Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ωτιτιδα


Recommended Posts

:( αχ βρε κοριτσια.. η μικρη μου 4 ετων εδω και μερικες μερες ειχε μυξουλες τις οποιες τις βγαζαμε με ορο και απο χθες το βραδυ εκανε 38,6 πυρετο και παραπονιεται για το αυτι της... της εδωσα ponstan ολη μερα περασε καλα και τωρα το μεσημερι εκτος το οτι εκανε 38,8 πυρετο παραπονιετε πολυ για το ενα αυτι της οτι ποναει... περιμενω να παει 5,30 η ωρα να την παω στον γιατρο... προς το παρων παλι ponstan και οπως με συμβουλεψε μια φιλη μου ζεστη κομπρεσσα στο αυτακι της... μου σφιγγετε η καρδια που την βλεπω και υποφερει... τωρα κοιμαται λιγο μαλλον το ponstan την ηρεμησε λιγο αλλα πριν απο λιγο εκλαιγε συνεχεια... προφανως εχει ωτιτιδα ετσι? αφηστε που την εχει πιασει και συχνοουρια και ανησυχω μηπως εχει και ουρολιμωξη... ολα μαζι μας βρηκανε... μπορει βεβαια να ειναι και απο τον πυρετο ετσι? θα δειξει θα δουμε τι θα μας πει ο γιατρος της...

αχ βαχ τι περναμε με αυτες τις κολοαρρωστιες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάτι μου θυμήζουν όλα αύτα, πυρετός, μυξούλες, και πόνος στο αυτάκι μπορεί και 2 χρόνια να ταλαιπωρήθηκε ο πρώτος μου με ωτίτιδα.

Αν τελικά η μικρουλα σου έχει ωτίτιδα το πιο πιθανό είναι να δώσει αντιβίώση, και μέχρι αύριο θα έχει ηρεμήσει.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειχε περασει ωτιτιδα,τη πηγα στη παιδιατρο και με αντιβιωση περασε.το θεμα ειναι οτι οταν τελειωσε η αντιβιωση ,την πηγα σε ορυλλα ετσι για ελεγχο,τυχαια.μου ειπε η ορυλλα οτι η αντιβιωση δεν ηταν καταλληλη και το αυτι δεν ειχε περαοσει ακομα και ξαναμανα αντιβιωση. οποτε σκεφτομαι οταν την ποναει το αυτι της να την πηγαινω καλυτερα σε ορυλλα απο τον παιδιατρο.δεν ξερω μια γνωμη λεω.περαστικα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειχε περασει ωτιτιδα,τη πηγα στη παιδιατρο και με αντιβιωση περασε.το θεμα ειναι οτι οταν τελειωσε η αντιβιωση ,την πηγα σε ορυλλα ετσι για ελεγχο,τυχαια.μου ειπε η ορυλλα οτι η αντιβιωση δεν ηταν καταλληλη και το αυτι δεν ειχε περαοσει ακομα και ξαναμανα αντιβιωση. οποτε σκεφτομαι οταν την ποναει το αυτι της να την πηγαινω καλυτερα σε ορυλλα απο τον παιδιατρο.δεν ξερω μια γνωμη λεω.περαστικα σας!!!

 

Έκανες πολύ καλά και πήγες σε ΟΡΛ εγώ άργησα πολύ να το κάνω, με το που πήγαμε, ηρεμήσαμε.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τον μεγάλο τον έχω με ωτίτιδα, κι είχε πάνω από 2 χρόνια να εμφανίσει...και πάντα στο ίδιο αυτί! Κάθε 3 ώρες ανεβάζει γύρω στο 38,6...να δω το βράδυ τι θα γίνει! Θα σκάσω, νόμιζα πως είχαμε απαλλαγεί τουλάχιστον από αυτον τον βραχνά!

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρηθηκάμε κι εμείς από την ωτίτιδα ουκ ολίγες φορές. Είχαμε φτάσει σε σημείο να παίρνουμε κάθε μήνα αντιβίωση και μια φορά θυμάμαι είχαμε πάρει και 2 φορές μέσα σε ένα μήνα. Αυτά μέχρι την ηλικία των 2,5 χρονών περίπου ώσπου την τελευταία φορά έσπασε το τύμπανο (ο παιδίατρος είπε από τις πολλές ωτίτιδες έγινε αυτό και καλά που έσπασε γιατί αυτήν την φορά ο πόνος θα ήταν φρικτός αφού πάλι για ωτίτιδα πηγαίναμε βαριάς μορφής αυτήν την φορά)

Μας δίνει θεραπεία αλλά μετά από 2 μέρες πάλι "σπάει" το τύμπανο και αυτήν την φορά πηγαίνουμε στον ΩΡΛ η οποία μας παραπάμπει σε καλλιέργεια ωτικού υγρού για να δει ποιο μικρόβιο είχαμε.

Τα αποτελέσματα έδειξαν οτι μέχρι τότε το παιδί μου είχε ένα συγκεκριμένο μικρόβιο που με την αντιβίωση που μας εδινε ο παιδιατρος δεν περνούσε απλά "ηρεμούσε" λίγο την κατάσταση γι'αυτό κάθε μήνα είχαμε ωτίτιδα.

Με την κατάλληλη θεραπεία και αντιβίωση του ΩΡΛ έχουμε ξεχάσει εδώ και χρόνια τι θα πει ωτίτιδα.

Γι'αυτό λοιπόν κορίτσια το νου σας, ο ΩΡΛ είναι ο κατάλληλος για τις ωτίτιδες και όχι ο παιδίατρος.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς είχε ξεκινήσει αυτό το χάλι κάθε μήνα απο 7 μηνων, ώσπου στο χρόνο τον πήγα σε ωρλ και μου συνέστησε συνεχίσω την αντιβίωση για 20 μέρες αντί για τις 10 που έπαιρνε κανονικά κι από τότε είχε ηρεμήσει. Γι' αυτό φρίκαρα τώρα...αν μου ξαναρχίσει πάλι με το που φταρνίζεται, κατευθείαν ωτίτιδα, αλίμονό μας! Τουλάχιστον τώρα ξέρω κι αν μας ξανασυμβεί στα κοντά, θα τρέξω κατευθείαν στον ωρλ. Αυτό που πάθαινε ο δικός μου πάντως ήταν μέση οξεία ωτίτιδα, είχε μερικές φορές υγρό, αλλά όχι από αυτές τις περιπτωσεις που τρυπάει το τύμπανο και τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εχει ωτιτιδα αλλα ειναι αρρωστη με πυρετο που ανεβοκατεβαινει πεντε μερες τωρα... της πηγε μεχρι και 40 και την πηγα στα επειγοντα εκτος απο τον γιατρο της και μου ειπαν τα ιδια... δεν δινουμε αντιβιωση μονο ανιπυρετικα.... σε λιγο παντως θα παρω τον γιατρο της τηλ. να τον ενημερωσω οτι συνεχιζετε ο πυρετος και μηπως χρειαστει να κανω κατι άλλο... δεν αντεχετε βρε παιδια την λυπαμαι που την βλεπω ζαβλακωμενη... μονο χθες το πρωι ηταν πολυ καλα και απο το βραδυ παλι ξανα τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι ίωση δεν θα της κάνει τίποτα η αντιβίωση έτσι κι αλλιώς...όμως μπορεί να σου πει να της κάνεις τίποτα εξετάσεις αίματος, γιατί έτσι ήμασταν κι εμείς το Μάιο και τελικά ήταν μικροβιακή λοίμωξη...που είμαι σίγουρη ότι την κόλλησε και μέσα στο ιατρείο από ένα πολύ συγκεκριμένο παιδάκι, που έπαιξαν μαζί και μετά έμαθα ότι είχε το ίδιο! Εμείς για έναν βήχα είχαμε πάει και μας βρήκαν τα χειρότερα...και από χθες που τον πήγα, τρέμει η καρδιά μου μην κολλησε και τίποτα επιπλέον πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι κάποιες ιώσεις δεν παιρνάνε χωρίς αντιβίωση. Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό και υπογραμίζω τη λέξη. Θυμάμαι όμως σίγουρα που μου είχε πει κάποτε ο παιδίατρος οτι όταν υπάρχει εμπύρετη κατάσταση στο παιδί πάνω από 4~5 μέρες τότε ψάχνουμε διαφορετικά αίτια και κάνουμε κάποιες εξετάσεις.

Δεν ξέρω ακριβώς τι εξετάσεις γίνονται, δεν μας έτυχε ποτέ.

 

Να προσθέσω και κάτι ακόμα για να είμαι εντελώς σωστή με τα λεγόμενα του γιατρού μου αυτά μου τα είχε πει όταν η κόρη μου ήταν σε πολύ μικρότερη ηλικία δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό και αν ισχύει γενικά ή μόνο σε μικρές ηλικίες.

Καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου γιατί αυτός ξέρει σαφώς καλύτερα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ολα καλα... της εκανα και μια προληπτικη καλλιεργια ουρων γιατι ειχε μια σχετικη συχνοουρια αλλα ηταν καθαρη... τωρα ειναι μια χαρα η μικρη απλα αυτη την φορα η ιωση κρατησε 6 μερες με υψηλο πυρετο!!! δεν χρειαστηκε αντιβιωση παρα μονο αντιπυρετικα... παει και αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μήπως ξέρετε τα συμπτώματα της ωτίτιδας; Τα κλασικά (γκρλινια, τράβηγμα αυτιου, μύξες και πυρετός) τα ξέρω από την κόρη μου που είχε αρρωστήσει αλλά θέλω να τα μάθω από κάποια που έχει αρρωστήσει η ίδια. Για να με καταλάβετε: Με κόλλησαν τα μικρά άσχημο συνάγχη και εδώ και 5 ημέρες έχω βουλωμένα αυτιά (σαν να είμαι σε αεροπλάνο) και ακούω βουητό. Από το πρωί που ξύπνησα νιώθω να με τσιμπάει το αριστερό αυτί και όσο περνάει η ώρα το νιώθω πιο έντονα. Είναι αρχή ωτίτιδας αυτό; Έτσι νιώθατε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...