Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός στο κρεβάτι


Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω πως είναι εφικτό να αλλάξω αυτή την συνήθεια, να θηλάζουμε μόνο στο κρεβάτι ξάπλα??

να αναφέρω βέβαια πως αντλούσα μέχρι και τον 4 μήνα όλα τα γεύματα και έκανα το πολύ έναν άντε 2 θηλασμούς.τώρα πλέον με 2 γιατρεμένες θηλές και με πολύ επιμονή κατάφερα να θηλάζω 3 στα 5 γεύματα και αυτό γίνεται μόνο γιατί το μωρό θηλάζει μόνο στο κρεβάτι.δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα αλλά αν δεν είναι ώρα ύπνου το μωρό δυσανασχετεί και κλαίει και του δίνω αντλημένο γάλα ή γάλα που έχω από την κατάψυξη.θέλω επιτέλους να διώξω από το σπίτι αυτό το κίτρινο μηχανηματάκι, 5 μήνες κουράστικα με τις ανλήσεις αλλά αν δεν βρώ λύση θα αναγκαστώ να συνεχίσω προκειμένου να μην δώσω ξένο γάλα για όσο περισσότερο χρόνο γίνεται.

ευχαριστώ εκ των προτέρων....:-D

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θέλω να ρωτήσω πως είναι εφικτό να αλλάξω αυτή την συνήθεια, να θηλάζουμε μόνο στο κρεβάτι ξάπλα??

να αναφέρω βέβαια πως αντλούσα μέχρι και τον 4 μήνα όλα τα γεύματα και έκανα το πολύ έναν άντε 2 θηλασμούς.τώρα πλέον με 2 γιατρεμένες θηλές και με πολύ επιμονή κατάφερα να θηλάζω 3 στα 5 γεύματα και αυτό γίνεται μόνο γιατί το μωρό θηλάζει μόνο στο κρεβάτι.δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα αλλά αν δεν είναι ώρα ύπνου το μωρό δυσανασχετεί και κλαίει και του δίνω αντλημένο γάλα ή γάλα που έχω από την κατάψυξη.θέλω επιτέλους να διώξω από το σπίτι αυτό το κίτρινο μηχανηματάκι, 5 μήνες κουράστικα με τις ανλήσεις αλλά αν δεν βρώ λύση θα αναγκαστώ να συνεχίσω προκειμένου να μην δώσω ξένο γάλα για όσο περισσότερο χρόνο γίνεται.

ευχαριστώ εκ των προτέρων....:-D

 

 

Όταν λες θηλάζει μόνο στο κρεββάτι εννοείς ότι θηλάζει μόνο ξαπλωμένο γιατί το συνδυάζει με ύπνο ή γιατί δεν βολεύεται στην αγκαλιά;

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμμμμ μάλλον και τα δύο και ότι έχει συνδιάσει το στήθος με τον ύπνο και στην αγκαλιά δεν βολεύται ή μπορεί στην αγκαλιά να μην την κρατάω και καλά. τι να πώ! έχω λιγάκι απογοητευεί και μάλλον αυτό το περνάω και στο μωρό γι αυτό δεν τα καταφέρνουμε.η αλήθεια είναι πως δεν έχω και τεράστιο πρόβλημα και μπορώ να συμβιβαστώ με την παρούσα κατάσταση ( εδώ κατάφερα να κάνω 12 αντλήσεις το 24ώρο αυτό δεν θα καταφέρω;))απλά αν υπήρχε ένα μυστικό να ξεφύγω εντελώς από τα μπουκάλια θα με χαλάρωνε λιγάκι.

ευχαριστώ πάντως.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμμμμ μάλλον και τα δύο και ότι έχει συνδιάσει το στήθος με τον ύπνο και στην αγκαλιά δεν βολεύται ή μπορεί στην αγκαλιά να μην την κρατάω και καλά. τι να πώ! έχω λιγάκι απογοητευεί και μάλλον αυτό το περνάω και στο μωρό γι αυτό δεν τα καταφέρνουμε.η αλήθεια είναι πως δεν έχω και τεράστιο πρόβλημα και μπορώ να συμβιβαστώ με την παρούσα κατάσταση ( εδώ κατάφερα να κάνω 12 αντλήσεις το 24ώρο αυτό δεν θα καταφέρω;))απλά αν υπήρχε ένα μυστικό να ξεφύγω εντελώς από τα μπουκάλια θα με χαλάρωνε λιγάκι.

ευχαριστώ πάντως.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο "μυστικό". Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα και να δεις τι θα δουλέψει.

Αν έχεις μαξιλάρι θηλασμού, δοκίμασε να θηλάζεις το μωρό πάνω σ' αυτό, χωρίς να έχεις το χέρι σου κάτω από το κεφάλι του (το μωρό δηλαδή ξαπλώνει εντελώς πάνω στο μαξιλάρι - τουλάχιστον στην αρχή). Γι' αυτό βέβαια χρειάζεσαι μεγάλο και σταθερό μαξιλάρι, όπως αυτά που έχει π.χ. το Περί θηλασμού.

 

Δοκίμασε επίσης να βάζεις κάτι στο λαιμό σου (π.χ. φουλάρι, κολιέ με έντονα χρώματα - εγώ έχω στερεώσει και παιχνίδι του στην τιράντα του σουτιέν για να του κρατήσω την προσοχή στραμμένη προς εμένα :mrgreen: ) ώστε να μείνει στραμμένο προς εσένα είτε στην αγκαλιά είτε πάλι πάνω στο μαξιλάρι. Αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις αρχικά κι ενώ είστε στο κρεββάτι κι αν μείνει με μάτια ανοιχτά (δεν το πάει για ύπνο δηλαδή) να δοκιμάσεις να βάλεις το χέρι σου από κάτω από το λαιμάκι του, ώστε να συνηθίζει λίγο "ανασηκωμένη" θέση και την αίσθηση ότι το κρατάς.

 

Προφανώς έχεις μεγάλα αποθέματα υπομονής (12 αντλήσεις το 24ωρο δεν παίζονται!), οπότε αν επιμείνεις λίγο νομίζω ότι θα βρεις κάτι να δουλεύει για σας :eek:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...