Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αταραξ και τσιμπημα?


Recommended Posts

Καλησπερα

Σας παρακαλω αν καποια κοπελα ξερει ας συμβουλεψει.

Χτες το πρωι ο μικρος ξυπνησε και στο χερι του (εκει που κοιταμε την ωρα)κατι εμοιαζε να τον ειχε τσιμπησει γιατι ηταν πρησμενο κοκκινο και εμοιαζε λιγακι με εγκαυμα.Υπεθεσα κουνουπι γιατι το βραδυ πριν το παθει ειδα κουνουπια στο σαλονι και το συζηταγαεμ με τον αντρα μου

Πηρα γιατρο και μου ειπε να δωσω fusicort κρεμα 2 φορες την ημερα.Οπως και εκανα χτες.

Σημερα το βραδυ προσεξα οτι εκει που ειχε το "τσιμπημα" μαλλον το εξισε γιατι το εγδαρε και εφυγε λιγο η πετσα απο πανω και απο κατω ηταν κατακοκκινο και πρεπει να ειχε τρεξει καποιο υγρο απο το σημειο.Ειδα οτι ειχε πρηστει και το χερι του.

λοιπον το "τσιμπημα" ειναι στο σημειο που ακουμπαει το ρολοι μας παραδειγμα εκει που κοιταμε την ωρα και το πρηξιμο που ειδα αποψε ειναι πιο πανω στο χερακι του.Δηλαδη ολη η παλαμη του...Τρομαξα και πηρα γιατρο ο οποιος ειπε πρεπει να το δει χειρουργος παιδιατρος για να καθαρισει την περιοχη γιατι μαλλον επαθε μολυνση με ρωτησε αν η περιοχη του "τσιμπηματος " ειναι ζεστη αλλα δεν ειναι.Μετα μου ειπε να του δωσω 2 μλ Αταραξ...

Εγω δεν ηξερα τι ειναι αυτο το φαρμακο αλλα με μια γρηγορη αναζητηση στο γκουγκλ με εβγαλε στο φορουμ μας και διαβαζα περι αγχολυτικα και ψυχοφαρμακα,τρομαξα περισσοτερο και δεν πηγα να το παρω.

Επειδη το ειχε ξυσει οπως σας ειχα πει και ειχε ανοιξει εβαλα λιγο μπεταντιν....Σε λιγο θα κοιμηθει ο μικρος και αν το πρωι το πρηξιμο απο την παλαμη δεν εχει φυγει θα τον παμε στο νοσοκομειο.

Απλα τρομαζω γιατι ενω το "τσιμπημα" ειναι στο σημειο που προανεφερα ξαφνικα σημερα πρηστηκε πιο πανω το χερακι του.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω το αταραξ μου το είχε δώσει η γυναικολόγος μου για αλλεργία φαγουρα που είχα περίπου στον 5ο μηνα εγκυμοσύνης για μερικές ημερες που όντως μιλάμε μου έκανε πολύ καλό και ηρέμησα απο την αλλεργία λίγο,οποτε θεωρω ότι δεν θα υπαρχει προβλημα αφου το έδωσαν σε εγκυμοσύνη. Βεβαια θα σου έλεγα αυριο το πρωι αν δεν δεις διαφορά να πας το παιδί σε ένα εφημερεύον να του ρίξουν μία ματια.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν άκουσες καλά το φάρμακο???

Πρώτη φορά ακούω για μόλυνση και αταράξ! Και δεν μου έρχεται και στο μυαλό και καμία αντιβίωση με συναφές όνομα.

Καθάριζε την περιοχή με οξυζενέ και μπεταντίν, αν είναι σοβαρή μόλυνση πιθανόν να χρειαστεί και κάποια αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το οίδημα απλώς θέλει τον χρόνο του, αντίδραση του οργανισμού ήταν γι αυτό επιδεινώθηκε αργότερα. Εξάλλου κι εμείς όταν χτυπήσουμε/γδαρθούμε κάπου ,την άλλη μέρα η το σημείο έχει κοκκινήσει και πονά περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρεις αγγλικά διάβασε εδώ..http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxyzine

 

καλά έκανε και στο έδωσε ο γιατρός..είναι για αλλεργικό σοκ και σοβαρές αλλεργίες...

 

φοβάται ότι αυτό που το τσίμπησε ήταν μολυσμένο μάλλον

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mallon δε διαβασες ολα τα ποστ στην αναζητηση σου...το αταραξ ειμαι αντισταμινικο και δινεται σε αλλεργιες κλπ για να μη τρωγονται τα παιδια.....και εμεις το παιρναμε τωρα εχουμε παντα αποθεμα νεας γενιας αντισταμινικο το αεριους...καλα σου ειπε ο γιατρος.γοα να μη το ξυνει και τα κανει χειροτερα απο το ηδη ειναι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάποια αγροτική γιατρός εδώ στο κέντρο υγείας το σύστησε για τον ίδιο λόγο με εσένα στη μάνα μου να το δώσει στην 3χρονη κόρη μου. Εγώ έλειπα στο εξωτερικό και όταν το άκουσα κόντεψα να βγάλω καντήλες από το θυμό επειδή ήξερα ότι αυτό το φάρμακο το έπαιρνε η γιαγιά μου για να κοιμάται!!!

Είπα να πάρουν τον παιδίατρο στο κινητό (έλειπε σε άδεια) και είπε αν υπάρχει η δυνατότητα να το αλλάξουνε και να πάρουνε xozal. Τελικά έτσι και έγινε. Μια γνωστή μου μου είπε ότι το έδινε στα παιδιά της πολύ συχνά!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock: για να τα πιάνει ο ύπνος λέει, με τις ευλογίες του παιδίατρου!!!!!!! (μου σηκώθηκαν οι τρίχες όρθιες):shock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάποια αγροτική γιατρός εδώ στο κέντρο υγείας το σύστησε για τον ίδιο λόγο με εσένα στη μάνα μου να το δώσει στην 3χρονη κόρη μου. Εγώ έλειπα στο εξωτερικό και όταν το άκουσα κόντεψα να βγάλω καντήλες από το θυμό επειδή ήξερα ότι αυτό το φάρμακο το έπαιρνε η γιαγιά μου για να κοιμάται!!!

Είπα να πάρουν τον παιδίατρο στο κινητό (έλειπε σε άδεια) και είπε αν υπάρχει η δυνατότητα να το αλλάξουνε και να πάρουνε xozal. Τελικά έτσι και έγινε. Μια γνωστή μου μου είπε ότι το έδινε στα παιδιά της πολύ συχνά!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock: για να τα πιάνει ο ύπνος λέει, με τις ευλογίες του παιδίατρου!!!!!!! (μου σηκώθηκαν οι τρίχες όρθιες):shock:

 

αυτο ειναι τι να πω...εμενα τοο αταραξ της μεγαλης δεν της εφερνε υπνηλια παντως..απλα δε ξυνοτανε και ηρεμουσε......αλλα οταν παιζει θεμα αλλεργιας θα το δωσεις δε θα κοιτας το μωρο να φουντωνει και να λες ααααα το παιρνουνε για υπνωτικο οι αλλες μαναδες καιτο δινουνε....το ιδιο ισχυει για ολα τα αντισταμινικα..πρεπει να σε ηρεμουν και να σε ανακουφιζουν καπως ετσι δεν ειναι???μεχρι και το ντεπον εχει παρενεργειες,...δε θα το δωσεις?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Δεν με τρομαζει οτι μια απο τις παρενεργεις ειναι η υπνηλια με τρομαζει που διαβασα το περνει μια γυναικα 70 χρονων και αλλα τετοια που ειδα στο νετ....Αν ο κυριως σκοπος του φαμρακου ειναι να μην εχει φαγουρα το παιδι ενταξει.Το θεμα ειναι οτι δεν το ξυνει.Μια φορα μονο το εκανε.Δεν μοιαζει να τον ενοχλει καθολου.

Θα περιμενω και αποψε και αυριο αν δεν εχει υποχωρησει μαλλον θα το παρω.

Οτι τον τσιμπησε παντως μολυσμενο ηταν γιατι δεν ειναι απλα ενα σπυρι.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω ότι είναι και για αλλεργίες. Η μαμά μου το έπαιρνε ως ηρεμιστικό/αντικαταθλιπτικό. Αλλά είχε και αλλεργίες. Ίσως τελικά να το έπαιρνε και γι' αυτό.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://psi-gr.tripod.com/drugs/hydroxyzine.htm

 

 

des leei alles xrisis oti ine antiknismodes...

 

episis edo leei oti ine kai antistaminiko...sta ellinika http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxyzine&ei=oOUDTaHpEdKC4QbnmPWuCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCMQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Datarax%26hl%3Del%26biw%3D1024%26bih%3D653%26prmd%3Div kai oxi den ime iper genika ton farmakon...alla apla se kapia pragmata opos itane sti dikia mas panta periptosi allergia eprepe na to pari...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ο Γιαννης επαθε "φαρμακρυτικη αλλεργεια" και εγινε "πουα".

Ο γιατρος μας εδωσε αταραξ για την αλλεργεια.

Επισης καποια στιγμη που ειχε εντονο βηχα μου ειχε πει οτι αν βηχει το βραδυ πολυ και δεν μπορει να ηρεμησει να δωσω αταραξ (δεν ειχε χρειαστει τοτε οποτε και για αυτο το ειχα ευκαιρο τωρα που το χρειαστηκα).

Βλεποντας το ποσο βοηθησε το αταραξ σε αυτην την φαση θεωρω οτι παρεα με την fenistil και τα κλασικα ντεπον και ponstant θα βρισκονται παντα πια στο ντουλαπι με τα φαρμακα (αχρειαστα να ειναι βεβαια)

 

Θα το εδινα χωρις δευτερη σκεψη και δεν θα εκανα κατι αλλο απο αυτο που λεει ο γιατρος. 2η γνωμη παιρνεις αυριο και αν θες κανεις κατι αλλο αλλα με συμφωνη γνωμη γιατρου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη με εβαλες στο τρυπακι πηρα το χαρτακι να δω τι λεει (σπανια διαβαζω τι λενε μεσα γιατι λαλαω )

Λοιπον :

Atarax (Υδρξυζινη Υδροχλωρικη)

Γενικες Πληροφοριες: Η υδροξυζινη ειναι ενα φαρμακο με ηρεμηστικες και αντιισταμινικες ιδιοτητες.

Ενδειξεις :

- Για βραχυχρονια συμπτωματικη αντιμετωπιση αγχωδων εκδηλωσεων σε ενηλικα

- Για συμπτωματικη αντιμετωπιση κνησμου

- Ως ηρεμηστικο για προεγχειρητικη αγωγη.

 

 

Φαρμακευτική αγωγή

 

Από την πλευρά των φαρμάκων, σήμερα, στην πρώτη γραμμή βρίσκονται τα αντιαλλεργικά αντιισταμινικά φάρμακα και κυρίως εκείνα της νεώτερης γενιάς (Λορατιδίνη, Δεσλορατιδίνη). Η δράση τους στηρίζεται στην εξουδετέρωση των υποδοχέων Η1, που βρίσκονται στην επιφάνεια των ενδοθηλιακών κυπάρων των αγγείων. Τo αποτέλεσμα είναι η παρεμπόδιση της ισταμινικής δράσης, εξυπηρετώντας και το σκοπό της αγωγής, που είναι η υποχώρηση του κνησμού, του πόνου, καθώς και του αριθμού, του μεγέθους και της διάρκειας των πομφών. Συνεπώς τα αντιισταμινικά δεν δρούν αιτιολογικά αλλά συμπτωματικά. Και συνεπώς δεν θεραπεύουν μόνιμα το πρόβλημα. Δεδομένου ότι η ανταπόκριση κάθε ασθενούς σε καθένα από τα αντιισταμινικά είναι διαφορετική, είναι πιθανό να είναι απαραίτητη η αντικατάσταση ενός με κάποιο άλλo ή και ο συνδυασμός δύo αντιισταμινικών, ή δοσολογία μεγαλύτερη από αυτή που συνιστά η φαρμακευτικκή εταιρεία. Από πλευράς φαρμάκων, τα πιο αποτελεσματικά είναι τα παλιά αντιισταμινικά όπως για παράδειγμα η υδροξυζίνη σε δόση 12,5-25 mg (μισό έως ένα δισκίο) δύο έως 3 φορές την ημέρα ή εφάπαξ 50 mg το βράδυ από την κατάκλιση, η Kετιριζίνη 10 mg ημερησίως, η κυπροεπταδίνη 4mg 3-4 φορές ημερησίως κ.ά. Θα πρέπει να τονιστεί οτι μερικά από τα νεότερα αντιισταμινικά με μικροτερη κατευναστική δράση, απαιτούν προσοχή. Σαν παράδειγμα, η ταυτόχρονη χορήγηση τερφεναδίνης ή αστεμιζόλης μαζί με ερυθρομυκίνη ή διάφορες αζόλες (λ.χ. κετοκοναζόλη), μπορεί να προκαλέσει καρδιακές αρρυθμίες ενίοτε πολύ σοβαρές.[1]

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7

 

 

ΥΓ. Παλιοτερα για την αλεργικη ρινιτιδα μου εδιναν αντιισταμινικα αλλα δεν τα επαιρνα γιατι με εκαναν να κοιμαμαι σαν βοδι . Αρα το αντιισταμινικο θεωρω παντα μια ηρεμηστικη δραση. Οσοι τα χρειαζονται ομως τα παιρνουν . Σωστα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη με εβαλες στο τρυπακι πηρα το χαρτακι να δω τι λεει (σπανια διαβαζω τι λενε μεσα γιατι λαλαω )

Λοιπον :

Atarax (Υδρξυζινη Υδροχλωρικη)

Γενικες Πληροφοριες: Η υδροξυζινη ειναι ενα φαρμακο με ηρεμηστικες και αντιισταμινικες ιδιοτητες.

Ενδειξεις :

- Για βραχυχρονια συμπτωματικη αντιμετωπιση αγχωδων εκδηλωσεων σε ενηλικα

- Για συμπτωματικη αντιμετωπιση κνησμου

- Ως ηρεμηστικο για προεγχειρητικη αγωγη.

 

 

Φαρμακευτική αγωγή

 

Από την πλευρά των φαρμάκων, σήμερα, στην πρώτη γραμμή βρίσκονται τα αντιαλλεργικά αντιισταμινικά φάρμακα και κυρίως εκείνα της νεώτερης γενιάς (Λορατιδίνη, Δεσλορατιδίνη). Η δράση τους στηρίζεται στην εξουδετέρωση των υποδοχέων Η1, που βρίσκονται στην επιφάνεια των ενδοθηλιακών κυπάρων των αγγείων. Τo αποτέλεσμα είναι η παρεμπόδιση της ισταμινικής δράσης, εξυπηρετώντας και το σκοπό της αγωγής, που είναι η υποχώρηση του κνησμού, του πόνου, καθώς και του αριθμού, του μεγέθους και της διάρκειας των πομφών. Συνεπώς τα αντιισταμινικά δεν δρούν αιτιολογικά αλλά συμπτωματικά. Και συνεπώς δεν θεραπεύουν μόνιμα το πρόβλημα. Δεδομένου ότι η ανταπόκριση κάθε ασθενούς σε καθένα από τα αντιισταμινικά είναι διαφορετική, είναι πιθανό να είναι απαραίτητη η αντικατάσταση ενός με κάποιο άλλo ή και ο συνδυασμός δύo αντιισταμινικών, ή δοσολογία μεγαλύτερη από αυτή που συνιστά η φαρμακευτικκή εταιρεία. Από πλευράς φαρμάκων, τα πιο αποτελεσματικά είναι τα παλιά αντιισταμινικά όπως για παράδειγμα η υδροξυζίνη σε δόση 12,5-25 mg (μισό έως ένα δισκίο) δύο έως 3 φορές την ημέρα ή εφάπαξ 50 mg το βράδυ από την κατάκλιση, η Kετιριζίνη 10 mg ημερησίως, η κυπροεπταδίνη 4mg 3-4 φορές ημερησίως κ.ά. Θα πρέπει να τονιστεί οτι μερικά από τα νεότερα αντιισταμινικά με μικροτερη κατευναστική δράση, απαιτούν προσοχή. Σαν παράδειγμα, η ταυτόχρονη χορήγηση τερφεναδίνης ή αστεμιζόλης μαζί με ερυθρομυκίνη ή διάφορες αζόλες (λ.χ. κετοκοναζόλη), μπορεί να προκαλέσει καρδιακές αρρυθμίες ενίοτε πολύ σοβαρές.[1]

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7

 

 

ΥΓ. Παλιοτερα για την αλεργικη ρινιτιδα μου εδιναν αντιισταμινικα αλλα δεν τα επαιρνα γιατι με εκαναν να κοιμαμαι σαν βοδι . Αρα το αντιισταμινικο θεωρω παντα μια ηρεμηστικη δραση. Οσοι τα χρειαζονται ομως τα παιρνουν . Σωστα?

 

αυτο ακριβως λεω και εγω πιο πανω....το να αρχιζουμε κατευθειαν να δαιμονοποιουμε ενα φαρμακο γατι το παιρνει και η γιαγια μας κλπ δεν ειναι σωστο..τρομαζει τον αλλο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα.Συνεχιζω απο αυτο το μνμ για να μην κανω καινουργιο.Εχτες ξυπνησε και ειχε 2 σπυρακια τσιμπηματα στο μαγουλο.ενα δεξια ενα αριστερα,πηγαμε παιδικο ηταν μια χαρα ;αλλα στις 3 που ηρθε μου φανημκε πρησμενο το ενα μαγουλο.τον κοιταγα προσεκτικα για να δω , μηπως ηταν ιδεα μου.Οσο περναγε η ωρα πρηστηκε περσσοτερο.Ο γιατρος ειπε fucicort του εβαλα αλλα μου φανηκε πρηστηκε περισσοτερο μετρα απο αυτο.Ο αντρς μου λεει επειδη εχει κορτιζονη.Κοιμηθηκε και σημερα ακομα πρησμενος.Τον ειδαν σοτ παιδικο και ανυσηχησαν.Φοβηθηκε αν ειναι αλλεργια μην πρηστει περισσοτερο και ο λαιομος του που ειναι πολυ επικινδυνο ειπαν.Πηρα παλι τον γιατρο και ρωτησα να μπορει να παρει αταραξ.Εοιπε οκ αλλα δενειχαν και δωσαμε ενα αλλο αντισταμινικο μουδιαφευγει τωρα το ονομα.Πηρα τηλ και μου ιεπαν οι δασκαλες οτι το παιδι ειναι καλα αλλα το πρηξιμο δενεχει υποχωρησει....δενξερω τι να κανω.Ο γιατρος μου δενεχει γραφειο σημερο,εχει αυριο και αν τον παω στο μητερα θα πρεπει να πληρωσει πολλα που δενεχω....ελεγα να τον πηγαινα στο παιδων να τον δουν ?εσεις τι λετε?με το φαρμακο που πηρε σοτ σχολειο δενεπρεπε να ειχε ξεπρηστει το μαγουλο του.?ανυσηχω τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα ιδιαιτερα, εχω την εντυπωση οτι αν ηταν αλλεργια θα ειχε κανει το ''μπαμ'' απο την αρχη, δεν νομιζω δηλαδη να συνεχιζεται το πρηξιμο και μετα απο 24 ωρες ωστε να φοβασαι για τον λαιμο του.

Αφου ειναι τσιμπημα εννοειται δεν θα υποχωρησει το πρηξιμο αμεσως. Εμενα τον μικρο τον τσιμπουσαν το καλοκαιρι τα κουνουπια και εκανε κατι καρουμπαλα που εκαναν πανω απο 5 μερες να φυγουν! Η fusicort ειναι για τσιμπηματα και προλαμβανει και την μολυνση, αυτα τα κουνουπια του δικου μου που σου λεω επειδη τα εξυνε μολυνθηκε και εκανε πυον και πυρετο και μου ειχαν πει να βαζω fusicort αντι την απλη για τα τσιμπηματα που ειχα.

Αλλα και παλι γιατρος δεν ειμαι, αν θες να σιγουρευτεις πηγαινε τον σε καποιον αλλο παιδιατρο (στο μητερα για κανενα λογο, πολλα λεφτα και πεταμενα κατα τη γνωμη μου...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...