Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας.

Έχω ένα αγοράκι 25 μηνών και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Τις τελευταίες 10 μέρες περίπου κοιμάται όπως πάντα γύρω στις 10-10.30 αλλά ξυπνά από τις 5.00!Ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα του ύπνου,ξυπνούσε γύρω στις 6.30-7.00,αλλά όχι και από τις 5!!!

Τα μεσημέρια πέφτει ψόφιος κατά τις 2.30-3.00 αλλά δεν τον αφήνω πάνω από 2,5 ώρες να κοιμηθεί με αποτέλεσμα όταν τον ξυπνάω να έχουμε και γκρίνια.Δεν ξέρω αν φταίει ότι βγάζει τα τελευταία του δοντάκια ή το ότι έχουμε και νέο νινάκι στο σπίτι,απλά θα ήθελα αν μπορεί καμιά μανούλα να με βοηθήσει στο τι μπορώ να κάνω για να επανέλθει.

Γιατί έτσι όπως πάει θα τον κάνω γαλατά!!!!

Ευχαριστώ

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ο μεγαλος μου το εκανε αυτο λιγο πριν γινει τρια και το θεμα λυθηκε μονο κοβωντας τον μεσημερναο υπνο....Τωρα ειναι 4.5 και κοιμαται (απο τοτε) στις 10 και ξυπναει 7.30. Αλλα εμενα αυτο το ωραριο με εξυπηρετει όπως επισης και το να μην κοιμαται μεσημερι μια που δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω έναν πρωινό τύπο (τώρα 4 χρονών) ! Από τότε που γεννήθηκε η αγαπημένη του ώρα για γάλα ήταν 500, σιγά σιγά το πηραμε 600, 630, κάθε φορά που αλλάζει η ώρα έχουμε λίγο πρόβλημα...και Σάβατο και Κυριακή 630 στο πόδι! Είναι μέρα! μας λέει ξυπνήστε!

Προσπάθησε να του μείωσεις λίγο τον μεσημεριανό ύπνο, ας κοιμάται 1 - 11/2 ώρα το μεσημέρι, μπορεί να δεις διαφορά. Παντως λένε ότι είναι καλό τα παιδιά σε αυτή την ηλικία να κοιμούνται τουλάχιστον ένα 10ωρο συνεχόμενο το βράδυ για να ξεκουράζονται πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και γω έναν πρωινό τύπο (τώρα 4 χρονών) ! Από τότε που γεννήθηκε η αγαπημένη του ώρα για γάλα ήταν 500, σιγά σιγά το πηραμε 600, 630, κάθε φορά που αλλάζει η ώρα έχουμε λίγο πρόβλημα...και Σάβατο και Κυριακή 630 στο πόδι! Είναι μέρα! μας λέει ξυπνήστε!

Προσπάθησε να του μείωσεις λίγο τον μεσημεριανό ύπνο, ας κοιμάται 1 - 11/2 ώρα το μεσημέρι, μπορεί να δεις διαφορά. Παντως λένε ότι είναι καλό τα παιδιά σε αυτή την ηλικία να κοιμούνται τουλάχιστον ένα 10ωρο συνεχόμενο το βράδυ για να ξεκουράζονται πραγματικά...

 

Αυτό βασικά σκέφτηκα να κάνω,να τον ξυπνάω στη 1 1/2 ώρα το πολύ.Είμαι σίγουρη όμως ότι θα έχουμε και γκρίνια,άσε που φοβάμαι ότι δε θα πετύχει κιόλας.

Γενικά δεν ήταν πολύ του ύπνου,αλλά σηκωνόταν βρε παιδί μου 6.30-7.00 και πολλές φορές 7.30.Αυτό στις 5 δεν υποφέρεται.Κοιμάται η μπεμπούλα μας και δεν κοιμάται αυτό το μαμούνι

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ξυπναγε στις 3 τι θα εκανες? Μηπως να δοκιμαζες το ιδιο και στις 5? Ή ξεκιανει η δραστηριοτητα σας εκεινη την ωρα οποτε εχει φασαρια στο σπιτι? Καποιοι λενε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις αν τον βαλεις νωριτερα θα ξυπνησει αργοτερα το πρωι αλλα δεν το εχω δοκιμασει..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξυπναγε στις 3 τι θα εκανες? Μηπως να δοκιμαζες το ιδιο και στις 5? Ή ξεκιανει η δραστηριοτητα σας εκεινη την ωρα οποτε εχει φασαρια στο σπιτι? Καποιοι λενε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις αν τον βαλεις νωριτερα θα ξυπνησει αργοτερα το πρωι αλλα δεν το εχω δοκιμασει..

Πάντως εγώ το έχω δει αυτό κάπως έτσι: τα δικά μου κοιμούνται συνήθως 9:00 με 6:30 / 7:00, όσες φορές "ξενύκτισαν" δηλάδη κοιμήθηκαν 10:00 ή αργότερα ξυπνάνε και πιο νωρίς, δηλαδή γύρω στις 5:30 / 6:00! Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το έχω δει αυτό κάπως έτσι: τα δικά μου κοιμούνται συνήθως 9:00 με 6:30 / 7:00, όσες φορές "ξενύκτισαν" δηλάδη κοιμήθηκαν 10:00 ή αργότερα ξυπνάνε και πιο νωρίς, δηλαδή γύρω στις 5:30 / 6:00! Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω!

 

Εγω δεν το εχω δοκιμασει γιατι ο μεγαλος λιγες φορες ξυπναγε νωρις βλεπω ομως τον μικρο που κιμαται στο δωματιο μας οτι κοιμαται λιγο περισσοτερο τα σαββατοκυριακα που δεν εχω να ξυπνησω εγω γιατι στην τελικη μπορω να τον παρω αγκαλιτσα στο κρεβατι στις 6μιση αν δεν εχω να σηκωθω στις 7..

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως χορταίνει με τόσο. Βέβαια εμένα μου χτύπησε πολύ το "νεο νινάκι στο σπίτι". Αν διαπιστώσετε πως είναι αυτό τελικά, πές το και απο δω γιατί σε λίγο καιρό που θα έχει και η δική μας αδελφάκι, ποιός ξέρει τι θα δούν τα μάτια μας.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως να τον αφήνεις στο κρεβάτι του,και να του λες όλοι κοιμούνται ακόμα?

μπορεί να είναι και φάση...

η δική μου αν ξυπνήσει νωρίτερα δεν πάω στο δωμάτιο της αμέσως,μπορεί να την αφήσω μισή ώρα και 1...μόνη της,οπότε ξανακοιμάται...

ή κάθεται και παίζει στη κούνια της...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως χορταίνει με τόσο. Βέβαια εμένα μου χτύπησε πολύ το "νεο νινάκι στο σπίτι". Αν διαπιστώσετε πως είναι αυτό τελικά, πές το και απο δω γιατί σε λίγο καιρό που θα έχει και η δική μας αδελφάκι, ποιός ξέρει τι θα δούν τα μάτια μας.

 

Αν το παιδι ειναι να του αρεσει ο υπνος θα συνεχισει να κοιμαται. Μπορει να ενοχληθει λιγο στην αρχη αλλα θα επανερθει. Εγω τους εχω χωριστα ακομη οποτε δεν εχουν συνηθισει ο ενας τον αλλον αλλα το καλοκαιρι που ηταν στο ιδιο δωματιο και πλανταζε ο μικρος απο τη ζεστη ο μεγαλος απλα αλλαζε πλευρο. Απο την αλλη αν το μεγαλο θεωρει οτι δεν εχει την προσοχη που θελει καπως θα αντιδρασει και μπορει να ξυπναει μονο και μονο για να πηγαινει η μαμα κοντα του (αυτο μου το ειπε μια 4χρονη πιτσιρικα στην πολυκατοκια μας - ολο το βραδυ δεν κοιμαται για να πηγαινει κοντα της η μαμα)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το οσο νωριτερα κοιμηθει τοσο πιο αργα θα ξυπνησει το εχω προσεξει κι εγω στη δικια μου..αν κοιμηθει στις 22.20 που ειναι η συνηθισμενη ωρα υπνου,ξυναει 9.30 εβω αν κοιμηθει μετα τις 22.30-22.45 τοτε ξυπναει στις 7.30-7.45 και γκρινιαζει γιατι θελει παραπανω υπνο..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως χορταίνει με τόσο. Βέβαια εμένα μου χτύπησε πολύ το "νεο νινάκι στο σπίτι". Αν διαπιστώσετε πως είναι αυτό τελικά, πές το και απο δω γιατί σε λίγο καιρό που θα έχει και η δική μας αδελφάκι, ποιός ξέρει τι θα δούν τα μάτια μας.

ειναι εγκυος η γυναικα σου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό!!!Πω πω.Εχει καιρό που το κάνει η κορούλα σου?

απο οταν μπηκαμε σε σειρα αυτο το ωραριο θελει οτι και να κανω δεν αλλαζει για κανεναν λογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασα να τον βάλω πιο αργά,αλλά πράγματι ξύπνησε ακόμη πιο νωρίς.Σήμερα πάλι τα ίδια είχαμε.Ξύπνησε στις 5 ακριβώς και μας ήρθε σινάμενος κουνάμενος έτοιμος για παιχνίδι.Εδώ και 2 μήνες κοιμάται σε κανονικό κρεβάτι οπότε καταλαβαίνετε πως μόλις ξυπνήσει κατεβαίνει.Μόλις έρθει τον γυρίζουμε πίσω λέγοντας του πως είναι βράδυ και όλα τα σχετικά,αλλά τίποτα.Αν τύχει και ξυπνήσει π.χ στις 3 μόλις τον βάλουμε στο κρεβάτι του κοιμάται πάλι χωρίς κουβέντα.Δεν ξέρω τι να κάνω.....Η μπέμπα ξύπνησε στις 4 για φαί και μόλις κοιμήθηκε τσουπ ο γαλατάς!!!Η μικρή δεν τον ενοχλεί,θέλω να πω δεν τον ξυπνά.Την έχω μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα και θέλω να πιστεύω πως δεν φταίει ότι κοιμάται το μωρό προς το παρόν μαζί μας γιατί έχει 5 μέρες που ο γιος μου σηκώνεται από τόσο νωρίς.Δεν το έκανε δηλαδή από την ώρα που ήρθαμε σπίτι με τη μπεμπούλα.Αφήστε που όλη η προσοχή είναι στραμένη επάνω του΄.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από εμένα κορίτσια,

 

κι εμένα το έκανε αυτό μέχρι που άρχισε να κρυώνει λίγο ο καιρός. πιστεύω ότι τώρα που αρχίζουν τα κρύα, δεν θα θέλουν να σηκωθούν από το ζεστό κρεβατάκι τους. αφού να φανταστείτε εμείς δεν βάζαμε ξυπνητήρι για να σηκωθούμε στις 6. ξύπναγε η μικρή από τις 5,30. και μια μέρα που έκανε λίγο κρύο το βράδυ, μας πήρε ο ύπνος όλους και ξυπνήσαμε 6.45 και τρέχαμε να ετοιμαστούμε!!!!από τότε....ξυπνητήρι

 

υπομονή κοριτσάκιααααα!!!

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά ο γιος μου είναι 5 ετών και ακόμα ξυπνάει στις 4:30 -5 :00 κάθε μέρα. Λες και πάει να μοιράσει το γάλα!

Δεν κοιμάται το μεσημέρι και τον βάζω για ύπνο γύρω στις 20:00 το απόγευμα. ΑΛΛΑ και όταν κοιμόταν μεσημέρι κοιμόταν από τις 15:00 - 20:00 και μετά πάλι 21:00 έως το ξημέρωμα. Όσες φορες και να δοκίμασα να τον ξυπνήσω νωρίτερα το μεσημέρι, μάταια, το παιδί δεν έχει επαφή με το περιβάλλον. Φανταστείτε τον έχουμε πάρει κοιμισμένο (ελπίζοντας να ξυπνήσει) έχουμε πάει σε γιορτή με πολύ κόσμο και φασαρία, ξαναγυρίσαμε σπίτι αργά το βράδυ και αυτός ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ (όταν ήταν 4 ετών).

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι του πρωινού ξυπνήματος ... αργίες, ΣΚ, καλοκαίρι, χειμώνα ... δεν καταλαβαίνει τίποτα... ειδικά αν ξημερώσει και μπει λίγο φως ... φωνάζει: "Μέρα... πρέπει να σηκωθουμε!". Κι εγώ περιμένω να γενήσω σε 4μήνες περίπου κι ελπίζω να μη χειροτερέψει. Εμείς είμαστε στο 6:30-7:30 αλλά υπήρξε περίοδος που ξυπνούσε 5:30 ... αλλά συνήθως αυτό ήταν παροδικό. Έπίσης ισχύει το όσο νωρίτερα κοιμάται ... τόσο αργότερα ξυπνάει.

 

Οπότε ... θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις να κοιμάται λίγο πιο νωρίς το μεσημέρι και λίγο λιγότερο ... και να τον βάζεις λίγο πιο νωρίς το βράδυ. Φάση είναι ... θα περάσει ... δε νομίζω ότι θα ξυπνάει μόνιμα στις 5:00!!! Πάντως εγώ έχω παρατηρήσει το εξής που μπορεί να φταίει και στο δικό σου ... όταν κρυώνει ξυπνάει πιο νωρίς. Τώρα τελευταί που έπιασαν τα κρύα και της έβαλα υπνόσακο και ζεστές πιτζαμούλες ... χουχουλιάζει και κοιμάται πιο πολύ ... Μήπως να τον έντυνες λίγο παραπάνω???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου (27 μηνών) ό,τι ώρα και να κοιμηθεί το βράδυ...το πρωί γύρω στις 7 με 7:30 θα ξυπνήσει...Εργάζομαι και αν και κάνω σαν τη γάτα για να ετοιμαστώ τα πρωινά...δεν ξέρω ..με παίρνει είδηση και λίγο πριν φύγω απο το σπίτι (γύρω στις 07:30) πετάγεται!! Το ίδιο όμως κάνει και τα Σ.Κ. που είμαστε σπίτι και κοιμόμαστε μάλιστα και στο ίδιο κρεβάτι :)

Έχω επιχειρήσει να τον βάλω π.χ. Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ για ύπνο στις 22:30 ή ακόμη και στις 23:00 αλλά πάλι το επόμενο πρωινό...τσουπ...το μάτι γαρίδα πριν ο αλέκτωρ λαλήσει..λαλεί ο γιος μου!!Συνήθως κοιμάται γύρω στις 21:30- 22:00 τις καθημερινές. Κατα τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται από τις 13:00 περίπου με 15:00/ 15:30 (δύο με δυόμιση ώρες αναλόγως τα κέφια και τους εξωτερικούς/εσωτερικούς θορύβους)

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις πρωϊνοι τύποι. Κοιμάται 10 με 10.30 και οταν ξημερωνει φωναζει "μαμα ειναι μερα ξυπνα".

Κουραγιο θα ερθει ο καιρος που δεν θα μπορουν/θέλουν να σηκωθουν απο το κρεββατι και θα τα ξυπναμε!!

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ξυπνάει μια φορά γύρω στις 5 και πίνει γάλα και ξανά γύρω στις 6.30. Σπάνια δεν ξυπνάει στις 5 όταν είναι πολύ κουρασμένη αλλά το 6.30 είναι στάνταρτ. Το βράδυ το αργότερο 9 είναι στο κρεββάτι της.

 

Το μεσημέρι κοιμάται σίγουρα ένα δίωρο αλλά νωρίς, δλδ. 12.30 με 2.30 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σταματησε να ξυπναει οταν εκανα το κολπο. Γαλα 11 το βραδυ και γαλα 6 το πρωι. Κοιματε μεχρι τις 9 ;)

 

Το έκανα και γω παλιά αυτό αλλά κάποια στιγμή τα' παιξα. Αν δεν κοιμηθώ ικανοποιητικά (σχετικό είναι τώρα αυτό) την άλλη μέρα είμαι χάλια. Επειδή ξυπνάω 5.50 το πρωί, στις 10 το βράδυ άντε 10 και μισή νανάκια. Ξυπνάω και ένα δυο ενδιάμεσα για να δω το μωρό οπότε είμαστε οκ με το 6.30 που ξυπνάει. Το ζόρι είναι το ΣΚ που θέλω να χουζουρέψω λίγο αλλά νταξ...καλά περνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...