Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσοχή! Μην βάζετε το laptop στα πόδια σας! Σας ψήνει


marios08

Recommended Posts

Σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα, η τοποθέτηση του φορητού υπολογιστή πάνω στα πόδια μπορεί να έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του σπέρματος ενός άνδρα.

 

Η μελέτη, υπό τον ουρολόγο δρα Γιεφίμ Σέινκιν του πολιτειακού Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (SUNY), που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Fertility and Sterility» (Γονιμότητα και Στειρότητα), εξέτασε τις περιπτώσεις 29 νεαρών ανδρών, που ισορροπούσαν ένα laptop στα γόνατά τους.

 

Οι ερευνητές εξέτασαν τη θερμοκρασία που αναπτυσσόταν στο όσχεο (γεννητικά όργανα) των ανδρών και διαπίστωσαν πολύ γρήγορη την υπερθέρμανση της περιοχής, κάτι που εγκυμονεί κινδύνους για τη μελλοντική αναπαραγωγική δυνατότητα του άνδρα.

«Διαπιστώσαμε ότι η θερμοκρασία του όσχεου, μέσα σε 10 έως 15 λεπτά, είχε αυξηθεί πάνω από τα επίπεδα που θεωρούνται ασφαλή, αλλά οι ίδιοι δεν το αισθάνονται» δήλωσε ο υπεύθυνος της έρευνας.

 

Για αυτό τον λόγο, οι Αμερικανοί ερευνητές συνιστούν να ακουμπάει κανείς, όσο μπορεί πιο συχνά, τον φορητό υπολογιστή του σε ένα γραφείο ή σε μια άλλη επιφάνεια και όχι πάνω του.

 

Προηγούμενη έρευνα έχει δείξει ότι η αύξηση της θερμοκρασίας πάνω από έναν βαθμό Κελσίου στην περιοχή του όσχεου είναι αρκετή για να βλάψει την ποιότητα του παραγόμενου σπέρματος.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, η θερμοκρασία στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, όταν ο υπολογιστής τοποθετείται πάνω στα πόδια, αυξάνεται μέχρι και 2,5 βαθμούς Κελσίου.

 

«Δεν θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε ξεκινά να χρησιμοποιεί το laptop του, θα γίνει στείρος, όμως η συχνή χρήση του μπορεί να συμβάλλει στην εμφάνιση αναπαραγωγικών προβλημάτων, επειδή το όσχεο δεν έχει χρόνο να κατεβάσει τη θερμοκρασία του» δήλωσε ο Σέινκιν.

 

Όπως είπε ο Αμερικανός ουρολόγος, το να βάλει κανείς ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια του και στον υπολογιστή, πάλι μπορεί να μην είναι αρκετό, καθώς η στάση των ποδιών φαίνεται να παίζει ακόμα μεγαλύτερο ρόλο στην υπερθέρμανση του όσχεου.

 

 

Για όλους εμάς τους αντρες του Forum προσοχη!!!:confused:

 

Zougla.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα, η τοποθέτηση του φορητού υπολογιστή πάνω στα πόδια μπορεί να έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του σπέρματος ενός άνδρα.

 

Η μελέτη, υπό τον ουρολόγο δρα Γιεφίμ Σέινκιν του πολιτειακού Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (SUNY), που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Fertility and Sterility» (Γονιμότητα και Στειρότητα), εξέτασε τις περιπτώσεις 29 νεαρών ανδρών, που ισορροπούσαν ένα laptop στα γόνατά τους.

 

Οι ερευνητές εξέτασαν τη θερμοκρασία που αναπτυσσόταν στο όσχεο (γεννητικά όργανα) των ανδρών και διαπίστωσαν πολύ γρήγορη την υπερθέρμανση της περιοχής, κάτι που εγκυμονεί κινδύνους για τη μελλοντική αναπαραγωγική δυνατότητα του άνδρα.

«Διαπιστώσαμε ότι η θερμοκρασία του όσχεου, μέσα σε 10 έως 15 λεπτά, είχε αυξηθεί πάνω από τα επίπεδα που θεωρούνται ασφαλή, αλλά οι ίδιοι δεν το αισθάνονται» δήλωσε ο υπεύθυνος της έρευνας.

 

Για αυτό τον λόγο, οι Αμερικανοί ερευνητές συνιστούν να ακουμπάει κανείς, όσο μπορεί πιο συχνά, τον φορητό υπολογιστή του σε ένα γραφείο ή σε μια άλλη επιφάνεια και όχι πάνω του.

 

Προηγούμενη έρευνα έχει δείξει ότι η αύξηση της θερμοκρασίας πάνω από έναν βαθμό Κελσίου στην περιοχή του όσχεου είναι αρκετή για να βλάψει την ποιότητα του παραγόμενου σπέρματος.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, η θερμοκρασία στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, όταν ο υπολογιστής τοποθετείται πάνω στα πόδια, αυξάνεται μέχρι και 2,5 βαθμούς Κελσίου.

 

«Δεν θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε ξεκινά να χρησιμοποιεί το laptop του, θα γίνει στείρος, όμως η συχνή χρήση του μπορεί να συμβάλλει στην εμφάνιση αναπαραγωγικών προβλημάτων, επειδή το όσχεο δεν έχει χρόνο να κατεβάσει τη θερμοκρασία του» δήλωσε ο Σέινκιν.

 

Όπως είπε ο Αμερικανός ουρολόγος, το να βάλει κανείς ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια του και στον υπολογιστή, πάλι μπορεί να μην είναι αρκετό, καθώς η στάση των ποδιών φαίνεται να παίζει ακόμα μεγαλύτερο ρόλο στην υπερθέρμανση του όσχεου.

 

 

Για όλους εμάς τους αντρες του Forum προσοχη!!!:confused:

 

Zougla.

τωρα βεβαια ο αντρας μου εκει το βαζει, αλλα λεω να μην του το πω...:rolleyes: καναμε ενα παιδακι κ δεν θελουμε αλλο. ας ψηθει λοιπον να μην εχουμε τιποτα δυσαρεστες εκπληξεις στο μελλον τυπου παμε πακετο:lol::lol:...!!!!

περα απ την πλακα ομως για εμας τις γυναικες καμμια ερευνα?? κ εγω εκει το βαζω:roll::roll:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

τωρα βεβαια ο αντρας μου εκει το βαζει, αλλα λεω να μην του το πω...:rolleyes: καναμε ενα παιδακι κ δεν θελουμε αλλο. ας ψηθει λοιπον να μην εχουμε τιποτα δυσαρεστες εκπληξεις στο μελλον τυπου παμε πακετο:lol::lol:...!!!!

:roll::roll:

 

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

έγραψες!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα σας πω εγω τι εχω παθει.. εχει καναδυο βδομαδες που μολις βαζω το laptop στα ποδια μου, μετα απο ενα 5λεπτο νιωθω το μωρο στη κοιλια μου να κινειται συνεχως. το ξερω θα με κοροιδεψετε, αλλα το εχω παρατηρησει πολλες φορες γιατι νομιζα οτι ειναι ιδεα μου. μολις το απομακρυνω, σταματαει. εχω κουφαθει.. εννοειται δεν το ξανακανω και παλι αν και το εχω σε αποσταση προσπαθω να το χρησιμοποιω ελαχιστα.. ειναι δυνατον????????

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα, η τοποθέτηση του φορητού υπολογιστή πάνω στα πόδια μπορεί να έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του σπέρματος ενός άνδρα.

 

Η μελέτη, υπό τον ουρολόγο δρα Γιεφίμ Σέινκιν του πολιτειακού Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (SUNY), που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Fertility and Sterility» (Γονιμότητα και Στειρότητα), εξέτασε τις περιπτώσεις 29 νεαρών ανδρών, που ισορροπούσαν ένα laptop στα γόνατά τους.

 

Οι ερευνητές εξέτασαν τη θερμοκρασία που αναπτυσσόταν στο όσχεο (γεννητικά όργανα) των ανδρών και διαπίστωσαν πολύ γρήγορη την υπερθέρμανση της περιοχής, κάτι που εγκυμονεί κινδύνους για τη μελλοντική αναπαραγωγική δυνατότητα του άνδρα.

«Διαπιστώσαμε ότι η θερμοκρασία του όσχεου, μέσα σε 10 έως 15 λεπτά, είχε αυξηθεί πάνω από τα επίπεδα που θεωρούνται ασφαλή, αλλά οι ίδιοι δεν το αισθάνονται» δήλωσε ο υπεύθυνος της έρευνας.

 

Για αυτό τον λόγο, οι Αμερικανοί ερευνητές συνιστούν να ακουμπάει κανείς, όσο μπορεί πιο συχνά, τον φορητό υπολογιστή του σε ένα γραφείο ή σε μια άλλη επιφάνεια και όχι πάνω του.

 

Προηγούμενη έρευνα έχει δείξει ότι η αύξηση της θερμοκρασίας πάνω από έναν βαθμό Κελσίου στην περιοχή του όσχεου είναι αρκετή για να βλάψει την ποιότητα του παραγόμενου σπέρματος.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, η θερμοκρασία στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, όταν ο υπολογιστής τοποθετείται πάνω στα πόδια, αυξάνεται μέχρι και 2,5 βαθμούς Κελσίου.

 

«Δεν θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε ξεκινά να χρησιμοποιεί το laptop του, θα γίνει στείρος, όμως η συχνή χρήση του μπορεί να συμβάλλει στην εμφάνιση αναπαραγωγικών προβλημάτων, επειδή το όσχεο δεν έχει χρόνο να κατεβάσει τη θερμοκρασία του» δήλωσε ο Σέινκιν.

 

Όπως είπε ο Αμερικανός ουρολόγος, το να βάλει κανείς ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια του και στον υπολογιστή, πάλι μπορεί να μην είναι αρκετό, καθώς η στάση των ποδιών φαίνεται να παίζει ακόμα μεγαλύτερο ρόλο στην υπερθέρμανση του όσχεου.

 

 

Για όλους εμάς τους αντρες του Forum προσοχη!!!:confused:

 

Zougla.

 

καλα αυτο πια εμας δεν μας ενδιαφερει ας καει αν θελει..το κυκλο το κλεισαμε:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα σας πω εγω τι εχω παθει.. εχει καναδυο βδομαδες που μολις βαζω το laptop στα ποδια μου, μετα απο ενα 5λεπτο νιωθω το μωρο στη κοιλια μου να κινειται συνεχως. το ξερω θα με κοροιδεψετε, αλλα το εχω παρατηρησει πολλες φορες γιατι νομιζα οτι ειναι ιδεα μου. μολις το απομακρυνω, σταματαει. εχω κουφαθει.. εννοειται δεν το ξανακανω και παλι αν και το εχω σε αποσταση προσπαθω να το χρησιμοποιω ελαχιστα.. ειναι δυνατον????????

ναι! κ εγω γι αυτο ρωτησα αν εχει γινει καμμια ερευνα κ για γυναικες:roll:

γιατι στην εγκυμοσυνη εννιωθα ακριβως αυτο που λες.........:shock:

αχ τα μωρουλινια μας. απ την δουλεια μου(οπτικος) γνωριζω οτι τα ηλεκτρομαγνητικα κυμματα που εκπεμπουν ολες οι ηλ.συσκευες "εισβαλουν στον οργανισμο μας μεσω των ματιων μας κ των γεννητικων οργανων!

για τα ματακια μας υπαρχει ειδικη επεξεργασια στους οφθαλμικους φακους που δρα σαν ασπιδα! κανενα εσωρουχο βρε παιδια δεν μπορειτε να εφευρετε!!!!!!!!!:lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι άντρας καλέ!:rolleyes::)

Αλλά αφού τα μωράκια σας κουνιούνται όταν το ακουμπάτε μάλλον κάτι τα ταράζει.Εγώ δεν το έχω νιώσει ακόμα το μπεμπέ και δεν ξέρω.Καλού κακού δεν θα το ξανα ακουμπήσω στα πόδια μου

tta4bed.aspx
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι άντρας καλέ!:rolleyes::)

Αλλά αφού τα μωράκια σας κουνιούνται όταν το ακουμπάτε μάλλον κάτι τα ταράζει.Εγώ δεν το έχω νιώσει ακόμα το μπεμπέ και δεν ξέρω.Καλού κακού δεν θα το ξανα ακουμπήσω στα πόδια μου

ναι καλυτερα βαλτο σε ενα τραπεζακι, εχει στο ικεα βασεις για lap top. κ εγω οταν το εννιωθα ελεγα μπαααα!!!!!!!! η ιδεα μου ,αλλα ποιος ξερει τελικα????:confused:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτέ laptop, κινητό και οτιδήποτε εκπέμπει κοντά σε γεννητικά όργανα (που σημαίνει ούτε στην τσέπη) στην καρδιά και κοντά σε κοιλιά εγκύου! ΠΟΤΕ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και μακριά από κινητά - γενικά - οι εγκυούλες!!!!

αυτό που με τρελαίνει... στο μαιευτήριο.... δίπλα στο νεογέννητο το κινητό... μη χάσουν καμιά κλήση και καταστραφεί ο κόσμος.....

sorry για το off topic

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχα οχι:shock::shock::shock:

3 φτανουν και περισσευουν γιαυτο σου λεω ας τα καψει τα ριμαδια!:rolleyes::lol:

 

Άστα αυτά Δημητρούλα, και πέρσυ τέτοια εποχή τα ίδια έλεγες και τώρα έχεις και τρίτη φωτογραφία στην υπογραφή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Άστα αυτά Δημητρούλα, και πέρσυ τέτοια εποχή τα ίδια έλεγες και τώρα έχεις και τρίτη φωτογραφία στην υπογραφή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

μετα απο αυτη τη γεννα που ειχα ....αν ειχα τετοια γεννα στο πρωτο παιδι θα ειχα μεινει με ενα!πιστεψε με!και παλι τριτη φορα χωρις επισκληριδιο!

οφ τοπικ σορρυ!τι λεγαμε?α ναι για καμμενα σπερματοζωαρια!μωρε στο πυρ το εξωτερον!ουυυυ 666:shock::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...