Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χτύπησα..:(


Recommended Posts

Η κόρη μου ειναι 11,5 εχθές με έβγαλε απο τα ρούχα μου , γενικα ήταν μέσα στην γκρίνια και την επιθεσή όλο το διημερό. Εκάνα υπομονή μια την έπερνα με το καλο μία την αγρίευα,μια το έπερνα στην πλάκα να αποφορτίσω λίγο την ένταση .Αυτή συνέχιζε την κόντρα και την επιθεση είχε φτάσει 2 το βράδυ και μόλις είχε τελειωσει το dvd το οποιο ήταν 3ωρες ταινια τεσπα και της ειπα να παει για ύπνο , ημουν κουρασμενη ,νυσταζα ειχα φορτωσει και απο την γκρινια της 2μερες συνεχεια ακομα και κατα την διαρκεια της ταινιας που βλεπαμε και μου απανταει οτι ωρα θελω εγω θα παω με υφος...συνεχιζω τον ηρεμο τονο οτι ειναι πολυ αργα κλπ κλπ ...εγω εδω θα κατσω μου απανταει ..και ξαπλωνει στον καναπε ...πηγα να την σηκωσω και αρχισε να φωναζει ασε με ..εε εκει της έδωσα μια στο ποδι....και την σηκωσα με το ζορι...εκλαιγε και φωναζε οτι ειμαι κακια...πηγα μετα απο λιγο να την δω στο δωματιο της και εκλαιγε ακομα και μου φωναζε φυγε!!!

Ειμαι πολυ στεναχωρημενη που δεν μπορεσα να συγκρατηθω γενικα έχω απεριοριστη υπομονη και που σηκωσα το χερι μου γμτ ..μερικες φορες νιωθω ανικανη να την αντιμετωπισω ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζήτησέ της συγγνώμη, εξήγησέ της πως ένιωσες... Πες της όμως οτι και η συμπεριφορά της δεν ήταν σωστή και την επόμενη φορά θα έχει κυρώσεις.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησέ της συγγνώμη, εξήγησέ της πως ένιωσες... Πες της όμως οτι και η συμπεριφορά της δεν ήταν σωστή και την επόμενη φορά θα έχει κυρώσεις.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι με πήρε αυτη και μου ζητησε συγνωμη πριν λίγο για την συμπεριφορά της αυτές τις μέρες. Το καταλαβαινει μερικές φορες νομιζω οτι το κανει επιτηδες να δει μέχρι που φτανουν τα ορια μου.Το θέμα είναι ότι όταν τα υπερβαίνει δεν θέλω να αντιδρώ με το να της ρίχνω μια ...ειναι και ολοκληρη κοπέλα δεν είχα σηκώσει το χέρι μου ποτέ τελευταία με βγαζει εκτός εαυτού. Ευχαρίστω για τις απαντησεις το έγραψα πιο πολύ γιατι αισθανομουν τυψεις να βγει απο μέσα μου ...

 

υ.σ οσο για τις κυρωσεις ...της το εχω πει άλλες φορες ..απανταει καλα δεν με νοιαζει...

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρώσεις πρέπει να είναι άμεσες και να "πονάνε" αλλιώς δεν έχουν νόημα... Εγώ δεν της διάβασα παραμύθια για μια βδομάδα και κατάλαβε καλά ότι δεν πρέπει να ξανακάνει αυτό που έκανε... (3,5 χρονών)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα pashalitsa και επισης να τηρούνται ...η δικη μου στην ηλικια των 3,5 να σου πω την αληθεια ήταν άγγελος μια φορα της έλεγα κατι και τέλος δεν χρειαζόταν δευτερη ουτε κυρωσεις ουτε τιμωρια ,τωρα μου έχει βγαλει την πιστη ( οι ορμονες της που βραζουν ; το διαζυγιο που περασε περσυ ; πολλα...)

Link to comment
Share on other sites

την χτύπησες γιατί ήσουν θυμωμένη, κουρασμένη, εξουθενωμένη

ξέρεις μέσα σου ότι είναι λάθος να χτυπάς, έτσι δεν είναι?

φαντάσου κάθε φορά που εμείς θυμώναμε κάποιον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ και ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ από εμάς, άντρα, συγγενή, συνάδελφο, αφεντικό ΝΑ ΜΑΣ ΧΤΥΠΟΥΣΕ...

πάντα υπάρχει η τιμωρία, ποτέ όμως η σωματική βία. Κύρωση = τιμωρία, συμφωνώ, υπάρχουν κανόνες για όλες τις ηλικίες. Με κανόνα Νο 1 ΟΧΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρώσεις πρέπει να είναι άμεσες και να "πονάνε" αλλιώς δεν έχουν νόημα... Εγώ δεν της διάβασα παραμύθια για μια βδομάδα και κατάλαβε καλά ότι δεν πρέπει να ξανακάνει αυτό που έκανε... (3,5 χρονών)

 

Συμφωνώ. Οι κυρώσεις πρέπει να είναι άμεσες και σχετικές με την "αταξία". Όμως να μην είναι για ψύλλου πήδημα. Να υπάρχει ανοχή όπου υπάρχει το περιθώριο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

την χτύπησες γιατί ήσουν θυμωμένη, κουρασμένη, εξουθενωμένη

ξέρεις μέσα σου ότι είναι λάθος να χτυπάς, έτσι δεν είναι?

φαντάσου κάθε φορά που εμείς θυμώναμε κάποιον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ και ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ από εμάς, άντρα, συγγενή, συνάδελφο, αφεντικό ΝΑ ΜΑΣ ΧΤΥΠΟΥΣΕ...

πάντα υπάρχει η τιμωρία, ποτέ όμως η σωματική βία. Κύρωση = τιμωρία, συμφωνώ, υπάρχουν κανόνες για όλες τις ηλικίες. Με κανόνα Νο 1 ΟΧΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ

 

 

Το ίδιο πιστευω ακριβώς για αυτο τσαντιστηκα τοσο με τον εαυτό μου ,στο μυαλό μου εχώ το βλεμμα της με κοιταξε με τεραστια απορία ( σαν να μου έλεγε πας καλά με χτύπησες ; )

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστευω ακριβώς για αυτο τσαντιστηκα τοσο με τον εαυτό μου ,στο μυαλό μου εχώ το βλεμμα της με κοιταξε με τεραστια απορία ( σαν να μου έλεγε πας καλά με χτύπησες ; )

 

Συγνώμη αλλά είναι αρκετά μεγάλη και δε νομίζω να της αφήσει κάποιο ψυχικό τραύμα. Μη νιώθεις άσχημα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία, μετά τα 11 βαράτε παιδιά, δεν αφήνει τραύματα... καλά σκέφτεσαι καθόλου πριν γράψεις σε ένα δημόσιο διάλογο ότι ενθαρρύνεις τέτοιου είδους συμπεριφορές???

Link to comment
Share on other sites

ωραία, μετά τα 11 βαράτε παιδιά, δεν αφήνει τραύματα... καλά σκέφτεσαι καθόλου πριν γράψεις σε ένα δημόσιο διάλογο ότι ενθαρρύνεις τέτοιου είδους συμπεριφορές???

 

Δεν ενθαρρύνω τίποτα. Είπα να μη νιώθει άσχημα. Δεν την είπα να το κάνει σύστημα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

σε αυτην την ηλικια οι ορμονες κανουν χορο και επισης δεν μπορω να σε κατακρινω γιατι δυστηχως εχω βρεθει στην θεση σου:( τα δικα μου ειναι μεγαλυτερα και μου συμπεριφερονται πολυ χειροτερα το ξερω οτι μας δοκιμαζουν αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω εχω τα ορια μου οπως εχουν και αυτα:(

υπομονη συζητηση και τιποτε αλλο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

σε αυτην την ηλικια οι ορμονες κανουν χορο και επισης δεν μπορω να σε κατακρινω γιατι δυστηχως εχω βρεθει στην θεση σου:( τα δικα μου ειναι μεγαλυτερα και μου συμπεριφερονται πολυ χειροτερα το ξερω οτι μας δοκιμαζουν αλλα ανθρωπος ειμαι και εγω εχω τα ορια μου οπως εχουν και αυτα:(

υπομονη συζητηση και τιποτε αλλο

 

Nομιζα ότι είμαι η μόνη παθούσα εδώ μέσα. Υπομονή κάνω .αν και την εχασα εχθες..και έχω ακομα μπροστα μου τα χειροτερα το ξέρω :roll:.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθαρρύνω τίποτα. Είπα να μη νιώθει άσχημα. Δεν την είπα να το κάνει σύστημα.

 

δεν χρειάζεται να το πεις για να ενθαρρύνεις, εννοείται από τα γραφόμενα, κι επίσης δεν ενθαρρύνεις μόνο την ίδια αλλά όποιον το διαβάζει,, τέλος πάντων, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του, σε θέματα όμως τέτοια θέλει πολύ ώριμη σκέψη πριν γράψουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή κάνω .αν και την εχασα εχθες..και έχω ακομα μπροστα μου τα χειροτερα το ξέρω :roll:.

 

ρε παιδια... παιδια ειναι που γινονται εφηβοι και μετα ενηλικες.

νομιζω οτι ειδικα σε αυτη την ηλικια δεν πρεπει για κανενα λογο να σηκωνεις χερι. πατας την προσωπικοτητα του παιδιου.

βεβαια, μια στο ποδι, σε στυλ τσαντιλας δεν ειναι ειναι το φοβερο ψυχικο τραυμα! για να μην τρελενεσαι. ζητα κι εσυ συγνωμη.

τωρα θα μου επιτρεψεις να πω οτι σε μερες διακοπων που δεν εχουν πρωινο ξυπνημα, τους αρεσει να κοιμουνται αργα, νιωθουν οτι κατι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Nομιζα ότι είμαι η μό3νη παθούσα εδώ μέσα. Υπομονή κάνω .αν και την εχασα εχθες..και έχω ακομα μπροστα μου τα χειροτερα το ξέρω :roll:.

να εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι η μονη:(ολοι ξεκιναμε με τις καλυτερες προυποθεσεις,οταν εκανα τον πρωτο γιο μου πριν απο 15 χρονια ξερεις τι ελεγα και τι σκεφτομουν;οτι ποτε δεν θα φωναξω οτι ποτε δεν θα σηκωσω χερι !!!!και αλλα πολλα ηρθε ομως η ιδια η ζωη να με διαψευσει:confused:

και ακομα δεν εχεις δει τιποτα,για αυτο κοριτσια μην κατακρινεται τοσο ευκολα ξερω οτι σας ειναι δυσκολο να δεχτειτε ορισμενα πραγματα γιατι τα παιδια σας ειναι μικρα ακομα και δεν μπορειτε να σκεφτειτε ακομα ετσι ομως αυτο που εμαθα εγω ολα αυτα τα χρονια ειναι " οτι ποτε μην λες ποτε" και στο κατω κατω της γραφης η κοπελα εγραψε το προβλημα της για να της συμπαρασταθουμε και οχι για να την κατακρινουμε :wink:το εγραψε πρωτη οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

...είναι αρκετά μεγάλη και δε νομίζω να της αφήσει κάποιο ψυχικό τραύμα. Μη νιώθεις άσχημα.

 

το να χτυπήσεις παιδί έτσι λίγο στο πόδι δεν νομίζω πως αξίζει καν να το συζητήσεις (εκτός και αν της το έσπασες το πόδι από το ξυλο...!!!)

πίστεψέ με ...δεν μου έχει μείνει κανένα ψυχικό τραύμα από τις φορές που με χτυπησε ο πατέρας μου όταν ήμουν παιδί.

Ίσα-ίσα που τις θυμάμαι ακόμα .....κάπου έφταιγα κι εγώ...όταν οι γονείς βάζουν κανόνες στο σπίτι , τα παιδιά ωφείλου να να τους ακολουθούν.

Βέβαια δεν είναι σωστό να γίνεται σύστημα...ίσως την επόμενη φορά να το σκεφτείς καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... παιδια ειναι που γινονται εφηβοι και μετα ενηλικες.

νομιζω οτι ειδικα σε αυτη την ηλικια δεν πρεπει για κανενα λογο να σηκωνεις χερι. πατας την προσωπικοτητα του παιδιου.

βεβαια, μια στο ποδι, σε στυλ τσαντιλας δεν ειναι ειναι το φοβερο ψυχικο τραυμα! για να μην τρελενεσαι. ζητα κι εσυ συγνωμη.

τωρα θα μου επιτρεψεις να πω οτι σε μερες διακοπων που δεν εχουν πρωινο ξυπνημα, τους αρεσει να κοιμουνται αργα, νιωθουν οτι κατι κανουν.

 

Και εγώ αυτο πιστευώ, οσο για το αργα πιστεψε με είμαι ιδιαιτερα ελαστικη στο ωραριο υπνου ειδικα σε διακοπες ...αλλά οκ είχε παει 2 και ...η ωρα δλδ τι ωρα πια θα νυσταζε στις 5 ?

Link to comment
Share on other sites

Gioula τα ίδια ακριβώς έλεγα και έγω..μερικές φορες σκέφτομαι υπάρχουν αράγε μητέρες που δεν έχουν βγει ποτέ εκτος εαυτού που δεν έχουν ουρλιάξει ( βια το θεωρώ και αυτο ) που δεν έχουν δώσει απειλήσει ..θα τις φας ( βια και αυτο ) και που δεν έχουν ρίξει ποτε μια στον ποπο...τα ειχα καταφερει ..τον τελευταιο καιρο τα χαλασα...αν υπαρχουν παντως θερμα συγχαρητηρια...ηρωες!!.

Bebbakos οχι δεν της το έσπασα :) ειπαμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να το πεις για να ενθαρρύνεις, εννοείται από τα γραφόμενα, κι επίσης δεν ενθαρρύνεις μόνο την ίδια αλλά όποιον το διαβάζει,, τέλος πάντων, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του, σε θέματα όμως τέτοια θέλει πολύ ώριμη σκέψη πριν γράψουμε κάτι...

ελα εσυ τελεια ΜΑΜΑ!!μη μου πεις δεν εχει μαλωσει ποτε τα παιδια σου...

δεν την χτυπησε..λιγο στο ποδι την χτυπεισε...δεν ειπαμε να την σακατεψει...

Link to comment
Share on other sites

Bebbakos οχι δεν της το έσπασα :) ειπαμε...

 

όλα καλά θα πάνε τότε μην ανησυχείς...και οι γονείς άνθρωποι είναι και οχι υπεράνθρωποι. πολλές φορές κάνουνε πράγματα που είναι σωστά και άλλες πάλι όχι.

απλά για να έχει τόσο άσχημη συμπεριφορά τόσες μέρες μήπως κάτι της φταίει ή κάτι της κάνατε και αντιδράει έτσι ...συζητήστε το λίγο. μπορεί να βγει σε καλό

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ... στην θεωρία είμαστε πολύ καλές όλες μας, αλλά κατα την γνώμη μου καλό είναι σε ορισμένα θέματα να δίνουν απαντήσεις άτομα που έχουν τα ίδια εμπειρίες σε αντίστοιχες ηλικίες είτε απο τους ίδιους είτε απο τα παιδιά τους.

Ξερω τι σημαινει εφηβεία γιατί έχω ένα εφηβο παιδί. Ξέρω τι σημαίνει τεντώνω το σκοινί ως εκεί που δεν πάει άλλο γιατί το αντιμετωπίζω συχνά. Όπως επίσης ξέρω τι σε κάνει ενας /μια έφηβος να μαθαίνεις για τον εαυτό σου οδηγώντας σε σε καταστάσεις που ποτέ δεν είχες φανταστει...

 

Ετσι απο προσωπική πείρα λοιπόν θα πω στην φίλη μας "Κουραγιο μάνα τα δύσκολα έρχονται" ;) Φυσικά και δεν σου άρεσε που έχασες τον έλεγχο, φυσικά και δεν τραυματιστηκε απο μια στο πόδι και μόνο που το ανέφερες δείχνει πόσο εσένα σε επηρέασε. Εγώ στα δύσκολα κάνω μια βόλτα αλλά οι κανόνες είναι δεδομένοι και αν δεν τηρούνται αναίτια τότε υπάρχουν επιπτώσεις... (μειώσεις στις παροχές κλπ) Φροντίζω επίσης να συζητήσω μαζί του σε ασχετο χρόνο και ήρεμα την συμπεριφορά του και να εξηγήσω την δική μου. Όλα αυτά φυσικά με την προυποθεση να έχω καταφέρει να συγκρατηθώ μέχρι να ανοίξω την πορτα και να πάω την σωτήρια βόλτα..

Πετυχαίνει πάντα? Μπααα όχι πάντα, αλλά τουλάχιστον έχει πετυχει ένα υποσυνειδητο στόχο του και ας μην το έχει πρώτο στο μυαλό του. Ποιός είναι αυτός? Μα να έχει την προσοχή μου με πράξεις που δηλώνουν ότι δεν την χρειαζεται!!!!:D Εφηβεία γαρ.....:cool:

Θα περάσει που θα πάει? Αρκεί να είμαστε εκεί, τώρα με ληγμένα? με βαθιές ανάσες?με εκπαίδευση αυτοσυγκράτησης? με σάκκο του μποξ στο δωμάτιο μας? Θα περάσει όμως... όπως πέρασε και η δική μας εφηβεία...

 

Μην στενοχωριέσαι λοιπόν, μίλα της μόνο σε καταλληλο χρόνο και διώξε τις ερινύες απο το κεφάλι σου και αν δεν μπορείς σκέψου όλες/όλους μας που είμαστε στην ίδια φάση και γράψε να το διακωμωδήσουμε να προβληματιστούμε να παραδειγματιστούμε να βοηθηθούμε, να αποφορτιστούμε...

 

Αλλωστε μια έφηβη κοπέλα που παίρνει τηλ την μαμα να ζητήσει συγγνώμη, σημαίνει ότι είναι μια εφηβη που έχει νιώσει την αγάπη και την προσοχή των γονιών της και την έχουν μεγαλώσει υπέροχα...

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

μανουλες με παιδια στην εφηβεια ειστε ηρωιδες..

το θεωρω σχεδον ασημαντο αυτο που εκανες.. μονο που ακουω 12 χρονων και 2 η ωρα ακομη ξυπνια, μου ανεβαινει η πιεση..

 

Συγνώμη αλλά είναι αρκετά μεγάλη και δε νομίζω να της αφήσει κάποιο ψυχικό τραύμα. Μη νιώθεις άσχημα.

 

καλα μην ορκιζεσαι κιολας.. εγω απο τη μανα μου, μια φορα εφαγα ξυλο στα 12 και φυσικα ουτε το ξεχασα ουτε την εχω συγχωρησει..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ... στην θεωρία είμαστε πολύ καλές όλες μας, αλλά κατα την γνώμη μου καλό είναι σε ορισμένα θέματα να δίνουν απαντήσεις άτομα που έχουν τα ίδια εμπειρίες σε αντίστοιχες ηλικίες είτε απο τους ίδιους είτε απο τα παιδιά τους.

Ξερω τι σημαινει εφηβεία γιατί έχω ένα εφηβο παιδί. Ξέρω τι σημαίνει τεντώνω το σκοινί ως εκεί που δεν πάει άλλο γιατί το αντιμετωπίζω συχνά. Όπως επίσης ξέρω τι σε κάνει ενας /μια έφηβος να μαθαίνεις για τον εαυτό σου οδηγώντας σε σε καταστάσεις που ποτέ δεν είχες φανταστει...

 

Ετσι απο προσωπική πείρα λοιπόν θα πω στην φίλη μας "Κουραγιο μάνα τα δύσκολα έρχονται" ;) Φυσικά και δεν σου άρεσε που έχασες τον έλεγχο, φυσικά και δεν τραυματιστηκε απο μια στο πόδι και μόνο που το ανέφερες δείχνει πόσο εσένα σε επηρέασε. Εγώ στα δύσκολα κάνω μια βόλτα αλλά οι κανόνες είναι δεδομένοι και αν δεν τηρούνται αναίτια τότε υπάρχουν επιπτώσεις... (μειώσεις στις παροχές κλπ) Φροντίζω επίσης να συζητήσω μαζί του σε ασχετο χρόνο και ήρεμα την συμπεριφορά του και να εξηγήσω την δική μου. Όλα αυτά φυσικά με την προυποθεση να έχω καταφέρει να συγκρατηθώ μέχρι να ανοίξω την πορτα και να πάω την σωτήρια βόλτα..

Πετυχαίνει πάντα? Μπααα όχι πάντα, αλλά τουλάχιστον έχει πετυχει ένα υποσυνειδητο στόχο του και ας μην το έχει πρώτο στο μυαλό του. Ποιός είναι αυτός? Μα να έχει την προσοχή μου με πράξεις που δηλώνουν ότι δεν την χρειαζεται!!!!:D Εφηβεία γαρ.....:cool:

Θα περάσει που θα πάει? Αρκεί να είμαστε εκεί, τώρα με ληγμένα? με βαθιές ανάσες?με εκπαίδευση αυτοσυγκράτησης? με σάκκο του μποξ στο δωμάτιο μας? Θα περάσει όμως... όπως πέρασε και η δική μας εφηβεία...

 

Μην στενοχωριέσαι λοιπόν, μίλα της μόνο σε καταλληλο χρόνο και διώξε τις ερινύες απο το κεφάλι σου και αν δεν μπορείς σκέψου όλες/όλους μας που είμαστε στην ίδια φάση και γράψε να το διακωμωδήσουμε να προβληματιστούμε να παραδειγματιστούμε να βοηθηθούμε, να αποφορτιστούμε...

 

Αλλωστε μια έφηβη κοπέλα που παίρνει τηλ την μαμα να ζητήσει συγγνώμη, σημαίνει ότι είναι μια εφηβη που έχει νιώσει την αγάπη και την προσοχή των γονιών της και την έχουν μεγαλώσει υπέροχα...

 

 

Πολύ σοφό , ακριβως αυτο!!!! Για την βόλτα το κάνω και εγω οταν βλεπω οτι ανεβαζω πιεση και θα εκτραπω :lol: αλλα που να πηγαινα εχθες η έρμη στις 2 με την τσιμπλα στο ματι και πιτζαμες τουιτι ? Το διακωμοδω όπως βλεπεις .Να σαι καλα με έκανες να αισθανθω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...