Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΥΨΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΥΣ


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας, πήρα αποτελέσματα για την κόρη μου

Η κόρη μου γίνεται 6 το Δεκέμβριο, ύψος 1,00μ και βάρος 15.400

έχει οστική ηλικία 2.5-3 ετών ()

TSH 3.47

FT4 - 1.18

PROLACTIN 35.3

SM-C 103

IGF1 BP3 - 4

IgA - 134

h-tTG IgG - 11.0

IgA -5.00

Αναμονή για τον καρυότυπο (μοριακή εξέταση).

 

Ξέρει κανένας κάτι για αυτές τις τιμές, περιμένω βέβαια τηλ απο γιατρό αλλά είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.

Με ενημέρωσαν και για εξετάσεις Υπόφυση και για διέγερση αυξητικής. Τι ακριβώς είναι αυτά? γνωρίζει κανείς?

 

Ποιές άλλες εξετάσεις να έχω στα υπόψιν μου να ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δοκιμασία πρόκλησης με την οποία μετρούν την αυξητική είναι κάτι σαν την καμπύλη σακχάρου, χορηγούν στο παιδί μια ουσία και μετά κάνουν διαδοχικές λήψεις ανά κάποιο χρονικό διάστημα μου φαίνεται της μισής ώρας και σε σύνολο 4 λήψεις. Γίνονται δύο τέτοιες δοκιμασίες τουλάχιστον εμείς τόσες κάναμε μαζί με υπέρηχο της υπόφυσής για να δούν αν υπάρχει κάποια ανωμαλία στην υπόφυση. Είναι λίγο επώδυνες γιατί προυποθέτουν αρκετά τρυπήματα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.Επίσης οι εξετάσεις είναι απαραίτητο να γίνουν μέσα στο νοσοκομείο γιατί μπορεί να προκαλέσουν υπογλυκαιμία οπότε είναι επικίνδυνο να γίνουν εκτός. Μετά περιμένεις αρκετό καιρο για τα αποτελέσματα που σου εύχομαι να είναι καλά και εαν χρειαστεί θεραπεία το παιδί κάνεις αίτηση στο υπουργείο υγείας για την χορήγηση της αυξητικής ορμόνης αλλά αυτά δεν είναι της παρούσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ekotsifi, ψάχνοντας για τις κόρες μου, που και οι δυο έχουν ένα θεματάκι με την ανάπτυξη τους, είδα και τη δικιά σου δημοσίευση. Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω καθώς και εμείς είμαστε στο ψάξιμο...

Για την διέγερση αυξητικής νομίζω ρίχνουν με ινσουλίνη το ζάχαρο του παιδιού και κάνουν λήψεις αίματος ανά διαστήματα (υπολόγισε ένα πρωινό στο νοσοκομείο). Κανονικά το χαμηλό ζάχαρο πρέπει να προκαλέσει έκριση αυξητικής ορμόνης. Κάπως έτσι.... αυτά τα έχω ακούσει από άλλους, εμάς ακόμα δε μας έχουν πεί να την κάνουμε. Η υπόφυση είναι μια περιοχή στον εγκέφαλο που εκρίνει ορμόνες. Τι σου είπαν γι' αυτήν την εξέταση; είναι εξέταση αίματος ή μήπως θα κάνετε μαγνητική;

Η μεγάλη μου κόρη είναι 5 χρ με οστική ηλικία 3χρ, IGF-1=116, IGF-BP3=3,75 anti-TPO=0 TSH=2,9 FT3=3,79 FT4=1,06 Prol=6,00

Εχει κάνει και κάποιες ακόμα που υπολογίζω ότι θα τις πάρουμε σε 10μέρες

Η μικρή είναι 3χρ, οστική είχε για 2χρ όταν ήταν 2χρ και 9μηνών. Επίσης: IGF-1=84,4 IGF-BP3=2,99 FSH=2,7 LH<0,2 και κορτιζόλη 5,31. Εχει να κάνει και καρυοτυπο σε 10 μέρες...

Η δικιά σου από πάντα μεγάλωνε αργά; Τα δικά μου πήγαιναν καλά μέχρι κάποια ηλικία (3,5χρ η μεγάλη και 18 μηνών η μικρή) και μετά άρχισαν να κόβουν...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Οταν έχεις νέα, άν θέλεις, ενημέρωσε. Μέχρι να πάρω και εγώ τις υπόλοιπες εξετάσεις και να τα πάω στο γιατρό, θα σκάσω...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

κάναμε την καμπύλη GH. 'Ηταν τελικώς μια ουσιά που της κάνανε με ένεση στο ποπό, και μετά διαδοχικές λήψεις ανά μισή ωρα για ένα τρίωρο με πεταλούδα. Τα αποτελέσματα βγήκαν και έχει πολύ χαμηλές τιμές και πάμε τώρα για υπόφηση που μου είπαν ότι είναι κάτι σαν αξονική. Υστερα ΄θα κάνουμε αίτηση για την αυξητική ορμόνη στο υπουργείο υγείας ( μόνο εκεί την κάνει η γιατρός ) και περνάς από επιτροπή.

Ολόκληρη ελλάδα και μόνο από το υπουργείο παίρνεις έγκριση. τελος πάντων, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι : οι θεραπία είναι ενέσεις κάθε μέρα 365 ημέρες το χρόνο?? για χρόνια???????????????????????? Τι θα περάσει το παιδάκι μου και τώρα θα ψάξω και την άλλη μου κόρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι ένεση για 6 ημέρες την εβδομαδα και μια ρεπό. Η ένεση γίνεται από εσένα την ίδια κάθε βραδυ λίγο πρίν τον υπνο με ένα ειδικό μηχανισμό. Η δόση αναπροσαρμόζεται ανάλογα την ηλικία και το βάρος του παιδιού με τακτική παρακολούθηση ανα εξάμηνο με μπόλικες εξετάσεις και καινούρια αίτηση γιατί εγκρίνεται μόνο για έξι μήνες το κόστος καλύπτεται εξ' ολοκλήρου από τα ταμεία καθώς δεν βρίσκεται ελεύθερα στο εμπόριο και κάθε σκεύασμα για 15 ή 28 ημέρες ανάλογα την δόση κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ. Η απάντηση από την επιτροπή στέλνεται περίπου μετά από ένα μήνα και στην συνέχεια θέλει επικοινωνία με τον γιατρό που θα συνταγογραφήσει το σκεύασμα και εισαγωγή για μία μέρα όπου η νοσηλεύτρια της αντίστοιχης εταιρείας θα σεέκπαιδεύσει να κάνεις την ένεση.Η θεραπεία συνεχίζεται μέχρι να επιτευχθεί το προσδοκώμενο ύψος που θέτουν ή μέχρι να κλείσουν οι επιφύσεις των οστών και να σταματήσει η ανάπτυξη από μόνη της, άλλη εισαγωγή στο νοσοκομείο δεν προβλέπεται όλα τα άλλα γίνονται εξωτερικά. Αυτά είναι τα βασικά. Οτι αλλο θές μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάναμε την καμπύλη GH. 'Ηταν τελικώς μια ουσιά που της κάνανε με ένεση στο ποπό, και μετά διαδοχικές λήψεις ανά μισή ωρα για ένα τρίωρο με πεταλούδα. Τα αποτελέσματα βγήκαν και έχει πολύ χαμηλές τιμές και πάμε τώρα για υπόφηση που μου είπαν ότι είναι κάτι σαν αξονική. Υστερα ΄θα κάνουμε αίτηση για την αυξητική ορμόνη στο υπουργείο υγείας ( μόνο εκεί την κάνει η γιατρός ) και περνάς από επιτροπή.

Ολόκληρη ελλάδα και μόνο από το υπουργείο παίρνεις έγκριση. τελος πάντων, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι : οι θεραπία είναι ενέσεις κάθε μέρα 365 ημέρες το χρόνο?? για χρόνια???????????????????????? Τι θα περάσει το παιδάκι μου και τώρα θα ψάξω και την άλλη μου κόρη.

 

Δεν περνάτε προσωπικά με το παιδί από επιτροπή αλλά μόνο ή αίτηση και μετά στέλνουν την εγκριση ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάτε προσωπικά με το παιδί από επιτροπή αλλά μόνο ή αίτηση και μετά στέλνουν την εγκριση ταχυδρομικώς.

 

Να το πω;Το κοριτσακι σου μοιαζει καταπληκτικα με εμενα οταν ημουν σε αυτην την ηλικια, ως και στο μαλλι!!! Εχω παθει πλακα, ειπα να μην το γραψω και το εσβησα, αλλα την ξαναειδα και ξαναεπαθα πλακα.

Την εδειξα στον αντρα μου τωρα, χωρις να του πω τιποτε και παρατηρησε και αυτος την ομοιοτητα! :)

Μετα τις ενεσεις ολα πανε φυσιολογικα για το παιδι; Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα. Αχ, βουνο μου φαινεται για το παιδακι αυτη η διαδικασια, αξιζει αραγε η ταλαιπωρια;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην την πιάση κατάθλιψη, ήδη έχει τρελλαθεί με τις τόσες εξετάσεις, φαντάσου τώρα ενέσεις καθε μέρα για χρόνια. Το παιδί μου θα ........και ανυσηχώ

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα 6χρονο ότι θα πρέπει να κάνει ενέσεις κάθε βράδυ... Μετά από ένα διάστημα μάλλον "συνηθίζεις" αλλά η αρχή θα είναι ζόρικη. Δεν σας είπαν αν πρέπει να το χειριστείται με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο; Μήπως να ρωτήσετε καποιο γιατρό ή ίσως κάποιο ψυχολόγο;

Και την άλλη βρε ekotsifi γιατί να την ψάξεις; έχει και κείνη θέμα;

 

Και εμείς περιμένουμε ακόμα μια εξέταση (κοιλιοκάκη) για την μεγάλη μου (5χρ). Αν είναι αρνητική, πάμε και εμείς για καμπύλη...

Για τη μικρή (3χρ) περιμένουμε τον καρυότυπο και βλέπουμε...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το πω;Το κοριτσακι σου μοιαζει καταπληκτικα με εμενα οταν ημουν σε αυτην την ηλικια, ως και στο μαλλι!!! Εχω παθει πλακα, ειπα να μην το γραψω και το εσβησα, αλλα την ξαναειδα και ξαναεπαθα πλακα.

Την εδειξα στον αντρα μου τωρα, χωρις να του πω τιποτε και παρατηρησε και αυτος την ομοιοτητα! :)

Μετα τις ενεσεις ολα πανε φυσιολογικα για το παιδι; Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα. Αχ, βουνο μου φαινεται για το παιδακι αυτη η διαδικασια, αξιζει αραγε η ταλαιπωρια;

 

Λοιπόν διαφορά έχω δεί και μάλιστα μεγάλη το παιδί είναι τώρα 6 ετών και 112 εκατοστα δηλαδή στα φυσιολογικά για την ηλικία του όρια, ενω χωρίς την ορμόνη σε ηλικία 2 ετών ήταν εντελλώς εκτός φυσιολογικών ορίων πράγμα που σημάινει οτι την είχε πραγματικά ανάγκηγια να αναπτυχθεί σωστά. Το παιδάκι μου που έχει το πρόβλημα είναι το δίδυμο αδελφάκι την μπομπούς που είδες στην φωτογραφία , αυτό που είναι ελαφρώς ξανθούλι. Η μπομπού μου είναι το μόνο από τα παιδιά μου που πραγματικά μου μοιάζει τα άλλα δύο μοιάζουν το ένα στον πατέρα του (0 μεγάλος) και το άλλο στην πεθερά μου. Και εγώ στην ηλικία της κόρης μου ήμουν ένα κοριτσάκι με ίσια μαύρα μαλλιά τα οποία τώρα είναι μπούκλες, άτιμες ορμόνες, τέλοσπάντων βλέπω την κόρη μου τώρα και την ζηλεύω γιατί έχιε τα μαλλιά που πάντοτε ηθελα και ελπίζω να τα διατηρήσει. Το τσίμπιμα είναι ελάχιστο και μέχρι να το καταλάβουν έχει τελειώσει και ο μηχανισμός είναι τέτοιος που ούτε εσύ ούτε εκείνη θα το βλέπει οπότε για ψυχολογικούς λόγους αυτό είναι καλύτερο σου εύχομαι να το δεχθεί ήρεμα και να ξεκινήσετε την θεραπεία σας όπως πρέπει. Προσπάθησε κι εσύ να μην δείχνεις αγχωμένη με όλο αυτό γιατί θα το περάσεις και σε εκείνη. Να είσαι θετική και να της τονίσεις τα θετικά της θεραπείας και το πόσο όμορφα θα αισθάνεται που θα απόκτήσει μερικούς πόντους ύψους ακόμη. Οσο και να θέλουμε να πιστεύουμε οτι τα παιδιά μας δεν μπορούν να αντέξουν κάτι, πολλές φορές αποδεικνύονται πολύ πιό ώριμα από εμάς στις αντιδράσεις τους. Εξήγησε της ψύχραιμα τι θα συμβεί και για πιό λόγο και πιστεύω οτι θα ανταποκριθεί όπως πρέπει, και μην ξεχνάς οτι αυτή την ένεση δεν θα την κάνει ένας οποιοσδήποτε άγνωστος γιατρός σε κάποιο νοσοκομείο αλλά εσύ που θα την έχεις στην αγκαλιά σου και θα την κανακεύεις οπότε σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο. Εμείς το έχουμε κάνει παιχνίδι πιά τρέχει τον κυνηγάω τον πιάνω και τότε κάνουμε την ένεσουλα γέλώντας και ανταλλάσοντας φιλάκια οπότε περνάει κατά το δυνατόν ανώδυνα η στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI εσύ που έχει πείρα στο θέμα σε παρακαλώ πες μου : όταν ξεκίνησες τις εξετάσεις το παιδί σου σε ποιά καμπύλη βρισκόταν ?

Η παδίατρος μας είπε ότι αν δεν πέσει κάτω από την 3 καμπύλη σύμφωνα με το βιβλιάριο υγείας του, ή αν δεν πάρει τουλάχιστον 3 πόντους το χρόνο, να μην ξεκινήσουμε εξετάσεις γιατί το κάθε παιδί έχει διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης. Εγώ ανησυχώ μήπως είναι κάτι και δεν το προλάβουμε - υπάρχει τέτοια περίπτωση ? - αλλά δεν θέλω να τον υποβάλω σε εξετάσεις χωρίς σοβαρό λόγο και ο σύζυγός μου αρνήται ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και δεν θέλει να το ψάξουμε. Όμως το παιδί μου λέει ότι στο σχολείο του λένε ότι είναι κοντός και αυτός στεναχωριέται πολύ. Είναι 5μιση ετών 18,5 κιλά και 110cm: περίπου στην 25 καμπύλη. Τι γνώμη έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε ηλικία 18 μηνών που έκανε τις πρώτες εξετάσεις ήμασταν εντελλώς έξω από τις καμπύλες κάτω και από την τρίτη θέση. Ο δικός είναι 112 τώρα που είναι 6 και 4 μήνες με την χορήγηση αυξητικής. Η 25η θέση που μου λές είναι απόλυτα φυσιολογική και σε όποιον γιατρό και να πάς δεν πρόκειται να σου πεί το αντίθετο. Εκτός εαν έχει σταματήσει να παίρνει ύψος και έχει συνεχή καθοδική πορεία στην καμπύλη. Εμείς κάθε μήνα που περνούσε απομακρυνόμασταν όλο και περισσότερο από το φυσιολογικό αλλά και πάλι ο ενδοκρινολόγος δίσταζε να δώσει εξετάσεις και είχε προτεινει να το αναβάλουμε μέχρι να πάει τρία αλλά μετά από δική μου επιμονή προχωρήσαμε. Γνώμη μου να περιμένεις τουλάχιστον 1 εξάμηνο ακόμη και αν τον δείς να συνεχίζει καθοδικά στο διάγραμμα τότε να συμβουλευτείς ενδοκρινολόγο προς το παρόν δεν νομίζω να συντρέχει λόγος για κάτι τέτοιο, προτείνω να ηρεμήσεις μπορεί απλά το παιδί να μην είναι γίνει ψηλό και φυσικά το προσδοκώμενο ύψος είναι συνάρτηση του ύψους των γονέων, εμεις πχ. σίγουρα δεν μπορούμε να περιμένουμε τα παιδιά μας να γίνουν σαν τον Φασούλα καθώς εγώ είμαι 155 και ο αντρας μου 174 οπότε και τα παιδιά μας θα είναι μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε ηλικία 18 μηνών που έκανε τις πρώτες εξετάσεις ήμασταν εντελλώς έξω από τις καμπύλες κάτω και από την τρίτη θέση. Ο δικός είναι 112 τώρα που είναι 6 και 4 μήνες με την χορήγηση αυξητικής. Η 25η θέση που μου λές είναι απόλυτα φυσιολογική και σε όποιον γιατρό και να πάς δεν πρόκειται να σου πεί το αντίθετο. Εκτός εαν έχει σταματήσει να παίρνει ύψος και έχει συνεχή καθοδική πορεία στην καμπύλη. Εμείς κάθε μήνα που περνούσε απομακρυνόμασταν όλο και περισσότερο από το φυσιολογικό αλλά και πάλι ο ενδοκρινολόγος δίσταζε να δώσει εξετάσεις και είχε προτεινει να το αναβάλουμε μέχρι να πάει τρία αλλά μετά από δική μου επιμονή προχωρήσαμε. Γνώμη μου να περιμένεις τουλάχιστον 1 εξάμηνο ακόμη και αν τον δείς να συνεχίζει καθοδικά στο διάγραμμα τότε να συμβουλευτείς ενδοκρινολόγο προς το παρόν δεν νομίζω να συντρέχει λόγος για κάτι τέτοιο, προτείνω να ηρεμήσεις μπορεί απλά το παιδί να μην είναι γίνει ψηλό και φυσικά το προσδοκώμενο ύψος είναι συνάρτηση του ύψους των γονέων, εμεις πχ. σίγουρα δεν μπορούμε να περιμένουμε τα παιδιά μας να γίνουν σαν τον Φασούλα καθώς εγώ είμαι 155 και ο αντρας μου 174 οπότε και τα παιδιά μας θα είναι μέτρια.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα και ελπίζω να πάρει τα πάνω του.

Σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή καλή επιτυχία στη θεραπεία σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Λοιπόν διαφορά έχω δεί και μάλιστα μεγάλη το παιδί είναι τώρα 6 ετών και 112 εκατοστα δηλαδή στα φυσιολογικά για την ηλικία του όρια, ενω χωρίς την ορμόνη σε ηλικία 2 ετών ήταν εντελλώς εκτός φυσιολογικών ορίων πράγμα που σημάινει οτι την είχε πραγματικά ανάγκηγια να αναπτυχθεί σωστά. Το παιδάκι μου που έχει το πρόβλημα είναι το δίδυμο αδελφάκι την μπομπούς που είδες στην φωτογραφία , αυτό που είναι ελαφρώς ξανθούλι. Η μπομπού μου είναι το μόνο από τα παιδιά μου που πραγματικά μου μοιάζει τα άλλα δύο μοιάζουν το ένα στον πατέρα του (0 μεγάλος) και το άλλο στην πεθερά μου. Και εγώ στην ηλικία της κόρης μου ήμουν ένα κοριτσάκι με ίσια μαύρα μαλλιά τα οποία τώρα είναι μπούκλες, άτιμες ορμόνες, τέλοσπάντων βλέπω την κόρη μου τώρα και την ζηλεύω γιατί έχιε τα μαλλιά που πάντοτε ηθελα και ελπίζω να τα διατηρήσει. Το τσίμπιμα είναι ελάχιστο και μέχρι να το καταλάβουν έχει τελειώσει και ο μηχανισμός είναι τέτοιος που ούτε εσύ ούτε εκείνη θα το βλέπει οπότε για ψυχολογικούς λόγους αυτό είναι καλύτερο σου εύχομαι να το δεχθεί ήρεμα και να ξεκινήσετε την θεραπεία σας όπως πρέπει. Προσπάθησε κι εσύ να μην δείχνεις αγχωμένη με όλο αυτό γιατί θα το περάσεις και σε εκείνη. Να είσαι θετική και να της τονίσεις τα θετικά της θεραπείας και το πόσο όμορφα θα αισθάνεται που θα απόκτήσει μερικούς πόντους ύψους ακόμη. Οσο και να θέλουμε να πιστεύουμε οτι τα παιδιά μας δεν μπορούν να αντέξουν κάτι, πολλές φορές αποδεικνύονται πολύ πιό ώριμα από εμάς στις αντιδράσεις τους. Εξήγησε της ψύχραιμα τι θα συμβεί και για πιό λόγο και πιστεύω οτι θα ανταποκριθεί όπως πρέπει, και μην ξεχνάς οτι αυτή την ένεση δεν θα την κάνει ένας οποιοσδήποτε άγνωστος γιατρός σε κάποιο νοσοκομείο αλλά εσύ που θα την έχεις στην αγκαλιά σου και θα την κανακεύεις οπότε σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο. Εμείς το έχουμε κάνει παιχνίδι πιά τρέχει τον κυνηγάω τον πιάνω και τότε κάνουμε την ένεσουλα γέλώντας και ανταλλάσοντας φιλάκια οπότε περνάει κατά το δυνατόν ανώδυνα η στιγμή.

 

Ειχα χασει το θεμα και το ξαναβρηκα τωρα. Το ειχα αφησει το θεμα με ειχαν επηρεασει και οι δικοι μου με το φοβο των ορμονων...Τελικα θα μπω δριμυτερη στον αγωνα αυτο αν και ειναι αρκετα αργα οπως παρακολουθησα τις συζητησεις σας. Η μεγαλη μου εχει χαθει απο την κλιμακα του υψους, ειναι πολυ χαμηλα. Εχει 114 εκατοστα και ειναι 9 χρονων.

 

Μετα τις διακοπες θα εχω τρεξιμο και ο Θεος βοηθος, ειναι χρονοβορος διαδικασια οπως διαβασα. Θελει παιδοενδοκρινολογο ή μας κανει οποιοσδηποτε; γιατι ο γιατρος μας μας ειπε για Θεσσαλονικη. Συμφερει σε ιδιωτη ή σε νοσοκομειο απο την αρχη, με ραντεβου για να συνεχισουμε ετσι; καπου διαβασα για Ιππορατειο, ξερει κανεις;

 

Και εδειξα τη φωτο στη μαμα μου, πριν απο λιγο. Και η ιδια θαυμασε! Ιδια λεμε, οπως ημουν σε φωτογραφιες, ουτε μονταζ να εγινε. Τι συμπτωματικη ομοιοτητα! Μαλλον θα μοιαζαμε και εμεις οταν θα ημασταν μικρες. Δεν ξερω για τα ματια, εχω εχω ανοιχτοχρωμα ματια. Να ειστε καλα!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γνωρίζετε εάν και τώρα που έχει διαλυθεί το σύστημα υγείας... και είμαστε όλοι στον ΕΟΠΥΥ η χορήγηση της αυξητικής ορμόνης είναι ακόμα δωρεάν?

Θα ξεκινήσει το ανηψάκι μου τελικά, έκανε την καμπύλη και είναι τα αποτελέσματα χάλια...

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...