Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρα σε Θερμοκοιτίδα και μητρικό γάλα


Recommended Posts

το μωρό μου είναι στην θερμοκοιτίδα στο Παίδων και του πηγαίνω γάλα εκεί. Ξεκίνησα εχθές να αντλώ. Αγόρασα το medela swing. Το μωρό θα μείνει αρκετό καιρό εκεί, μπορεί και πάνω απο 2 μήνες. Αυτή την στιγμή τρώει μικρή ποσότητα, 60 μλ τηλ ημέρα! Τι να κάνω;

Κάνω αντλήσεις ανα 3 ώρες και βγάζω 60 μλ ανα 6ωρο.

Να κάνω τράπεζα απο τώρα στην κατάψυξη ή απλά να τα συντηρώ στο ψυγείο και να τα πηγαίνω εκεί;

Στο παίδων δεν μπορούν να το διατηρήσουν παρα μόνο το γάλα που θα πιέι μέσα σε μια μέρα(60 μλ για την ώρα). Πήγα σήμερα ας πούμε 120 γραμμάρια σε 2 μπουκάλια και το ένα μου το πετάξανε :( γιατί δεν μπορούσε να διατηρηθεί.

Μήπως να ξεκινήσω τράπεζα αφού το μωρό μου έρθει με το καλό σπίτι; Και για την ώρα απλά να πηγαίνω της ημέρας;

Θα συνεχίσω να βγάζω τόσο γάλα; Είναι αρκετό; Αυξάνεται με τον καιρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το μωρό μου είναι στην θερμοκοιτίδα στο Παίδων και του πηγαίνω γάλα εκεί. Ξεκίνησα εχθές να αντλώ. Αγόρασα το medela swing. Το μωρό θα μείνει αρκετό καιρό εκεί, μπορεί και πάνω απο 2 μήνες. Αυτή την στιγμή τρώει μικρή ποσότητα, 60 μλ τηλ ημέρα! Τι να κάνω;

Κάνω αντλήσεις ανα 3 ώρες και βγάζω 60 μλ ανα 6ωρο.

 

1. Δες εδώ για τα θήλαστρα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς είναι ΜΟΝΟ για μητέρες που έχουν εδραιώσει γαλουχία.

 

Εσύ χρειάζεσαι ένα νοσοκομειακό διπλής άντλησης αν σε ενδιαφέρει να έχεις πλήρη γαλουχία και να θηλάσεις.

 

2. Το πρωτόκολο των αντλήσεων που πρέπει να ακολουθήσεις θα το διαβάσεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

3. Αν προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 3ωρο, σημαίνει ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις 8 το 24ωρο γιατί σίγουρα κάποιες χάνεις.

Τις αντλήσεις τις προγραμματίζεις ανά 1,5-2 ώρες όσο είσαι στο σπίτι για να σου βγαίνουν 8-9 το 24ωρο.

 

Να κάνω τράπεζα απο τώρα στην κατάψυξη ή απλά να τα συντηρώ στο ψυγείο και να τα πηγαίνω εκεί;

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Αφού εκεί πετάνε το περισσευούμενο, γιατί αν το πηγαίνεις εκεί;

 

Στο παίδων δεν μπορούν να το διατηρήσουν παρα μόνο το γάλα που θα πιέι μέσα σε μια μέρα(60 μλ για την ώρα). Πήγα σήμερα ας πούμε 120 γραμμάρια σε 2 μπουκάλια και το ένα μου το πετάξανε :( γιατί δεν μπορούσε να διατηρηθεί.

Το γάλα μπορεί να διατηρηθεί αλλά στο νοσοκομείο τι να το κάνουν αφού το μωρό δεν το καταναλώνει;

 

 

Θα συνεχίσω να βγάζω τόσο γάλα;

Πόσο γάλα αντλείς;

 

 

 

Αυξάνεται με τον καιρό;

Για να αυξηθεί θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο με νοσοκομειακό θήλαστρο.

Η διάρκεια της άντλησης θα πρέπει να είναι 15 λεπτά, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι.

Η μία άντληση θα πρέπει να γίνεται στη διάρκεια της νύχτας, μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.

Αν δεν ισχύουν και τα 3 παραπάνω, τότε το γάλα μόνο μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο το medela swing είναι ακατάλληλο; Ποια η διαφορά με ένα νοσοκομειακό; Ο αντρας μου είναι λίγο δυσπιστος και στο site της medela δεν λέει διαφορές και θέλω να τον πείσω να ενοικιάσουμε νοσοκομειακό με επιχειρήματα. Δεν θέλω να το διακινδυνέψω και να συνεχίσω με το swing. Και πριν προχωρήσω στην ενοικίαση θέλω να έχει καταλάβει τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο το medela swing είναι ακατάλληλο; Ποια η διαφορά με ένα νοσοκομειακό; Ο αντρας μου είναι λίγο δυσπιστος και στο site της medela δεν λέει διαφορές και θέλω να τον πείσω να ενοικιάσουμε νοσοκομειακό με επιχειρήματα. Δεν θέλω να το διακινδυνέψω και να συνεχίσω με το swing. Και πριν προχωρήσω στην ενοικίαση θέλω να έχει καταλάβει τον λόγο.

 

Ο λόγοι είναι πολλοί:

1. Βασικά είναι ότι το νοσοκομειακό κάνει θηλαστικές κινήσεις παρόμοιες (όσο όμοιες μπορεί να κάνει ένα μηχάνημα) με του μωρού, με αποτέλεσμα το στήθος και ο εγκέφαλος να παίρνουν σωστό ερέθισμα για την παραγωγή γάλακτος.

2. Με το swing αντλείς στην ουσία το αποθηκευμένο γάλα. Με το νοσοκομειακό "υποκαθιστάς" το ερέθισμα που δίνει το μωρό και εγκαθιστάς την παραγωγή σου. Αυτό εννοεί το site όταν λέει ότι το swing και τα όμοια είναι για μητέρες που έχουν εγκαταστήσει γαλουχία και για περιστασιακή χρήση.

3. Πολύ σημαντικός λόγος επίσης είναι η διπλή άντληση. Τα νοσοκομειακά έχουν διπλή -ταυτόχρονη και από τα δύο στήθη δηλαδή- άντληση, προκειμένου όχι μόνο να σου γλυτώνουν χρόνο αλλά κυρίως για να δίνουν στον εγκέφαλο ταυτόχρονο ερέθισμα, οπότε ο εγκέφαλος το εκλαμβάνει ως δίδυμα μωρά στο στήθος και αυξάνει την παραγωγή.

 

Αν στην ενοικίαση σας απασχολεί το κόστος σκέψου ότι το κόστος του ξένου γάλακτος είναι πολύ μεγαλύτερο μηνιαίως (για να μην αναφερθούμε στα άλλα οφέλη του μητρικού έναντι της φόρμουλας).

 

Όσον αφορά την επίσημη σύγκριση (από την εταιρία) των θήλαστρων δες εδώ: http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/choosing-the-right-breastpump

Όπως βλέπεις όταν η χρήση θήλαστρου επιβάλλεται για "Ιατρικούς λόγους" δηλ. "μωρό νεογέννητο ή μωρό που νοσηλεύεται" το swing είναι ακατάλληλο και μόνο κατάλληλα είναι τα ενοικιαζόμενα νοσοκομειακά.

 

Αν πραγματικά σκέφτεσαι να θηλάσεις, μην το καθυστερείς. Η ενοικίαση νοσοκομειακού είναι Η ΜΟΝΗ έγκυρη λύση που έχεις για να την εδραίωση και τη συνέχιση της γαλουχίας σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το κόστος ξέρω ότι είναι πολύ χαμηλό.Ειδικά αν σκεφτείς πόσα έχουμε δώσει και πόσα μας περιμένουν. Θα παραγγειλω νοσοκομειακό.

Έχω και άλλες απορίες σχετικά με την άντληση αλλά θα τις ρωτήσω αφού διαβάσω λίγα ακόμα,μήπως και τις βρώ σε ερωτήσεις άλλων μαμάδων. Αν δεν βρω κάτι θα σας ξαναενοχλήσω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ποιο λόγο το medela swing είναι ακατάλληλο; Ποια η διαφορά με ένα νοσοκομειακό; Ο αντρας μου είναι λίγο δυσπιστος και στο site της medela δεν λέει διαφορές και θέλω να τον πείσω να ενοικιάσουμε νοσοκομειακό με επιχειρήματα. Δεν θέλω να το διακινδυνέψω και να συνεχίσω με το swing. Και πριν προχωρήσω στην ενοικίαση θέλω να έχει καταλάβει τον λόγο.

 

Το swing κάνει 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, ζυγίζει περίπου 250 γραμμάρια, είναι αποκλειστικά μονής άντλησης.

 

Το symphony κάνει 60-75 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, ζυγίζει περίπου 3 κιλά και είναι και διπλής άντλησης.

 

Το βάρος της συσκευής είναι ουσιαστικά το βάρος του κινητήρα.

 

Οι διαφορές των δύο θηλάστρων είναι αντίστοιχες με αυτές ενός σκούτερ 350 κυβικών και ενός τζιπ 4Χ4 των 4.000 κυβικών.

 

Με του σκούτερ δεν μπορείς να ρυμουλκήσεις τροχόσπιτο, δε μπορείς να ανέβεις μια πλαγιά, δεν μπορείς να φτάσεις μακριά...:?

Link to comment
Share on other sites

Little γεια σου! να σου ζήσει το μωράκι σου, εύχομαι να το πάρεις γρήγορα κοντά σου :) Κι εμένα το μωράκι μου έμεινε στη ΜΕΝΝ του Ιασώ 47 μέρες και πήγαινα εκεί το γάλα μου, όμως δεν μου είχαν πει για το νοσοκομειακό θήλαστρο κι έτσι το γάλα μου άρχισε να μειώνεται γιατί κι εγώ είχα το ηλεκτρικό της avent. Ευτυχώς μετά που ανακάλυψα το site κι έκανα όλο το καλοκαίρι επαναγαλακτισμό και το'σωσα!

 

Μου κάνει πολύ εντύπωση που δεν κρατάνε το γάλα σου, πως κι έτσι; Στο Ιασώ έχουν για κάθε μανούλα χώρο -το πας βέβαια με το όνομα σου και ημερομηνία και ώρα άντλησης- και απλώς αν έχουν αρκετό σου λένε να μην φέρεις για κάποιες μέρες. Τέλος πάντων, θα το κρατάς εσύ, δεν θα ξαναπετάξεις σταγόνα! ;)

Ξεκίνα το συντομότερο τις αντλήσεις, με το πρωτόκολλο που σου δίνει η Αγλαία. όπως λέει και η EvaMD

 

Αν πραγματικά σκέφτεσαι να θηλάσεις, μην το καθυστερείς. Η ενοικίαση νοσοκομειακού είναι Η ΜΟΝΗ έγκυρη λύση που έχεις για να την εδραίωση και τη συνέχιση της γαλουχίας σου.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...