Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

S.O.S!!!! τί φταίει??????????


Recommended Posts

κορίτσια όποια μπορεί ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!

ο μικρούλης μας είναι 3 μηνών!!!

θηλάζουμε αποκλειστικά και είμαι πολύ χαρούμενη και πολύ περήφανη γι'αυτό!!!!

απο όταν σαραντήσαμε, το μωρό θηλάζει στις 8 το απόγευμα και μετά κοιμάται!! ξυπνούσε 2 φορές τη νύχτα για να φάει, και ξανακοιμόταν πάλι. κατα την διάρκεια της ημέρας έτρωγε ανα 2 ή 3 το πολύ ώρες!

πρίν απο 5 ημέρες ξεκίνησε να τρώει ανα 2ωρο και τα βράδια. απο ότι διάβασα μπορεί να ήταν άλμα ανάπτυξης. το θέμα είναι οτι το έκανε αυτό για 4-5 ημέρες και τώρα δεν τρώει!!!!!

εμένα έχει αυξηθεί πολύ το γάλα μου και πρήζεται το στήθος μου και πονάω και το μωρό δεν τρώει!!!

τρώει ανα 4-5 ώρες. είναι φυσιολογικό αυτό?

τώρα έφαγε στις 8 και κοιμάται. να τον ξυπνήσω για να φάει? τί να κάνω? φοβάμαι πως άν συνεχίσει έτσι θα μου κοπεί το γάλα.

στον γιατρό θα πάμε την Δευτέρα, οπότε θα δώ τί θα μου πεί και ο ίδιος.

απο κιλά πάμε πολύ καλά. γεννήθηκε 3350 και 2 μηνών ήταν 6 κιλά. τώρα θα δούμε την μέτρηση αυτού του μήνα, αλλά φοβάμαι γιατί μέχρι τώρα έτρωγε και ξαφνικά μόλις τον βάλω στο στήθος μας ακούει όλη η περιοχή!!!

 

please βοηθήστε με!!!!!!!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια όποια μπορεί ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!

ο μικρούλης μας είναι 3 μηνών!!!

θηλάζουμε αποκλειστικά και είμαι πολύ χαρούμενη και πολύ περήφανη γι'αυτό!!!!

απο όταν σαραντήσαμε, το μωρό θηλάζει στις 8 το απόγευμα και μετά κοιμάται!! ξυπνούσε 2 φορές τη νύχτα για να φάει, και ξανακοιμόταν πάλι. κατα την διάρκεια της ημέρας έτρωγε ανα 2 ή 3 το πολύ ώρες!

πρίν απο 5 ημέρες ξεκίνησε να τρώει ανα 2ωρο και τα βράδια. απο ότι διάβασα μπορεί να ήταν άλμα ανάπτυξης. το θέμα είναι οτι το έκανε αυτό για 4-5 ημέρες και τώρα δεν τρώει!!!!!

εμένα έχει αυξηθεί πολύ το γάλα μου και πρήζεται το στήθος μου και πονάω και το μωρό δεν τρώει!!!

τρώει ανα 4-5 ώρες. είναι φυσιολογικό αυτό?

τώρα έφαγε στις 8 και κοιμάται. να τον ξυπνήσω για να φάει? τί να κάνω? φοβάμαι πως άν συνεχίσει έτσι θα μου κοπεί το γάλα.

στον γιατρό θα πάμε την Δευτέρα, οπότε θα δώ τί θα μου πεί και ο ίδιος.

απο κιλά πάμε πολύ καλά. γεννήθηκε 3350 και 2 μηνών ήταν 6 κιλά. τώρα θα δούμε την μέτρηση αυτού του μήνα, αλλά φοβάμαι γιατί μέχρι τώρα έτρωγε και ξαφνικά μόλις τον βάλω στο στήθος μας ακούει όλη η περιοχή!!!

 

please βοηθήστε με!!!!!!!!!!!!!

 

Το κάθε πότε τρώει ένα μωρό έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μωρό. Αυτό που για το δικό σου μπορεί να είναι φυσιολογικό για άλλο δεν είναι και το αντίστροφο. Αν το μωρό δεν χάνει γεύματα (μετράς βρεγμένες πάνες στο 24ωρο) τότε είναι οκ, ανεξάρτητα από το κάθε πότε τρώει (οπότε και δεν το ξυπνάς, ειδικά στην ηλικία που είναι).

 

Πιθανότατα ήταν άλμα ανάπτυξης (ή ίωση) και το μωρό θήλαζε πολύ. Η παραγωγή ήταν επόμενο να αυξηθεί λόγω του αυξημένου ερεθίσματος.

Αυτό σιγά σιγά θα προσαρμοστεί (δεν πρόκειται να "κοπεί" το γάλα!) - στο μεταξύ βγάζε λίγο γάλα με το χέρι για να μην πρήζεται το στήθος ή αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς αργότερα απόθεμα, εκμεταλλεύσου το περίσσιο γάλα, άντλησε και βάλε στην κατάψυξη (μην το παρακάνεις ωστόσο και οδηγήσεις σε τυχόν υπερπαραγωγή).

 

Το μωρό μέχρι τώρα έτρωγε πάρα πολύ καλά, κρίνοντας από τις μετρήσεις του αφού έβαζε πολύ πάνω από κιλό το μήνα και σχεδόν διπλασίασε το βάρος γέννησης στους 2 μήνες! (κάτι που είναι αναμενόμενο να γίνει μεταξύ 4ου και 6ου μήνα).

 

Αν οι πάνες του είναι οκ και το μωρό δεν δείχνει άρρωστο (είναι ευδιάθετο όπως ήταν κλπ.) τότε μάλλον χορταίνει πιο γρήγορα και γι' αυτό αραίωσε τα διαστήματα: πρόκειται προφανώς για μωρό που θηλάζει πολύ αποτελεσματικά και το γάλα σου είναι άφθονο, ειδικά τώρα, άρα προφανώς χορταίνει πιο γρήγορα. Αν είναι έτσι, είναι λογικό να κλαίει στο στήθος, καθώς προσπαθείς να το κάνεις να θηλάσει ενώ δεν πεινάει!

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά μόλις τον βάλω στο στήθος μας ακούει όλη η περιοχή!!!

 

please βοηθήστε με!!!!!!!!!!!!!

 

Εννοείς από το κλάμα?? Τσέκαρες αν έχει καθόλου κολικούς και το πιάνουν την ώρα του φαγητού?

 

Από την άλλη πιθανά η σύνθεση που έχει το γάλα σου τώρα να το χορταίνει περισσότερο (η σύνθεση του γάλακτος αλλάζει). Βέβαια πιο πολύ μπορεί να σε βοηθείσει η Αγλαία ή η Κριστίνα οπότε στείλε ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι βεβαιη οτι το μωρο ειναι μια χαρα και το στηθος σου θα προσαρμοστει μια χαρα στο καινουργιο προγραμμα και οτι αυτο που τωρα σε ανησυχησε θα συμβει και αλλες φορες και πια θα καταλαβεις οτι ολα ειναι μια χαρα και τζαμπα ανησυχεις:D

 

Ειναι τελειως φυσιολογικο και αναμενομενο ολο αυτο που περιγραφεις.

Καποιες φορες αυξανεται η ζητηση του μωρου για διαφορους λογους και μετα παλι επανερχεται σε καποιο "προγραμμα".

 

Θα προσαρμοστει και το στηθος σου αναλογα και θα παψει να πρηζεται σε ασχετες ωρες.

 

Στα λεω ετσι λιγο απλα, γιατι σου τα εξηγησε πολυ ωραια η Ευα παραπανω, οποτε δε βλεπω το λογο να επαναλαμβανω τα ιδια.

 

Απλα σου εγραψα για συμπαρασταση, για να ηρεμησεις:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ βρε κορίτσια~!!!!!

 

η αλήθεια είναι οτι όντως ξεκίνησε να τρώει κανονικά και εγώ να μην πρήζομαι πλέον....και τσούπ, χθές το βράδυ θήλαζε κάθε μια ώρα!!!!!!!!!!!

 

έχετε δίκιο όμως τζάμπα αγχώνομαι...ωχούούούού!!!!!!

 

αφού τόσο πεινάει,,,τόσο θα φάει!!!

 

σας ευχαριστώ πολύ και πάλι απλά κάποιες φορές ξέρετε οτι δεν είναι τόσο η λύση, όσο η συμπαράσταση όπως είπε και η Κασσιανή. το να σου πεί δηλ κάποιος οτι όλα είναι οκ!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που αυξάνουν το βάρους τους με τους ρυθμούς του δικού σου κάποια στιγμή τον 3ο μήνα βάζουν φρένο πολύ απλά για να μην καταλήξουν στρογγυλά:D. Αυτό που θα κάνεις εσύ είναι να ακολουθείς τους ρυθμούς του. Δεν έχουν σταθερή συμπεριφορά στο στήθος έτσι και αλλιώς. Αυτό που κάνει σήμερα αύριο μπορεί να αλλάξει πάλι. Εσύ προσφέρεις αν θέλει να πιει θα πιεί αν όχι οκ. Αν το μωρό είναι ικανοποιημένο και ευδιάθετο να είσαι και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που αυξάνουν το βάρους τους με τους ρυθμούς του δικού σου κάποια στιγμή τον 3ο μήνα βάζουν φρένο πολύ απλά για να μην καταλήξουν στρογγυλά:D. .

 

xaxaxa!!!! έχει ήδη γίνει μπαλίτσα ο λουκουμάς μου!!!!!

 

thanks πάντως Κristina!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...