Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

SEROXAT KAI ΠΙΘΑΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ! ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ! ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ! ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2/11. ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ 2/7 ΜΕΤΑ 30/7 ΜΕΤΑ 28/8, 27/9 ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ 2/11. 12/11 ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ 4 ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ. ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΕΙΧΑ 10/11, 15/11, 17/11, 19/11, 21/11. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΟ SEROXAT. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΝΑ ΕΝΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ SEROXAT AΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ. ΘΑ ΠΑΡΩ ΘΑΡΡΟΣ! ΑΑΑ ΚΑΙ ΣΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΕΔΕΙΞΕ ΤΡΑΧΙΛΙΤΙΔΑ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!

Διαφημίσεις

Καταρχήν να σου πω ότι ο κύκλος σου δεν θεωρείται άστατος, γιατί έχει πολύ μικρή απόκλιση από μήνα σε μήνα. Τις μέρες που είχες επαφή, έχεις μεγάλες πιθανότητες να συλλάβεις. Όμως αν σε πιάνουν κρίσεις πανικού, δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να μείνεις έγκυος. Πρώτα κοίτα να λύσεις το πρόβλημα που έχεις κι όταν θα έχεις μείνει αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς φάρμακα (2-3 μήνες τουλάχιστον), τότε ξεκίνα προσπάθειες για μωράκι. Η ψυχολογία της εγκύου είναι περίεργη και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να έχεις κρίσεις πανικού και κατά της διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτά εντελώς φιλικά. Με πιάνουν κι εμένα κρίσεις πανικού κατά καιρούς, αλλά δεν παίρνω φάρμακα.

Καταρχήν να σου πω ότι ο κύκλος σου δεν θεωρείται άστατος, γιατί έχει πολύ μικρή απόκλιση από μήνα σε μήνα. Τις μέρες που είχες επαφή, έχεις μεγάλες πιθανότητες να συλλάβεις. Όμως αν σε πιάνουν κρίσεις πανικού, δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να μείνεις έγκυος. Πρώτα κοίτα να λύσεις το πρόβλημα που έχεις κι όταν θα έχεις μείνει αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς φάρμακα (2-3 μήνες τουλάχιστον), τότε ξεκίνα προσπάθειες για μωράκι. Η ψυχολογία της εγκύου είναι περίεργη και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να έχεις κρίσεις πανικού και κατά της διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτά εντελώς φιλικά. Με πιάνουν κι εμένα κρίσεις πανικού κατά καιρούς, αλλά δεν παίρνω φάρμακα.

Nίκη κιεγώ υπέφερα από κρίσεις πανικού πολύ άσχημης μορφής πριν 4 χρόνια. Πήρα κι εγώ για λίγο σεροξάτ και ζάναξ (δε μου έκαναν και πολλά πράγματα), αλλά με βοήθησε αρκετά η ψυχοθεραπεία, κι ακόμα πιο πολύ βέβαια, η πίστη μου στο Θεό. Πέραν αυτών, τον πρώτο χρόνο που πάθαινα τις κρίσεις πανικού δεν ήθελα ούτε ν'ακούω για παιδί για τους λόγους που ανέφερε η κοπέλα παραπάνω, γιατί γνώριζα ότι είναι περίεργη η ψυχολογία της εγγύου και δεν ήθελα να επιβαρύνω περισσότερο τον εαυτό μου. Άφησα να περάσει 1 χρόνος τουλάχιστον από τότε που το πρωτόπαθα για να είμαι πιο ήρεμη και να χαρώ πιο πολύ την εγκυμοσύνη μου. Βέβαια δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος, αλλά τώρα μετά από τόσα χρόνια (δεν παθαίνω κρίσεις πανικού πια, απλά είμαι λίγο ευαίσθητη) νοιώθω ακόμα πιο έτοιμη να σηκώσω ένα τέτοιο βάρος.

Βέβαια, δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο όσον αφορά τις κρίσεις πανικού στο πότε να μείνεις έγκυος. Αν νοιωθεις έτοιμη κι ότι μπορείς να το σηκώσεις τότε σίγουρα να προσπαθείτε, όμως να μην προσθετεις περισσότερο αγχος στον ευατό σου αν δε μένεις έγκυος γρήγορα. Αν πάλι δεν είσαι σίγουρη, άσε να περάσουν μερικοί μήνες τουλάχιστον απτη διακοπή της αγωγής για να δεις πως θα πάει. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ο Θεός να σε βοηθήσει και να σε θεραπεύσει τελείως! :)

r7Bsp2.png

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

newbie d μου τελικα ειχες απολυτο δικιο. ειναι αμαρτια αλλα ευχομαι να μην εχει γινει τιποτα. τελικα αποδειχτηκε οτι δεν ειμαι ετοιμη ακομα. μονο στην σκεψη οτι το σταματησα αρχισα να εχω κρισεις. πηγα στην γιατρο μου και μου προτεινε οπωσδηποτε ψυχοθεραπειες να καταπολεμησω τους φοβους μου οπου ομολογω ειναι αρκετοι. τωρα και μονο στην ιδεα οτι μπορει να εχω μεινει πανικοβαλομαι και στην ιδεα οτι μπορει να βλαψω το μωρακι μου τρελαινομαι. θελω τοσο πολυ ενα παιδακι που θα το παλεψω σιγουρα ωστε να μπορεσω να χαρω ολη την διαδικασια. προσευχηθητε να μην εχει γινε κατι προς το παρον τουλαχιστον. σας φιλω

Θα συμφωνησω κ εγώ με τα κορίτσια ότι ίσως είναι καλύτερα να βρεισ τον εαυτό σου πρώτακ μετα ξεκίνα δυναμικά κ χωρίσ πισογυρίσματα για παιδί.Αν όμως σου προέκυψε τώρα κοίτα να το αντιμετωπίσεισ με ψυχραιμία..Σκέψου οτι είναι κατι που ήθελεσ κ στην τελική ξεκίνα δυναμικά ψυχοθεραπέια για να βοηθήσεισ τον εαυτό σου χωρίσ χάπια..Με την καταστροφολογίια όμωσ δεν βοηθάς τον εαυτό σου.Ψυχραιμία αλλωστε είναι ενα πολυ ευχάριστο γεγονοσ και να είσαι σίγουρη οτι με τη βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρεισ..

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

κοριτσια ηθελα να μοιραστω μαζι σας τα νεα μου. τελικα δεν ειμαι εγκυος αλλα ξεκινησα ψυχοθεραπεια αμεσως! απο τις πρωτες επισκεψεις η γιατρος μου ειπε οτι ειμαι πολυ αγχωδης και ανασφαλης και εχω πεισει τον εαυτο μου οτι με το χαπι γινομαι μονο καλα αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει.η αληθεια ειναι οτι δεν περναω την καλυτερη ψυχολογικη περιοδο της ζωης μου αλλα ελπιζω οτι εκανα το πρωτο βημα και σιγα σιγα θα βρω τον δρομο μου! ηδη περνω μονο 1/4 seroxat την μερα και σε λιγο θα το κοψω και τελειως! θελω να δωσω το μυνημα οποια κοπελα ειναι σε παρομοια θεση με μενα να μην απελπιζεται αλλα και να μην το αφησει! να ζητησει βοηθεια απο καποιο ειδικο και με ανθρωπους διπλα που μας αγαπανε ολα θα περασουν!