Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως κόβετε ή γρκίνια ;;


Recommended Posts

Η μπουμπού μου είναι σχεδόν 18 μηνών και πάντα υπήρξε πόλύ γκρινιάρα. Μπορώ να έχω μερικές ιδέες για το πως μπορώ να της κόψω την γκρίνια;; Κάπου είδα ένα τέτοιο θέμα αλλά ήταν για μεγαλύτερο παιδί, δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί να μην ισχύουν; Καταλαβαίνουν τα πάντα 18 μηνών (εδώ καταλαβαίνει η δική μου που είναι 16) οπότε αν τους εξηγήσεις γιατί αδιαφορείς μια δυο τρεις θα το πιάσουν το μήνυμα... και είναι και καλύτερα γιατί είναι αρχή ακόμα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει πάντως όπως γράφτηκε και στο θέμα της Δήμητρας η όποια προσπάθεια χειραγώγησης της γκρίνιας να είναι ενιαία από όλα τα μέλη με τα οποία έρχεται σε επαφή το παιδί ώστε κανείς να μην γίνεται μισητός ή αγαπητός και να βλέπει το παιδί μια σταθερότητα σε αυτό που δηλώνεται.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει πάντως όπως γράφτηκε και στο θέμα της Δήμητρας η όποια προσπάθεια χειραγώγησης της γκρίνιας να είναι ενιαία από όλα τα μέλη με τα οποία έρχεται σε επαφή το παιδί ώστε κανείς να μην γίνεται μισητός ή αγαπητός και να βλέπει το παιδί μια σταθερότητα σε αυτό που δηλώνεται.

 

συμφωνώ.......απολύτως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει κάποιος λόγος που γκρινιάζει;;;;;;;; δόντια ας πούμε;;;

 

η γκρίνια από τα δόντια είναι δικαιολογημένη, η μπουμπου γκρινιάζει για να γίνει το δικό της πχ. να βγει από το καρότσι, πχ να πάρει ένα μαχαίρι...πχ. να ανέβει στο τραπέζι εννοείται ότι δεν γίνεται αυτό που θέλει, αλλά γκρινιάζει απίστευτα. Συνήθως για να της αποσπάσω την προσοχή της δίνω κάτι άλλο ή πάμε να παίξουμε κλπ. αλλά μερικές φορές αυτό δεν γίνεται. Απλά ιδέες θέλω για άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν ξυπνάει το πρωί αναγκάζομαστε να κάνουμε το γάλα αγκαλίτσα γιατί αν την αφήσω μπορεί και να κλαίει.....τρελλά...μου έχει φύγει η μέση από το κουβάλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια , γκρίνια ...βρε τι μου θυμίζει; Α! ναι τον μικρό μου γιο ο οποίος ελιναι 22 μηνών και γκρινιάρης από τη μέρα που γεννήθηκε! άμα βρείτε που είναι το κουμπί που τη σταματάει παρακαλώ πείτε μου και μένα , άνθρωπος είμαι πόσο να αντέξω....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η δικα μου ειναι 14 μηνων και ειναι πολυ γκρινιαρα,αλλα μονο οταν ειμαο εγω μπροστα.στους παπουδες ειναι μια χαρα.ξερει οτι της εχω αδυναμια και το εκμεταλευεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γκρινια , τι θεμα και αυτο !!!!!!! 16 μηνων ο δικος μου τωρα , η μιζερια προσωποποιημενη !!!!!!!!! ε βρε κοριτσια , ειναι απιστευτο ! αλλα μαλλον μονο με αδιαφορια λυνετε αυτο ! Οσο αδιαφορουμε τοσο καταλαβαινουν πως δεν περναει το δικο τους . Θα φτασουν στο peek τους , θα δουνε πως δεν βγαζουν κατι και καποια στιγμη θα σταματησουν ! απλα πρεπει να εχουμε υπομονη ( ποσο ακομαααααα ........ )

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να σας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου το θεμα που με αποσχολει? Ο γιος μου ειναι 7 μηνων και εδω και λιγες μερες εχει αρχισει μια γκρινια που σπαει νευρα. Δεν εχουμε δοντια ακομα και δεν ξερω αν ετοιμαζεται, αλλα καποιες φορες μοιαζει να ειναι γκρινια για να κερδισει πραγματα π.χ. να βγει απο το καροτσι, να τον παρουμε αγκαλια κ.α. Αν δεν ειναι απο τα δοντια μπορω να κανω κατι σε αυτην την ηλικια? πως να το χειριστω για να μην παρεκτραπουν τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου το θεμα που με αποσχολει? Ο γιος μου ειναι 7 μηνων και εδω και λιγες μερες εχει αρχισει μια γκρινια που σπαει νευρα. Δεν εχουμε δοντια ακομα και δεν ξερω αν ετοιμαζεται, αλλα καποιες φορες μοιαζει να ειναι γκρινια για να κερδισει πραγματα π.χ. να βγει απο το καροτσι, να τον παρουμε αγκαλια κ.α. Αν δεν ειναι απο τα δοντια μπορω να κανω κατι σε αυτην την ηλικια? πως να το χειριστω για να μην παρεκτραπουν τα πραγματα?

καλημερουδια....

σε αυτη την ηλικια το λογικο ειναι να εχει ενα συνεχιζομενο εκνευρισμο, γιατι επεται το θεμα της οδοντοφυιας. καπως ετσι ειχα απελπιστει κ εγω οταν η μεγαλη ετοιμαζοταν για δοντια. μια αλοιφουλα θα διευκολυνειτην κατασταση πιστευω. κ εμενα ο γιατρος μου ελεγε δεν κανει τπτ η κρεμα γιατι απλα θα την καταπιει. παραταυτα την πηρα. τωρα αν δεις οτι επεκτινεται κ σε αλλα θεματα η γκρινια, απλα να εισαι σταθερη ως προς την αντιμετωπηση σου. τουλαχιστον εμενα ο δκτρ αυτο μου ειχε πει.

δηλ. οχι οταν εχεις κεφια κ δυναμη να την περνεις αμεσως αγκαλιτσα η' να της κανεις το χατιρι κ οταν δεν εχεις κεφια-κουραγιο-εισαι πτωμα ν ατην αφηνεις να χτυπιετε στο κλαμα.

ειναι δυσκολα σ αυτη την ηλικια.:|

κ που να ειχες διδυμα οπως εγω τωρα! αχ τι με περιμεεεενει!:shock:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες tzini. Να ρωτησω και κατι ακομα οταν δεν τον σηκωνεις π.χ. απο το καροτσι τι του λεω? και για ποση ωρα να τον αφηνω να κλαει? Αχ tzini ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει αν ειχα διδυμα τι θα εκανα? Μπραβο μανουλα κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

κ θα σου πω κ το αλλο που μου ειπε ο δκτρς οσον αφορα το καροτσι το παρκο κτλ.

''εσενα πως θα σου φενοταν: να πονας, να μην μπορεις να μιλησεις, κ να σε εχουν καθηλωμενη σε ενα καροτσι η' σε ενα παρκο????'':shock:

βεβαια δεν συζηταμε για τις ωρες του υπνου.

για ξεκινα κ βγαλε το παιδι απ το καροτσι να μπουσουλησει να ξεδωσει λιγο!εμενα προσωπικα 8,5 μηνων περπατησε, δηλ. κρατιοταν απο επιπλα κ πηγαινε.

pc: για πηγαινε παρε κ αυτα τα προστατευτικα για τις γωνιες, γιατι μετα θα εχεις αλλου ειδους γκρινια!;)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει υποθέτω κορίτσια. Εμάς μας πέρασε εδώ και τουλάχιστον 4-5 μήνες. Ήταν κι ο δικός μου πολύ γκρινιάρης. Αυτό που πιστεύω βοήθησε είναι πως είχα πάθει ανοσία πια στη γκρίνια. Σχεδόν δεν την άκουγα πια.

Απο κάποια στιγμή κι έπειτα δηλαδή (που δεν υπάρχει λογος δόντια κτλ) απλά αδιαφορούσα, μέχρι που μου έγινε κι εμένα συνήθεια κι άρχισε κι εκείνος να το κόβει σιγά σιγά. Θα το είχε κόψει και νωρίτερα εγώ πιστεύω αλλά με σαμποτάριζαν ο μπαμπάς του και η γιαγιά του, που επειδή εκείνοι δεν άντεχαν την γκρίνια τον έπαιρναν αγκαλιά όρθιοι κι έκοβαν βόλτες. Όμως ο μπαμπάς του είναι πολύ δυνατός και η γιαγιά του πλέον κάνει ενέσεις για τη μέση της γιατί την έβγαλε οφ!

Να εξηγήσω φυσικά, πως αγκαλιά δεν του έχει λείψει ούτε λεπτο απο εμένα και τα χατήρια του τα κάνω τις περισσότερες φορές και τον έχω καλομαθημένο αλλά μόνο όταν μου τα ζητάει ήρεμα.

Τι να πω... Υπομονή, θα μεγαλώσουν, θα μάθουν και να εκφράζουν τα συναισθήματά τους με λογάκια και θα ηρεμήσουν αρκετά.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ θα σου πω κ το αλλο που μου ειπε ο δκτρς οσον αφορα το καροτσι το παρκο κτλ.

''εσενα πως θα σου φενοταν: να πονας, να μην μπορεις να μιλησεις, κ να σε εχουν καθηλωμενη σε ενα καροτσι η' σε ενα παρκο????'':shock:

βεβαια δεν συζηταμε για τις ωρες του υπνου.

για ξεκινα κ βγαλε το παιδι απ το καροτσι να μπουσουλησει να ξεδωσει λιγο!εμενα προσωπικα 8,5 μηνων περπατησε, δηλ. κρατιοταν απο επιπλα κ πηγαινε.

pc: για πηγαινε παρε κ αυτα τα προστατευτικα για τις γωνιες, γιατι μετα θα εχεις αλλου ειδους γκρινια!;)

 

 

Μα δεν τον εχω καθολου στο καροτσι! ολη μερα στο πατωμα, ουτε παρκο, εχω γεμισει το σπιτι κουβερτουλες και τα αφρολεξ αυτα με τα γραμματα!! μιλαω για οταν ειμαστε εξω και καθισουμε καπου, οποτε σταματα η κινηση στο καροτσι θελει να σηκωθει κατευθειαν!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τον εχω καθολου στο καροτσι! ολη μερα στο πατωμα, ουτε παρκο, εχω γεμισει το σπιτι κουβερτουλες και τα αφρολεξ αυτα με τα γραμματα!! μιλαω για οταν ειμαστε εξω και καθισουμε καπου, οποτε σταματα η κινηση στο καροτσι θελει να σηκωθει κατευθειαν!!:-)

ωπα:oops:! συγνωμη δεν το καταλαβα πιο πριν αυτο κοπελια:oops:

υπομονη τοτε. η κοπελα πιο πανω πιθανον να εννοει οτι την γκρινια πρεπει να την ακους κ σαν τιτιβισμα χαρουμενο ενιοτε, αλλιως σου ερχετε ο ντουρβουτζας συνεχεια κ ανελεητα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

nikilak δεν φαινονται καλα αυτα που γραφεις, εννοω προς το τελος της καθε σειρας. το εχω δει κ σε αλλους. τι φταιει? να μας πει καποιος?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα θα μου πει καποιος τι να κανω τωρα που τα επιασε κ τα 2? κ δεν εχω κανεναν για βοηθεια????????????????????????????????????????????????????

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ωπα:oops:! συγνωμη δεν το καταλαβα πιο πριν αυτο κοπελια:oops:

υπομονη τοτε. η κοπελα πιο πανω πιθανον να εννοει οτι την γκρινια πρεπει να την ακους κ σαν τιτιβισμα χαρουμενο ενιοτε, αλλιως σου ερχετε ο ντουρβουτζας συνεχεια κ ανελεητα!

 

 

Καλα δεν εγινε και τπτ μην κανεις ετσι!!;)

Κατα τα αλλα καλα παμε ολες, αλλα σε σενα κοπελια πραγματικα κουραγιο!!:|

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια και Αγιος ο Θεός ειναι και εμενα ο μικρός μου (16,5 μηνων)

Ωρες ωρες δεν την παλευω και εχω και τον μεγαλητερο (4,5χρονων) που τον εχει πρηξει και αυτον και τον αδικο κιολας για χαρη του μικρου :oops:

Δεν εχω υπομονη .....

Αλλο παιδακι αυτο, ειχα συνηθησει σε ηρεμο και συνεργασιμο παιδακι και φυσικα αφου ηταν ενα ειχε και ολη την προσοχη μου,.Τωρα με την γκρινια τα εχω χαμενα....του μιλαω συνεχια και του λεω ''αν κανεις ετσι και κλαις δεν θα σου το δωσω πχ το παιχνιδι αλλα αυτος τιποτα...και στο τελος το περνω και το βγαζω στο μπαλκονι και λεω ''ωραια τωρα δεν θα το παρει κανενας απο τους δυο σας(περνει η μπαλα και το μεγαλο),σε λιγα δεπτερολεπτα σταματαει να γκρινιαζει για αυτο και πιανει κατι αλλο :?

Ελπιζω να το κοψει συντομα....αν και πιστευω πως ειναι και απο τα δοντια που δεν ξερει τι θελει και ειναι μες την μπίρλα ολη μερα.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μεσα στην απελπισια ειμαι!!!!! Η κορουλα μου ειναι 7 μηνων, την μεγαλωνω μονη μου καθως ο μπαμπας μας δουλευει μακρια μας και με εχει τρελανει!!! Απο το πρωι που θα ξυπνησουμε μεχρι το βραδυ που θα την βαλω για υπνο εχει γινει η προεκταση του χεριου μου!!!! Δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι μολις την αφησω στο παρκο της τσιριζει και απλωνει τα χερακια της να την παρω!!!! Και δεν ειναι τωρα που βγαζει δοντακια...ηταν ετσι απο το μαιευτηριο!!!!! Γκρινιαραααααα..........

"...κι υστερα εσενανε ρωτω το νοημα του κοσμου

και λες το χερι σου κρατω κι εσυ εισαι δικος μου..."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...