμε οικολογικά, από κατάστημα βιολογικών, για να πa;iρνουμε τα πολλά δηλ. και μετά πλύσιμο, ή για τη βόλτα, για χεράκια και στόμα, μετά αρχίσαμε αυτά, και πάλι κυρίως για πλύσιμο χεριών και άλλων αντικειμένων και πιο σπάνια για τον πωπό, βασικά ακόμη τον πλένουμε, πάντως δεν μας έκαναν αλλεργίες, σπιθουράκια ή άλλα δερματικά και τα προτιμώ κι εγώ από pampers

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρναμε τα babycare σχεδόν εξαρχής (μόλις δηλαδή ανακαλύψαμε ότι είναι ελληνική εταιρεία η ίδια με τα babylino) και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα ;) Είχαμε δοκιμάσει και τα πράσινα και τα κίτρινα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου βοηθήστε μια λείαν συντόμως μανούλα....

 

Σε περίπου 20 μέρες γίνομαι μανούλα και αρχίζω και ετοιμάζομαι....Ξέρετε τα σχετικά της βαλίτσας.....

 

Σήμερα πήγε ο ανδρούλης μου σούπερ μάρκετ και του είπα να πάρει και 1 πακέτο μωρομάντιλα pampers (στην συσκευασία πορτοκαλί - πράσινο)....Ελα όμως που αυτη τελικά έβγαινε για λίγο καιρο (λάθος μου το ξέρω)..... και ο κακομοίρης μου πήρε την συσκευασια μωρομάντιλα της babycare....

 

10_babycare2_177x.jpg

 

Σας ρωτάω λοιπόν, είναι καλή αυτη για το δερματάκι του νεογέννητου νινιού ή τελικά να πάρω τα pampers σιγουριά???

 

όχι τίποτα άλλο πήρε την συσκευασία των τριών!!!

 

Περιμένω απαντηση σας για να ξέρω!!!!

 

Το λοιπον φιλεναδα. Εχουμε και λεμε. Σε νεογεννητο καλο ειναι μονο ζεστο νερακι ή χαμομηλακι αν ειναι φουντωμενο κατω και κρεμουλα (sudocream) μας εχει σωσει. Αργοτερα εγω χρησιμοποιησα και pampers και Johnson μωροματηλα. Της εκαναν συγκαμα ελαφρι ΚΑΙ τα δυο και μαλιστα και οι πανες οι pampers που μονο ονομα καλο εχουν και τπτ αλλο (για μενα). Πηρα τυχαια τα babycare. Ειναι θεικα στο δερμα της. Δεν την εχουνε ενοχλησει ποτε και τα χρησιμοποιω συνεχεια. Φανταστικη (κατα λαθος) επιλογη. Κοιτα και τις libero τις πανες επι την ευκαιρια. Καμια σχεση με τις pampers και ποιοτητα και υφασμα......ετσι να τα εχεις στα υποψιν! Αντε καλη λευτερια......θελω φωτο οταν γεννησεις.....θα σου στειλω πμ με emai!!!!!!!!!!!!!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ta babycare πιστευω πως απο ολα τα μωρομαντυλα ειναι τα καλυτερα.Δεν ξερω βρε κοριτσια αλλα τα pampers αφηνουν μετα στα χερια μια κολλωδη υφη!!

 

Συμφωνώ. Επίσης τα BabyCare τα πράσινα αλλά και τα μωβ νομίζω δεν έχουν parabens. Μια χαρά είναι Stellinula μην ανυσυχείς. Βέβαια τον πρωτο καιρό καλό είναι να μην τα χρησιμοποιείς πολύ αλλα να το πλενεις με νεράκι και ειδικό σαπουνάκι. Με το καλό το μωράκι σου!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι και γω στο νεογενητο απλα το πλενα. αλλα πχ οταν ημουν εκτος σπιτιου ειχα μωρομαντυλα. ειναι καλα μην ανησυχεις. τα παμπερς ετσουζαν λιγο το μωρο... αυτα ειναι μια χαρα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

με το καλό...και τα 365 του βασιλόπουλου είναι πολύ καλή ποιότητα...

εμείς τα έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλα,δεν μας έχει πειράξει κάτι...

σίγουρα θα το πλένεις το μωρό,αλλά χρειάζονται κι αυτά...

επίσης για έξω βολεύει πολύ ο αφρός της frezyderm,με βαμβάκι καθαρίζεις.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στον μεγάλο από την αρχή αυτά χρησιμοποιούσα (γιατί όταν πήγαινες να τον πλύνεις ούρλιαζε και δεν ηρεμούσε μετά με τίποτα) και τα βρήκα κλάσεις ανώτερα από όλα τα άλλα που έτυχε να δοκιμάσω αργότερα. Τα συνέχισα και στον μικρό και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Πάνες παίρνω πάμπερς, επειδή αυτά είχαν και στο μαιευτήριο και μου είπαν ότι δεν είναι καλά να αλλάζεις μάρκες, αλλά και για τις λίμπερο έχω ακούσει τα καλύτερα. Άντε, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου είπαν ότι στο μαιευτήριο θα τα χρειαστώ γιατι δεν θα έχω την δυνατότητα να πηγαίνω ΟΣΕΣ φορές χρειάζετε να του πλένω τον ποπουλι του, οπότε να πάρω κανενα πακέτο μωρομάντιλα....

 

ούτε εγώ έχω σκοπό να τα χρησιμοποιω στο σπίτι....είμαι του πιο απλού....Βαμβάκι και νεράκι ή και τοπικό πλυσιματάκι.....

 

Οπότε δεν χρειάζετε να πάρω άλλα, θα πάρω αυτά στο μαιευτηριο μαζί μου!!! Ηρέμησα μωρέ γιατι είναι κρίμα, δεν είναι πανάκριβα αλλά γιατι να πάνε χαμένα τα λεφτά??

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ φιλεναδούλες μου....Κορίτσια έχω και ένα άγχος που πλησιαζει ο καιρος άλλο πράγμα....ουφ θα περάσει και αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τελικά τα νέα :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι τα καλύτερα. δοκίμασα πολλά και κατέληξα σε αυτά και μάλιστα τα πράσινα που πήρες. τα χρησιμοποίησα από την πρώτη κιόλας μέρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. αν θεσ πρώτα καθαρίζεις το μωρό με αυτά και αν είσαι σπίτι μετά το ξεπλένεις με νερό.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εσύ γεννάς!!!!!!!!!

Χμμμμ, νομίζω ότι μου χρωστάς ένα σουβλάκι στη πλατεία!:mrgreen:

Στο θέμα μας όμως, και εγώ αυτά χρησιμοποιούσα όταν ήμουν εκτός σπιτιού, καλό είναι να μην έχουν parabens, πχ και της septona δεν έχουν, (επίσης ο βασιλόπουλος έχει τη δικιά του μάρκα (ένα μωβ πακέτο) που τα συσκευάζει η σεπτόνα και δεν έχουν παραμπένς, στα συν είναι ότι είναι οικονομικά).

Στο σπίτι, είχα πάντα χλιαρό νεράκι απο τον βραστήρα, το έβαζα σε ένα λεκανάκι και την καθάριζα την κόρη μου με ένα πανάκι.

Αυτά!

Αν δεν σε ξαναπετύχω με το καλό!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ εσύ γεννάς!!!!!!!!!

Χμμμμ, νομίζω ότι μου χρωστάς ένα σουβλάκι στη πλατεία!:mrgreen:

 

 

ναι ναι γεννάω και δεν το πιστεύω....Σουβλάκι μετά το σαραντισμα!!! χαχαχα

 

Δεν μας είπες τελικά τα νέα :D

 

 

Τα νέα είναι ότι επιτέλους ο γιατρός έβαλε μπρός και μου είπε τι θα γίνει....ουφ με ηρέμησε!!!

 

Βεβαίως έχω άλλα άγχη αλλά ποια δεν είχε λιιιιγο πριν γεννήσει???

 

Οι μέρες έρχονται και μερικές φορές νιώθω ότι θέλω να κάνω πίσω (με την καλη έννοια) αλλά δεν μπορώ...ΜΟΝΟ μπροστά....Οπότε αυτο με τρομάζει αλλά πολύ λιγότερο πλέον....

Link to comment
Share on other sites

με 2-3 μωρομάντηλα για να πάρεις τα πολλά κακά και μετά να το πλύνεις δεν παθαίνει τίποτα. όλες οι γνωστές μάρκες τα ίδια είναι. ατο τέλος θα καταλήξεις ε΄κεί που βολεύεσαι. μην ανησυχεις θα το διαπιστωσεις στην πράξη.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε οτι μαρκα μωρομάντηλα θελεις. αφού θα το πλένεις μετα το μωρο;

η συμβουλή που θα σου δωσω ειναι για τις πάνες, μην αγοράσεις το νουμερο 1. συγκριτικά εχει πιο λιγες πανες το πακέτο και πιο ψηλη τιμή. μπορεις νουμερο 2 ή ακομη και νουμερο 3 απο την αρχη.

επίσης, μην κολλήσεις στην pampers. επειδη είναι δεδομενο οτι ο περισσότερος κοσμος τα χρησιμοποιεί, δε στελνουν συχνα εκτπωτικά κουπόνια. εφ' οσον δεν εχει προβλημα με ερεθισμούς (θα το δεις απο το μαιευτηριο αυτο στις πανες που θα βαζουν εκει), χρησιμοποίησε babylino. ελληνικες και συνεπεις στα κουπόνια τους! θελουν να σε κρατησουν πελατη, ενδιαφερονται να εισαι ευχαρισατημένη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι στο μαιευτηριο το κάνουν μπανάκι κάθε πρωί.. Όλη την άλλη μέρα δεν είναι εύκολο να βγαίνεις με το μωρό απο το δωμάτιο να πηγαίνεις στην άλλη αιθουσα (που μου είπαν ότι γίνετε και χαμός απο μαμαδες-μωράκια και περιμένεις στην ουρά)να το πλένεις κάθε φορά που κάνει κακάκια, γιαυτο και είπα να πάρω τα μωρομάντιλα για αποκλειστική χρήση μέχρι να βγώ και να πάω σπίτι....

 

Οι πάνες Νο 1 κρατούν για λίγο καιρό??? Δηλαδή αν πέρνω απο την αρχή το Νο 2 πόσο καιρό περίπου θα τις βάζω μέχρι να πάει στο Νο 3?? Δηλαδή πόσο γρηγορα αναπτύσσονται τα νινάκια?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα ένα πακέτο 1 ( εκτός αν περιμένεις κανένα σουπερ μπεμπε των 4,5 κιλών) γιατί χάνουν βάρος τις πρώτες μέρες. Εγώ δεν είμαι υπέρ του μεγαλύτερου μεγέθους γιατί φοβάμαι τις διαρροές άμα δεν εφαρμόζουν καλά.

 

Α επίσης, εγώ όταν είχα γεννήσει μας δώσαν μια τσάντα στο μαιευτήριο με πάνες, μωρομάντηλα κτλ

Είσαι σίγουρη ότι δεν δίνουν τέτοια; Μην αγοράζεις άδικα ( όχι ότι δεν θα χρειαστείς άπειρα πακέτα πάνες ούτως ή άλλως)

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι στο μαιευτηριο το κάνουν μπανάκι κάθε πρωί.. Όλη την άλλη μέρα δεν είναι εύκολο να βγαίνεις με το μωρό απο το δωμάτιο να πηγαίνεις στην άλλη αιθουσα (που μου είπαν ότι γίνετε και χαμός απο μαμαδες-μωράκια και περιμένεις στην ουρά)να το πλένεις κάθε φορά που κάνει κακάκια, γιαυτο και είπα να πάρω τα μωρομάντιλα για αποκλειστική χρήση μέχρι να βγώ και να πάω σπίτι....

 

Οι πάνες Νο 1 κρατούν για λίγο καιρό??? Δηλαδή αν πέρνω απο την αρχή το Νο 2 πόσο καιρό περίπου θα τις βάζω μέχρι να πάει στο Νο 3?? Δηλαδή πόσο γρηγορα αναπτύσσονται τα νινάκια?

 

Θα τα δεις αυτα με τα νουμερα και ειναι και αναλογα ποσα κιλα θα γεννηθει. Εμενα βγηκε προωρακι 2.750 οποτε το 1 το ειχαμε για αρκετο καιρουλι.....και οσο για το αγχος με εχουν βγαλει φωτο 4 ωρες πριν την καισαρικη.....αν δεις το προσωπο μου θα καταλαβεις. Συνεφιασμενη οσο δεν παιρνει..........μην ανησυχεις.......ολα καλα θα πανε.......:D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε οτι μαρκα μωρομάντηλα θελεις. αφού θα το πλένεις μετα το μωρο;

η συμβουλή που θα σου δωσω ειναι για τις πάνες, μην αγοράσεις το νουμερο 1. συγκριτικά εχει πιο λιγες πανες το πακέτο και πιο ψηλη τιμή. μπορεις νουμερο 2 ή ακομη και νουμερο 3 απο την αρχη.

επίσης, μην κολλήσεις στην pampers. επειδη είναι δεδομενο οτι ο περισσότερος κοσμος τα χρησιμοποιεί, δε στελνουν συχνα εκτπωτικά κουπόνια. εφ' οσον δεν εχει προβλημα με ερεθισμούς (θα το δεις απο το μαιευτηριο αυτο στις πανες που θα βαζουν εκει), χρησιμοποίησε babylino. ελληνικες και συνεπεις στα κουπόνια τους! θελουν να σε κρατησουν πελατη, ενδιαφερονται να εισαι ευχαρισατημένη!

 

κι εγώ γενικά προτιμώ τις ελληνικές μάρκες, ΑΛΛΑ μία φορά δοκίμασα babylino και αφενός είχαμε πρόβλημα με τα τσίσα, κοινώς καταβράχηκε, κι επίσης μάλλον τον ενοχλούσαν γιατί όταν δοκίμασα κάποια άλλη φορά να του βάλω έξω από την συγκεκριμένη πάνα γιατί είχε ξεμείνει στην τσάντα έκλαιγα απελπιστικά, επόμένως και στο μωρό φάνηκαν κάπως

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 1 θα σου έλεγα σε όποια μάρκα διαλέξεις ;)

 

Σούπερ τα νέα και το άγχος... φυσιολογικότατο... εγώ 2 μέρες πριν δεν έκλεισα μάτι :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...