Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ-ΑΡΤΕΜΗΣ

STAUROULA

Recommended Posts

Διαφημίσεις

τελικα θα την βγαλουμε Κυριακη, ειναι του μπαμπα μου το ονομα και θελω παρα πολυ να το βγαλω απλα μας ειχε κολληση με τον αντρα μου το Αρτεμις και ελαγα μηπως κολλαγε καπως αλλα δεν τελικα και δεν θελω να χαλασω τα ονοματα, απλα επειδη μπερδευε ο αντρας μου το ονομα με την μερα μαλλον θα την ωναζουμε αλλιως δλδ εκεινος γιατι εμενα δεν μ αρεσει να τα αλλαζω και πολυ, καλα πρεπει να ακουσετε να του μιλαω για το μωρο και εκεινος να καταλαβαινει για την ημερα πολυ γελιο, τεσπα μαλλον θα την φωναζει κελλυ η φρατζεσκα που ειναι το Κυριακη στα ιταλικα γαλλικα δεν θυμαμαι.... το δευτερο του το ειπε ο μπαμπας μου πως σας φαινετε?

Διαφημίσεις

Το Φραντζέσκα είναι ξένο όνομα και δεν σημαίνει Κυριακή ούτε στα γαλλικά ούτε στα ιταλικά.

Τώρα...μια συμμαθήτριά μου στο σχολείο είχε κάνει το Κυριακή Σάντυ(από το Sunday).

Εμενα καταρχήν μου αρέσουν και τα δύο ονόματα.Τώρα εάν θέλεις να τα συνδιάσεις μου έρχεται στο μυαλό το Κύρα.

Το Κυρα ειναι τελειο.Κι εγω αυτο αμεσως σκεφτηκα

A14gp2.png

XEMvp2.png

• 3 weeks later...
τελικα θα την βγαλουμε Κυριακη, ειναι του μπαμπα μου το ονομα και θελω παρα πολυ να το βγαλω απλα μας ειχε κολληση με τον αντρα μου το Αρτεμις και ελαγα μηπως κολλαγε καπως αλλα δεν τελικα και δεν θελω να χαλασω τα ονοματα, απλα επειδη μπερδευε ο αντρας μου το ονομα με την μερα μαλλον θα την ωναζουμε αλλιως δλδ εκεινος γιατι εμενα δεν μ αρεσει να τα αλλαζω και πολυ, καλα πρεπει να ακουσετε να του μιλαω για το μωρο και εκεινος να καταλαβαινει για την ημερα πολυ γελιο, τεσπα μαλλον θα την φωναζει κελλυ η φρατζεσκα που ειναι το Κυριακη στα ιταλικα γαλλικα δεν θυμαμαι.... το δευτερο του το ειπε ο μπαμπας μου πως σας φαινετε?

Εχω δυο φιλες με το ονομα Κυριακη. Τη μια τη λενε Σαντυ και την αλλη Κορινα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Κυριακη ειπαμε και την βαφτισιμια μου.

Ψαχναμε για υποκοριστικα Κορινα, Κυρα, Σαντυ κ.α. αλλα τελικα ειπαμε να την φωναζουμε κανονικα Κυριακη και να επιλεξει μονη της αργοτερα αν θελει υποκοριστικο.

Να σου πω την αληθεια κι εγω προτιμω τα ολοκληρα ονοματα, και συντομα αυτα (του τυπου Κυριακη) θα ειναι πιο σπανια και εξωτικα απο την Δαναη και την Νεφελη.

Στα Ιταλικα νομιζω η μεταφραση της Κυριακης ειναι Δομηνικη (Ντομινικ)

MF88p3.png

Hf3jp3.png

Διαφημίσεις

Το ΚΥΡΑ μου ερχεται κι εμενα αμεσως, ακουγοντας τα ονοματα.

Γιατι ομως θελεις να τα συνδιασεις και δεν αφηνεις μεγαλωνοντας η μικρη σου να "αποφασισει" με πιο θα θελει να την ονομαζουν.

Εξαλλου ειναι τοσο ομορφα και τα δυο, δεν ειναι κριμα να χαθουν στο συνδιασμο?

Αυτο το λεω γιατι προσωπικα μου αρεσουν τα .... ολοκληρα ονοματα.

Ο μικρος μου ειναι Δημητρης - Παναγιωτης, τον φωναζουμε μονο Δημητρη και τωρα που μεγαλωνει ξερει και συστηνεται και με τα δυο, απλα χρησιμοποιουμε μονο το ενα.

Την μικρή μου την βάφτισα Κυριακή και την φωνάζω Κορίνα...αρχικά υπήρχαν κάποιες μικρές αντιρρήσεις από την μαμά μου κυρίως και όχι από την πεθερά μου, που είναι και το όνομά της...αλλά τώρα νομίζω ότι το όνομά της είναι πολύ ταιριαστό...όταν μάλιστα το λέει και η ίδια :Κορινάκι....με το ανάλογο νάζι και σκέρτσο...λιώνω εντελώς.

• 3 months later...

ειχαμε παει για πασχα στο χωριο και την Κυριακη του Πασχα ειχαν ερθει φιλοι και συγγενεις και ανοιγει το θεμα πως θα βγαλουμε την μικρη και λεει ο μπαμπας μου εγω τους ειπα να μην το βγαλουν το παιδι το ονομα μου (Κυριακη) αλλα Αρτεμις εγω εκανα 3 κοριτσια και κανενα δεν του εβγαλα αυτο το ονομα που το ειχα και καημο και τους το λεω οτι πιο πολυ θα το ευχαριστηθω αλλα δεν με ακουνε..

του λεω και εγω ναι αλλα αν του βγαλω και τα 2 ονοματα θα το φωναζετε ολοι Αρτεμις και δεν θελω

και δεν ξερω τωρα τι να κανω δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει το ονομα του μπαμπα μου μου αρεσει πολυ και ξερω οτι θα πειγενε καλυτερα σε αγορι αλλα εκανα κοριτσι τι να κανουμε και δεν μπορω να διανοηθώ οτι δεν θα βγαλω το ονομα του μπαμπα μου του εχω τρελη αδυναμια και το θελω με ολη μου την καρδια να εχει ενα παιδι μου το ονομα του (και ο συζηγος μου) και να το φωναζω ετσι και τωρα δεν ξερω τι να κανω .... να δειτε με τη παραπονο ελεγε για το Αρτεμις και δεν συνδιαζονται ρε γαμωτο.

καλημέρα. Εγώ ξέρω μία μικρή Κυριακή που τη φωνάζουν Ύρια. μου αρέσει πολύ. Ταιριάζει και λίγο με το Άρτεμις.

Εμένα βέβαια μου αρέσουν τα ολόκληρα ονόματα. Αν θέλεις να ονομάσεις κάπως το παιδί, ειδικά για να τιμήσεις κάποιον παπού - γιαγιά, μου φαίνεται χαζό να βγάλεις υποκοριστικό και τελικά να μην ακούγεται το όνομα.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Aφού του αρέσει πιο πολύ το Άρτεμις από το δικό του όνομα,θα έλεγα να του κάνεις την χάρη και να το βγάλεις.Μια και το έχει καημό ο άνθρωπος...!!!Ναι μεν θέλεις το όνομά του,αλλά έτσι θα τιμήσεις την επιλογή του,οπότε είναι περίπου το ίδιο.Τουλάχιστον θα ευχαριστηθεί.;)

Διαφημίσεις

Aφού του αρέσει πιο πολύ το Άρτεμις από το δικό του όνομα,θα έλεγα να του κάνεις την χάρη και να το βγάλεις.Μια και το έχει καημό ο άνθρωπος...!!!Ναι μεν θέλεις το όνομά του,αλλά έτσι θα τιμήσεις την επιλογή του,οπότε είναι περίπου το ίδιο.Τουλάχιστον θα ευχαριστηθεί.;)

συμφωνω.

αλλα αναρωτιεμαι κιολας ... κανεις σα να "προδικαζεις" το μελλον σου.

αν καταλαβα καλα ειναι το πρωτο σου παιδακι ... ε,μετα μπορει να κανεις κ ενα αγορακι ...δε το ξερεις!!!

ΠΝΙΓΕΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΝΕΡΟ ...

*Ουπς...μαλλον ειναι το δευτερο παιδακι σου ..τωρα ειδα το τικερακι σου.....

ομως μπορει να κανεις κ τριτο!!!!!!!

Κι εμένα Κυριακή με βάφτισαν και με φωνάζουν Σάντυ, να έχεις υπόψιν ότι ο Κυριάκος γιορτάζει 29 Σεπτεμβρίου, ενώ η Κυριακή 7 Ιουλίου. Οπότε αν βγάλεις το όνομα Κυριακή, να ξέρεις (αν σε ενδιαφέρει βέβαια) πως δε θα γιορτάζουν την ίδια μέρα με τον μπαμπά σου.

EkcAp3.png

Το ΚΥΡΑ μου ερχεται κι εμενα αμεσως, ακουγοντας τα ονοματα.

Γιατι ομως θελεις να τα συνδιασεις και δεν αφηνεις μεγαλωνοντας η μικρη σου να "αποφασισει" με πιο θα θελει να την ονομαζουν.

Εξαλλου ειναι τοσο ομορφα και τα δυο, δεν ειναι κριμα να χαθουν στο συνδιασμο?

Αυτο το λεω γιατι προσωπικα μου αρεσουν τα .... ολοκληρα ονοματα.

Ο μικρος μου ειναι Δημητρης - Παναγιωτης, τον φωναζουμε μονο Δημητρη και τωρα που μεγαλωνει ξερει και συστηνεται και με τα δυο, απλα χρησιμοποιουμε μονο το ενα.

Συμφωνώ!!!

Κι εμένα Κυριακή με βάφτισαν και με φωνάζουν Σάντυ, να έχεις υπόψιν ότι ο Κυριάκος γιορτάζει 29 Σεπτεμβρίου, ενώ η Κυριακή 7 Ιουλίου. Οπότε αν βγάλεις το όνομα Κυριακή, να ξέρεις (αν σε ενδιαφέρει βέβαια) πως δε θα γιορτάζουν την ίδια μέρα με τον μπαμπά σου.

αυτο δεν το ηξερα εμεις τον μπαμπα μου τον γιορταζουμε 7 Ιουλιου γιατι εχει διαφορετικη γιορτη δεν ειναι το ιδιο ονομα?

Το Κιάρα πως σου φαίνεται;Αν και ειμαι της άποψης να συμφωνήσετε σε ένα όνομα και να φωνάζετε το παιδί όπως έιναι το όνομα. Τι του έχει κολλήσει το Άρτεμη του άνδρα σου τόσο πολύ;Στο κάτω κάτω ήταν μια αντροθεά ανέραστη που κυκλοφορούσε όλη μέρα με ένα τόξο στα χέρια:D

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...