Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάτι συμβαίνει ή.....πείσμα?


Recommended Posts

http://www.nextdeal.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=2150:%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89&Itemid=90

 

σύμφωνα με αυτό το άρθρο, άστην!!!

μη την πιέζεις καθόλου!!!

στις ώρες που είναι να φάει, πρόσφερε της το γεύμα της κανονικά και άστη να αποφασίσει εκείνη να θέλει να φάει....

μια, δυο, τρεις, αν δει οτι με το να μην τρώει δεν σου προκαλεί το ενδιαφέρον και τη ανησυχία, αν τελικά πρόκειται για πείσμα, λογικά θα αλλάξει....

κάνε δοκιμές και διάφορες τροφές....

πχ εγώ τις προάλλες της έψησα μήλα και αχλάδια και ήταν τέλεια....

ή της έφτιαξα χθες κέικ και ξετρελλάθηκε....(τη συνταγή την έχω στο καφέ μας...).

Αλλά πάνω απ'όλα κοίτα να είσαι ήρεμη....μην ταράζεται και το Δαναούλι στην κοιλίτσα....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικά με το γάλα, το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, η κόρη μου όταν ήταν 15 μηνών το έκοψε (Frisogrow σκόνη) εντελώς ξαφνικά ενώ μέχρι τότε τρελαινόταν γι'αυτό. Δοκιμασα ποτηράκια, καλαμάκια, ο,τι γάλα υπάρχει στο σουπερ-μαρκετ, τίποτα. Τελικα μεσα σε 1 μήνα κατάφερα να της δίνω φρέσκο γάλα με το κουταλάκι. Πότε έβαζα μέσα και κορν φλέικς πότε μπισκοτάκια. Πίνει τώρα 2 γεματα μπολ την ημέρα απλώς μου παίρνει περισσότερη ώρα για το τάισμα. Και τα Ζουζούνια, gummy bear, κλπ να παίζουν στο u-tube απαραιτήτως για συνοδεία...επίσης όταν τα πράγματα δυσκολέψουν έχουμε μαζί και βιβλιαράκια, τσιμπιδάκια κλπ να τα βάζει σε κουτάκια και να απασχολείται. Για κάνε μια απόπειρα με το κουταλάκι. Δοκίμασε και κάποιο άλλο γάλα, τελικα η δικιά μου κατάλαβα ότι δεν το ήθελε πια ζεστο-χλιαρό αλλά σε θερμοκρασία δωματίου.

Γιαουρτάκι δεν τρώει καθόλου;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε γενικά δεν ήταν ποτέ και κανα καλόφαγο παιδάκι που λες ανοίγει το στόμα και τη ταίζω μέχρι να το τελειώσει και όλα καλά. Είχαμε συχνά πυκνά θεματάκια, αλλά γενικά οκ έτρωγε, και ήταν ανοικτή σε δοκιμές, νέα πράγματα, όλα τα δοκίμαζε.

Τώρα απλά τα αρνείται όλα.

 

Για τη βόλτα στη θαλασσα...αυτή τη στιγμη αποκλείεται είμαι σε περιορισμό με χάπια έχω ήδη εμπεδωμένο το μωρό κ συσπάσεις...

Βόλτες πάντως πάει καθημερινά...κούνιες, καροτσάδα, σούπερ μάρκετ, στο νονό της. Γενικά παίζει και διασκεδάζει παρα πολύ.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με αυτό το άρθρο, άστην!!!

μη την πιέζεις καθόλου!!!

στις ώρες που είναι να φάει, πρόσφερε της το γεύμα της κανονικά και άστη να αποφασίσει εκείνη να θέλει να φάει....

μια, δυο, τρεις, αν δει οτι με το να μην τρώει δεν σου προκαλεί το ενδιαφέρον και τη ανησυχία, αν τελικά πρόκειται για πείσμα, λογικά θα αλλάξει....

κάνε δοκιμές και διάφορες τροφές....

πχ εγώ τις προάλλες της έψησα μήλα και αχλάδια και ήταν τέλεια....

ή της έφτιαξα χθες κέικ και ξετρελλάθηκε....(τη συνταγή την έχω στο καφέ μας...).

Αλλά πάνω απ'όλα κοίτα να είσαι ήρεμη....μην ταράζεται και το Δαναούλι στην κοιλίτσα....;)

 

 

Αυτά ακριβώς κάνω ή μαλλον προσπαθώ να κάνω.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

και μένα το έκανε αυτό περίπου στους 14 μήνες... με έσωσε ο τραχανάς.... δεν ξέρω αν τον έχεις δοκιμάσει αλλά η δικιά μου μόνο τραχανά έτρωγε... βέβαια ήθελε και λίγη πίεση στην πρώτη κουταλιά μέχρι να δοκιμάσει να δει τι είναι.. εγώ της ακουμπούσα μια μικρή ποσότητα στα χείλη ωστε να δοκιμάσει και μόλις έβλεπε πως ήταν τραχανάς τον έτρωγε...δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά αν όχι ισως αξίζει να προσπαθήσεις

μην στενοχωριέσαι όμως.. φάση είναι και θα περάσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααα τραχανάς!

Δικό μου και δικό της αγαπημένο.

Ειδικά με ντοματούλα τον τσάκιζε...από τις λίγες φορές που άδειαζε σχεδόν το μπολάκι.

Τώρα μπαα...θα τον ξαναδοκιμάσω όμως, έχω πάνω από βδομάδα να της κάνω.

 

Κάνει ακριβώς αυτό που λες, αρνείται στρίβοντας το κεφάλι πριν καν δει τι έχει μέσα.

Και γω κάνω αυτό που λες εσύ!

Συνήθως βουτάω το δάχτυλό μου μέσα και της το βάζω να δει τι είναι.

Και συνήθως μετά τρώει λίγο.

Ε τώρα τελευταία μπαααααα.

 

 

Για να λέτε όλες φάση είναι θα περάσει έτσι θαναι...

Αλλά ψυχοφθόρα φάση.

Και συνέπεσε με δική μου κακή φάση γι'αυτό είμαι καπως.

Ελπίζω να περάσει πριν γεννήσω!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Είπα να πω τα νέα μας σε όλες εσάς που ασχοληθήκατε με το άγχος μου και σας ευχαριστώ!

 

Λοιπόν, οι 2 κάτω τραπεζίτες βγήκαν τελείως...και η μικρή έρχισε να τρώει πάλι.

Οχι σα τρελή ε! Λίγα πράγματα.

Λίγες μπουκίτσες εδώ και εκεί...δεν αρνείται τελείως και εξαρχής...κάποιες φορές μάλιστα θα λεγα τρώει καλούτσικα.

Επίσης γάλα οκ, το πίνει αδιαμαρτύρητα και το ζητάει κιόλας.

Επιτέλους άρχισε πάλι να γεμίζει πάνες!

 

Τα πόρισμα είναι ότι μας έφυγε η απόλυτη άρνηση και μας έμεινε το....βίτσιο!

Δηλαδή κάποια πράγματα δε τα θέλει με τίιιιιιποτα (πχ φρούτα δύσκολα). Επίσης όταν πει τέλος είναι τέλος! Ακόμα και μετά από 2-3 μπουκιές.

Ενώ γενικά δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον και όρεξη να δοκιμάσει ό,τι βλέπει, συνήθως αρκείται σε πολύ λίγο.

 

Αρα λέω να πάρω απόφαση ότι θα αποφασίζει για τον εαυτό της....ε?

 

Αύριο έχουμε να κάνουμε τις εξετάσεις, το είχα δρομολογήσει και τώρα δε λέει να το ακυρώσω....άσε λέμε, ας τις κάνουμε να τελειώνουμε.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσε ολα καλα θα πανε και με τις εξετασεις σας!Εγω οταν βγαζει δοντια δεν βαζω πορτοκαλι στο φρουτο της γιατι ειναι λιγο οξινο και ισως τσουζει μεσα στο στοματακι της..που και που προσθετω ενα δυο μιραντα μηλο μπανανα αχλαδι και οκ δεν τρωμε παντα με ορεξη αναλογως.Και εμεις βγαλαμε πριν λιγο καιρο τραπεζιτες κ ηταν ζορικα τωρα που προσπαθουμε να βγαλουμε κυνοδοντες φαντασου τι γινεται!Η γκρινια πολυ και η ορεξη παει και ερχεται.Η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτα ειναι πιο ζορικα απο τους τραπεζιτες και μεχρι τα δυο χρονια θα τα εχεις αυτα!Οποτε να ξερεις οτι στανταρ ειναι φασεις που περνανε καποια στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

διαβασα όλα αυτά και ανακουφιστηκα. η δικιά μου είναι 14 κ τώρα ετοιμάζεται να βγάλει το 3-4 δόντι μαζί. γίνεται λίγο φασαρία στο φσγητό κ σήμερα δεν άντεξα κ της φώναξα με αποτέλεσμα να αρχίσει να κλαίει υστερικά. το μετανιωσα που φώναξα αλλά επειδή γενικά είναι παιδί που τρώει έχασα την υπομονή μου που έκανε κόλπα. μάλλον όμως δοκιμάζει τα όριά μας κ δοκιμάζεται από τα δόντια..... κουράγιο σε όλους μας

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να καθυσηχάσω τις μανούλες που διαβάζουν και περνούν τα ίδια επανέροχμαι.

 

Οι εξετάσεις μας βγήκαν άψογες...πιο καλές δε γίνεται....η γιατρός γέλαγε....

 

Η μικρή μου άρχισε να τρώει και να πίνει ωραιότατα και πάλι (ΟΤΑΝ θέλει ΟΣΟ θέλει και Ο,ΤΙ θέλει βεβαίως....μη ξεχνιόμαστε!!)

Τα τσαλίμια μας τα χουμε αλλά είμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια. Μπορεί μια μερα να σταυροκοπιόμαστε από το τι τρώει και την άλλη να λέμε "μα δε πεινάει?"

 

Οπότε ηρεμία, εισπνοές εκπνοές....σημασία απότι κατάλαβα έχει και η δική μας σταθερότητα και ψυχραιμία...όπως και σε όλες τις φάσεις δυσκολιών σε φαγητό, ύπνο, συμπεριφορά...

 

ΥΓ.

Δεν υπόσχομαι βέβαια ότι δε θα ξαναφρικάρω την επόμενη φορά που θα περάσει μέρες νηστική!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...