Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοστος εξετασεων


xxristinoula

Recommended Posts

γεια σας! μετα απο μια παλινδρομη κυηση θα παω να κανω εξετασεις για ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα , χλαμυδια κλπ. θα ηθελα να μου πει καποια το κοστος των εξετασεων αυτων....ή εστω στο περιπου(πχ 20€,150€,800€) γιατι οι τιμες σε καθε μικροβιολογικο ειναι διαφορετικες.και πως γινεται η εξεταση με δειγμα κολπικου υγρου ή με εξεταση αιματος? σας ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας! μετα απο μια παλινδρομη κυηση θα παω να κανω εξετασεις για ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα , χλαμυδια κλπ. θα ηθελα να μου πει καποια το κοστος των εξετασεων αυτων....ή εστω στο περιπου(πχ 20?,150?,800?) γιατι οι τιμες σε καθε μικροβιολογικο ειναι διαφορετικες.και πως γινεται η εξεταση με δειγμα κολπικου υγρου ή με εξεταση αιματος? σας ευχαριστω !

 

ειχα και εγω μια παλινδρομη και τωρα μια κυηση με ανεμβρυικο σακο.ειχα κανει εξεταση για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα,με κολπικη καλλιεργεια.εγω τις ειχα γραψει και δεν πληρωσα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μετά από μία παλίνδρομη κύηση κ μία βιοχημική κατά το τελευταίο εξάμηνο κι ενώ διανύω το 40 έτος της ηλικίας μου, ο γιατρός μου συνέστησε τον έλεγχο των "καθ΄ έξιν αποβολών" προκειμένου να σχεδιάσω το επόμενο βήμα (εξωσωματική).

Ανάμεσα στις άλλες και η εξέταση: ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΟΝΕΩΝ.

Έχω βιβλιάριο ΟΠΑΔ.

Σε όσα, μα όσα μικροβιολογικά ρώτησα, κανένα δεν την κάνει με το βιβλιάριο. Σε όλα πρέπει να πληρώσω από 250 έως 600 ευρώ και για τους δύο (κι ας έχουν σύμβαση για τις άλλες εξετάσεις).

Με τα Δημόσια νοσοκομεία δεν έχω καταλάβει ακόμη τι παίζει.

 

Θα ήθελα να ξέρω:

-αν κάποια κοπέλα ξέρει κάποιον οικονομικό τρόπο για την εξέταση αυτή

-πόσο καιρό περιμένεις για να την κάνεις

-σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ εύχομαι να έχετε καλές εξελίξεις στις προσπάθειές σας.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία παλίνδρομη κύηση κ μία βιοχημική κατά το τελευταίο εξάμηνο κι ενώ διανύω το 40 έτος της ηλικίας μου, ο γιατρός μου συνέστησε τον έλεγχο των "καθ΄ έξιν αποβολών" προκειμένου να σχεδιάσω το επόμενο βήμα (εξωσωματική).

Ανάμεσα στις άλλες και η εξέταση: ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΟΝΕΩΝ.

Έχω βιβλιάριο ΟΠΑΔ.

Σε όσα, μα όσα μικροβιολογικά ρώτησα, κανένα δεν την κάνει με το βιβλιάριο. Σε όλα πρέπει να πληρώσω από 250 έως 600 ευρώ και για τους δύο (κι ας έχουν σύμβαση για τις άλλες εξετάσεις).

Με τα Δημόσια νοσοκομεία δεν έχω καταλάβει ακόμη τι παίζει.

 

Θα ήθελα να ξέρω:

-αν κάποια κοπέλα ξέρει κάποιον οικονομικό τρόπο για την εξέταση αυτή

-πόσο καιρό περιμένεις για να την κάνεις

-σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ εύχομαι να έχετε καλές εξελίξεις στις προσπάθειές σας.

 

 

Εγώ έχω βιβλιάριο τύδκυ (οπάδ), τελικά την έκανα έξω ιδιωτικά και πλήρωσα 400 ευρώ. Σε 3 δημόσια νοσοκομεία που ρωτήσαμε τα 2 δεν την έκαναν και στο 3ο έπρεπε να την πληρώσουμε. Απ' ότι κατάλαβα δεν την καλύπτει το ταμείο. Δεν το έψαξα περαιτέρω, γιατί μαζί με τον καρυότυπο έκανα και έλεγχο θρομβοφιλίας και πλήρωσα σύνολικά 620 ευρώ :wink:

 

Τα αποτελέσματα του καρυότυπου βγήκαν σε 15 μέρες ακριβώς.

 

Η εξέταση είναι γονιδιακή , επομένως δεν νομίζω να παίζει ρόλο πότε θα την κάνεις...

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εξέταση που λέτε, είναι ο καρυότυπος ζεύγους; Γιατί αν είναι το ίδιο, εμένα μου ζήτησαν μόνο 170 ευρώ, από μικροβιολογικο κέντρο στο οποίο μ' έστειλε αιματολόγος δημόσιου νοσοκομείου, με το οποίο συνεργάζονται. Σε μια βδομάδα το πολύ βγαίνουν τ' αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η εξέταση που λέτε, είναι ο καρυότυπος ζεύγους; Γιατί αν είναι το ίδιο, εμένα μου ζήτησαν μόνο 170 ευρώ, από μικροβιολογικο κέντρο στο οποίο μ' έστειλε αιματολόγος δημόσιου νοσοκομείου, με το οποίο συνεργάζονται. Σε μια βδομάδα το πολύ βγαίνουν τ' αποτελέσματα.

 

170 ευρώ και για τους δύο???? μεγάλη διαφορά στην τιμή....

Αλλά απ'ότι ξέρω χρειάζονται κάποιες μέρες για να βγούν τα αποτελέσματα γιατί είναι ολόκληρη διαδικασία, την περιγράφει στο πίσω μέρος του χαρτιού ("απομονώνουν" τα κύτταρα και τα αφήνουν σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για κάποιες μέρες .... κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τόσα μου ζήτησαν στο Karyo στη Θεσσαλονίκη. Βέβαια δεν την κάναμε τελικά την εξέταση γιατί δε χρειάστηκε, αλλά είχα ρωτήσει και αυτά μου είπαν. Ίσως να ήταν ειδική τιμή γιατί μ' έστειλε η αιματολόγος του νοσοκομείου. Και για κάτι γονιδιακές που είχα κάνει για θρομβοφιλία, λίγα είχα πληρώσει. Καμία σχέση με τα ποσά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Newbie...

τόσο καιρό διαβάζω τις πληροφορίες που παρέχεις κ σκέφτομαι "ας το καλό, Θεσ/κη αυτή, Αθήνα εγώ" κ μόλις τώρα φλάσαρα...

Τους τηλεφώνησα και δέχονται αίμα κ με κούριερ.

Περιμένω τηλέφωνό τους για οδηγίες κι αν είναι πάω στη μαία του γιατρού μου το απόγευμα για αιμοληψία.

Η τιμή παραμένει η ίδια απ΄ ότι μου είπαν κ τα αποτελέσματα σε 12-14 μέρες.

Αχ μακάρι να βγει άκρη...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάνε ένα κόπο Cristy και ρώτα και στο Χωρέμειο, στο Εργαστήριο Γενετικής του Πανεπιστημίου (στεγάζεται σε ανεξάρτητο κτίριο στα Νοσοκομεία Παίδων Αθήνας). Το τηλ. τους είναι 210 7467465 (αυτό έχω, αν δεν είναι το σωστό, θα σε παραπέμψουν). Δεν ξέρω αν κάνουν την συγκεκριμένη εξέταση, πάντως είναι αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα κόπο Cristy και ρώτα και στο Χωρέμειο, στο Εργαστήριο Γενετικής του Πανεπιστημίου (στεγάζεται σε ανεξάρτητο κτίριο στα Νοσοκομεία Παίδων Αθήνας). Το τηλ. τους είναι 210 7467465 (αυτό έχω, αν δεν είναι το σωστό, θα σε παραπέμψουν). Δεν ξέρω αν κάνουν την συγκεκριμένη εξέταση, πάντως είναι αξιόπιστοι.

 

Μόλις τους πήρα. Λάθος νούμερο είχα. Το δικό σου είναι το σωστό.

Θέλουν 150 ευρώ για τον καθένα κ αποτελέσματα σε 2 εβδομάδες το αργότερο.

 

Αχ ακόμη να πάρουν από θεσ/κη...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τους ξαναπήρα.

Συνεννοήθηκα.

 

Το μόνο πρόβλημα... πήρα τηλ τον σύζυγο να τον ενημερώσω και είναι με εμετούς κλπ, πάει σπίτι να ξαπλώσει και δεν θέλει να κουβεντιάσει καν το ενδεχόμενο να δώσει αίμα σήμερα...

 

Ελπίζω μέχρι το απόγευμα να αισθάνεται (και να είναι) καλύτερα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τους πήρα. Λάθος νούμερο είχα. Το δικό σου είναι το σωστό.

Θέλουν 150 ευρώ για τον καθένα κ αποτελέσματα σε 2 εβδομάδες το αργότερο.

 

Αχ ακόμη να πάρουν από θεσ/κη...

 

 

αουτς! πόνεσε αυτό το νούμερο...

άρα Θεσσαλονίκη και πάλι Θεσσαλονίκη

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ορίστε οι τιμές που "μάζεψα" μέχρι τώρα:

ΙΑΣΩ 350

ΛΗΤΩ 280

ΡΕΑ 360

Α-lab 350 κ απάντηση σε 18 μέρες

Omnigen 350 κ απάντηση σε 15 μέρες

Χωρέμειο (Παίδων Αγία Σοφία) 300 κ απάντηση σε 2 εβδομάδες ακριβώς

Στο συνεργαζόμενο του γιατρού μου 250

KARYO (Θεσ/κη) 170 κ απάντηση σε 12 μέρες

Ρώτησα επίσης σε ΜΗΤΕΡΑ, EUROMEDICA κ δεν θυμάμαι τι άλλο, αλλά οι τιμές δεν ήταν της αρεσκείας μου φαίνεται κ δεν τις σημείωσα (είχα μέχρι τότε "χαμηλότερες" προσφορές).

Στην αρχή δεν ρώταγα για το πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα... κι αυτό έπρεπε να ρωτάω.

 

Αυτά.

 

Newbie... Σ΄ευχαρίστησα πριν?

Τα έχω χαμένα. Σε υπέρ υπέρ ευχαριστώ για το "ξεστράβωμα". Αν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα θα τους έστελνα κι άλλες εξετάσεις. Με τους κανόνες της "ελεύθερης αγοράς" δεν ζούμε? Καιρός να ανοίξουμε τα μάτια μας και να μην ξοδεύουμε άσκοπα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

αουτς! πόνεσε αυτό το νούμερο...

άρα Θεσσαλονίκη και πάλι Θεσσαλονίκη

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε κάθε περίπτωση

 

Εχμ.. "Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα..." :mrgreen: Βγάζει και τα καλύτερα παιδιά.

 

Newbie... Σ΄ευχαρίστησα πριν?

Τα έχω χαμένα. Σε υπέρ υπέρ ευχαριστώ για το "ξεστράβωμα". Αν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα θα τους έστελνα κι άλλες εξετάσεις. Με τους κανόνες της "ελεύθερης αγοράς" δεν ζούμε? Καιρός να ανοίξουμε τα μάτια μας και να μην ξοδεύουμε άσκοπα.

 

Χαχαχα μ' ευχαρίστησες, αλλά δεν το θυμάσαι. Κι εγώ από άλλη ξεστραβώθηκα, μη νομίζεις. Για τον έλεγχο θρομβοφιλίας, είχα ακούσει από 350 μέχρι 800 ευρώ και τελικά έκανα δωρεάν τον ανοσολογικό στο Ιπποκράτειο και τον γονιδιακό με 150 ευρώ στο Karyo. Ας είναι καλά η κοπέλα που μου ανοιξε και μένα τα μάτια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εμείς τον καρυότυπο ζεύγους τον κάναμε στο Πανεπιστημιακό στην Πάτρα και δεν πληρώσαμε δραχμή...ε, ευρώ ήθελα να πω!

Εάν θέλετε σας στέλνω τηλέφωνο για να επικοινωνήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εμείς τον καρυότυπο ζεύγους τον κάναμε στο Πανεπιστημιακό στην Πάτρα και δεν πληρώσαμε δραχμή...ε, ευρώ ήθελα να πω!

Εάν θέλετε σας στέλνω τηλέφωνο για να επικοινωνήσετε!

 

Οκ, μπορείς να μου το στείλεις σε πμ? (ή κ φανερά, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα).

 

τελικά τσάμπα η κινητοποίηση για Θεσ/κη. Ο σύζυγος "γονάτισε" από γαστρεντερίτιδα κ δεν ήταν σε θέση ούτε από το κρεβάτι να σηκωθεί, όχι να πάει για αίμα.

Ελπίζω να τα καταφέρουμε αύριο.

 

Αύριο πάω για ψηφιακή μαστογραφία (60 ευρώ στο Ρέα) κ για αποτελέσματα των ορμονικών μου (αυτές που γίνονται από 2η ως 5η μέρα του κύκλου).

 

Επίσης πρέπει να κλείσω κ ραντεβού για όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις.

Νομίζω έχω ακόμη για HIV, ηπατίτιδες, καρδιολογικό έλεγχο, καμπύλες ζαχάρου (ο πρώτος γιατρός τις ζήτησε, ο εξωσωματικός είπε ότι δεν είναι απαραίτητο).

 

Αυτά. Να συνέλθει ο καλός μου και θα βγάλουμε άκρη...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

lilipoupolh

Σ΄ ευχαριστώ πολύ.

 

Μίλησα ήδη μαζί τους κ έκλεισα ραντεβού για 13/11. Ε κι ένα ταξιδάκι αυθημερόν μέχρι την Πάτρα δεν θα με χάλαγε.

 

Εν τω μεταξύ κατάφερα κ έβγαλα γραμμή στο Αλεξάνδρας, πρέπει να πάρω τηλ Τρίτη ή Πέμπτη 12 με 13 να μιλήσω με τη γιατρό κ αν είναι να με δρομολογήσει αντίστοιχα... Κι εκεί δωρεάν γίνεται η εξέταση με το βιβλιάριο του ΟΠΑΔ.

Κ στη μία και στην άλλη περίπτωση τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 2 εβδομάδες.

 

Είμαι σε δίλημμα... στην περίπτωση πανεπιστημιακού νοσοκομείου δεν πετάω χρήματα, αλλά χάνω έναν κύκλο...

Οι επόμενες ώρες είναι περισυλλογής... (με τη λύση της Θεσσαλονίκης να κερδίζει έδαφος).

 

Εν τω μεταξύ, σημειώστε και μερικές ακόμη τιμές:

ΕUROMEDICA 330 κ οι δύο, αποτελέσματα σε 15 μέρες

ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ 340 κ οι δύο, αποτελέσματα σε 15 εργάσιμες

ΜΟΝΟΚΛΩΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ 500 κ οι δύο, αποτελέσματα σε 10 εργάσιμες.

 

Ουφ...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Cristy πολύ κατοτοπιστικά όσα έγραψες και ευχαριστώ.

Είμαι 37 και πριν 2 εβδομάδες έιχα παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα και ενώ είχα αρχικά αποφασίσει να μη το ψάξω περισσότερο αφού έχω 2 παιδάκια όσο περνάει ο καιρός όμως κατι με τρώει. Στο παρελθόν είχα 1 αποβολή στην 5η εβδομάδα (1η εγκυμοσύνη) ενώ το δίδυμο της κόρης μου παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα (απορροφήθηκε από τον οργανισμό) και τώρα 1 παλίνδρομη στην 8η.

Θέλω και 3ο παιδάκι (όπως και ο άνδρας μου) και δεν θέλω να περάσω πάλι τα ίδια. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξετάσεις (αν τις κάνω θα κινηθώ μάλλον ιδιωτικά). Ο άνδρας μου όμως δεν θέλει να μπούμε καν στη διαδικασία των εξετάσεων γιατί το θεωρεί πολύ ψυχοφθόρο, να το αφήσουμε έτσι και αν τυχόν πάλι έχουμε τα ίδια να το ψάξουμε τότε. Μπορώ να τις κάνω μεμονωμένα εγώ και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τον στείλω και αυτόν; ή χρειάζονται και οι δύο; Για ιστολογική είναι αργά αφού δεν το ζήτησα αλλά τι άλλη εξεταση θα μπορούσα να κάνω μόνο εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Cristy πολύ κατοτοπιστικά όσα έγραψες και ευχαριστώ.

Είμαι 37 και πριν 2 εβδομάδες έιχα παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα και ενώ είχα αρχικά αποφασίσει να μη το ψάξω περισσότερο αφού έχω 2 παιδάκια όσο περνάει ο καιρός όμως κατι με τρώει. Στο παρελθόν είχα 1 αποβολή στην 5η εβδομάδα (1η εγκυμοσύνη) ενώ το δίδυμο της κόρης μου παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα (απορροφήθηκε από τον οργανισμό) και τώρα 1 παλίνδρομη στην 8η.

Θέλω και 3ο παιδάκι (όπως και ο άνδρας μου) και δεν θέλω να περάσω πάλι τα ίδια. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξετάσεις (αν τις κάνω θα κινηθώ μάλλον ιδιωτικά). Ο άνδρας μου όμως δεν θέλει να μπούμε καν στη διαδικασία των εξετάσεων γιατί το θεωρεί πολύ ψυχοφθόρο, να το αφήσουμε έτσι και αν τυχόν πάλι έχουμε τα ίδια να το ψάξουμε τότε. Μπορώ να τις κάνω μεμονωμένα εγώ και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τον στείλω και αυτόν; ή χρειάζονται και οι δύο; Για ιστολογική είναι αργά αφού δεν το ζήτησα αλλά τι άλλη εξεταση θα μπορούσα να κάνω μόνο εγώ;

 

Αντιγράφω αυτά που συνέστησε ο γιατρός για την ΔΙΚΗ ΜΟΥ περίπτωση:

- CD-56, NK

- HbA1c

- Καμπύλη Ανοχής Γλυκόζης με φόρτιση 75γρ.,0, 1η, 2η ώρα

- LAC (αντιπηκτικό λύκου)

- Καρδιολιπίνη (a CL)

- TSH, FT4, Αντιμικροσωμιακά, Αντιθυρεοσφαιρινικά αντισ.

- Καρυότυπος Περιφερικού αίματος γονέων (αυτό γίνεται και από τους δύο)

 

Όλος ο έλεγχος περιλαμβάνει επίσης:

- Γενική αίματος

- Πρωτεΐνη-S

- Πρωτεΐνη-C

- Αντιθρομβίνη ΙΙΙ

- APCr

- FVQ-506-DNA, Leiden

- Ομοκυστείνη - Φυλλικό Οξύ

- MTHFR

- Προθρομβίνη G20210A

- Διακολπικό υπερηχογράφημα

- Υστεροσαλπιγγογραφία

- Λαπαροσκόπηση - Υστεροσκόπηση

 

Ο γιατρός της υποβοηθούμενης ζήτησε επιπλέον:

- FSH, LH, E2, Προλακτίνη, ΑΜΗ, β-ινχιμπίνη (2η-4η μέρα κύκλου)

- TSH, FT3, FT4, ΑΘΑ, Αντι-ΤΡΟ

- HIV 1&2, HBsAg, HCV, VDRL (κ για τους δύο)

- SGOT, SGPT, ολική κ έμμεση χολερυθρίνη

- ΗΚΓ - Τρίπλεξ καρδιάς κ καρδιολογική εξέταση

- Καλλιέργεια κολπικού υγρού αερόβια, αναερόβια, χλαμύδια, μυκόπλασμα

- Μαστογραφία F/P άμφω

- Υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων - διακολπικά

 

Σπερμοδιάγραμμα συζύγου κ ανάλογα... (σ΄ εμάς είπε οκ, ΑΡΙΣΤΟ)

 

Αυτά.

Καλή σου επιτυχία.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Cristy πολύ κατοτοπιστικά όσα έγραψες και ευχαριστώ.

Είμαι 37 και πριν 2 εβδομάδες έιχα παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα και ενώ είχα αρχικά αποφασίσει να μη το ψάξω περισσότερο αφού έχω 2 παιδάκια όσο περνάει ο καιρός όμως κατι με τρώει. Στο παρελθόν είχα 1 αποβολή στην 5η εβδομάδα (1η εγκυμοσύνη) ενώ το δίδυμο της κόρης μου παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα (απορροφήθηκε από τον οργανισμό) και τώρα 1 παλίνδρομη στην 8η.

Θέλω και 3ο παιδάκι (όπως και ο άνδρας μου) και δεν θέλω να περάσω πάλι τα ίδια. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξετάσεις (αν τις κάνω θα κινηθώ μάλλον ιδιωτικά). Ο άνδρας μου όμως δεν θέλει να μπούμε καν στη διαδικασία των εξετάσεων γιατί το θεωρεί πολύ ψυχοφθόρο, να το αφήσουμε έτσι και αν τυχόν πάλι έχουμε τα ίδια να το ψάξουμε τότε. Μπορώ να τις κάνω μεμονωμένα εγώ και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τον στείλω και αυτόν; ή χρειάζονται και οι δύο; Για ιστολογική είναι αργά αφού δεν το ζήτησα αλλά τι άλλη εξεταση θα μπορούσα να κάνω μόνο εγώ;

 

Αντιγράφω αυτά που συνέστησε ο γιατρός για την ΔΙΚΗ ΜΟΥ περίπτωση:

- CD-56, NK

- HbA1c

- Καμπύλη Ανοχής Γλυκόζης με φόρτιση 75γρ.,0, 1η, 2η ώρα

- LAC (αντιπηκτικό λύκου)

- Καρδιολιπίνη (a CL)

- TSH, FT4, Αντιμικροσωμιακά, Αντιθυρεοσφαιρινικά αντισ.

- Καρυότυπος Περιφερικού αίματος γονέων (αυτό γίνεται και από τους δύο)

 

Όλος ο έλεγχος περιλαμβάνει επίσης:

- Γενική αίματος

- Πρωτεΐνη-S

- Πρωτεΐνη-C

- Αντιθρομβίνη ΙΙΙ

- APCr

- FVQ-506-DNA, Leiden

- Ομοκυστείνη - Φυλλικό Οξύ

- MTHFR

- Προθρομβίνη G20210A

- Διακολπικό υπερηχογράφημα

- Υστεροσαλπιγγογραφία

- Λαπαροσκόπηση - Υστεροσκόπηση

 

Ο γιατρός της υποβοηθούμενης ζήτησε επιπλέον:

- FSH, LH, E2, Προλακτίνη, ΑΜΗ, β-ινχιμπίνη (2η-4η μέρα κύκλου)

- TSH, FT3, FT4, ΑΘΑ, Αντι-ΤΡΟ

- HIV 1&2, HBsAg, HCV, VDRL (κ για τους δύο)

- SGOT, SGPT, ολική κ έμμεση χολερυθρίνη

- ΗΚΓ - Τρίπλεξ καρδιάς κ καρδιολογική εξέταση

- Καλλιέργεια κολπικού υγρού αερόβια, αναερόβια, χλαμύδια, μυκόπλασμα

- Μαστογραφία F/P άμφω

- Υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων - διακολπικά

 

Σπερμοδιάγραμμα συζύγου κ ανάλογα... (σ΄ εμάς είπε οκ, ΑΡΙΣΤΟ)

 

Αυτά.

Καλή σου επιτυχία.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...