Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΩ ΔΙΛΗΜΜΑΑΑΑΑΑ (ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΕΞΙΑ)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

η μικρή μου είναι 5,5 μηνών και η γιατρός μάς είπε να ξεκινήσουμε με δημητριακά, αρχικά ρύζι, μετά λαχανικά και μετά φρούτα, με κύρια βάση όμως το γάλα. της είπα ότι θα το φτιάχνω μόνη μου το ρύζι και ήταν πολύ θετική. όταν κάναμε την εξέταση σιδήρου (έχει χαμηλό και το παρακολουθούμε) είδαμε ότι παραμένει χαμηλά, και μου πρότεινε να προτιμήσω κάποια βιολογική εμπορίου, εμπλουτισμένη με σίδηρο. Είπαμε αν και τον άλλο μήνα δεν έχει ανέβει θα κάνει εξετάσεις για στίγμα.

 

μήπως τελικά να προτιμήσω του εμπορίου να τη βοηθήσω λίγο; σκέφτομαι παράλληλα να δω από πού αλλού μπορεί να πάρει σίδηρο και να της φτιάχνω. πότε μπορεί να φάει όσπρια;

 

Θα μου πείτε, δεν σε προβληματίζει ο σίδηρος και σε προβληματίζει η κρέμα; :) μας είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό γενικότερα, οπότε προσ το παρόν το αντιπαρέρχομαι...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! (λέω καλησπέρα γιατί εκεί που μένεις εσύ είναι μαύρα μεσάνυχτα τώρα;)).

Λοιπόν κι εγώ είμαι υπέρ των αγνών τροφών και για εμάς αλλά ειδικότερα για τη μικρή μου. ΑΛΛΑ, αν είχε οποιοδήποτε πρόβλημα που θα μπορούσε να βοηθηθεί με κάτι του εμπορίου θα της το έδινα χωρίς σκέψη. Εξάλλου οι κρέμες του εμπορίου μπορεί να μην είναι ό,τι πιο φυσικό αλλά δεν είναι και δηλητηριώδεις! Ακολούθα ό,τι σου πει ο γιατρός σου, αυτό θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Συμφωνω κι εγω με τη my beba, αν βοηθαει η κρεμα του εμποριου δωσε τη για λιγο καιρο και σε κανενα μηνα που θα αρχισει να τρωει και μοσχαρακι(αρα περισσοτερο σιδηρο) την κοβεις.

Για τα οσπρια η δικια μου παιδιατρος μου εχει πει μετα το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

όσπρια είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φάει, είναι αρκετά βαριά για ένα στομαχάκι που ως τώρα πίνει μόνο γάλα! δοκίμασε όταν αρχίσεις τα φρούτα να της δίνεις μπανάνα που είναι πολύ θρεπτική, όπως επίσης και φρούτα με βιταμίνη C (πορτοκάλια, ακτινίδια), ώστε να απορροφά τον σίδηρο από τις τροφές καλύτερα. Επίσης αν έχει στίγμα, οι εξετάσεις αίματός της θα δείξουν ότι έχει κανονικό (ή και παραπάνω από το κανονικό) σίδηρο, γιατί ο οργανισμός δεν το αφομοιώνει καλά και το εναποθέτει στο συκώτι. Σε αυτή την περίπτωση, δεν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα. Γενικά πάντως τα βρέφη ως 1 έτους θεωρούνται άτυποι οργανισμοί, δεν υπάγονται στην γενική ιατρική και οι εξετάσεις αίματος δεν έχουν ιδιαίτερη αξία, όσον αφορά τον σίδηρο, αιματοκρίτη κλπ, και μάλιστα σε μωράκια που για 6 μήνες τρέφονται μόνο με γάλα, γιαυτό μην τρομάζεις με αποτελέσματα εξετάσεων. Να προσθέσω τέλος ότι τα δημητριακά έχουν αρκετό σίδηρο, οπότε μετά το ρύζι αν αρχίσεις βρώμη, στάρι και άλλα δημητριακά θα πάρει όλες τις ουσίες, όπως και από τα λαχανικά.

Καλά κουράγια και μην την πιέζεις να φάει, εμείς έτσι την πατήσαμε στην αρχή και έγινε αρνητικός, όταν σταματήσαμε να τον πιέζουμε άρχισε να τρώει σιγά σιγά (καλά, μην φανταστείς, απλά δεν κλείνει το στόμα όπως πριν και δεν κουνάει το κεφάλι πέρα-δώθε!)

Link to comment
Share on other sites

όσπρια είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φάει, είναι αρκετά βαριά για ένα στομαχάκι που ως τώρα πίνει μόνο γάλα! δοκίμασε όταν αρχίσεις τα φρούτα να της δίνεις μπανάνα που είναι πολύ θρεπτική, όπως επίσης και φρούτα με βιταμίνη C (πορτοκάλια, ακτινίδια), ώστε να απορροφά τον σίδηρο από τις τροφές καλύτερα. Επίσης αν έχει στίγμα, οι εξετάσεις αίματός της θα δείξουν ότι έχει κανονικό (ή και παραπάνω από το κανονικό) σίδηρο, γιατί ο οργανισμός δεν το αφομοιώνει καλά και το εναποθέτει στο συκώτι. Σε αυτή την περίπτωση, δεν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα. Γενικά πάντως τα βρέφη ως 1 έτους θεωρούνται άτυποι οργανισμοί, δεν υπάγονται στην γενική ιατρική και οι εξετάσεις αίματος δεν έχουν ιδιαίτερη αξία, όσον αφορά τον σίδηρο, αιματοκρίτη κλπ, και μάλιστα σε μωράκια που για 6 μήνες τρέφονται μόνο με γάλα, γιαυτό μην τρομάζεις με αποτελέσματα εξετάσεων. Να προσθέσω τέλος ότι τα δημητριακά έχουν αρκετό σίδηρο, οπότε μετά το ρύζι αν αρχίσεις βρώμη, στάρι και άλλα δημητριακά θα πάρει όλες τις ουσίες, όπως και από τα λαχανικά.

Καλά κουράγια και μην την πιέζεις να φάει, εμείς έτσι την πατήσαμε στην αρχή και έγινε αρνητικός, όταν σταματήσαμε να τον πιέζουμε άρχισε να τρώει σιγά σιγά (καλά, μην φανταστείς, απλά δεν κλείνει το στόμα όπως πριν και δεν κουνάει το κεφάλι πέρα-δώθε!)

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όπως και όλες τις κοπέλες που απάντησαν!

 

γενικά δεν με πολυπροβληματίζει το θέμα του χαμηλού σιδήρου, πιστεύω έχει να κάνει με το κόψιμο του λώρου, κι από τη στιγμή που βλέπω ένα μωρό που είναι γενικά ζωηρό, χαρωπό και αναπτυξιακά κάνει πράγματα λίγο νωρίτερα από την ηλικία που γίνονται συνήθως, δεν ανησυχώ. ήθελα απλώς να τη βοηθήσω λίγο τώρα που θα αλλάξει και η διατροφή της, μέχρι να μπει και το κρέας.

 

ξέρω επίσης ότι το ταχίνι έχει πολύ σίδηρο και είναι υγιεινό, αν τα πάμε καλά με τα δημητριακά, φρούτα και λαχανικά θα της βάζω λίγο. αλλά αναρωτιόμουν μήπως εμπίπτει στην κατηγορία των ξηρών καρπών και μπορεί να ελλοχεύει αλλεργία.

 

να τη ζορίσω για φαγητό δεν πρόκειται, σιγά-σιγά θα τη βρει την άκρη μόνη της. απλά επειδή και το σίδηρο που της δίνω τώρα της τον δίνω με το κουταλάκι και μια χαρά το παίρνει, ελπίζω ότι θα είναι λίγο πιο δεκτική. οψόμεθα! :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταχίνι πράγματι εμπίπτει στην κατηγορία των ξηρών καρπών (το σουσάμι, δηλαδή, από το οποίο παράγεται), οπότε καλύτερα να περιμένεις να χρονίσει πριν το χορηγήσεις. Είναι σούπερ τροφή, πάντως, εμένα τώρα (19 μηνών) τρώει ταχινόπιτα και είμαι πολύ χαρούμενη.

Αυτά για το στίγμα τα ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί και εγώ και ο άντρας μου και το μικρό μας έχει, αλλά δεν ανησυχούμε για το σίδηρο του μικρού. Αν η δική σου έχει στίγμα, να ξέρεις ότι θα έχει χαμηλό αιματοκρίτη γενικώς, όμως ένας οργανισμός με στίγμα είναι συνηθισμένος στον χαμηλό αιματοκρίτη και δεν "υποφέρει" ιδιαίτερα.

Επίσης (ανεξαρτήτως στίγματος) στην καλύτερη αντιμετώπιση της αναιμίας βοηθά το σύμπλεγμα των βιταμινών Β που βρίσκεται άφθονο στα δημητριακά, οπότε ήδη βοηθιέται με την κατανάλωση δημητριακών.

Αφού ήδη παίρνει το κουταλάκι, είναι πολύ θετικό αυτό! Θα δυσκολευτεί βέβαια στην αρχή που θα πρέπει να παίρνει την τροφή με τα χείλια και μετά να την καταπιεί σε πιο παχύρρευστη μορφή απ'ό,τι ήταν συνηθισμένη, και φυσικά θα της φεύγει από το στόμα τις πρώτες φορές, αλλά σε δυο μερούλες θα έχει συνηθίσει.

Επίσης, όπως είχα γράψει σε άλλο thread, μην την καθαρίζεις γύρω από το στόμα με στεγνό χαρτί κουζίνας, γιατί μπορεί να κάνει σπυράκια! Εμάς μας βόλεψαν τα μωρομάντηλα που είναι για νεογέννητα, χωρίς χημικά και τέτοια, και βρήκε την υγεία του το μωρό και εμείς που ανησυχούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε τελικά χθες με μία κρέμα που αγόρασα βιολογική, χωρίς γάλα, ζάχαρη, σόγια, γλουτένη κλπ κλπ, στην ουσία αλεσμένο καστανό ρύζι. Της φτιάχνω από μια κουταλιά της σούπας πρωί και απόγευμα. Το πρωί από ό,τι βλέπω δεν είναι η ώρα της :D ξυνίζει, οπότε δεν την ζορίζω. Το απόγευμα είναι πιο δεκτική, οπότε το τρώει και σχεδόν όλο και μου αρπάζει και το κουτάλι και το σπρώχνει στο στόμα :D αλλά έχουμε δρόμο ακόμη.

 

από Δευτέρα θα της ξεκινήσω και λαχανικά, ή γλυκοπατάτα ή κολοκύθα. για να δούμε τι έχει να γίνει κι από εκεί.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou καλημέρα,

Χαίρομαι που διαβάζω νέα σου.Μιλούσαμε σε θέμα για μαμάδες Ιουνίου σε άλλο φόρουμ πριν φύγεις, θυμάσαι?:)

Είμαστε και εμείς στην ιδια φάση.Σε 15 μέρες ξεκινάμε στερεες τροφές(η παιδίατρος μας είπε οταν κλείνουμε τους 6 μήνες).

Θα ξεκινήσουμε με φρούτο, μετά λαχανικά και κρέας/κοτόπουλο και τέλος(!) κρέμα.Οταν άρχισα και εγώ την γκρίνια για τις κρέμες εμπορίου η γιατρός μας μου πρότεινε να φτιάχνω μόνη μου κρέμα με ρυζάκι και γάλα απο άντληση.

Τα μωράκια που θηλάζουν έχουν αρκετές φορές θεματάκι με το σίδηρο(παίρνουμε και εμεις σταγονίτσες με το κουταλάκι ;) ), αλλά πιστεύω οτι με την εισαγωγή και άλλων τροφών αυτο θα στρώσει.

Ανυπομονω και εγώ να ξεκινήσουμε!!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou καλημέρα,

Χαίρομαι που διαβάζω νέα σου.Μιλούσαμε σε θέμα για μαμάδες Ιουνίου σε άλλο φόρουμ πριν φύγεις, θυμάσαι?:)

Είμαστε και εμείς στην ιδια φάση.Σε 15 μέρες ξεκινάμε στερεες τροφές(η παιδίατρος μας είπε οταν κλείνουμε τους 6 μήνες).

Θα ξεκινήσουμε με φρούτο, μετά λαχανικά και κρέας/κοτόπουλο και τέλος(!) κρέμα.Οταν άρχισα και εγώ την γκρίνια για τις κρέμες εμπορίου η γιατρός μας μου πρότεινε να φτιάχνω μόνη μου κρέμα με ρυζάκι και γάλα απο άντληση.

Τα μωράκια που θηλάζουν έχουν αρκετές φορές θεματάκι με το σίδηρο(παίρνουμε και εμεις σταγονίτσες με το κουταλάκι ;) ), αλλά πιστεύω οτι με την εισαγωγή και άλλων τροφών αυτο θα στρώσει.

Ανυπομονω και εγώ να ξεκινήσουμε!!!

 

και βέβαια θυμάμαι! χαίρομαι που είστε κι εσείς καλά, πότε τα λέγαμε ως εγκυμονούσες και πότε φτάσαμε στις στερεές ακόμα δεν έχω καταλάβει :P τη δικιά μου τη βλέπω ότι το απόγευμα είναι πιο δεκτική, το πρωί δυσκολεύεται περισσότερο... οπότε όλες τις καινούριες τροφές τις της δίνω απόγευμα, χτες με τη γλυκοπατάτα κάτι κάναμε! το ρυζάλευρο δεν τρελαίνεται, αλλά μόλις αρχίσει να τρώει μερικά πραγματάκια θα της το σταματήσω

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε τελικά χθες με μία κρέμα που αγόρασα βιολογική, χωρίς γάλα, ζάχαρη, σόγια, γλουτένη κλπ κλπ, στην ουσία αλεσμένο καστανό ρύζι. Της φτιάχνω από μια κουταλιά της σούπας πρωί και απόγευμα. Το πρωί από ό,τι βλέπω δεν είναι η ώρα της :D ξυνίζει, οπότε δεν την ζορίζω. Το απόγευμα είναι πιο δεκτική, οπότε το τρώει και σχεδόν όλο και μου αρπάζει και το κουτάλι και το σπρώχνει στο στόμα :D αλλά έχουμε δρόμο ακόμη.

 

από Δευτέρα θα της ξεκινήσω και λαχανικά, ή γλυκοπατάτα ή κολοκύθα. για να δούμε τι έχει να γίνει κι από εκεί.

 

Απο που προμηθευτηκατε τις βιολογικες κρεμες?Υπαρχει συγκεκριμενη εταιρια?Θελω κι εγω να δινω στο μικρο μου κρεμες χωρις ζαχαρη κ.λ.π.-οταν ξεκινησουμε στερεες

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο που προμηθευτηκατε τις βιολογικες κρεμες?Υπαρχει συγκεκριμενη εταιρια?Θελω κι εγω να δινω στο μικρο μου κρεμες χωρις ζαχαρη κ.λ.π.-οταν ξεκινησουμε στερεες

 

εγώ είμαι Αμερική τώρα, πήρα μία που λέγεται happy bellies και είναι ρυζάλευρο χωρίς γαλακτοκομικά, σόγια, γλουτένη κλπ. (αν και κάποιο είδος ζάχαρης νομίζω το έχει). στην Ελλάδα αν ρίξεις μια ματιά σε άλλα σχετικά θέματα θα δεις κάποιες μάρκες που αναφέρουν τα κορίτσια, νομίζω hip και holle και συνήθως τις έχουν τα μαγαζιά με βιολογικά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...