Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλινική Νίκη στο Ίλιον


jenjen

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες/όλους, ήθελα να ρωτήσω αν είχε καμιά σας εμπειρία από την κλινική Νίκη στο Ίλιον όπου εφαρμόζουν μεθόδους φυσικού τοκετού; Από τιμές τι ξέρετε; Η γιατρός μου είναι μόνο στο Λητώ που είναι για μένα απαγορευτικό λόγω τιμών, αλλα και για το δημόσιο - όπου δεν ξέρω κανένα γιατρό - το σκέφτομαι πολύ. Κυρίως με απασχολεί ο μεγάλος βαθμός παρεμβατικότητας - εμένα είναι η τρίτη μου γέννα, οι άλλες δύο ήταν απόλυτα φυσιολογικές χωρίς καμιά παρέμβαση (μόνο με μαίες, καθώς η εξέλιξη ήταν φυσιολογική) αλλά ήταν στο εξωτερικό (Αμστερνταμ και Αγγλια). Μετά τη γέννα γυρισα αμέσως σπίτι με το μωρό μου. Έτσι θέλω και τώρα - στο Λητώ μου είπαν ότι απαγορεύουν τις επισκέψεις παιδιών κάτω από δώδεκα - μου φαίνεται αδιανόητο να χωριστώ από τα παιδιά μου για τρεις μέρες χωρίς να υπάρχει λόγος...Θα εκτιμούσα πολύ τις γνώσεις-εμπειρίες σας από αυτήν την κλινική ή κάποια άλλη στα ίδια πρότυπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το έχω ξαναθέσει το θέμα αλλά δεν πήρα καμία απάντηση, ίσως γιατί ήταν σε λάθος μέρος. Μήπως γνωρίζει κανείς σας την Κλινική Νίκη στο Ίλιον που συνεργάζεται με το σύλλογο Ευτοκία; Τι έχετε ακούσει; Από τιμές γνωρίζετε τίποτα; Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση αν έχει ακούσει κανείς κάτι...

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες να γεννησεις εκει.... δεν την εχω ακουσει ποτε και εμενα μενιδι πολααα χρονια και η σχολη μου ηταν στο ιλιον και για να λες κλινικη μαλλον ειναι ιδιοτικη..δουλευει ο γιατρος σου εκει?για πιο λογο και αν θες απαντας,θες να γεννησεις εκει?

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδία άποψη, αλλά επειδή περνάω συχνά απ'έξω βλέπω το κτίριο ........... οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου γεννά καμιά εμπιστοσύνη... μακάρι να κάνει λάθος το ένστικτό μου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια γνωστη μου γεννησε εκει τον σεπτεμβριο και μου ειπε τα καλυτερα!!! λογια :P :p!!!!

 

εγω σαν βλακας που ημουν γεννησα με καισαρικη τον ιουνιο στο ελενα!!

εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απο το μαιευτηριο αλλα η καισαρικη που εγινε χωρισ κανεναν λογο (εξωσωματικη ταχα μου....) με διελυσε ψυχολογικα!!!:-( :sad: :-( :sad: :-( :sad:

τωρα αν κανω δευτερο θα γεννησω φυσιολογικοτατα με τισ μαιες τησ ευτοκιας αλλα δυστυχωσ σε μαιευτηριο....

ισωσ ομως να παω και σε εναν γιατρο που βρισκετε στην γλυφαδα και αναλαμβανει τετοιεσ περιπτωσεις!:rolleyes:

 

παντωσ συστηνω ανεπιφυλακτα την ευτοκια!! αν δεν ειχα γεννησει ακομα εκει θα πηγαινα με χιλια....βλεπεις τοτε δεν τουσ ηξερα....:-( :-(

glitterfy0001856T528D30.gif [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας - τρεις είναι κυρίως οι λόγοι που σκέφτομαι τη Νίκη. Πρώτα γιατι εφαρμόζουν πρακτικές φυσικού τοκετού (εμένα θα είναι η τρίτη μου γέννα, και στις άλλες δυο, που ήταν στο εξωτερικό δεν υπήρξε κανενός είδους παρέμβαση). Δεύτερον, γιατί θέλω να γεννήσω και να γυρίσω σπίτι μου αμέσως (όπως έγινε και στις προηγούμενές γέννες μου) - έχω δύο παιδάκια 6 και 2 χρονών τα οποία δεν θα μπορούν να με επισκεφτούν στο ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο για τρεις μέρες - επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας λόγος να καθήσω τρεις μέρες σε νοσοκομείο εννοείται αν έχουν πάει όλα καλά. Τρίτον και καθόλου αμελητέο το οικονομικό, καθώς η γιατρός μου θέλει 1800 (χωρίς απόδειξη μάλιστα) κι άλλα τόσα το μαιευτήριο...

Θα πάω να τους δω αλλά ήθελα να δω τι εμπειρίες έχουν άλλες γυναίκες...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ - έχω ανοίξει κι άλλο thread για το ίδιο θέμα εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1817363#post1817363

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί με αυτά που ακούω και για τα ιδιωτικά και για τα δημόσια μαιευτήρια εδω στην Ελλάδα - μακάρι να υπήρχαν μονάδες φυσικού τοκετού σε δημόσια μαιευτήρια, αυτό θα ήταν το ιδανικό, έτσι ώστε να έχεις τη σιγουριά αν κάτι πάει στραβά. Αλλά εγώ που δεν έχω γιατρό σε δημόσιο μπορώ να πάω μόνο στα εφημερεύοντα, ο άντρας μου δεν θα μπορεί να είναι μέσα - ήταν και στις δύο προηγούμενες, μου κρατούσε συνέχεια το χέρι, κι έκοψε το λώρο - δεν μπορώ να φανταστώ να γεννήσω χωρίς τον άντρα μου με ένα σωρό ξένους που δεν με ξέρουν και δεν τους νοιάζει...Όσο για τα ιδιωτικά, οι τιμές τους παραείναι απαγορευτικές για μένα, και δεν θέλω με τίποτα να μείνω μέσα για τρεις μέρες χωρίς τα παιδιά μου.

 

Αυτά για τώρα, πάντως Rubella ξέρω πολλές γυναίκες που τα κατάφεραν να κάνουν φυσιολογική γέννα μετά από τοκετό, οπότε είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη βοήθεια θα τα καταφέρεις κι εσύ!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Rubela, τι γλύκα το κοριτσάκι σου, πεθαίνω για μικρές κουκλίτσες, εμένα θα είναι το τρίτο αγόρι! και να φανταστείς είμαστε τρεις αδερφές και πάντα ονειρευόμουν ένα μικρό κοριτσάκι στην αγκαλιά μου - αλλά βέβαια και τα αγοράκια είναι σούπερ, μου αρκεί να είναι υγιές και να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ιδία άποψη, αλλά επειδή περνάω συχνά απ'έξω βλέπω το κτίριο ........... οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου γεννά καμιά εμπιστοσύνη... μακάρι να κάνει λάθος το ένστικτό μου.

 

Χρειάστηκε να διαβάσω αρκετές φορές το τοπικ για να καταλαβω.........

Είμαι γέννημα θρέμμα της περιοχής και την κλινική την γνωρίζουμε οι "ντόπιοι" ως κλινική του Σκληρού. Σκληρός είναι το όνομα του γυναικολόγου που την άνοιξε και πρέπει να είναι ακόμα εκεί!!!

Γενικά δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει με αυτή την κλινική. 30 χρόνια πριν ξέρω πως γίνονταν αρκετες γέννες, πολλοί από τους συμμαθητές μου γεννήθηκαν εκεί.

Αλλα γενικά είχε κακή φήμη με τα χρόνια, γιατί έκαναν εκεί πολλές εκτρώσεις. Μαλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικα να λένε για γυναίκες που δεν ξαναέκαναν παιδιά μετά από έκτρωση στη συγκεκριμένη κλινικη. Επίσης την προτιμούσαν κυρίως οι αθίγγανοι από τις γύρω περιοχες(Ζεφύρι,Ζωφριά, Άνω Λιόσια κτλ)

Δεν γνωρίζω ειλικρινα αν έχει αλλάξει κάτι μετά από τόσα χρόνια.

θα το ψάξω όμως ..............

lamlamabu20090728_-8_To+katsikaki+mou+einai.png

bunbunard20110224_-6_H+Xionath+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας - τρεις είναι κυρίως οι λόγοι που σκέφτομαι τη Νίκη. Πρώτα γιατι εφαρμόζουν πρακτικές φυσικού τοκετού (εμένα θα είναι η τρίτη μου γέννα, και στις άλλες δυο, που ήταν στο εξωτερικό δεν υπήρξε κανενός είδους παρέμβαση). Δεύτερον, γιατί θέλω να γεννήσω και να γυρίσω σπίτι μου αμέσως (όπως έγινε και στις προηγούμενές γέννες μου) - έχω δύο παιδάκια 6 και 2 χρονών τα οποία δεν θα μπορούν να με επισκεφτούν στο ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο για τρεις μέρες - επίσης δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας λόγος να καθήσω τρεις μέρες σε νοσοκομείο εννοείται αν έχουν πάει όλα καλά. Τρίτον και καθόλου αμελητέο το οικονομικό, καθώς η γιατρός μου θέλει 1800 (χωρίς απόδειξη μάλιστα) κι άλλα τόσα το μαιευτήριο...

Θα πάω να τους δω αλλά ήθελα να δω τι εμπειρίες έχουν άλλες γυναίκες...

Καλή συνέχεια!

 

Από το μήνυμά σου καταλαβαίνω ότι θέλεις να γεννήσεις στο Σύλλογο Ευτοκία που συνεργάζεται με το μαιευτήριο Νίκη.

Να σου πληροφοριακά,επειδή ήθελα να γεννήσω εκεί πολύ πριν μείνω έγκυος,ότι τα χρήματα είναι 2.000-2.500...

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα εκει πριν 21 μηνες:D στο μπλε δωματιο με τα φωτακια-αστερακια και την 'πισινα τοκετου':D:D:D α και τον πινακα του κλιμτ:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

τιμες θυμαμαι να πληρωσαμε για διαμονη περιπου 36 ωρων 1500 ευρω αλλα επειδη περασε καιρος δεν μπορω να θυμηθω ποσα δωσαμε καθαρα εμεις , εκτος απο αυτα δλδ που μου πληρωσε το ΙΚΑ. να σημειωσω οτι η πληρωμη των μαιων περιλαμβανει φροντιδα προ, κατα τη διαρκεια και μετα τον τοκετο.

 

γεννησα με τις μαιες μου, δεν χρειαστηκε να ερθει ο γιατρος μου, το μωρο το ειδε αμεσως παιδιατρος (την ειχαμε ζητησει εμεις, μια συγκεκριμενη) και φυσικα ηταν μεσα ο αντρας μου σε ολη τη διαρκεια ..εννοειται δεν την αποχωριστηκαμε τη μικρη ουτε λεπτο.

μπορεις να παρεις ενα τηλ στο κεντρο φυσικου τοκετου (ευτοκια ειναι ο συλλογος για την προωθηση φυσικου τοκετου, απαρτιζεται απο περιπου τις ιδιες μαιες αλλα δεν ειναι το ιδιο) κ μπορεις να κανονισεις ραντεβου να το δεις. Η κλινικη Νικη δεν λεει κ πολλα αλλα το κεντρο απλα στεγαζεται εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλες/όλους, ήθελα να ρωτήσω αν είχε καμιά σας εμπειρία από την κλινική Νίκη στο Ίλιον όπου εφαρμόζουν μεθόδους φυσικού τοκετού; Από τιμές τι ξέρετε; Η γιατρός μου είναι μόνο στο Λητώ που είναι για μένα απαγορευτικό λόγω τιμών, αλλα και για το δημόσιο - όπου δεν ξέρω κανένα γιατρό - το σκέφτομαι πολύ. Κυρίως με απασχολεί ο μεγάλος βαθμός παρεμβατικότητας - εμένα είναι η τρίτη μου γέννα, οι άλλες δύο ήταν απόλυτα φυσιολογικές χωρίς καμιά παρέμβαση (μόνο με μαίες, καθώς η εξέλιξη ήταν φυσιολογική) αλλά ήταν στο εξωτερικό (Αμστερνταμ και Αγγλια). Μετά τη γέννα γυρισα αμέσως σπίτι με το μωρό μου. Έτσι θέλω και τώρα - στο Λητώ μου είπαν ότι απαγορεύουν τις επισκέψεις παιδιών κάτω από δώδεκα - μου φαίνεται αδιανόητο να χωριστώ από τα παιδιά μου για τρεις μέρες χωρίς να υπάρχει λόγος...Θα εκτιμούσα πολύ τις γνώσεις-εμπειρίες σας από αυτήν την κλινική ή κάποια άλλη στα ίδια πρότυπα...

 

Για αρχή θα σου πρωτινά να διάβασης το topic http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29195

Και εγώ γέννησα στο ΝΙΚΗΣ στ κέντρο φυσικού τοκετού (ευτοκία) το πρωτότοκο μου (και αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω κ το δεύτερο εκεί) κ σύντομα θα προσθέσω και εγώ με την σειρά μου την εμπειρία μου στο άνω αναφερόμενο topic.....κάνε τον κόπο και διάβασε το όλο θα σε βοηθήσει σίγουρα σε αυτό που ψάχνεις.

280314.pngo8wUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αρχή θα σου πρωτινά να διάβασης το topic http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29195

Και εγώ γέννησα στο ΝΙΚΗΣ στ κέντρο φυσικού τοκετού (ευτοκία) το πρωτότοκο μου (και αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω κ το δεύτερο εκεί) κ σύντομα θα προσθέσω και εγώ με την σειρά μου την εμπειρία μου στο άνω αναφερόμενο topic.....κάνε τον κόπο και διάβασε το όλο θα σε βοηθήσει σίγουρα σε αυτό που ψάχνεις.

280314.pngo8wUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το καλοκαίρι παραθερίζωντας στην Κεφαλλονιά με τον σύντροφό μου έτυχε και πιάσαμε κουβέντα μ'ενα ζευγάρι δίπλα και μας μίλησαν για την "ΕΥΤΟΚΙΑ"....ομολογουμένως η όλη ιδέα μ'ενθουσίασε!!!Η συγκεκριμένη κοπέλα γέννησε σπίτι της απ'οτι μου είπε και ο σύζυγός της κι εκείνη μίλαγαν με τα καλύτερα λόγια για την όλη εμπειρία.Εμένα μ'ενοχλεί πολύ που στην Ελλάδα τις καισαρικές τις έχουν όλοι για να βολεύουν τα ραντεβού τους επίσης πολλές κοπέλες προκειμένου να μην περάσουν τους πόνους του τοκετού καταφεύγουν στην καισαρική.Ναι συμφωνώ να μη γεννάμε όπως παλιά με το μαχαίρι κάτω απ'το κρεβάτι για να κόβεται ο πόνος ναι να γίνονται όλες οι εξετάσεις αλλά μια γυναίκα να γεννήσει και μετά σπίτι της.Αυτή η νοοτροπία εδώ μου είναι δυσδυνόητη.Παραθέτω πάντα την προσωπική μου άποψη.Βρήκα τον σύλλογο στο GOOGLE επικοινώνησα μαζί τους μέσω e-mail μου απάντησαν ευγενικότατα και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω τον άντρα μου να πάμε απο κεί να δούμε και τους χώρους αλλά και να έχουμε μια ιδίοις όμασοι επαφή.Η κοπέλα που γνωρίσαμε το καλοκαίρι ήταν πολύ θετική και μ'εκανε να το δω κι εγώ με άλλο μάτι...γιατί όχι λοιπόν;Ωστόσο θα ήθελα κι εγώ κάποια άλλη πιο προσωπική εμπειρία αν κάποια κοπέλα απο δω έχει γεννήσει με τη βοήθεια του συγκεκριμένου συλλόγου.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά κι εγώ αποφάσισα να γεννήσω στο σπίτι με τις μαίες της Ευτοκίας - ήδη αισθάνομαι πολύ πιο ήρεμη γιατί η όλη διαδικασία του μαιευτηρίου με άγχωνε πάρα πολύ. Είμαι τώρα στις 38+5, πιστεύω να γεννήσω μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες (τους δύο γιούς μου τους γέννησα στις 41+3! στο εξωτερικό όπου γέννησα δεν κάνουν πρόκληση αν δεν περάσουν 42 εβδομάδες). Θα γράψω τις εμπειρίες μου για όλους όσους ενδιαφέρονται.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ η φιλοσοφία των ανθρώπων της "ευτοκίας" κ σκέφτομαι κ εγώ να συναντήσω τους υπεύθυνους του κέντρου φυσικού τοκετού για να πάρω μια γεύση.. Μου έκανε εντύπωση που τα σχόλια ήταν αρνητικά για την κλινική γιατί μέσα στο φόρουμ μόνο καλά έχω ακούσει για το κέντρο αυτό.

Γίνεται να συνεργάζονται με μια "κακή" κλινική;

 

Άλλες κοπέλες που να γέννησαν εκεί δεν υπάρχουν να μας πουν μια γνώμη;

Θα βοηθούσαν πολύ...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γεννήσεις!

Είναι αλήθεια ότι πλέον το Κέντρο Φυσικού Τοκετού φεύγει από το μαιευτήριο Νίκη και πλέον η Ευτοκια θα συνεργάζεται με το Λητώ;

 

Ναι, δεν συνεργάζονται πλέον με τη Νικη, είναι στο Λητώ, αλλά δυστυχώς πρέπει να έχεις και γιατρό μέσα, δεν σ' αφήνουν μόνο με τις μαίες. Δηλ πρέπει να πληρώσεις και το γιατρό ανεξάρτητα αν χρειαστεί ή όχι. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που αποφάσισα να γεννήσω στο σπίτι (εκτός βέβαια όλα τα άλλα, η υποχρεωτική παραμονή κλπ κλπ)...Όπως και νάχει αν κάτι δεν πάει καλά θα μπορούμε να είμαστε στο Μητέρα ή στο Λητώ εντός 20 λεπτών. Άντε ανυπομονώ να γεννήσω, αλλά δεν νομίζω να μου κάνει τη χάρη ο μπέμπης, μάλλον θα αργήσει κι αυτός :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι πρέπει να έχεις γιατρό στο κέντρο φυσικού τοκετού μαζί με τις μαίες; Ή μόνο στην κλινική; Άλλαξε δηλαδή το ότι ήταν προαιρετικό κ ότι αν ήθελες γεννούσες μόνο με τις μαίες..

Αν όλα πάνε καλά,γεννήσεις στο κέντρο φ.τ. κ δεν χρειαστείς την κλινική (Μητέρα ή Λητώ), είναι υποχρεωτική η παραμονή κ στο κέντρο;

 

Πόσων εβδομάδων είσαι; Με το καλό! Και να μας πεις την εμπειρία σου οπωσδήποτε όποτε μπορέσεις..Εύχομαι να είναι όσο όμορφη την φαντάζεσαι!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, σύμφωνα με το πρωτόκολλο των μαιευτηρίων ξεγεννάνε οι γιατροί και όχι οι μαίες. Στα χαρτιά πρέπει να φαίνεται ότι τον τοκετό τον έκανε γιατρός και όχι μαία, και νομικά αυτός είναι υπευθυνος. Για να υπογράψει όμως ένας γιατρός ότι έκανε έναν τοκετό, ακόμα και αν δεν χρειάστηκε η παρουσία του καθόλου, θα πρέπει να πληρωθεί. Θα πρέπει να είναι πανάκριβα τώρα.

 

Με το καλό να γεννήσετε και οι δύο!

Link to comment
Share on other sites

...την κλινική την γνωρίζουμε οι "ντόπιοι" ως κλινική του Σκληρού. Σκληρός είναι το όνομα του γυναικολόγου που την άνοιξε και πρέπει να είναι ακόμα εκεί!!!

Αλλα γενικά είχε κακή φήμη με τα χρόνια, γιατί έκαναν εκεί πολλές εκτρώσεις.....

Εγω γεννηθηκα σε αυτην την κλινικη και μαλιστα με φυσιολογικο τοκετο (οπως οι περισσοτερες γεννες, τοτε) & ειδα το φως, με βεντουζα (οπως επισης, πολλες γεννες,τοτε)

Συμφωνω με την Νταιζακι σε αυτα που σημειωσα γιατι τοτε και για αρκετα χρονια, αυτα ακουγονταν! Οντως ομως μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι πρέπει να έχεις γιατρό στο κέντρο φυσικού τοκετού μαζί με τις μαίες; Ή μόνο στην κλινική; Άλλαξε δηλαδή το ότι ήταν προαιρετικό κ ότι αν ήθελες γεννούσες μόνο με τις μαίες..

Αν όλα πάνε καλά,γεννήσεις στο κέντρο φ.τ. κ δεν χρειαστείς την κλινική (Μητέρα ή Λητώ), είναι υποχρεωτική η παραμονή κ στο κέντρο;

 

Πόσων εβδομάδων είσαι; Με το καλό! Και να μας πεις την εμπειρία σου οπωσδήποτε όποτε μπορέσεις..Εύχομαι να είναι όσο όμορφη την φαντάζεσαι!

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πια το κεντρο φυσικού τοκετού στο Νίκη - σταμάτησαν να συνεργάζονται, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Τώρα είναι στο Λητώ, που παρέχει όλες τις υπηρεσίες φυσικού τοκετού με τη διαφορά ότι πρέπει να πληρώσεις γιατρό, ανεξάρτητα αν τον χρειαστείς ή όχι. Επίσης, υπάρχει υποχρεωτική παραμονή στο μαιευτήριο που επίσης θα πρέπει να πληρώσεις...Απ΄όσο καταλαβαίνω δεν μπορείς να γεννήσεις στην κλινική μόνο με μαίες. Εγώ πάντως έχω κανονίσει να γεννήσω στο σπίτι - πρέπει όμως να πω ότι είναι το τρίτο μου και οι άλλοι δυο τοκετοί ήταν επίσης φυσικοί, χωρίς καμιά παρέμβαση. Θέλω να γεννήσω στο δικό μου περιβάλλον με την οικογένειά μου δίπλα μου, τον άντρα μου και τα παιδιά μου, και όχι σε ένα νοσοκομειακό περιβάλλον με όλα τα άγχη που προκαλεί. Τέλος, πρέπει να πω ότι για μένα μετράει και το οικονομικό, γιατί ο γιατρός και το μαιευτήριο θα προσθέσουν τουλάχιστον αλλα 3000 ευρώ στα 1600 που παίρνουν οι μαίες...

 

Ήμουν σήμερα στην Ευτοκία για εξέταση, φαίνεται πως έχω ακόμα, είμαι σήμερα 39+1 και υπολογίζω άλλες 10 μέρες τουλάχιστον:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...