Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν δέχεται ξένο γάλα-Αναγκαστικός αποθηλασμος


Recommended Posts

 

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Εχω ενα υπέροχο κοριτσάκι 10 μηνών. Με πολύ κόπο καταφέραμε να θηλάσουμε και τα καταφέραμε για ολο αυτο το διάστημα. Για κάποιους μήνες επειδή δεν της έφτανε το γάλα μου το βράδυ εκανα αντλήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας και της έδινα με το μπιμπερο. Το δεχόταν χωρίς πρόβλημα. Πριν λίγους μήνες αναγκάστηκα να μπω σε δατροφή αποχής γαλακτομικών και λαχανικων λόγω πιθανής αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα που έπινα εγω. Αποτέλεσμα αυτου ηταν να την σταματήσω από το μπιμπερό κατι που το συνέχισα και μετα εξαιτίας της προσπάθειας μου να αυξήσω την παραγωγή μου για να χορταίνει το μωρό μου. Πριν 5 μήνες προσπάθησα για ένα διμηνο να της δώσω ξένο γάλα ως συμπλήρωμα για να μην πεινάει, εχω αλλάξει 16 μάρκες και δεν δέχεται κανένα. Δοκίμασα διάφορα ποσοστά πρόσμιξης. Με δυσκολία δεχόταν το μπιμπερό και αυτό μονο αν εχει μητρικό γάλα μέσα. Είμαι εγκυος και λογω αποκόλησης και των ορμονών που παίρνω (χάπια-ενέσεις), δεν μπορω να παρω αλλα χάπια μαγιας ουτε, να την θηλάσω. Δοκίμασα να ανακατέψω ξένο γάλα με μητρικό αλλα ουτε αυτό το δέχτηκε. Μόνο 2 φορες την κατάφερα και ηπιε 110 γρμ. Αυτή την στιγμή η αποθήκη μου τελείωσε και η μικρή μου είναι χωρίς γάλα 9 μέρες τώρα. Της δινω τραχανα για πρωινο αλλα και αυτό εχει αρχισει να το βαριέται. Προσπαθώ να προσθέτω μέσα λιγο νουλακ ή αντβανς. Όταν βάζω λιγο τον τρωει. Την έχω αφήσει νηστικιά από της εξι το απογευμα μέχρι την άλλη μερα στις επτά το πρωι και όμως δεν εχει δεχτεί ξενο γάλα. Το γιαούρτι το σιχαινόμαστε, καθως και κάθε μορφη κρέμας. Της εφτιαξα ανθος αραβοσίτου, ρυζόγαλο και κουλουρακια οδοντοφυιας με γαλα και δεν αγγιξε τίποτα από όλα αυτά. Της εφτιαξα χυμο στον αποχυμωτή, προσθεσα γιαούρτι αλλα δεν το δέχτηκε. Στα φρούτα δεν θελω να προσθέσω γάλα γιατι μετα από καθημερινή προσπάθεια εδώ και 5 μηνες τωρα εχει αρχίσει να τρωει 100γρμ. Αντιμετωπίζουμε διαφορα προβληματα με διατροφή, ύπνο, σκανταλιές και δοντια. Να αναφέρω πως δεν μου ζηταει στήθος. Γενικώς είναι ένα υπεροχο αλλα αρκετα δύσκολο παιδι. Δεν ξερω τι άλλο να κανω με το γάλα; Εχω αρχισει και απελπίζομαι. Πάλεψα πολύ για να καταφέρω να θηλάσω και το εκανα για να δωσω το καλυτερο στο μωρο μου. Και τωρα το μωρο μου δεν δέχεται καν γάλα!!!

:-(

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην μπραβο σου που προσπαθεις τοσο πολυ.Για ποιο λογο στενοχωριεσαι που δεν θελει να πιει γαλα?για το ασβεστιο?υπαρχουν πολλες αλλες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο και νομιζω στην ηλικια που ειναι η μικρουλα σου θα μπορει να τις τρωει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως καποια στιγμή στην αρχη της εγκυμοσυνης μου πρηστηκε το στήθος και το πουλάκι της. Τώρα εχουν ξεπρηστει αρκετα. Οσο και να στεναχωριέμαι για την διακοπή του θηλασμου, θορυβήθηκα αρκετα απο αυτο το γεγονος και αποφασισα να σταματησω. Δεν θελω να περάσουν ολες αυτες οι ορμόνες που παιρνω στο κοριτσακι μου. Προσπαθησα να βγάλω γάλα με το χέρι αλλα αυτο μου αυξάνει την αιμοραγια. Ηδη κινδυνευει το σπορακι μου δεν θελω να το θεσω σε μεγαλυτερο κινδυνο. Σκέφτομαι πως ισως οταν με το καλο γεννησω να μπορεσω να την θηλασω ξανα, το θεμα ειναι τι κανω τους επόμενους 7,5 μήνες;

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να της δωσεις καποιο γαλα με αλλο τροπο αντι του μπιμπερο?

εκπαιδευτικο ποτηρακι/ποτηρακι σκετο/καλαμακι?

εμενα απο 10 μηνων πινει νερο ανετα με καλαμακι, 2 μερες μου πηρε να της το "μαθω". εχεις δοκιμασει?

μηπως λογω πιθανης αλεργιας που αναφερεις αποφευγει ενστικτοδως τα γαλακτοκιμικα που προσφερεις?

Link to comment
Share on other sites

Ασπα θεωρω πολυ βασικο το γάλα στην διατροφη μας. Εγω ειμαι 32 ετων και εξακολουθώ να πινω ενα ποτηρι γάλα την ημερα. Κάποιες φορες παραπάνω. Μπορεις να μου προτεινεις καποιες τετοιες τροφες; Ξέχασα να αναφέρω πως της εδωσα γκουντα, εμενταλ και μοτσαρελα και δεν τα δεχτηκε!!!!! Εξακολουθω να προσπαθω φυσικα αλλα παιρνει μια εκφραση αηδιας αλλο πραγμα!!

 

Οι εξετάσεις της βγήκαν καθαρές. Δεν ειναι αλλεργικη.

Δοκιμασα με το παιδικο ποτηράκι, με το δικό μας ποτηρι και με κουταλάκι. Με καλαμάκι δεν το σκέφτηκα!!! Πολυ καλη ιδέα, θα το δοκιμασω το πρωι και θα σου πω!! Μακάρι να πετυχει!!!!! Σε ευχαριστω πολυ, μολις μου εφτιαξες την διάθεση, είχα αρχισει να απελπίζομαι!!!!!

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οι εξετάσεις της βγήκαν καθαρές. Δεν ειναι αλλεργικη.

Δοκιμασα με το παιδικο ποτηράκι, με το δικό μας ποτηρι και με κουταλάκι. Με καλαμάκι δεν το σκέφτηκα!!! Πολυ καλη ιδέα, θα το δοκιμασω το πρωι και θα σου πω!! Μακάρι να πετυχει!!!!! Σε ευχαριστω πολυ, μολις μου εφτιαξες την διάθεση, είχα αρχισει να απελπίζομαι!!!!!

 

μην απογοητευτεις αν δεν ρουφηξει αμεσως! θελει λιγο να το μαθει.

εγω 2 μερες ρουφουσα νερο,μετα το επιαναμε το χερι μου το καλαμακι -σαν να το μποκαριζα - και της το εβαζα στο στομα και τοτε το 'ξεμπλοκαριζα',ελπιζω να καταλαβες τι εννοω, καπως ετσι μετα απο 1-2 μερες εμαθε να ρουφαει ανετα. Ο γιος μου ειχε μαθει 15 μηνων σχεδον χωρις κανενα 'κολπακι' μια μερα του ειχα δωσει να παιξει με ενα ποτηρι νερο και ενα καλαμακι στα σταρμπακς και ξαφνικα τον ειδα να το πινει θυμαμαι. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω κι εγω κατι κι ελπιζω να σε βοηθησει...Προσπαθησε να βρεις κατι που θα της τραβηξει το ενδιαφερον κ που θα πρεπει να το συνδιασεις μονο με το γαλα, π.χ. αν της αρεσει ο γουινι βρες ενα ποτηρακι του κ δως της το με το γαλα(χωρις να τη πιεσεις,βαλε και καλαμακι εστω-ειναι κατι καινουριο κ ισως την ενθουσιασει.Δοκιμασες να της δωσεις και βρεφικο γαλα-σκονη-και δε το ηπιε?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Eve το καταλαβα, θα το δοκιμασω αυριο. Μακάρι να πετυχει. Αν και πιστευω πως το προβλημα της ειναι το γαλα και οχι ο τροπος που θα το πιει!!

 

Λένα, την μικρη δεν την αφήνω να βλέπει τηλεοραση, μονο τα βιντεακια απο τα ζουζουνια την αφηνω να δει. Φαντάσου πως αυτες τις ημερες την αφηνω και βλέπει μπας και καταφερω να την πεισω να πιει γάλα.Θα παμε στο τζομπο και θα την βαλω να διαλεξει μονη της ποτηρι, μπας και πετυχει!! Μακάρι κοριτσια να πετυχουν οι συμβουλες σας.

 

Εχουμε δοκιμασει ολα τα γαλατα 2ης βρεφικης ηλικιας σε σκονη, εκτος απο το αλμιρον το οποιο θα το παρω αυριο. Δοκιμασα το νουλακ, το αντβανς εβαπορε, το αντβανς φρεσκο, το αντβανς με λιγοτερη λακτόζη καθως και το δικο μας το δελτα!!! Δοκιμασα ολα τα γιαουρτια καθως και γιαουρτι οπου της προσθεσα φρεσκα φρουτακια σε χυμο!! Δηλαδη πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Με το που δει μπιμπερο παιζει μαζι του, με το που παω να της το δωσω σφραγγιζει το στομα, το κοπαναει, ουρλιάζει και γυρναει δεξια αριστερα το κεφαλι της συνεχεια. Τι παιχνιδια εχουμε κανει για να το πιει δεν φανταζεστε!! Της εχω αφησει 3 ωρες το μπιμπερο να παιζει και να κανει τα παντα χαλια μπας και το συνηθισει και πιει το γαλα!! Την αφησα 4 μέρες χωρις γαλα για να την χαλαρωσω, ηλπιζα πως σημερα θα το παρει αλλα δεν καταφεραμε τιποτα. Να προσθεσω πως δεν της φωναζω ποτε, ουτε την πιεζω ιδιαιτερα. Με παιχνιδια, κουβεντουλες και υπομονη προσπαθω να την κανω να το πιει!! Μηπως αυτο ειναι το λαθος μου; Μήπως θα έπρεπε να ειμαι πιο αυστηρή μαζί της και να την πιέσω περισσοτερο;

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι δοκιμασες Frisolac?Επισης υπαρχει ενα γαλα το οποιο δε θυμαμαι αν ειναι κ το frisolac,ειναι για νεογεννητα κ κανει 25 ευρω περιπου-απο το φαρμακιο κ λενε οτι αυτο δεν υπαρχει παιδι που να μη μπορει να το πιει.Κατα αναγκη δοκιμασε κ τα βρεφικα αν θελεις πολυ να πιει γαλα.Επισης μπορεις να παρεις γαλα σκονη κ να της το προσθετεις σε ετσι ξηρο σε κρεμες ριζογαλο κ.λ.π.Μην στεναχωριεσαι στη κατασταση που εισαι.μΟΛΙς μεγαλωσει λιγο ακομη θα λαμβανει ασβεστιο απο αλλες τροφες.Να ξερεις οτι το κιτρινο τυρι περιεχει αρκετο ασβεστιο.Δες λιγακι εδω http://thematadiatrofis.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και κατι σχετικο ακομα,ειχα δει στα σουπερ μαρκετ βιολογικο κατσισιο γαλα(που λενε μοιαζει με το δικο μας,δες κι αυτη την εκδοχη.Αλλα παντως μη τη πιεσεις σε καμια περιπτωση

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχει αλλεργία στους ξηρούς καρπούς, μπορείς να προσθέτεις κοπανισμένα αμύγδαλα στις αλεσμένες τροφές που της δίνεις. Περιέχουν κι αυτά ασβέστιο.

Καλή εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι την κορούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη: επικοινώνησε με κάποιον παιδίατρο που εμπιστεύεσαι. Σ΄αυτή την ηλικία αν κάνει διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά, χρειάζεται πολλή προσοχή και πολλές γνώσεις για να μην της λείψει κάτι.

Πάντως μπράβο που φτάσατε μέχρι εδώ. Δεν της δημιούργησες πρόβλημα, ίσα ίσα, αν δεν την θήλαζες, μάλλον θα είχατε το πρόβλημα σε μικρότερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το νεο κυπελάκι πετυχε, ουτε το καλαμάκι!! Εξακολουθω φυσικα να προσπαθω!! Ευτυχως ομως απο προχθες δεχτηκε το γιαουρτι νουλακ!! Ειχαμε δοκιμασει πολλες φορες ολες τις γευσεις του αντβανς αλλα το νουλακ δεν το ειχαμε βρει εδω!! Δεν ξερετε ποση ανακουφιση νιωθω που εδω και 2 μερες τρωει γιαουρτάκι. Ευχομαι με ολη μου την καρδια να συνεχισει ετσι. Και ελπιζω στο μελλον να παρει και το γαλα!! Δοκιμασαμε το κατσικισιο γαλα καθως και το γιαουρτι, δεν τα θελει ουτε και αυτα.

 

ΛΕΝΑ148 πολυ χρησιμο το μπλοκ!! Ηδη εχω διαμορφώσει την διατροφη της.

 

pax ειναι δεκα μηνων μπορω απο τωρα να της δωσω ξηρους καρπους;

 

Κοριτισα σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας. Θα συνεχισω να τις ακολουθω ελπιζοντας πως θα πιει γαλα καποια στιγμη!!

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...