Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τάισμα διδυμων


Recommended Posts

γεια σας.εχουμε δυο κοριτσακια 1 μηνός.αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με το τάισμα. τρωνε σχεδον καθε 2-2,5 ωρες απο μπιμπερο αλλά αποκοιμιούνται χωρίς να θέλουν να φάνε άλλο και οταν τις παμε στο κρεβατι τους για υπνο, ξαναξυπνανε και θελουν τελικά να φανε το υπολοιπο ή συμπληρωμα, με αποτελεσμα να ζεσταίνουμε ξανά και ξανά το γάλα και η όλη διαδικασία να κρατάει καμια ώρα.επισης συχνα ξυπνανε μετα απο μια ώρα και δεν ξερουμε αν πρεπει να δίνουμε τσαι ή γαλα. αποριες:

1. ποσο διαστημα πρεπει να μεσολαβει πριν δωσουμε ξανα γάλα;

2. τσαι δίνετε εσεις και ποσο;

3. τι κανετε όταν αποκοιμούνται αλλά προφανώς δεν έχουν χορτασει;

τις ταίζετε μετά ξανα;

4. τι ποσοτητα τρώνε τα δικα σας σε αυτή την ηλικια; ποτε αυξάνετε τις ποσοτητες κανοντας περισσότερο γαλα;

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To γαλα δεν το ξαναζεσταινουμε ξανα και ξανα!!!! Φτιαχνουμε και δινουμε αλλο.

Επισης δεν εδινα ποτε τσαι, κιντερντε, χαμομηλι ή δεν ξερω τι αλλο.

Τα μωρακια πεινανε και τους δινουμε γαλατακι.

Να σου ζησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα μπορεις να το δώσεις μέσα σε μια ώρα απο την στιγμή που το εφτιαξες!Οποτε μπορεις να το ξαναζεστάνεις όσες φορες χρειαστεις μέσα σε αυτην την ώρα. Κ εγω τον πρώτο καιρο το πετουσα,δεν ηξερα! Οταν αργοτερα το συζητουσα όλες γελουσαν που δεν το ζέσταινα!

 

Τσάι δυστυχως δεν ειχα δώσει τοτε. Οδηγιες του πρωην παιδιατρου μου, με αποτέλεσμα δυσκοιλιοτητα κ τρομερά ζορια. Δίνε τσαι, ποσοτητες δε θυμάμαι.

 

Αυτο με το φαγητο, θα ρυθμιστει σιγα σιγα. Σημειωνε κάθε φορά πόσο τρώνε τα μωρα, την ώρα που τρώνε, ποτε κάνουν κακα κλπ. Εγω θυμάμαι τυχαινε να ταιζω 20 φορες το 24ωρο κ τις δυο μαζι. Υπομονούλα!!!Σε λιγες μέρες όλα θα είναι καλυτερα. Ο πρωτος καιρος είναι πραγματικά οτι πιο ζορικο εχω να θυμάμαι.Μιλησε με τον παιδιατρο σου για όλες σου τις αποριες. Μπες κ στο καφε του παρεντς, γράφουν διδυμομανούλες που ειναι κ πιο φρέσκιες απο μένα!

 

Πολλά φιλια,να σου ζήσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

το γάλα είναι μητρικό ή σκόνη? πάντως σε κάθε περίπτωση φτιάχνουμε όση ποσότητα είναι ή πιστεύουμε ότι θα πιούμε, αυτό μπορεί να διατηρηθεί 1 ώρα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, και μετά το ΠΕΤΑΜΕ, είναι επικίνδυνο να ξαναζεσταθεί, το γράφει και στις οδηγίες

επίσης σε τόσο μικρά μωράκια δεν χρειάζεται να δίνετε κανένα άλλο ρόφημα παρά μόνο γάλα, αν έχουν κολικούς ρωτήστε το γιατρό, εμάς μας είχε συστήσει λίγο χαμομήλι, ένα πέρασμα το φακελάκι, στο νερό που βράζουμε για το συμπλήρωμα, όταν έπινε συμπλήρωμα, αλλά τίποτα άλλο, δεν έχει και ζέστη να φοβάστε για αφυδάτωση, ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ

 

να χαίρεστε τα μωράκια σας, και για κάθετι και πριν από όλα να συμβουλεύεστε τον παιδίατρο, είναι ο πλέον αρμόδιος

 

καλές γιορτές με τις μπεμπούλες σας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το γαλα μπορεις να το δώσεις μέσα σε μια ώρα απο την στιγμή που το εφτιαξες!Οποτε μπορεις να το ξαναζεστάνεις όσες φορες χρειαστεις μέσα σε αυτην την ώρα. Κ εγω τον πρώτο καιρο το πετουσα,δεν ηξερα! Οταν αργοτερα το συζητουσα όλες γελουσαν που δεν το ζέσταινα!

 

Τσάι δυστυχως δεν ειχα δώσει τοτε. Οδηγιες του πρωην παιδιατρου μου, με αποτέλεσμα δυσκοιλιοτητα κ τρομερά ζορια. Δίνε τσαι, ποσοτητες δε θυμάμαι.

 

Αυτο με το φαγητο, θα ρυθμιστει σιγα σιγα. Σημειωνε κάθε φορά πόσο τρώνε τα μωρα, την ώρα που τρώνε, ποτε κάνουν κακα κλπ. Εγω θυμάμαι τυχαινε να ταιζω 20 φορες το 24ωρο κ τις δυο μαζι. Υπομονούλα!!!Σε λιγες μέρες όλα θα είναι καλυτερα. Ο πρωτος καιρος είναι πραγματικά οτι πιο ζορικο εχω να θυμάμαι.Μιλησε με τον παιδιατρο σου για όλες σου τις αποριες. Μπες κ στο καφε του παρεντς, γράφουν διδυμομανούλες που ειναι κ πιο φρέσκιες απο μένα!

 

Πολλά φιλια,να σου ζήσουν!!!!

 

νομίζω ότι κάνεις λάθος σε σχέση με το ζέσταμα, δεν ξέρω με τους θερμαντήρες τι παίζει, έχω όμως την αίσθηση ότι και πάλι χαλάει, οπότε όσο είναι ζεστό από μόνο του καλύτερα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3. τι κανετε όταν αποκοιμούνται αλλά προφανώς δεν έχουν χορτασει;

τις ταίζετε μετά ξανα;

εγώ του χάιδευα το αυτάκι και την πατουσίτσα για να ξυπνήσει και να συνεχίσει να πίνει

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνεις λάθος σε σχέση με το ζέσταμα, δεν ξέρω με τους θερμαντήρες τι παίζει, έχω όμως την αίσθηση ότι και πάλι χαλάει, οπότε όσο είναι ζεστό από μόνο του καλύτερα

 

Το εχω συζητησει με 3 παιδιατρους κ οι τρεις μου ειπαν οτι σε μια ωρα μπορει το γάλα να ξαναζεσταθει είτε σε ένα μπρικάκι με ζεστο νερο είτε σε θερμαντηρα.(μιλάω για γαλα σε σκονη).Εμεις αυτο κανουμε τοσο καιρο! Δηλ. αν αφησεις το γάλα μια ώρα σε θερμ. περιβάλλοντος θα ειναι κρυο κ το μωρο δεν μπορει να το πιει.

 

 

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι πρέπει να συμβουλευομαστε τον παιδιατρο.

Οσο για το τσάι οι δικες μου ειχαν κολικους κ η μια σε τρομερο βαθμο μεχρι τον 5ο μηνα. Αν ειχα δωσει απο την αρχη τσαι ισως θα ηταν καλυτερα. Οταν λεω τσάι, δεν εννοω να αντικαταστησουμε το γευμα.

 

Κ εγω καθε 2,5 με 3 ώρες ταιζα τις μικρούλες μου. Είδα το τετραδιακι που σημειωνα!:-P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχουμε δυο κοριτσακια 1 μηνός.αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με το τάισμα. τρωνε σχεδον καθε 2-2,5 ωρες απο μπιμπερο αλλά αποκοιμιούνται χωρίς να θέλουν να φάνε άλλο και οταν τις παμε στο κρεβατι τους για υπνο, ξαναξυπνανε και θελουν τελικά να φανε το υπολοιπο ή συμπληρωμα, με αποτελεσμα να ζεσταίνουμε ξανά και ξανά το γάλα και η όλη διαδικασία να κρατάει καμια ώρα.επισης συχνα ξυπνανε μετα απο μια ώρα και δεν ξερουμε αν πρεπει να δίνουμε τσαι ή γαλα. αποριες:

1. ποσο διαστημα πρεπει να μεσολαβει πριν δωσουμε ξανα γάλα;

2. τσαι δίνετε εσεις και ποσο;

3. τι κανετε όταν αποκοιμούνται αλλά προφανώς δεν έχουν χορτασει;

τις ταίζετε μετά ξανα;

4. τι ποσοτητα τρώνε τα δικα σας σε αυτή την ηλικια; ποτε αυξάνετε τις ποσοτητες κανοντας περισσότερο γαλα;

:confused:

 

Καλό κουράγιο, θα σου φαίνεται απίθανο τώρα αλλά σε κανενά τρίμηνο θα έχουν στρώσει τα πράγματα.

Και εμένα τρώγαν κάθε 2 - 21/2 ώρες.

1. για το διαστήμα, θα μετρούσα 2 -21/2 ώρες από τότε που ξεκινούσα το τάισμα (τα έγραφα για να μη μπερδευτώ και για να ξέρω πόσο φάγανε)

Μπορεί να έκανα και 40 λεπτά να δώσω 60 ml! Τόση νομίζω ήταν η δόση τους!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω...

2. τσαί δεν έδωσα μέχρι και έκανε το ένα δυσκιλοιότητα

3. για τα πρώτα 40 λεπτά - 1 ώρα ταίσματος το πάλευα να μην κοιμηθούν αν κοιμόντουσαν έτριβα τα αυτάκια προσπαθούσα να τα ξαναξυπνήσω δεν ξανατάιζα, ξαναξεκινούσα στις 2 ώρες από την προηγούμενη φορά αν δεν είχαν χορτάσει.

καλό συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα εμάς μας έλεγε η παιδίατρος να το αφήνουμε μέχρι τρία τέταρτα και όχι ζέσταμα πάλι! θερμοκρασία δωματίου! ο δικός μου που γεννήθηκε πολύ μικρός 2300 , μου είχαν πεί να τον ταϊζω κάθε 2 ώρες.

 

Έτρωγε γύρω στα 60ml, Οι οδηγίες συνήθως είναι τάισμα κάθε 2,5 ώρες σε τόσο μωρα.

 

Επίσης επειδή είναι πολύ μωρά πρός το παρόν δίνεις μόνο γάλα όχι κάποιο άλλο ρόφημα. Εμας μας έδωσε ρόφημα βοτάνων αργότερα το οποίου η παρασκευή γινόταν μαζί με γάλα. Στα 90γρ. γαλα 1 μεζούρα ρόφημα (αυτά φυσικά κατόπιν οδηγιών γιατρού)ενημερωτικά στα γράφω. Επίσης δεν αντικαθιστάς γεύμα γάλακτος με σκέτο ρόφημα, οποιοδήποτε και να είναι αυτό (χαμομήλι, τήλιο, ρόφημα βοτάνων). Θα φτιάξουν σιγά σιγά το προγραμμά τους είναι πολύ μωρά.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις (η παιδίατρός μου το είχε πεί και εγώ αυτό έκανα) αν δεν έχουν περάσει 2 ώρες ώστε να δώσεις το επόμενο γεύμα και κλαίνε να τα βάζεις στο στήθος. Χαλαρώνουν απίστευτα. Εγώ δυστυχώς δεν μπορεσα να τον θηλάσω (έβγαζα το γάλα όμως όσο μπορούσα με θήλαστρο) αλλά στο στήθος τον έβαζα έστω να πιπιλίζει και σταματούσε έτσι να κλαίει

 

Να σου ζήσουν και καλά κουράγια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και να σου ζησουνε τα διδυμακια σου!Και εγω με τα δικα μου διδυμακια οταν τα πηρα ήταν 2 κιλα το καθενα, τα ταιζα ανα 2ωρες και ποσοτητα υπολογιζε αν θυμαμαι καλα 30ml για καθε κιλο μωρου, δηλαδη 2κιλα επι 30=60ml.Ωστοσο οταν αρχιζουν σιγα σιγα να το ρουφανε ολο αρχιζεισ κι εσυ σιγα σιγα και αυξανεισ την ποσοτητα παντα ανα 30ml.Αμα σου κοιμουνται κανεις αυτο που ειπαν και οι κοπελες παραπανω, τριβεισ αυτακια, προσωπακια, πατουσιτσεσ ό,τι μπορεις για να ψιλοξυπνησουν!!!Οσο για το τσαι εγω στην αρχη μονο κιντερτε και χαμομηλακι αν και πολλεσ κοπελες μου ειχαν πει και για γλυκανισο οτι ειναι πολυ καλο για κολικουσ.Κουραγιο ειναι δυσκολο στην αρχη, κι εγω απ την νυστα νομιζα οτι θα μου πεσει κανα μωρο απ τα χερια!!!Αλλα σιγα σιγα θα μπουν σε μια σειρα,εκει το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο δυσκολο, υστερα θα τα ταιζεισ ανα τρεισ ωρες και ουτω καθεξησ.Να σημειωνεισ οπως ειπε η κοπελα τα ml που σου τρωει το καθε μωρακι γιατι θα μπερδευεσαι να τα θυμασαι καθως και καθε ποτε σου κανουν κακακια.Εμένα το αγορακι εκανε 3-4φορες την ημερα και το κοριτσακι μπορει να τυχαινε να κανει 3μερες κακα!!!Και για το ζεσταμα του γαλακτος κι εμενα μου ειχαν πει οτι μπορω να το ξαναζεστανω αλλα το πολυ μεσα σε μια ωρα, ύστερα πεταμα.Φιλακια και υπομονη, να σου ζησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κοριτσια.τωρα μπόρεσα να δω τα μηνυματα σας, δεν αδειαζω!χτες ειχαμε μια εφιαλτικη νυχτα, τσιριδες μεχρι τις 1 και στριγγλιες.ισως εχουν κολικους, τι να πω.ελπιζω να βρω μια φορμουλα, να μαθω να διαβαζω τα σηματα τους και να μπουμε σε καποια στοιχειωδη σειρα. ευτυχως ο αντρας μου με βοηθαει πολυ!!καλο κουραγιο κι οχι πολλα ξενυχτια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΩΣ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΟΥΤΕ ΤΣΑΓΙΑ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ.ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΠΟΤΕ, ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ ΠΙΝΟΥΝ.ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΞΕΝΑ ΓΑΛΑΤΑ, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!

6NAxp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κοριτσια.τωρα μπόρεσα να δω τα μηνυματα σας, δεν αδειαζω!χτες ειχαμε μια εφιαλτικη νυχτα, τσιριδες μεχρι τις 1 και στριγγλιες.ισως εχουν κολικους, τι να πω.ελπιζω να βρω μια φορμουλα, να μαθω να διαβαζω τα σηματα τους και να μπουμε σε καποια στοιχειωδη σειρα. ευτυχως ο αντρας μου με βοηθαει πολυ!!καλο κουραγιο κι οχι πολλα ξενυχτια

Μην απελπίζεσαι, κουράγιο, η διαφορά θα φανεί σύντομα,

αυτή η φάση είναι πολύ κουραστική

προσπάθησε να βρεις λίγη ώρα να ξεκουραστείς και δέξου βοήθεια από οποιον

την προσφέρει! Πως τα έχεις στο κρεβάτι, εγώ τα εβαζα να κοιμηθούν δίπλα δίπλα στην αρχή και αυτό τους ηρεμούσε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...