Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

dyson allergy


Recommended Posts

Εχει κανενας τη σκουπα dyson allergypack; Αξιζει τα λεφτα της, ειναι δυνατη;

Εχουμε θεμα με τις αλλεργιες και μας την προτειναν. Αν εχετε και καμμια αλλη προταση μεχρι 400 ευρω, ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eχω την dyson dc23 allergy, δεν ξερω εαν ειναι η ιδια...

 

Παντως ειναι απιστευτα δυνατη και τραβα τα ΠΑΝΤΑ!

Εχουμε και εμεις αλλεργια στην οικιακη σκονη και με αυτην τη σκουπα η ατμοσφαιρα στο σπιτι ειναι πολυ καθαρη, καθως δεν διωχνει προς τα πισω σκονη, οπως κανουν αλλες σκουπες. Ειδαμε αμεσως διαφορα!

 

Την ειχα παρει απο το amazon, με μολις 270? μαζι με τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να σου μιλάω ώρες για το πόσο καλές είναι όλες οι dyson σε σημείο που θα νομίσεις ότι παίρνω ποσοστά :D!!! Δεν έχω αυτό το μοντέλο αλλά ένα άλλο, πάντως να σου πω ότι οι dyson είναι σχεδιασμένες για τα αμερικανικά σπίτια που όλα έχουν χοντρές, μόνιμες μοκετες με υπόστρωμα από κάτω (μετά απορρουν γιατί έχουν αλλεργίες :cool:) και σχεδόν όλοι έχουν κατοικίδια ζωακια. Φαντάσου λοιπόν πόσο καλές και δυνατές είναι! Παρόλο το βάρος τους είναι πολύ ευχρηστες και επίσης κάνεις τρελή οικονομία γιατί δεν έχει σακούλα!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που απαντησατε γιατι κι εγω αυτό είχα ακούσει και ημουν ετοιμη να αγοράσω μια, αλλά οταν εψαξα στο ιντερνετ για reviews διάβασα διάφορα, οτι -τα μοντελα που θελουμε, οχι οι ορθιες- ειναι βαριες, ότι δεν γλιστρανε ευκολα σε λεια πατώματα και θελουν δυναμη κ.α..

Προφανως αν αρχισεις να διαβαζεις θα ακουσεις πολλα!

miracle την dc29 λέγαμε, πρεπει να ειναι παρομοιες.

http://www.skroutz.gr/s/86115/Dyson-DC29-Allergy.html?keyphrase=Dyson+DC29+Allergy

Λεμε να την παρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την DC29 την πιο απλή λόγω κόστους, 306 ευρώ από Κωτσόβολο με το παζάρεψέ το. Τραβάει πολύ δυνατά, δεν έχει πρόβλημα σε λεία πατώματα και το πιο θετικό δεν μυρίζει ο αέρας που βγαίνει από τη σκούπα. Ποιος ξέρει τι άλλο έβγαινε από εκεί μέσα; Είχα μία πολύ απλή των 100 ευρώ οπότε αυτή είναι λίγο βαρύτερη στο κοντρόλ αλλά χωρίς κανένα ιδιαίτερο θέμα. Πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Δεν έχω αυτό το μοντέλο αλλά ένα άλλο, πάντως να σου πω ότι οι dyson είναι σχεδιασμένες για τα αμερικανικά σπίτια που όλα έχουν χοντρές, μόνιμες μοκετες με υπόστρωμα από κάτω (μετά απορρουν γιατί έχουν αλλεργίες :cool:) και σχεδόν όλοι έχουν κατοικίδια ζωακια.

 

Διευκρίνιση: η Dyson είναι αγγλική σκούπα άσχετο αν είναι δημοφιλής και στην Αμερική!

 

Εμείς έχουμε την DC 22 γιατί έχουμε κατοικίδια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!!!

 

είπα να επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνομαι κι εγώ για σκούπα και μάλλον θα πάρω dyson αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιό μοντέλο...

έχω ψιλομπερδευτεί είναι η αλήθεια...

αρχικά σκεφτόμουν αυτή:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003479PKC/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE

αλλά απ'οτι μου είπε η Rosie έχει μικρό κάδο...

Μετά βρήκα αυτή:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003479PNO/ref=s9_simh_gw_p79_d0_i2?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0A6S4733HT1MF0BQPMFW&pf_rd_t=101&pf_rd_p=467128533&pf_rd_i=468294

και θα ήθελα αν κάποια κοπέλα την έχει να μου πει:

-είναι πολύ δυνατή??(του τύπου να παίρνει μαζί και το χαλί την ωρα του σκουπίσματος??)

-έχει ρυθμιστή έντασης ή είναι σταθερή η δυναμη με την οποία "ρουφάει"???

-για να σκουπίσω στο πατωμα με τα πλακάκια και μετά στο χαλί, πρέπει να αλλάξω εξάρτημα ή συνεχίζω με το ίδιο????

-είναι πολύ βαριά?

 

ξέρω σας ζάλισα αλλά επειδή είναι σεβαστό το ποσό που θα δώσω, θέλω να είμαι σίγουρη οτι ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μου!

 

α και κάτι τελευταίο!!!

δεν έχω κατοικίδιο αλλά μαδάω εγώ πολύ:oops: συν οτι έχει ο άντρας μου αλλεργικό άσθμα....τελικά κάνει αυτό το μοντέλο για μας??????

Link to comment
Share on other sites

Η Dyson dc22 εχει βγει μουφα μοντελο, δεν ειναι αρκετα ισχυρη και κολλαει. Η Dyson dc32 που αναφερεις ειναι καινουργια, και μεχρι στιγμης εχει πολυ καλες κριτικες. Εμεις αυτη παραγγειλαμε και την περιμενουμε, ειχα παρει προσφατα την dc23 (ειναι το παλαιοτερο μοντελο, που αντικατασταθηκε απο την 32) την οποια χαρισα στην κουνιαδα μου που την ειδε και ενθουσιαστηκε- απλα τε-λει-ες σκουπες.......

 

γι αυτα που ρωτας

-είναι πολύ δυνατή??(του τύπου να παίρνει μαζί και το χαλί την ωρα του σκουπίσματος??) ΝΑΙ!! αλλα μικρα χαλακια....

-έχει ρυθμιστή έντασης ή είναι σταθερή η δυναμη με την οποία "ρουφάει"??? αναλογα το μοντελο

-για να σκουπίσω στο πατωμα με τα πλακάκια και μετά στο χαλί, πρέπει να αλλάξω εξάρτημα ή συνεχίζω με το ίδιο???? μπορεις να κρατησεις το ιδιο αλλα καλυτερα να αλλαζεις αν εχεις παρει μοντελο που εχει και τα δυο εξαρτηματα

-είναι πολύ βαριά? ΝΑΙ.... αλλα αν εχεις παρει με τηλεσκοπικο σωληνα, τον τραβας απλα, δεν την κουβαλας.

 

 

ΥΓ Κοιτα στα www.testfreaks.com, κανουν κριτικες σε προιοντα πραγματικοι χρηστες, βαλε το καθε μοντελο. Επισης, κριτικες θα βρεις στην ιστοσελιδα της Dyson, αλλα επελεξε χωρα: Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

-είναι πολύ δυνατή??(του τύπου να παίρνει μαζί και το χαλί την ωρα του σκουπίσματος??)

 

Καμία Dyson δεν είναι τόσο δυνατή σε ισχύ όσο οι κλασικές ηλεκτρικές σκούπες γιατί η Dyson λειτουργεί με άλλη τεχνολογία, του root cyclone.

 

http://www.dyson.com/technology/rootcyclone.asp

 

Εμείς που έχουμε γατί στο σπίτι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την DC22.

Κάθε φορά που βάζω σκούπα απορώ που βρέθηκε όλη αυτή η βρωμιά στο σπίτι μου μια και ούτε καν με παπούτσια κυκλοφορούμε στο σπίτι, τα βγάζουμε πάντα.

 

Η μαμά μου έχει μια με μεγαλύτερο κάδο (δεν θυμάμαι μοντέλο) αλλά έχει αρκετά μεγαλύτερο σπίτι. Προσωπικά βρίσκω δυσχρηστο το μεγαλύτερο κάδο γιατί έχω να κουβαλάω "μεγαλύτερο" βάρος όταν σκουπίζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie

 

σε εσενα δεν τραβαει τοσο δυνατα γιατι οπως γραφω πιο πανω η dc22 δεν ειναι τοσο ισχυρη και την παιρνουν οσοι προτιμουν πιο ελαφρια σκουπα αλλα και γιατι ειτε τους εκνευριζει να τραβαει πολυ δυνατα, και να τραβαει χαλια, κουρτιες κλπ, ειτε γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχουν καποιο ιστρικο προβλημα οπως εγω, αλλεργια δηλ. και προτιμουν να ειναι πιο ευκινητη αναμεσα στα επιπλα. Επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι δεν ειναι για την περιπτωση μου. Η dc23 που πηρα μετα, ηταν πολυ μα πολυ ισχυρη.

 

 

fairytale

 

Εδω πρεπει να κανω μια διευκρινιση που ειναι σημαντικη γιατι τωρα ειδα οτι εισαι αλλεργικη

 

Στο οποιο μοντελο θα επιλεξεις θα πρεπει να προσεξεις οχι μονο το νουμερο(πχ dc23, 32, 22 και παει λεγοντας). Το καθε ενα απο αυτα, βγαινει σε 4-5 υπο-μοντελα (:cool:), δηλ "dyson dc23 allergy" = οταν εχεις αλλεργιες ""dyson dc23 animal" =οταν εχεις κατοικιδια ή σκετο "dyson dc23" (ή σε καποια "dyson dc23 origin"), = με απλο φιλτρο χεπα.

 

Αυτο που σου λεω εχει μεγαλη σημασια, γιατι εχουν σχεδιασει τη σκουπα ειδικα για την καθε περιπτωση. Εσυ πχ που εχεις αλλεργια, σε οποιο μοντελο επιλεξεις πρεπει να παρεις την allergy γιατι σημασια για εσενα εχει το φιλτρο, που πρεπει να ειναι οχι μονο χεπα αλλα HEPA+Batisafe.

 

Σου γραφω την απαντηση που μου ειχε στειλει η ιδια η εταιρεια, οταν ειχα μπρερδευτει γιατι εβρισκα πολλα μοντελα με το ιδιο νουμερο αλλα με αλλες τιμες, ωστε να ξερεις

 

"

Dear Ms

Thank you for your email dated 22nd March.

 

Thank you for the interest in purchasing a new Dyson vacuum.

 

I can confirm that the DC23 T2 does have a HEPA post motor filter. HEPA filters are designed to be a beneficial aid to sufferers of asthma and allergies. As the Dyson performs by taking up more dust consistently over a period of time in contrast to a bag vacuum cleaner, it will remove more dust mite faeces which can be a trigger for asthma and allergies. Many of our models also have approval from the British Allergy Foundation.

 

However, the DC23 Allergy Parquet has a HEPA filter with Bactisafe. The Bactisafe treatment on our HEPA filters is locked into the fibres, treating microbes on contact. Testing has proven the treatment not to leech, expel odours or separate from the substrate into which it is incorporated. The levels used within the product are extremely low, and are used in far more sensitive applications such as eye make-up, contact lens solution and surgical swabs. The filter in question is a lifetime part, non-serviceable and inaccessible to the consumer. In this respect the product is designed to be safe for use by people with chemical sensitivities.

 

Another difference between the two machines is the floor tool that they come with. The DC23 T2 will come with a Low Reach Floor Tool and the DC23 Allergy Parquet will come with a Contact Head."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε εσενα δεν τραβαει τοσο δυνατα γιατι οπως γραφω πιο πανω η dc22 δεν ειναι τοσο ισχυρη και την παιρνουν οσοι προτιμουν πιο ελαφρια σκουπα αλλα και γιατι ειτε τους εκνευριζει να τραβαει πολυ δυνατα, και να τραβαει χαλια, κουρτιες κλπ, ειτε γιατι ετσι κι αλλιως δεν εχουν καποιο ιστρικο προβλημα οπως εγω, αλλεργια δηλ. και προτιμουν να ειναι πιο ευκινητη αναμεσα στα επιπλα. Επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν οτι δεν ειναι για την περιπτωση μου. Η dc23 που πηρα μετα, ηταν πολυ μα πολυ ισχυρη.

 

Ωστόσο καμία Dyson δεν είναι τόσο ισχυρή όσο άλλες συμβατικές σκούπες.

Για παράδειγμα μια αντίστοιχη LG (που θεωρούνται από τις καλύτερες συμβατικές) έχει απορροφητική δύναμη 380 Air Watt ενώ η δική σου η DC23 μόνο 251 Air Watts (και η DC22 200 AW ενώ η DC32 280 και η καινούργια DC26 Multi Floor μόνο 160 AW!).

Γι' αυτό γράφω ότι καμία Dyson δεν θα σου ρουφήξει το χαλί όπως οι υπόλοιπες σκούπες, θα σου το καθαρίσει όμως τέλεια, καμία σχέση με το καθάρισμα που θα σου κάνουνε οι υπόλοιπες!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτή:

http://www.gr.dyson.com/store/product.asp?product=DC32-ALLERGYPARQUET

τα χαλιά του σαλονιού που είναι 2-3 εκ. δεν τα σηκώνει αλλά τα καθαρίζει τέλεια, της κουζίνας που είναι δερμάτινο ψιλό το σηκώνει κ δεν μπορείς να το σκουπίσεις, αλλά έχει ρυθμιστή έντασης.

fairy tale είναι αρκετά βαριά αλλά δεν σε ενοχλεί κ πολύ νομίζω αυτό... και όταν πας από χαλί σε πλακάκι δεν αλλάζεις εξάρτημα, απλά πατάς ένα κουμπί από πάνω που βγάζει τα σκουπάκια αυτό..

 

Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ, δεδομένης αλλεργίας συζύγου που βοήθησε απίστευτα, κ το ότι παλιότερα το σπίτι χρειαζόταν να σκουπιστεί 30 λεπτά περίπου ενώ τώρα σε 5-6 λεπτά είναι έτοιμο..δεν χρειάζεται δλδ να περνάς από πάνω 3-4 φορές αλλά με τη 1 καθαρίζει. Και όταν θα ξαναχρειαστώ σκούπω πάλι τέτοια θα πάρω.

 

Παρ'όλ'αυτά υπάρχει μια σκούπα που χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία με αυτή της dyson κυκλωνική ή όπως αλλιώς λέγεται τέλος πάντων,

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102040221&LastAdd=102040221

με 90 ευρώ.. την έχει μια γνωστή με κατοικίδιο κ της πλέκει το εγκώμιο καθημερινά..

Link to comment
Share on other sites

εγω γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα την dyson DC32 Animalpro λόγω οτι μέσα στο σπίτι έχουμε και σκυλάκι που αφήνει πολύ τρίχωμα...έχω ήδη ένα σκουπάκι χειρός dyson και είμαι υπερευχαριστημένη.το έχω κοντά 3 χρόνια και δεν έχει χάσει σε απορροφητικότητα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

το σκουπακι που εχεις χωνεται σε γωνιες?

γενικα σε εχει βολεψει?

ειμαι αναμεσα σε αυτο και σε ενα hoover....

νομιζω πρεπει να ειναι πολλα volt (14) για να ρουφανε καλα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eχω την dyson dc23 allergy, δεν ξερω εαν ειναι η ιδια...

 

Παντως ειναι απιστευτα δυνατη και τραβα τα ΠΑΝΤΑ!

Εχουμε και εμεις αλλεργια στην οικιακη σκονη και με αυτην τη σκουπα η ατμοσφαιρα στο σπιτι ειναι πολυ καθαρη, καθως δεν διωχνει προς τα πισω σκονη, οπως κανουν αλλες σκουπες. Ειδαμε αμεσως διαφορα!

 

Την ειχα παρει απο το amazon, με μολις 270? μαζι με τα μεταφορικα.

καλησπέρα, ειχες καποιο προβλημα με την ταση του ρευματος στη σκουπά ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, ειχες καποιο προβλημα με την ταση του ρευματος στη σκουπά ??

 

Αν είναι αμερικάνικη φυσικά και δεν θα δουλέψει. Η Αγγλική θα δουλέψει αλλά θέλει προσαρμογέα στην πρίζα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα την dyson DC32 Animalpro λόγω οτι μέσα στο σπίτι έχουμε και σκυλάκι που αφήνει πολύ τρίχωμα...έχω ήδη ένα σκουπάκι χειρός dyson και είμαι υπερευχαριστημένη.το έχω κοντά 3 χρόνια και δεν έχει χάσει σε απορροφητικότητα καθόλου.

Χτες πήρα την συγκεκριμένη σκούπα και θα πρέπει να πω ότι ενθουσιάστηκα! Γλύφει το σπίτι στην κυριολεξία: πλακάκια, μάρμαρα, χαλιά, σοβατεπί, πόρτες, ντουλάπες....τα κάνει καινούρια! Τα αρνητικά της είναι ότι δεν είναι πολύ ευκίνητη λόγω βάρους (από δωμάτιο σε δωμάτιο και ανάμεσα από έπιπλα) και ο θόρυβος (σαν να είσαι δίπλα σε αεροδρόμιο)! Πάντως είναι η καλύτερη ηλεκτρική σκούπα που έχω δοκιμάσει, με μεγάλη διαφορά.Την προτείνω ανεππιφύλακτα (και όχι δεν παίρνω ποσοστά για την διαφήμιση)!

G0vpp3.png

9Aq8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...