Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΝΕΟΓΝΟΥ


Recommended Posts

Σήμερα η κολλητή μου φίλη γέννησε ένα υγιέστατο κοριτσάκι!

 

Έχει ομάδα αίματος Α- και της είπαν οτι είναι "δύσκολη" ομάδα .Ξέρει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

 

Επίσης μια "κουτσομπόλα" θεία της είπε τι είναι αδύνατο να έχει Α- το μωρό ,αφού η μαμά του μωρού έχει Ο+ και ο μπαμπάς ΑΒ+. Τώρα είναι λεχώνα και της έχουν μπει έμμονες ιδέες οτι της έδωσαν λάθος μωρό.

 

Πώς να την καθησυχάσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To Α δυσκολη ομαδα??

Μα θα μας τρελλανουν τελειως???Οκ το αρνητικο ειναι λιγο πιο δυσκολο(1 στους 4 η 1 στους 5 εχει..αλλα και παλι δυσκολο δεν το κανει :wink: )

Εαν κανουμε ενα πολλ με ομαδες θα δουμε οτι η πιο συχνη ομαδα ειναι Α+ μετα Ο+ μετα Β+ και κατα φθινουσα συνεχιζουν τα Α- , Ο- , Β-, και η πιο σπανιες ομαδες ειναι οι ΑΒ+ και ειδικα η ΑΒ- (αυτη μαλιστα ειναι σπανια και οχι η Ο οπως νομιζουν πολλοι :wink: )

 

Οποια ξερει ας κανει ενα πολλ μ ολες τις ομαδες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α, που να καει της θειας το dvd. εγω κι ο αντρας μου ειμαστε 0+ και η μικρη 0-. λετε να αρχισω να το ψαχνω? :D:(
:lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλά θα κάνει η φίλη σου, από τώρα που είναι νωρίς να κλείσει τα αυτάκια της στις βλακείες... γιατί έχει να ακούσει πάααααααρα πολλές ακόμα!!!

 

Να τις ζήσει η μπουμπούκα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τί να πεις τώρα στη θεία????

..... Ο άντρας μου έχει Α+, εγώ έχω Ο+, το παιδί μας έχει Α-.

Την ίδια απορία εξέφρασε και η πεθερά μου στον γιατρό και αυτός την ....στόλισε :wink: κανονικά...

Να της ζήσει και να μην ακούει βλακείες...

Α!!! Επίσης η ομάδα Α-, δεν είναι σπάνια.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΗΜΑΡΤΟΝ.... :twisted::twisted::twisted:

να της ζησει το μωρακι, να το χαιρεται!!!να της πεις να ακουει μονο το γιατρο της και την διαισθηση της!!!! μονο αυτη ξερει τι ειναι καλυτερο για το μωρο της!!! εμενα απο τοτε που ημουν εγκυος, ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε να ακουω μονο αυτον και να ρωταω μονο αυτον για οτιδηποτε με απασχολει!!!!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα και οι δυο γονεις μου ειναι Α+ και ο εγω ειμαι Α- πιστεψεμαι το εψαψα και οντως ειμαι παιδι τους :D παρολου αυτα ο αντρας εχει Α+ και η γεννηθηκε μπεμπα Α-

Link to comment
Share on other sites

πες να πει στην θεια οτι ειναι κουκουρουκου , το ++ μπορει να κανει - οπως κ το αντιθετο

 

Όχι δεν συμβαίνει έτσι ....

 

Η διαφορά βρίσκεται στον φαινότυπο και στον γονότυπο

Το πρώτο είναι τί φαίνεται και το 2ο τί γονίδια υπάρχουν...

 

Το γονίδιο Α, το Β και το + είναι τα επικρατούντα γονίδια...

Το 0 και το - είναι υπολειπόμενα γονίδια

 

Ο καθε άνθρωπος έχει 2 από όλα αυτά δηλαδή 2 για την ομάδα και 2 για το Rhesus

 

Παράδειγμα:

Αν είμαι Α+ (φαινότυπος) μπορεί να έχω τους εξής συνδυασμούς

ΑΑ++/ Α0++/ΑΑ+- και Α0/+- καταλαβαίνεται ότι το Α και το + επικρατούν πάντα....

 

Παράδειγμα 2:

Οι γονείς ΑΒ+ και 0+ που λέτε έχουν γονότυπο

 

ΑΒ+- και 00+-

 

Το παιδάκι πήρε από τον μπαμπά το Α και το - και από την μαμά το 0 και το - και συνεπώς βγήκε Α0-- και φαινότυπος Α-

 

Αυτά.... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι λεχώνα και της έχουν μπει έμμονες ιδέες οτι της έδωσαν λάθος μωρό.

 

Πώς να την καθησυχάσω;

 

Να την καθησυχάσεις με την παραπάνω απάντηση....λίγο μπερδεμένη αλλά επιστημονικώς τεκμηριωμένη.... :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει η felinidoc ειναι και το ιδιο ισχυει και για το χρωμα ματιων μαλλιων κτλ δηλαδη εγω που ειμαι μελαχροινη (μαυρη!!) και το μωρακι μου εχει μπλε ματια ειναι ξενο???????????

 

αντε να μην τα παρω με τη καθε κυρατσα που λεει το μακρυ και το κοντο της... :evil:

αλλα εμεις φταιμε που δινουμε σημασια!

Link to comment
Share on other sites

Να της ζήσει το μπεμουλίνι της!!! Καλοτυχο και υγιές να είναι πάντοτε!!!

Να της πεις οτι δεν έχει γίνει λάθος στο μωρό!!! Στη θεία έχει γίνει το λάθος!!! Λάθος αδιόρθωτο!!! Μόνο με αλλαγή της θείας μπορεί να γίνει κάτι!!!

Βρε δεν ντρεπόμαστε λίγο!!!!

Εγώ έχω μαυρα μάτια, ο άντρας μου μελί και η μπουκίτσα μου μπλέ!!!

Δηλαδή τι; Το παιδί είναι του κουμπάρου;

Αφού κι αυτός μαυρα μάτια έχει!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω μαυρα μάτια, ο άντρας μου μελί και η μπουκίτσα μου μπλέ!!!

Δηλαδή τι; Το παιδί είναι του κουμπάρου;

Αφού κι αυτός μαυρα μάτια έχει!!!!!!!!!!

 

Με εκανες και γελασα μπραβο σου :D:D

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο και σχετικό μαζί. Εϊναι ιδέα μου ή βλέπω περισσότερα γαλανομάτικα μωρά?? Εμείς έχουμε πράσινα και και καφέ μάτια αντίστοιχα και το παιδί βγήκε γαλανομάτικο. Υπάρχούν δύο παπούδες, βέβαια, αλλά από ό,τι μας είπε η παιδίατρος, το ποσοστό ήταν περίπου 5% να πάρει από τον παπού τα γαλανά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τι ηλικίες μιλάτε, αλλά μην βιάζεστε για τα μάτια...

Μέχρι το χρόνο μπορεί να αλλάξουν χρώμα.

Και η δικιά μας η μπέμπα μέχρι και πέντε, περίπου, μηνών είχε γαλανά μάτια. Τώρα -φτάσαμε αισίως επτά μηνών- έχουν γίνει σαφώς πιο σκούρα, κάτι ανάμεσα σε γκρι και πράσινα, αλλά τα βλέπω να εξελίσσονται σε καστανά όπως είναι και τα δικά μου και του πατέρα της :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Cleo μεχρι τον χρονο ειπες???? :shock::shock:

εγω ηξερα μεχρι να απογαλακτιστει!! και εχω παρει μια χαρα :( αδικα χαιρομαι??

παντα λεει ονειρευομουν ενα κοριτσακι με μαυρα μαλλια και πρασινα ματια!

μια χαρα ειναι τα μπλε! οσο για το μαλλακι που ειναι ανοιχτοχρωμο χμ μπορουμε να το βαψουμε!! χιχιχι

πλακα κανω μη παθετε κανενα σοκ και αρχισετε να με βριζετε!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπουλης μας γεννήθηκε με μαυρα μαλλάκια και σκουρα ματάκια.

Τα ματάκια ανοίξανε και τώρα είναι γαλανά και αφού του πέσανε τα μαλλάκια της γεννας τα νέα βγαίνουν ξανθά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπουλης μας γεννήθηκε με μαυρα μαλλάκια και σκουρα ματάκια.

Τα ματάκια ανοίξανε και τώρα είναι γαλανά και αφού του πέσανε τα μαλλάκια της γεννας τα νέα βγαίνουν ξανθά.

βρε παιδιά... αλήθεια ξέρετε γιατί ξεβάφουν τα μαλλιά τους;;; :lol::lol::lol: Μεγάλη απορία το έχω!!!

κι εμένα γεννήθηκε με μαύρο μπλε μαλλί (και αν και δεν του πέσανε γιατί μας ήρθε πε πολύ-πολύ μαλλί...) τώρα έχουν καστανόξανθες ανταύγειες και οι νέες τριχούλες τουλάχιστον στις μπροστά φύτρες... βγαίνουν χρυσές!! γιατί;;;;;

 

και καλά... για τα μάτια το΄ηξερα πως αλλάζουν χρώμα... (από σκούρα μπλέ, τώρα είναι βαθυπράσινα... που θα σταματήσουν δεν ξέρω... μακάρι να μην αλλάξουν άλλο...) τα μαλλιά όμως;;; :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά του δικού μου ενώ γεννήθηκε με σκούρα μάτια τώρα τους τελευταίους 2 μήνες έχουν αρχίσει και γίνονται πράσινα και τα μαλλιά του βγήκαν πιο σκούρα από κατάξανθα είναι καστανόξανθα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...