Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα τριτεκνων απο ΟΓΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα..! Εμάς σήμερα, πριν από λίγο, μπήκαν τα χρήματα (επίδομα τριτεκνίας Οκτωβρίου) στο λογαριασμό που έχουμε δηλώσει...

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το μονο τραγουδι που που ερχεται στο νου καθως φευγει ο νοεμβρης, ειναι αυτο που λεει¨....""ποτε θα κα, ποτε θα κααανειειεε ξαστεριαααα"""!!! σε συντομη μεταφραση, ποτε θα πληρωθουμεεεεεε????????:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Έχουμε βλαισή λιγάκι με τα (καινούρια) δικαιολογητικά για να πάρουμε το επίδομα "τριτεκνων".

 

Λοιπόν η ιστορία έχει ως έξεις :

 

- Γίναμε τρίτεκνη το 02/2011.

- Έκανα αίτηση για το επίδομα "τριτεκνον" στις 03/2012, με όλα τα παραίτητα δικαιολογητικά.

- Ήρθε ένα γράμμα στις 11/12 λέγοντας ότι πρέπει να μαζέψουμε κίαλλα δικαιολογητικά, που δείχνει ότι η γυναικα μου είναι κάτοικος τις Ελλάδος για τα προηγούμενα 10 χρονια (είμαι σίγουρος ότι πολύ από εσάς λάβατε κάτι παρόμοιο).

- Το πρόβλημα είναι το έξεις:

 

1) Παντρευτήκαμε το 2005 (η γυναικα μου ήτανε 22 ετών).

2) Έκανε για το οικονομικό έτος του 2005 την πρώτη τις φορολογική δήλωση. Έπειτα κάναμε κοινές δηλώσεις.

3) Βεβαίωση από τον ΟΓΑ (που είναι ασφαλισμένος ο Πατέρας τις) μπορούμε να πάρουμε μέχρι τα 18 τις.

4) από τα 18 τις μέχρι τα 22 τις (που παντρευτήκαμε) δεν ήταν ασφαλισμένη σε κανένα ταμείο !!!!!!

 

Με λίγα λόγια, από το 2001-2004 δεν μπορούμε να βρούμε τα δικαιολογητικά που απαιτεί ο ΟΓΑ (βάση αυτά που λένε στο γράμμα που στείλανε).

 

Δεν χρειάζεται να σας πω ποσο παράλογο είναι η απαιτήσεις τους.

 

Τι μπορώ να κάνω για να δικαιολογήσω αυτά τα 3-4 χρονια που υπάρχει αυτό το "κενό" (που στην ουσία ζούσε από τον μπαμπά τις ?

 

Το ξέρω που θα μου πείτε να ρωτήσω το ΟΓΑ, αλλα όσες φορες και να έχω πάρει τηλέφωνο, δεν είναι και οι πιο εξυπηρετικοί .

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Έχουμε βλαισή λιγάκι με τα (καινούρια) δικαιολογητικά για να πάρουμε το επίδομα "τριτεκνων".

 

Λοιπόν η ιστορία έχει ως έξεις :

 

- Γίναμε τρίτεκνη το 02/2011.

- Έκανα αίτηση για το επίδομα "τριτεκνον" στις 03/2012, με όλα τα παραίτητα δικαιολογητικά.

- Ήρθε ένα γράμμα στις 11/12 λέγοντας ότι πρέπει να μαζέψουμε κίαλλα δικαιολογητικά, που δείχνει ότι η γυναικα μου είναι κάτοικος τις Ελλάδος για τα προηγούμενα 10 χρονια (είμαι σίγουρος ότι πολύ από εσάς λάβατε κάτι παρόμοιο).

- Το πρόβλημα είναι το έξεις:

 

1) Παντρευτήκαμε το 2005 (η γυναικα μου ήτανε 22 ετών).

2) Έκανε για το οικονομικό έτος του 2005 την πρώτη τις φορολογική δήλωση. Έπειτα κάναμε κοινές δηλώσεις.

3) Βεβαίωση από τον ΟΓΑ (που είναι ασφαλισμένος ο Πατέρας τις) μπορούμε να πάρουμε μέχρι τα 18 τις.

4) από τα 18 τις μέχρι τα 22 τις (που παντρευτήκαμε) δεν ήταν ασφαλισμένη σε κανένα ταμείο !!!!!!

 

Με λίγα λόγια, από το 2001-2004 δεν μπορούμε να βρούμε τα δικαιολογητικά που απαιτεί ο ΟΓΑ (βάση αυτά που λένε στο γράμμα που στείλανε).

 

Δεν χρειάζεται να σας πω ποσο παράλογο είναι η απαιτήσεις τους.

 

Τι μπορώ να κάνω για να δικαιολογήσω αυτά τα 3-4 χρονια που υπάρχει αυτό το "κενό" (που στην ουσία ζούσε από τον μπαμπά τις ?

 

Το ξέρω που θα μου πείτε να ρωτήσω το ΟΓΑ, αλλα όσες φορες και να έχω πάρει τηλέφωνο, δεν είναι και οι πιο εξυπηρετικοί .

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

στειλτους απολυτηριο λυκειου που να δειχνει οτι κατοικουσε ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

στειλτους απολυτηριο λυκειου που να δειχνει οτι κατοικουσε ελλαδα

 

Λύκειο τελειωσε όταν παντρευτήκαμε.

 

Από τότε που τελειωσε το γυμνάσιο μέχρι να παντρευτούμε, ήτανε σπίτι τις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν τα τρίδυμα και καλοφάγωτο το επίδομα! Εγώ έχω 2 Χ 2. Μου μπήκε και εμένα το επίδομα αλλά πολύ χαμηλότερο από όσο περίμενα. Θα έπρεπε να είναι

2 Χ 2000 + 3 Χ 604 = περίπου 5800 δηλαδή ή 5200 (αν έμπεναν 2 δίμηνα) ενώ μου μπήκαν 3306 ... Αλήθεια εσένα τι χρήματα σου έβαλαν;

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα τρίδυμα και καλοφάγωτο το επίδομα! Εγώ έχω 2 Χ 2. Μου μπήκε και εμένα το επίδομα αλλά πολύ χαμηλότερο από όσο περίμενα. Θα έπρεπε να είναι

2 Χ 2000 + 3 Χ 604 = περίπου 5800 δηλαδή ή 5200 (αν έμπεναν 2 δίμηνα) ενώ μου μπήκαν 3306 ... Αλήθεια εσένα τι χρήματα σου έβαλαν;

με μπερδεψες Κασσιανη. ποσα παιδακια εχεις 3 ή 4; εγω με 3 πηρα περιπου 2000 = 13*516. αν εχεις 4 παιδακια θεωρεισαι πολυτεκνη και υπολογιζεται αλλιως. για δες στο site του ογα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες Κασσιανη. ποσα παιδακια εχεις 3 ή 4; εγω με 3 πηρα περιπου 2000 = 13*516. αν εχεις 4 παιδακια θεωρεισαι πολυτεκνη και υπολογιζεται αλλιως. για δες στο site του ογα.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΑ 2000€ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ + 3690,14 / 12 ΜΗΝΕΣ ( 26/10/10 ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ) ΕΤΣΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 307,51€ ΤΟ ΜΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά στην περίπτωση μου έγινε λάθος από τον ΟΓΑ. Μπερδεύτηκαν οι άνθρωποι και με το δίκιο τους, πολύτεκνη με 2 φορές δίδυμα δεν τους είχε ξανατύχει ... Θα διορθωθεί το λάθος και μάλλον τον Απρίλη θα πάρω αναδρομικά το ποσόπου υπολείπεται ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα τρίδυμα και καλοφάγωτο το επίδομα! Εγώ έχω 2 Χ 2. Μου μπήκε και εμένα το επίδομα αλλά πολύ χαμηλότερο από όσο περίμενα. Θα έπρεπε να είναι

2 Χ 2000 + 3 Χ 604 = περίπου 5800 δηλαδή ή 5200 (αν έμπεναν 2 δίμηνα) ενώ μου μπήκαν 3306 ... Αλήθεια εσένα τι χρήματα σου έβαλαν;

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα... Ευχαριστώ πάντως.

Εγώ γέννησα 7/1/11 και μου μπήκαν 4.893?. 2.000 το επίδομα και τα υπόλοιπα 2.893 αναφέρονται στα δίμηνα... μου φάνηκαν λιγότερα κατά κανένα 50ευρω οπότε μάλλον δεν τα υπολόγισα καλά.

Όταν λες 2χ2, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα?????????? Μπράβο ρε θηριο!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 2χ2, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα?????????? Μπράβο ρε θηριο!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!

Τα αστεράκια μου τα "μεγάλα" έχουν τέσσερα χρόνια (παρά 2 μέρες) διαφορά από τα μικρά μου μπουμπουκάκια ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα αστεράκια μου τα "μεγάλα" έχουν τέσσερα χρόνια (παρά 2 μέρες) διαφορά από τα μικρά μου μπουμπουκάκια ...

 

ΤΕΛΕΙΑ!!!! ΕΤΣΙ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΕΣ!!!! ΧΑΧΑΧΑ

1 ΠΑΡΤΥ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 4!!!! ΖΩΔΙΟ? (ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ.... μπας και επιζήσεις!!! χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ!!!! ΕΤΣΙ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΤΕΣ!!!! ΧΑΧΑΧΑ

1 ΠΑΡΤΥ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 4!!!! ΖΩΔΙΟ? (ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ.... μπας και επιζήσεις!!! χαχαχα)

Είναι 4 γλυκά και τρυφερά και ευαίσθητα καρκινάκια .... και σίγουρα όπως και για κάθε μαμά (κουκουβάγια) είναι τα 4 πιο γλυκά πλάσματα στον κόσμο !!!

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω το επιδομα που παιρνω ειναι 530 περιπου με 532 ,με τρια παιδια και το τριτο ειναι μικροτερο απο 6 χρονων.δυομισι χρονια ειναι το ιδιο εκτος απο μια φορα που μου εβαλαν 511 πριν δυο μηνες αν δεν κανω λαθος.φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες και ολους..βρε παιδια εμεις γιναμε τριτεκνοι στης 10-10-11 καναμε τα χαρτια στης 5-11-11 και ακομη δεν μας εχει ερθει ουτε ειδοποιηση αλλα ουτε και καποιο χαρτι που να μας λεει να δηλωσουμε για την 10 ετια που λετε ....να σας κανω και μια ερωτηση μηπως ξερεται ποτε θα τα παρουμε και περιπου ποσα???το 2000 ισχυει? τα πρωτα παιδια δυδυμα 4 ετων ......(τα χαρτια τα εφτιαξε ο ανταποκριτης και τα κατεθεσαι ο ιδιος) ευχαριστο εκ τον προτερον....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω απλώς θα σου πω ότι εγώ γέννησα το 3ο 26 Ιουλίου του 2011 και δεν έχουμε ακόμα ακούσει τίποτα. Πάντως φροντίσαμε εξαρχής να καταθέσουμε Εκκαθαριστικό (αντί των άλλων χαρτιών που ζητούσε εναλλακτικά) ακριβώς για να βεβαιώνεται η 10ετία. Μας το πρότειεν και η ανταποκρίτρια του ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...