Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άντληση μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

γεια σας μαμάδες...

έχω μία μπέμπα 6 μηνών και 1 εβδομάδας και έχουμε ήδη ξεκινήσει τις κρέμες και την χοτόσουπα.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες φορές την ημέρα θα πρέπει να αντλώ γάλα από το στήθος μου έτσι ώστε να μην μειωθεί η παραγωγή αφού θα ήθελα να συνεχίσω να θηλάζω.:confused:

Τώρα θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ και αντλώ 2 φορές την ημέρα και τα φυλάω στην κατάψυξη...

ευχαριστώ για την απάντηση σας :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

νομίζω οτι δύο θηλασμοί τη μέρα είναι λίγοι για την ηλικία του μωρού σου και εφόσον θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμό. Δε μπορείς να προσθέσεις ένα-δύο ακόμη μέσα στη μέρα; Ας φάει λιγότερη κρέμα το απόγευμα πχ. Το βράδυ δε ξυπνάει καθόλου;

Οσο για τις αντλήσεις, νομίζω εξαρτάται από το θήλαστρο.

Εγώ προσπαθώ να θηλάζω 3 φορές τη μέρα, κάνω δύο αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο και το ένα στήθος μου έχει αποθηλάσει σχεδόν (δηλαδη μόνο αντλώ οσο μπορώ).

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαμάδες...

έχω μία μπέμπα 6 μηνών και 1 εβδομάδας και έχουμε ήδη ξεκινήσει τις κρέμες και την χοτόσουπα.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες φορές την ημέρα θα πρέπει να αντλώ γάλα από το στήθος μου έτσι ώστε να μην μειωθεί η παραγωγή αφού θα ήθελα να συνεχίσω να θηλάζω.:confused:

Τώρα θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ και αντλώ 2 φορές την ημέρα και τα φυλάω στην κατάψυξη...

ευχαριστώ για την απάντηση σας :P

 

Πέρα από το ότι έτσι κινδυνεύεις να αποθηλάσεις, είσαι σίγουρη ότι το μωρό εξακολουθεί να παίρνει με 2 θηλασμούς όσο γάλα χρειάζεται; (μάλλον όχι...)

 

Ακόμα και για όλον τον πρώτο χρόνο (σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων) το γάλα είναι η κύρια τροφή και οι στερεές είναι συμπληρωματικές τροφές.

Στη δική σας περίπτωση φαίνεται να έχει γίνει το αντίθετο.

 

Ή θα προσφέρεις το στήθος πιο συχνά ή θα μειώσεις την ποσότητα στερεών τροφών.

 

Ούτως ή άλλως τα 3 γεύματα στερεών είναι πολλά για την ηλικία του μωρού σου... Σκέψου ότι ο ΠΟΥ και η ΑΑΠ συστήνουν αποκλειστικό θηλασμό για 6 μήνες! Εσείς στους 6 μήνες και 1 εβδομάδα τρώτε ήδη 3 γεύματα στερεών...

 

Το θέμα δηλαδή εδώ δεν είναι η άντληση και η διατήρηση της γαλουχίας με την άντληση για γάλα το οποίο βάζεις τελικά στην κατάψυξη αλλά το κατά πόσον το πρόγραμμα διατροφής του μωρού σου είναι σωστό ή όχι...

 

Το πρόγραμμα που περιγράφεις είναι για μωρά που παίρνουν φόρμουλα και επιβάλλεται να μειώσουν σταδιακά στο μισό λίτρο περίπου την ημέρα την ποσότητα γάλακτος, όχι για τα μωρά που θηλάζουν (που κιόλας δύσκολα μπορεί ένα μωρό που θηλάζει να πάρει 250ml με έναν θηλασμό)...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...