Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΣ ΤΣΙΡΙΔΕΣ


Recommended Posts

Θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία:Η κόρη μου είναι 20 μηνών και

 

ενώ τα πάει πολύ καλά με τα παιδάκια έχει ένα θέμα με ένα αγοράκι 10 μηνών της φίλης

 

μου που εκεί που παίζουν μιά χαρά μόλις βάλει εκείνο μία τσιρίδα(συνήθως επειδή χαίρεται-

 

ειναι αρκετά διαπεραστική)βάζει η δικιά μου τα κλάμματα και τρέχει στην αγκαλιά μου!

 

Γενικα βέβαια δεν τις αρέσουν οι φωνές,αλλά και το να κάνει έτσι;Και ένα άλλο κοριτσάκι

 

που παίζανε και τσίριξε καναδυό φορές η δικιά μου δεν έκανε έτσι.Βέβαια είναι αλλιώς τα

 

κοριτσάκια σε ίδια ηλικία.Πρίν μου πείτε να ρωτήσω παιδοψυχολόγο να σας πώ ότι ακριβώς

 

αυτή η φίλη μου είναι παιδοψυχολόγος αλλά δεν κατανοεί τη συμπεριφορά της!Αφού λέει

 

από χαρα το κάνει ο μικρος,αλλα μπορεί αυτό να το καταλάβει η κόρη μου,που είναι ούτε 2

 

χρονών;μου λέει να την αγνοω όταν πέφτει πάνω μου και να μη το συνεχίζω λέγοντας τί

 

παιδί μου,γιατί κλαίς;ισως εχει δικιο σε αυτό αλλα να συνεχίσω να τους φέρνω σε επαφή που ξαναλέω όσο δεν τσιρίζει ο

 

μικρός όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι περιεργο με το παιδακι σου!!!και ο δικος μου στις τσιριδες μπορει να μην κλαιει αλλα απομακρυνεται και δειχνει παρα πολυ φοβισμενος,γουρλωνει τα ματακια του και κοιταει μια το παιδακι μια εμενα!εμενα προσωπικα μου φαινεται φυσιολογικο ενε παιδακι που δεν τσιριζει να τρομαζει απο τις τσιριδες!εδω τρομαζουμε εμεις οταν δεν ξερουμε το παιδακι και κοιταμε να δουμε τι συνεβη! ποσο μαλλον το παιδακι σου!Μου φαινεται περιεργο που της φιλης σου της κανει εντυπωση...Εγω δεν θα σταματουσα να τα φερνω σε επαφη!Λογικα θα καταλαβει οτι η τσιριδα δεν ειναι κατι τρομαχτικο και δεν θα την ενοχλει!Και η κορη μιας φιλης τσιριζε παρα πολυ και οταν τρομαζε ο δικος μου του εκανα πλακα,ποπο τα αυτια μου,με ξεκουφανε,τον ρωταγα ωχ τι κανει η μπεμπα?πολυ φωναζει ε?εκανα πως φωναζω κι εγω χαμηλοφωνα βεβαια και το ξεπερναγε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αυτή την ανησυχία. 16 μηνών, μιλάει, και δεν μπορεί να συνυπάρξει με συνομήλικα που θέλουν να εκφραστούν τσιρίζοντας. Και μας μας σώζει η αγκαλιά. Ευελπιστώ ότι θα συνηθίσει και ότι θα εγκληματιστεί.

 

Επειδή είναι μοναχογιός, προσπαθώ να τον φέρνω σε επαφή με παιδάκια για συναναστρέφεται ή εντέλει, να ακούει και να παρατηρεί.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιός μου, ενώ είναι 5ετών έχει μεγάλο θέμα με τις φωνές/τη δυνατή μουσική/δυνατά η τηλεόραση και γενικά τους ήχους -τον τρομάζουν. Ενώ δε μπορώ να πω ότι τσιρίζουμε στο σπίτι ή οτιδήποτε και είναι κοινωνικό και ζωηρό παιδί. Απλά τον κουράζουν οι φωνές. Το αποδίδω στο ότι ξεκίνησε στα 2,5 παιδικό σταθμό και ήταν πολλά τα παιδάκια και ίσως είναι επηρεασμένος από αυτό. Τα καλοκαίρια που σταματούσαμε δεν υπήρχε θέμα. Ακόμη κι όταν γέννησα τη μικρή και έκλαιγε μερικές φορές, ο Π. δεν αντιδρούσε άσχημα. Το κάθε άλλο, προσπαθούσε να με βοηθήσει να την ηρεμήσω. Ξεκίνησε νήπιο το Σεπτέμβρη κι είμαστε στην τσίτα. Αλλά δεν ξέρω κι εγώ πως να το αντιμετωπίσω. Έγινε και νευρικός... και προσπαθώ να τον κρατάω σε ηρεμία, να μη φωνάζω (αυτό κι αν το προσπαθώ). Γενικά, πηγαίνω με τα νερά του, διπλωματικά... Μιλάμε πολύ, παίζουμε κι όλα τα σχετικά. Βασικά, τον είχαμε κι από μωρό στην ησυχία στο σπίτι. Ήμασταν μονίμως, άκρα του τάφου σιωπή. Ιδίως όταν κοιμόταν, ούτε καρφίτσα δεν έπεφτε. Φταίω εγώ πολύ σ αυτό.

Επειδή είναι μικράκι ακόμη κοίτα να τη συνηθίζεις σε φωνές και ήχους για να μην έχεις άλλα προβλήματα αργότερα. Και στο λέω καθαρά φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω ότι θα συνηθίσει σιγά σιγά.

εννοείται να μην κόψεις επαφές.

ίσως να της φαίνεται "περίεργη" η συνμπεριφορά του μικρού, από τη δική τςη οπτική γωνία, εννοώ

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πιστεύω πως οι τσιρίδες (ειδικά οι διαπεραστικές) δεν είναι φυσιολογικές και όχι το παιδάκι που τρομάζει. :)

 

Τα παιδιά θέλουν ηρεμία και ειδικά αν μεγαλώνουν σε περιβάλλον ήσυχο κτλ. είναι πολύ λογικό να αντιδρούν έτσι. Προσωπικά δεν αντέχω τις διαπεραστικές τσιρίδες από κανέναν γιατί λοιπόν να τις αντέχει το παιδί μου.

 

Αν είχα το ίδιο πρόβλημα με κάποιο παιδάκι που τσίριζε κοντά στην κόρη μου και δημιουργούσε πανικό στο παιδί θα προσπαθούσα να μιλήσω στη μαμά του και αν δεν διορθωνόταν το θέμα θα απομάκρυνα το μικρό μου και θα του έβρισκα πιο ήσυχες παρέες...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια και μενα ο γιος μου μεγαλωνει σε πολυ ησυχο περιβαλλον αλλα ειναι στη φαση που τσιριζει γιατι δεν μπορει να μιλησει ακομα. Δεν το κανει απο θυμο ουτε αντιγραφει εμας.

 

Φαση ειναι και θα περασει φανταζομαι και της μικρουλας. Μην δινεις περισσοτερη σημασια απο οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...