Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ηλεκτρονική συνταγογράφηση


Recommended Posts

το παιδί έχει ένα σοβαρό πρόβλημα με τα μάτια του

χρειάζεται ειδικά γυαλιά και επανεξέταση για πιθανό χειρουργείο σε δύο μήνες μετα χρήσης των γυαλιών

η εξέταση έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο νοσοκομείο

το οποίο ώς γνωστό δεν είναι συμβεβλημένο με ΙΚΑ (ελάχιστα είναι τα νοσοκομεία συμβεβλημένα με ΙΚΑ καθώς το ΙΚΑ έχει δικές του κλινικές )

μου δόθηκε απο τον γιατρο χαρτι για τα ειδικά γυαλιά και πρέπει εγω να παω στο ΙΚΑ να μου τα γραψει ο γιατρος

Πηρα τηλεφωνο αλλα μου έδιναν ραντεβού μετα απο δυο μήνες ....

 

Είπα να το προσπαθήσω χωρίς ραντεβού σε ενα κενό του ιατρού

στο πλησιέστερο κέντρο του ΙΚΑ

παω και μου λεει ο γιατρός οτι δεν μπορέι να μου γράψει τα χαρτιά την συνταγή ,

καθώς με το νέο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφηση δεν μπορεί να δοθεί συνταγή αφού δεν εχει περαστεί καν το ραντεβού...

Μου λεει τραβα και συνεννοήσου με εναν οπτικό φτιαξε τα γυαλια του παιδιου και πες του θα σε πληρωσω μετα ...

 

εγω ντρεπομαι να το πω αυτο (ανθρωπος ειναι κι αυτος επιχείριση εχει )

και λεφτα δεν έχω να φτιάξω τα γυαλία του παιδου

 

Ισχυει αυτο περι ηλεκτρονικής συνταγογραφησης;;;

 

εμενα μου ειπαν πήγαινε σε ιατρείο (ιδιωτικό αλλα που να δουλεύει και το ΙΚΑ ) δώσε το φακελάκι -τυπου επίσκεψη - να στα γράψει και καθάρισες!

και λεω εγω :

καταρχάς βάση αρχών δεν μπορώ να το κάνω αυτο (μερικοί έχουμε αλλεργία στους αήθης τι να κάνουμε :mrgreen:)

κατα δεύτερον αφού γίνεται έτσι απο πλάγιο τρόπο

πως μιλάνε για ηλεκτρονική συνταγογράφηση ;;;

κουραφέξαλα δλδ ...;;;

ουφ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω να σε βοηθήσω περί ηλεκτρονικής συνταγογράφισης. Όμως.... το να πάρεις το "προϊόν" (εξετάσεις, φάρμακο, γυαλιά κτλ) πρώτα και μετά να πας τη συνταγή κτλ... είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

 

Εμείς (ασφάλεια δημοσίου), πρώτα πάμε και κάνουμε ΑΜΕΣΑ τις εξετάσεις ή παίρνουμε τα φάρμακα... και έπειτα ακολουθεί και η διαδικασία. Καλώς ή κακώς... τα φαρμακεία κτλ... είναι εξοικειωμένοι με αυτές τις γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

 

 

π.χ. Στο φαρμακείο της γειτονιάς (που με ξέρουν), κρατάνε το αυτοκολλητάκι σε ένα χαρτί, και όταν πάω τη συνταγή το κολλάνε πάνω της. Ενώ στο άλλο (που δε με ήξεραν) το πλήρωσα, και μετά μου είπαν μόλις το "γράψω" στη συνταγή, να ξαναπάω στο φαρμακείο μαζί με τη συσκευασία. Έτσι πήραν το αυτοκολλητάκι... και μου επέστρεψαν το ποσό που πλήρωσα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπάρχει το ποσο για να πληρωσω και του πω του οπτικού οκ

βαλε μεταγενεστερη απόδειξη θα στα δώσω εγω και θα τα παρω μετα απ το ικα

αναγκαστηκα ΔΕΝ θα τα παρω μεχρι να ακολουθηθεί η νόμιμη διαδικασία .. (ραντεβού συνταγογραφηση κλπ κλπ)

 

και μου αρχήσετε τα περι δανεικών

κλπ κλπ

δανεικα για το πετρελαιο

δανεικα για την ΔΕΗ δανεικα για παπουτσια του παιδου

σορι με δανεικα παιδι δε μεγαλώνεις

και να χρωστας της μηχαλούς μετα :-)

 

αλλα αφού το συστημα και καλα υπαρχει

το συστημα αυτο σου λεει ψώφα έτσι ...;; και τα κουραφάξελα περι ηλεκτρονικής συνταγογραφησης και ραντεβού ειναι για κατι παππούδες που δεν εχουν δουλεια και στήνονται οι έρμοι απο τις 5 το πρωι για ραντεβού ...!

κει εμεις που δουλευουμε στο 184 με αναμονές ... για το ΜΑΙΟ ραντεβού

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται άρια...

για τι ποσό συζητάμε;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αρία, την περασμένη βδομάδα πήγα κι εγώ χωρίς ραντεβού στο ΙΚΑ σε ορθοπεδικό για να μου γράψει φάρμακα για την μητέρα μου που της έγραψε ένα νοσοκομείο, όταν έπαθε κάταγμα...

Χωρίς ραντεβού και μου τα έγραψε. Οπότε, τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να ισχύει αυτό με την ηλεκτρονική συνταγοράφηση που σου είπε ο τύπος. Αφήνω ένα ενδεχόμενο, να υπάρχει διαφορετική γραμμή αυτή τη στιγμή στην Αθήνα.

Στη θέση σου θα τηλεφωνούσα στις κεντρικές υπηρεσίες του ΙΚΑ (βρες τηλ στο http://www.ika.gr), θα τους εξηγούσα το πρόβλημα και θα τους ζητούσα να μου το λύσουν. Το έχω κάνει στο παρελθόν.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ φοβάμαι οτι θα παρω τηλέφωνο και θα βρίζω πάλι

και παλι στο συνήγορο θα καταλήξω ....

(με το μικρο με φωνάζουν ποια εκει μέσα)

 

το ποσο δεν το ξέρω αυριο πρωι θα παω να ρωτησω

αλλα μου είπαν απο 250-350

 

σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αρια μπορείς να κλείσεις ραντεβού σε οποιοδήποτε ΙΚΑ της Αθήνας θες. Δοκίμασες σε ΙΚΑ άλλης περιοχής κοντινής ή και λίγο παραπέρα;

 

Το Δημόσιο Οφθαλμιατρείο είναι συμβεμβλημένο με το ΙΚΑ;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

been there done that

μόνο σε κατι κυφησίες δε δοκημασα (εκει σίγουρα θα βρω ραντεβου)

(αν ειναι να χαλασω σε βενζίνες τα λεφτα που θα έδινα για φακελα ΒΡΑΣΤΑ )

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ

δεν υπάρχει μέριμνα

θα τους μουρλάνω μέχρι να ψοφήσω στις καταγγελίες στα ευρωπαικα δηκαστηρια

και στα παρατήρια ...:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπερδεμα βρε παιδι μου.....κανανε που κανανε ηλεκτρονικη συνταγογραφηση...μπραβο τους...δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην ισχυει και στο δημοσιο νοσοκομειο....γιατι παντα να θελουν να ταλαιπωρουν τον πολιτη!!!

Εχουν κι εδω...αλλα οπου και να πας σου γραφουν τα φαρμακα και μετα πας σε οποιο φαρμακειο θελεις η οπτικα και εξαργυρωνεις την συνταγη...

Θελει υπομονη και πεισμα aria μου...και θελω να πιστευω οτι θα βγει μια ακρη.Προσπαθησε το αυτο με το τηλ στο ΙΚΑ μηπως και σου δωσουν καποια λυση....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Aeriko σε ευχαριστω πολύ

Αρχοντούλα δεν λύνονται έτσι τα πράγματα σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όμως πάρα πολύ

κι εγω στεναχωριέμαι ! που ειναι έτσι γενικά οι καταστάσεις και δεν είμαι η μόνη

τραβάει πολύς κόσμος ζόρι !

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας σε άλλο γιατρό ή μόνο ένας υπάρχει στην περιοχή σου???Έστω σε γειτονικές περιοχές???Επίσης δεν νομίζω ότι το Ικα καλύπτει όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αν δεν κάνω λάθος...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Αριάκι μου τίποτα δεν κάνει, αχ βρε παιδί μου το ξέρω αυτό που λες.

Αλλά δεν αντέχω στην ιδέα να ταλαιπωρούνται μητέρες με μικρά παιδιά.

Είναι αμαρτία μεγάλη, απαράδεκτο και ξεφτίλα.:cry::cry::cry:

Το κ...λοκράτος έπρεπε να είχε μεριμνήσει τουλάχιστον για τα παιδάκια:(:(:(

Δεν το αντέχω καθόλου, ό,τι χρειαστείς να μην διστάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασες να πας σε άλλο γιατρό ή μόνο ένας υπάρχει στην περιοχή σου???Έστω σε γειτονικές περιοχές???Επίσης δεν νομίζω ότι το Ικα καλύπτει όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αν δεν κάνω λάθος...

 

Για να ρωταει εδω, μαλλον το χει ψαξει εξω οσο παει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας σε άλλο γιατρό ή μόνο ένας υπάρχει στην περιοχή σου???Έστω σε γειτονικές περιοχές???Επίσης δεν νομίζω ότι το Ικα καλύπτει όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αν δεν κάνω λάθος...

ενα ποστ πιο πανω .... !

ελεος δλδ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1799191&postcount=9

 

Αριάκι μου τίποτα δεν κάνει, αχ βρε παιδί μου το ξέρω αυτό που λες.

Αλλά δεν αντέχω στην ιδέα να ταλαιπωρούνται μητέρες με μικρά παιδιά.

Είναι αμαρτία μεγάλη, απαράδεκτο και ξεφτίλα.:cry::cry::cry:

Το κ...λοκράτος έπρεπε να είχε μεριμνήσει τουλάχιστον για τα παιδάκια:(:(:(

Δεν το αντέχω καθόλου, ό,τι χρειαστείς να μην διστάσεις.

η κατασταση χειροτερεύει για όλους μας ... !δυστηχώς

Link to comment
Share on other sites

ενα ποστ πιο πανω .... !

ελεος δλδ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1799191&postcount=9

 

 

η κατασταση χειροτερεύει για όλους μας ... !δυστηχώς

 

Σόρυ αλλά δεν βλέπω πουθενά να λες ότι πήγες σε άλλο γιατρό και σε άλλη περιοχή και δεν σου τα έγραψαν...Τώρα αν αυτό εννοούσες, αυτό είναι άλλη ιστορία...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

astarti δε πας μια βολτα πουθενα αλλου

γιατι εδω ειναι σοβαρο το θεμα

δεν εχω όρεξη για τα προβληματα της αδελφότητας σου !

αν εχεις καποιο πρόβλημα να μο στειλεις πμ

Link to comment
Share on other sites

astarti δε πας μια βολτα πουθενα αλλου

γιατι εδω ειναι σοβαρο το θεμα

δεν εχω όρεξη για τα προβληματα της αδελφότητας σου !

αν εχεις καποιο πρόβλημα να μο στειλεις πμ

 

Είπα εγώ ότι δεν είναι σοβαρό το θέμα????Και που κολλάει η αδελφότητα μου όπως λες εδώ????Δεν καταλαβαίνω....Τέσπα...Καληνύχτα

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

been there done that

μόνο σε κατι κυφησίες δε δοκημασα (εκει σίγουρα θα βρω ραντεβου)

(αν ειναι να χαλασω σε βενζίνες τα λεφτα που θα έδινα για φακελα ΒΡΑΣΤΑ )

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ

δεν υπάρχει μέριμνα

θα τους μουρλάνω μέχρι να ψοφήσω στις καταγγελίες στα ευρωπαικα δηκαστηρια

και στα παρατήρια ...:evil:

 

Αρία, δεν ξέρω τι σύστημα ακολουθείς εσύ απέναντι στο ΙΚΑ, θα σε πω το δικό μου, μπας και βοηθηθείς.

Σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν βρίσκεις απο το 184 και επείγεσαι, παίρνεις τηλέφωνο στο ΙΚΑ που σε ενδιαφέρει. Ζητάς από τη γραμματέα να σε συνδέσει να μιλήσεις με το γιατρό της ειδικότητας που θέλεις. Εν προκειμένω, οφθαλμίατρο. Του λες το και το, μπορώ να περάσω από εκεί χωρίς ραντεβού να μου γράψετε τη συνταγή, μπλα, μπλα, μπλα. Αν δεχτεί έχει καλώς, αν όχι, δοκιμάζεις σε επόμενο γιατρό ή σε διαφορετικό ΙΚΑ που να σε βολεύει.

Τηλεφωνικά, δεν χάνεις και κάτι, ούτε από τη δουλειά να φύγεις, ούτε να ταλαιπωρείσαι. Αν δεν βρεις κάποιον να σε εξυπηρετήσει, επαναλαμβάνω, τηλεφώνησε στα κεντρικά, να τους τα σύρεις. Θα σε βοηθήσουν να βρεις άκρη.;)

 

Το άλλο τώρα... Πρόσφατα άλλαξε γυαλιά ο άνδρας μου και πήγαμε σε έναν οπτικό που ψωνίζουμε κάθε φορά. Ο άνδρας μου είδε έναν σκελετό που του άρεσε, μας έβγαλε τιμή 160 ευρώ, αλλά μας είπε ότι δεν δέχεται συνταγή ΙΚΑ γιατί αργούν πάρα πολύ να του δώσουν τα χρήματα.

Πάμε σε άλλα δυο τρία καταστήματα οπτικών, που δέχονται συνταγές ΙΚΑ, σκελετό ίδιας μάρκας (όχι ίδιος ακριβώς αλλά παρόμοιος και ίδιας μάρκας) με ίδιας ποιότητας φακούς, 240 ευρώ, 160 με την επιδότηση. :roll:

Στο λέω, για να το ψάξεις και αυτό, γιατί έχω την εντύπωση ότι η επιδότηση είναι για τα καταστήματα οπτικών και όχι για τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε 4 ΙΚΑ

(για να γίνω πιο αναλυτικη ΑΦΟΥ το ειπα been there done that )

στις κοντινες μου περιοχές

(δεν ηθελα τα τηλεφωνα καθως ηταν η μερα που ειχα και το τελευταίο τελικό ραντεβου με το νοσκομειο )

 

και οι 5 γιατροι και ο ένας διευθυντης τα ίδια μου ειπαν !να κλεισω ραντεβου

τους εξήγησα οτι πηρα τηλ και μου δίνουν ραντεβου το νόρητερο σε ενα ικα το δεκεμβριο και τα αλλα μου ειπαν να παρω απο γενναρι καθως δεν κλείνουν ραντεβου για το 11

( ήταν είδη ολα κλειστα τα ραντεβου του 10 )

 

κι εγω φοράω γυαλια

και ο οπτικος μου ειπε με την απόδειξη θα παρεις τα λεφτα απο το ικα

ποσο

ειχα βαλει εγω 30 ευρω δικα μου λεφτα

και πειρα απ το ΙΚΑ 70

αλλα ο οπτικος μου ειχε πει πηγαινε να τα παρεις κι ελα να με πληρώσεις μετα :wink:

σε αυτον θα παω καθως με χει εξυπηρετήσει ο ανθρωπος

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΦΤΙΑΧΤΑ ΜΟΥ και θα σε πληρωσω σε δυο μηνες ...

ντρεπομαι

την αλλη φορα ήταν μπαμ μπαμ ...

τωρα πρεπει να περασουν 2 μηνες

με καταλαβες ;;;;

 

αλλα δεν ξερω τι επιδότηση θα δοθει για αυτα τα γυαλια του παιδιου (ειναι μεγαλο μακίνι ) αλλα κατι θα έιναι

(σίγουρα οχι 70 ε)

κι εγω προσφατα τα εφτιαξα

αλλα λεμε ηλεκτρονικη συνατγογραφηση

χαλοου ....καλως ήρθατε στο 2011

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω αλλα σου στελνω ευχες και ενημερωνω οτι σου εστειλα πμ για να μην γραψω εδω και παρω παλι καρτα.

Περαστικα και σιδερενιο το παιδακι σου

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχεις καλεσει και στο ικα στους αγ.αναργυρους..εγω εκει παω(γκαβη ολιγον)..και οταν παιρνω τηλ μου κλεινουν μεσα σε 12-15μερες...πριν 3μηνες που πηγα τελευταια φορα ειχε 3οφθαλμιατρους τωρα δεν ξερω..ευχομαι να ξεμπεδεψεις γρηγορα ατιμο δημοσιο:evil:..και οπως σου ειπα και στο πμ περαστικα και γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...