Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλί Τοίχου


Nanouka

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας ..

Εκεί που κοιμάτα η μικρή μου, ο τοίχος επειδή μπαίνει μέσα η μπαλκονόπορτα δεν έχει καλή μόνωση με αποτέλεσμα να κρυώνει η μικρή που όταν κοιμάται κουρνιάζει στον τοίχο ..

έχω βάλει ανάμεσα απο το κρεββάτι και τον τοίχο μεγάλες μαξιλάρες αλλά η μικρή βρίσκει τρόπο και πάει πάλι στον τοίχο ..

Ψάχνω για χαλια τοίχου αλλά δε βρίσκω τίποτα .. όλοι μου λένε να βάλω ταπετσαρία αλλά εγώ δε θέλω γιατί στο συγκεκριμένο δωμάτιο είχαμε ταπετσαρία όταν ήμουν μικρή και πάντα τη σιχαινόμουνα .. ήθελε και πολλή φροντίδα και καθάρισμα πράγμα αδύνατο για μένα μιας και έχω δύο τερατάκια .. άσε που σκέφτομαι ότι θα την καταστρέψουν κιόλας ..

έχετε καμια καλή ιδέα με τι μπορώ να καλύψω τον τοίχο μου ?? δεν θέλω να τον καλύψω όλο .. απλά το κομμάτι εκείνο που πάει η μικρή και κουρνιάζει ..

κάθε ιδέα δεκτή ;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε έθνικ καταστήματα έχεις δεί ?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω κανένα έθνικ κατάστημα εδώ στα Νότια ..

βασικά το χαλάκι θα ήθελα να είναι έτσι σε κάτι παιδικό .. μην έχει επάνω κοντέσσες πρίγκηπες βασιλιάδες κλπ κλπ ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο καταστημα με κουμπια και ρωτα αν εχουν καποιους κρικους μικρους να ραψεις πανω στο χαλι και να το κρεμασεις...ξερω οτι στα περσικα χαλια εχουν τετοια εμεις ενα διαστημα που νοικιαζαμε ενα σπιτι ειχαμε βαλει χαλι...αλλα ειχε ειδη κρικους ηταν απο την ρωσια επειδη εκει κανει πολυ κρυο και σε καφε σπιτι εχουν κρεμασμενο ενα χαλι στο τοιχο...ειχε ενα τετοιο η πεθερα μου μαλλινο και μας το εδωσε πραγματικα ζεστανε το δωματιο... η ταπετσαρι δεν κανει και τιποτα εχω στο παιδικο σε ολο το τοιχο και ειναι κρυο και παλι το δωματιο...

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις κουρτινοξυλο απο το πρακτικερ που ειναι πολυ φτηνα αφρολεξ το ποιο ψηλο σταθερο υφασμα απο λαικη(εγω ειχα βελουδο σε παλ ροζ τελειο)μετρας οσο το κρεβατι και να μπαινει και λιγο κατω απο το υψος του κρεβατιου ραβεις το υφασμα με το αφρολεξ και τρυπας τοιχο περνας την κατασκευη σου και εχει και λιγο αποσταση ολο αυτο απο τον τοιχο δεν πεφτει δεν κρυωνει το παιδι το ειχα πολλα χρονια στο ενα παιδι γτ ηταν το κρεβατι κολλημενο στον τοιχο ασε που σαν εικονα ηταν τελειο,ηταν και πολυ λειτουργικο.τα χριστουγεννα μια και πλησιαζουν στολιζαμε με διαφορα το κουρτινοξυλο και ειχε μια χαρα το παιδι!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη και μενα η μικρη παει και χωνεται παντα στον τοιχο, της εχω βαλει μια παντα, σαν αυτες που βαζουμε στην κουνια, αλλα μονοκομματη. Τη μια ακρη τη στηριξα στο κεφαλαρι του κρεβατιου και την αλλη στο κατω μερος. Ισως υπαρχει και καλυτερος τροπος να στηριχτει αλλα δεν εχω βρει κανεναν, εστω και ετσι ομως μας βολευει και ειναι και πιο χοντρη απο χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ και χαλί στο δωμάτιο του μωρού.... Και πόσο μάλλον, στο τοίχο!!!!

Σαν παραδοσιακό ''χωριάτικο'' δωμάτιο θα 'ναι.

Μια πάντα πιστεύω είναι η καλύτερη λύση ή έαν στριμώξεις τις μαξιλάρες ανάμεσα στη κούνια και το τοίχο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ και χαλί στο δωμάτιο του μωρού.... Και πόσο μάλλον, στο τοίχο!!!!

Σαν παραδοσιακό ''χωριάτικο'' δωμάτιο θα 'ναι.

Μια πάντα πιστεύω είναι η καλύτερη λύση ή έαν στριμώξεις τις μαξιλάρες ανάμεσα στη κούνια και το τοίχο.

αυτό έχω κάνει τώρα!!! αλλά η σκατούλα πάει και τα καβαλάει το βράδυ με τα πόδια της με αποτέλεσμα να ακουμπάει στον κρύο τοίχο ..

η ιδέα της πάντας με ενθουσίασε!!!!!!!!!

σας ευχαριστώ κορίτσια .. :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω με τον τοιχο ομως που ειναι το κεφαλαρι του κρεβατιου. Ο επιπλοποιος μου ειπε οτι σε τετοιες περιπτωσεις καλυπτουν τον προβληματικο τοιχο με ξυλο mdf και τερμα το κρυο. Παντως και το υφασμα κανει μεγαλη διαφορα. Εμεις πηραμε κρεβατι με ουρανο και κουρτινες γυρω γυρω επειδη του αρεσε του μικρου το κρεβατοσπιτακι και καταλαθως σωθηκαμε. Τα κουρτινακια και η οροφη ζεσταινουν πολυ το κρεβατι, κι ας ειναι βαμβακερα. Ποσο μαλλον αν ειναι βελουδινα ή συνθετικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντα έβαλα αλλά πήγαινε η μικρή και την κατέβαζε συνέχεια και έτσι την κατήργησα. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ( ή να φτιάξω αν βρω χρόνο) κάτι τέτοιο

http://www.etsy.com/listing/58272032/retro-flight-padded-textilerecycled-wood?ref=sr_gallery_4&ga_search_query=panel+wall+hanging&ga_search_type=handmade&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade

 

http://www.etsy.com/listing/51880475/spectrum-quilted-wall-hanging?ref=sr_gallery_10&ga_search_query=wall+quilt&ga_search_type=&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade&filter[1]=children

 

http://www.etsy.com/listing/52063069/sunflower-quilt-wall-art-quilt-single?ref=sr_gallery_8&ga_search_query=wall+quilt&ga_search_type=handmade&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πάντα έχω βάλει και την έχω πιάσει με καρφάκια λεπτά (καλωδίου) στις 4 γωνίες και στη μέση

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κυρίως για λόγους προστασίας και όχι κρύου, επειδή δίπλα στο κρεβάτι του ήταν το καλοριφέρ, όταν έβγαλα το γιο μου από την κούνια, παρήγγειλα σφουγγάρια για το κεφαλάρι του κρεβατιού και για την πλευρά του καλοριφέρ, πάχους 20 εκ. περίπου και ύψους 50 εκ. περίπου, που τα έντυσα με το ίδιο ύφασμα με την κουρτίνα του δωματίου! Έγιναν πανέμορφα, δεν έχει καμία επαφή με τον τοίχο, δεν φοβάμαι για κρύο ή ατυχήματα καθώς χοροπηδάνε στο κρεβάτι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντα έβαλα αλλά πήγαινε η μικρή και την κατέβαζε συνέχεια και έτσι την κατήργησα. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ( ή να φτιάξω αν βρω χρόνο) κάτι τέτοιο

http://www.etsy.com/listing/58272032/retro-flight-padded-textilerecycled-wood?ref=sr_gallery_4&ga_search_query=panel+wall+hanging&ga_search_type=handmade&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade

 

http://www.etsy.com/listing/51880475/spectrum-quilted-wall-hanging?ref=sr_gallery_10&ga_search_query=wall+quilt&ga_search_type=&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade&filter[1]=children

 

http://www.etsy.com/listing/52063069/sunflower-quilt-wall-art-quilt-single?ref=sr_gallery_8&ga_search_query=wall+quilt&ga_search_type=handmade&ga_page=&order=&includes[0]=tags&includes[1]=title&filter[0]=handmade

 

ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΔΕΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!!!!!!!!!!!

ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

εάν μένεις στα Νότια Προάστεια, έχεις χρόνο και διάθεση, μπορούμε να κανονίσουμε να το φτιάξουμε μαζί ;)

 

mamvas .. εάν καλύψεις τον τοίχο τι γίνεται με την υγρασία ????? εγώ είχα σκεφτεί να κάνω μια κατασκευή μέσα στο δωμάτιο γιατί είναι γωνιακό και εντελώς ακάλυπτο .. το χτυπάει η βροχή, ο βοριάς και μάλιστα οι ντουλάπες μου το χειμώνα γεμίζουν μούχλα .. αλλά μου είπαν ότι ίσως να τα πετάξει η υγρασία και ίσως να σαπίσουν .. δεν κέρω ..

 

σπουργίτι και η δικιά σου ιδέα είναι καλή ..

 

σας ευχαριστώ όλες σας !!! μου ανοίξατε τα μάτια και με γεμίσατε δημιουργική διάθεση!!! :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις αυτα τα αφρολεξ παζλ που εχουμε για τα μωρα οταν μπουσουλανε τα εχει και στο τζαμπο με μια ωραια παρασταση το φτιξεις παζλ το κολλησεις σε ενα χαρτονι και το καρφωσεις στο τοιχο;

 

μηπως υπαρχει το περιθωριο να αλλαξεις θεση στο κρεβατι του παιδιου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κυρίως για λόγους προστασίας και όχι κρύου, επειδή δίπλα στο κρεβάτι του ήταν το καλοριφέρ, όταν έβγαλα το γιο μου από την κούνια, παρήγγειλα σφουγγάρια για το κεφαλάρι του κρεβατιού και για την πλευρά του καλοριφέρ, πάχους 20 εκ. περίπου και ύψους 50 εκ. περίπου, που τα έντυσα με το ίδιο ύφασμα με την κουρτίνα του δωματίου! Έγιναν πανέμορφα, δεν έχει καμία επαφή με τον τοίχο, δεν φοβάμαι για κρύο ή ατυχήματα καθώς χοροπηδάνε στο κρεβάτι

 

αν βαλεις αυτα τα αφρολεξ παζλ που εχουμε για τα μωρα οταν μπουσουλανε τα εχει και στο τζαμπο με μια ωραια παρασταση το φτιξεις παζλ το κολλησεις σε ενα χαρτονι και το καρφωσεις στο τοιχο;

 

μηπως υπαρχει το περιθωριο να αλλαξεις θεση στο κρεβατι του παιδιου;

ΤΙΓΡΑΚΙ και σπουργίτι, υπέροχες οι ιδέες σας!!!!

 

αυτό έχω κάνει τώρα!!! αλλά η σκατούλα πάει και τα καβαλάει το βράδυ με τα πόδια της με αποτέλεσμα να ακουμπάει στον κρύο τοίχο ..

η ιδέα της πάντας με ενθουσίασε!!!!!!!!!

σας ευχαριστώ κορίτσια .. :D

Ναι βρε, η πάντα είναι η κλασική λύση και καλαίσθητη ταυτόχρονα!

 

Επιπρόσθετα, ,άμα αλλάζατε τη θέση της κούνιας ώστε να μην είναι κοντά στον παγωμένο τοίχο;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΔΕΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!!!!!!!!!!!

ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

εάν μένεις στα Νότια Προάστεια, έχεις χρόνο και διάθεση, μπορούμε να κανονίσουμε να το φτιάξουμε μαζί ;)

 

:D

 

Μένω Αγία Παρασκευή, έχεις καθόλου εμπειρία από quilting; Εγώ γενικά τα πάω καλά με την ραπτική αλλά quilts δεν έχω φτιάξει ποτέ. Έχω κάποια βιβλία με τεχνικές και ιδέες αλλα δεν έχω πειραματιστεί ακόμα. Δυστυχώς ο χρόνος μου για κατασκευές πλέον είναι ελάχιστος, η κόρη μου βλέπει την ραπτομηχανή ανταγωνιστικά :cool: αλλά από τον Φεβρουάριο θα ξεκινήσει η άδεια μου οπότε τότε θα τα κάνω μαζεμένα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Coraline μου δυο βήματα δρόμος!!! :(

δεν έχω ιδέα απο quilting αλλά κάθε πρόκληση είναι δεκτή ..

το συζητήσαμε με τον άντρα μου και είπαμε μήπως βρούμε απο τη Λ.Α. ή απο το Χυτήρογλου κανένα παπλωματάκι κούνιας έτσι πολύ φτηνό και το κρεμάσω εκεί ..

το κρεββάτι μόνο σε 2 θέσεις μπαίνει .. και οι 2 είναι στον τοίχο .. σκεφτόμαστε κάποια στιγμή να τους πάρουμε ένα κρεββάτι καναπέ με πλάτη (γιατι και οι 2 κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο) και να μπεί στον τοίχο αλλά μέχρι τότε πρέπει κάπως να την προφυλάξω ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...